Oppo, MediaTek ve UNISOC Mühendislerini İşe Alıyor

Oppo, MediaTek ve UNISOC Mühendislerini İşe Alıyor

Oppo firması, dünyada yaşanan teknoloji savaşlarının kendisini etkileyeceğini düşünerek, kendi işlemcisini oluşturmak istiyor. Bu amaç ile, MediaTek ve UNISOC mühendislerini işe aldığını açıkladı.

Oppo firması, akıllı telefon üretmenin ve geliştirmenin dışında işlemci üretmek içinde kollarını sıvadı. ABD ile yaşanan teknoloji savaşlarının kendilerini de etkileyeceğini düşünerek mobil yonga seti üretmeye geçeceği söyleniyor.

Çin'in en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan Oppo'nun, Ocak 2020'de şirket tarafından onaylanan 2019'dