Monitör alma rehberi: Yeni monitör alırken nelere dikkat etmeli?

Monitör alma rehberi: Yeni monitör alırken nelere dikkat etmeli?

Yeni bir monitör mü almak istiyorsunuz? Yenileme hızından panel türüne ve daha fazlasına kadar önemli olan tüm özellikleri sizler için açıklıyoruz. Monitör alırken bu özelliklere mutlaka dikkat edin.

İlk olarak, iyi haberi verelim: Çoğu modern PC monitörü oldukça iyi. Minimum parlaklık, kontrast ve renk doğruluğu son on yılda önemli ölçüde iyileşmiştir. Bütçe monitörlerine bağlı kalsanız bile yükseltme yapmak için harika bir zaman.

Hızlı ve kolay bir öneri istiyorsanız: 1080p çözünürlüklü 24 inçlik bir monitör veya 1440p çözünürlüklü 27 inçlik bir monitör seçin. VA da iyi olsa da, bir IPS paneli tercih edilir. Oyuncular, daha akıcı ve daha hızlı yanıt veren bir deneyim sunan 144 Hz yenileme hızıyla her iki seçeneği de kullanmak için biraz daha fazla harcayabilir.

Yukarıdakilerin sizin için doğru ürün olduğundan emin değil misiniz veya teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? İşte anlattıklarımızın türkçesi :).

Monitör türleri: TN, IPS, VA ve OLED paneller

Monitör türleri: TN, IPS, VA ve OLED paneller

Monitörlerin arkasındaki teknoloji karmaşıktır ancak iyi anlaşılmıştır. Her biri kullanılan LCD panel teknolojisi ile tanımlanan bir avuç büyük "monitör tipi" mevcuttur. Bugün mevcut olan neredeyse tüm monitörler bu gruplara girer.

Monitör üreticileri, bir monitörün teknik özelliklerinde panel türünü listeleyecektir, ancak bulmak için biraz derine bakmanız gerekebilir. Öğrenmek için fazladan zaman ayırın. Panel tipi size bir monitör hakkında çok şey söyleyebilir.

In-Plane Switching (IPS)

IPS, bilgisayar monitörleri dünyasını yönetir. Tipik bir IPS monitör, iyi netlik ve harika görüntüleme açıları ile parlak ve canlıdır. Renk performansı, kabul edilebilirden gerçekten muhteşeme kadar değişir. Modern IPS monitörler, oyuncular için iyi bir haber olan hızlı piksel tepki sürelerini ve yüksek yenileme oranlarını destekleyebilir.

IPS monitörler hayal kırıklığı yaratan bir kontrasta ve siyah seviyelerine sahiptir, ancak bu, karanlık görüntüleri izlerken puslu görünmelerine neden olabilir. Bu en çok karanlık bir odada fark edilir.

Vertical Alignment (VA)

Giderek daha popüler hale gelen VA monitörler, IPS muadilleri kadar parlak ve renklidir ve daha iyi bir kontrast oranına ve daha koyu siyah seviyelerine sahiptir, bu da genel görüntü kalitesini iyileştirir. Oyun için tasarlanmış VA monitörleri mükemmel hareket netliği sunabilir ve özellikle Samsung'un en iyi VA panel monitörleri oldukça nettir.

Ancak izleme açıları daha sınırlıdır, bu nedenle VA monitör görüntü kalitesi doğrudan izlenmezse düşebilir. IPS monitörler ayrıca çoğu fiyat noktasında daha iyi hareket netliğine sahiptir.

Twisted Nematic (TN) teknolojisi

TN panellerin yapımının ucuz olduğu bilinmektedir. Ayrıca hareket netliğini artıran çok hızlı piksel tepki sürelerine sahiptirler.

Ne yazık ki, TN'nin kontrast ve renk performansında onu çekici kılmayan sınırlamaları var, bu yüzden TN'yi yalnızca aşırı sıkı oyunculara önerebilirim. BenQ'nun Zowie serisi, "profesyonelliğe giden yolda" olanlar için iyi bir seçimdir.

Organic Light Emitting Diode (OLED)

OLED, hiçbir şekilde LCD teknolojisine dayalı değildir. Bunun yerine kendi ışığını yayan organik piksel öğelerini kullanır (genellikle "kendinden yayılan" olarak adlandırılan bir özellik). OLED, kapatılan bir OLED pikseli hiç ışık yaymadığı için kontrast ve siyah seviyelerinin kralıdır. OLED, renk performansında genellikle diğer panel türlerini geride bırakır ve sınıfının en iyisi hareket netliğine sahiptir. Görüş açıları da harika.

OLED paneller, en üstteki rakip kadar parlak değildir ve OLED, zaman içinde kalıcı görüntü korumasına maruz kalabilir (bu, binlerce saat sürse de). Teknoloji, PC monitörlerinde de çok pahalıdır.

Peki… en iyi monitör türü nedir?

OLED, görüntü kalitesinde kazanıyor, ancak yüksek fiyatlandırma ve sınırlı kullanılabilirlik, onu herkese öneremeyeceğim anlamına geliyor. Çok pahalı ve bulması çok zor.

Bu, IPS'yi bir çok kullanıcı için ilk sıraya taşır, ancak bir açıdan bakmıyorsanız ve filmlerde ve TV şovlarında daha iyi görüntü kalitesi istiyorsanız VA panel monitör daha iyi bir seçim olabilir.

Mini-LED

Mini-LED

Artık Mini-LED teknolojisine sahip oldukça monitör var. Bu bir arka ışık teknolojisidir, bir panel teknolojisi değildir, ancak yine de önemlidir.

Mini-LED, arka ışığı tam olarak kontrol etmek için ekran panelinin arkasında bir dizi bağımsız LED aydınlatma bölgesi kullanır. Testlerime göre, Mini LED monitör, Mini LED'i olmayan benzer monitörlerle karşılaştırıldığında kontrastta yüzde 300 ila 600 iyileştirme sağlayabilir. Son derece dikkat çekicidir.

Mini-LED'i hem IPS hem de VA monitör türlerinde bulabilirsiniz. Her bir panel tipinin özellikleri yine de geçerlidir. OLED, Mini-LED ile birlikte kullanılmaz, çünkü panel kendi ışığını yaratır ve arka ışığı gereksiz kılar.

Mini-LED'in birkaç kusuru vardır. Arka ışık bölgeleri, nesnelerin etrafında parlak halelerin görünmesine neden olabilir; bu, çiçeklenme olarak bilinen bir sorundur. Karanlık bir odada en belirgindir. Yapması da pahalıdır, bu nedenle Mini-LED'i yalnızca premium monitörlerde bulacaksınız.

Mini-LED aydınlatma bölgelerinin sayısı önemlidir. Sony InZone gibi basit bir Mini-LED monitör 96 sunarken, abartılı ve harika Asus ROG Swift PG32UQX 1,152'ye sahip. Daha fazla bölge, daha iyi genel kontrast ve daha az çiçeklenme anlamına gelir.

Çoğu monitör 24 inç, 27 inç veya 32 inç geniş ekran panelden oluşur. Daha büyük olduğunu varsaymak kolaydır, ancak bir ekranın bir kişinin görüş alanına nasıl oturduğu da önemlidir. Bu, ekranın tüm bölümlerinin göz yorgunluğu veya baş hareketi olmadan görülebileceği anlamına gelir.

Yine de, monitör boyutu çok kişisel bir tercih meselesidir. Masada fazla yer kaplamayan ve çoklu monitör kurulumunda kolayca kullanılabilen daha küçük ekranları seviyorum. Bazı kullanıcılar da, tüm masayı kaplayan büyük bir ekranı beğenebilir.

Monitör çözünürlüğü: 1080p yaygındır, ancak 4K'da elde edilebilir

Çoğu uygun monitörün doğal çözünürlüğü 1080p (1920×1080). Bu, 24 inç monitörler için sorun değil, ancak daha büyük ekranlarda netlik eksikliği bariz hale geliyor.

27 inç ve 32 inç modeller 1440p (2560×1440) çözünürlükte daha iyidir. Çoğu kişi, internette gezinirken bile netlikteki artışı fark edecektir. PlayStation hayranları uyarılsa da, oyun oynamak için de harika bir çözünürlük: PS4 ve PS5 bu çözünürlüğü desteklemiyor.

4K (3840×2160) daha büyük monitörler için idealdir. Ayrıca 27 inç ve 32 inç monitörler için harika bir yükseltmedir. Eklenen netlik olmazsa olmaz bir özellik değil, ancak özellikle monitörünüzde küçük bir yazı tipi boyutu kullanmayı seviyorsanız fark edilir. Oyunlar ve 4K filmler çok keskin görünür.

Fiyatlandırma bir değerlendirmedir. Daha düşük çözünürlükler, daha düşük fiyatlandırma anlamına gelir, bu nedenle 1080p bu kadar popüler olmaya devam etmektedir. Ancak, 4K monitörlerin fiyatlarının düşmesiyle aradaki fark son yıllarda daraldı.

21:9 en boy oranına sahip ultra geniş monitörler yaygın olarak bulunur. 34 inçlik bir ultra geniş, 27 inçlik bir geniş ekran kadar uzun ancak yedi inç daha geniştir. Bu, genel olarak yüzde 25 daha büyük bir ekran anlamına geliyor.

Bu, daha fazla görüntüleme alanı isteyen ancak çoklu monitör kurulumunun zahmetini istemeyen kişiler için mükemmeldir. Ultra geniş açılar, oyunlar ve filmler için de harikadır ve sürükleyici bir deneyim sunar.

Monitör yenileme hızı: 144Hz'e ve ötesine!

Bir monitörün yenileme hızı, ekranın görüntüsünü her saniyede kaç kez güncelleyebildiğidir. Çoğu monitörün 60 Hz yenileme hızı vardır, ancak bazılarında 144 Hz, 240 Hz veya 360 Hz yenileme hızı vardır ve 500 Hz modelleri yolda.

Daha yüksek yenileme hızları, görüntüler hareket halindeyken daha yumuşak görünür. Ayrıca, ekranda yeni bir görüntü daha sık göründüğü için giriş gecikmesini de azaltır. Yenileme hızları arttıkça faydalar artar, ancak farklılıkların fark edilmesi daha zor olabilir.

Oyun oynamayı umursamayanlar güvenle 60Hz'e sadık kalabilirken, çoğu oyuncu 144Hz'e yükseltmeyi gerekli görecektir. Bunun ötesindeki yenileme hızları daha yumuşaktır, ancak sahip olunması gereken bir lüksten ziyade isteğe bağlı bir lükstür.

Uyarlanabilir senkronizasyon: Yaygın ve kullanışlı

Adaptive Sync, bir bilgisayarın video çıkışını bir ekranın yenileme hızıyla senkronize edebilir. Bu, hiçbir aksama, tereddüt veya ekran yırtılması olmadan mükemmel kare hızı sunar (en azından bilgisayarın donanımı eldeki göreve uygun olduğu sürece). Adaptive Sync, PC oyuncuları için olmazsa olmaz bir özelliktir, ancak üretkenlik ve ofis işleri için tasarlanmış bütçe monitörlerinde bile yaygındır.

AMD FreeSync ve Nvidia G-Sync ortak standartlardır. Her şirketin ilgili video kartlarıyla çalışmak üzere tasarlanmıştır, bu nedenle bir monitörün hangi standartları desteklediğine dikkat etmek önemlidir. VESA AdaptiveSync adında bir üçüncü taraf standardı da vardır. AMD, Intel ve Nvidia, en yeni grafik çözümlerinde VESA AdaptiveSync'i destekler, ancak işlevsellik şirketin şirket içi standardını kullanmaktan daha sınırlı olabilir.

Çoğunlukla oyun için olsa da, Adaptive Sync yaygındır ve buna bağlı gerçek bir fiyat farkı yoktur. Tavsiye etmesi kolay bir özellik.

Monitör ergonomisi: Ayarlanabilir stand kuralı

Monitörler, ayar gerektirmeyen sabit plastik tabanlardan, bir monitörü hemen hemen her açıda ve yönde tutabilen karmaşık monitör kollarına kadar çeşitli standlarla birlikte gönderilir.

En azından yüksekliği ve eğimi ayarlayan bir stand öneririm. Bu, rahat bir görüş açısı bulmanızı sağlar. Monitör ikinci bir ekransa, döndürme (açıyı yatay olarak ayarlar) ve döndürme (monitörü 90 derece döndürebilen) olup olmadığına bakın.

100x100mm VESA montajına sahip monitörleri arayın. Bu, daha sonra bir üçüncü taraf monitör standı veya kolu eklemenize olanak tanır. Bugün satılan monitörlerin çoğu buna sahiptir, ancak bazı bütçe modellerinde yoktur.

HDR Monitörler: Bu (genellikle) bir tuzaktır

Birçok monitör, Yüksek Dinamik Aralık (HDR) içeriği desteğinin reklamını yapar. HDR, şu an SDR olarak adlandırılandan daha geniş bir parlaklık ve renk yelpazesini destekleyebilir. Genel olarak konuşursak, harika bir HDR ekranda HDR içeriği çok daha canlı ve gerçekçi görünebilir.

Slogan, “harika bir HDR ekran”dır ama… çoğu monitör böyle değildir. HDR desteği, yalnızca bir monitörün bir HDR sinyalini kabul edip görüntüleyebileceği anlamına gelir. Çoğu durumda iyi olmayan deneyimin kalitesi hakkında hiçbir şey vaat etmez.

Mükemmel HDR istiyorsanız, OLED veya Mini-LED teknolojisine sahip bir monitör arayın. Bunlar, HDR'yi gerçekten öne çıkarmak için gereken kontrast ve renk performansını sağlayabilir. Her ikisi de pahalıdır ve kaliteli HDR'yi çoğu insan için erişilemez hale getirir.

Monitör özellikleri: Hoparlörler güzeldir, ancak USB-C'yi arayın

Çoğu monitör, rakiplerinden öne çıkan pek çok ek özellik sunmaz. Bazılarında hoparlör var. Çoğunda yok. Birkaç model uzaktan kumanda sunar. Yine de, çoğu monitör benzer.

USB-C tek önemli istisnadır. USB-C'li bir monitör, dizüstü bilgisayar gibi bağlı bir cihazı şarj edebilir veya USB-C hub gibi bağlantıyı genişletmek için kullanılabilir.

Monitör satınalma tavsiyeleri: Fiyatlandırma önemlidir

Bir monitör satın alırken monitörün fiyatı açık ara en önemli faktördür.

Belki bu bariz görünebilir, ancak çoğu tüketici teknolojisinden çok monitörler için geçerlidir. Monitör fiyatları, kullanılabilirlik ve satış olaylarına bağlı olarak büyük dalgalanmalar görür.

LG'nin 27GL850-B modeli harika bir örnek. Bu monitörün Amazon.com fiyatı, 1 Nisan 2022 ile 30 Haziran 2022 arasında sadece üç ayda 496,99 ABD Doları ile 299,99 ABD Doları arasında değişti.

Bu model tüm monitör pazarında geçerlidir, bu nedenle satın almadan önce satışları karşılaştırmak önemlidir. Bir perakendeciden alışveriş yapmak, yüzlerce lira fazla ödeme yapmak anlamına gelebilir.

Bir monitör nasıl satın alınır: Özet

Bu monitör satın alma rehberini doğrudan ve konuya uygun tutmaya çalıştım, ancak yine de kabul edilmesi gereken çok şey olabileceğini kabul ediyorum. İşte çoğu insanın araması gereken şeylerin bir özeti.

Monitör tipi: IPS, VA da iyi olsa da pazar lideridir. OLED muhteşem ama pahalı. TN'den kaçının.

Monitör boyutu: 27 inçlik bir monitör en iyi seçimdir. İsterseniz daha büyük seçin.

Monitör çözünürlüğü: 1440p önerilir, 4K güzel bir yükseltmedir.

Monitör yenileme hızı: 60Hz üretkenlik için iyidir, ancak oyunlarda 144Hz harikadır.

Uyarlanabilir senkronizasyonu tercih edin: Oyuncular için olmazsa olmazdır.

Monitör standı: Yükseklik ve eğim ayarının yanı sıra VESA montaj desteğini arayın.

HDR: Yalnızca Mini-LED ve OLED monitörlerde gereklidir.

Monitör özellikleri: Monitörü bir USB-C hub olarak kullanmak istiyorsanız USB-C'yi arayın.


Yazarın Diğer Yazıları

Google CEO'su 3 Milyar Aktif Kullanıcısının Olduğunu Açıkladı Önceki

Google CEO'su 3 Milyar Aktif Kullanıcısının Olduğunu Açıkladı

Bu Android Uygulamalarından Herhangi Birine Sahipseniz Hemen Kaldırın! Sonraki

Bu Android Uygulamalarından Herhangi Birine Sahipseniz Hemen Kaldırın!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.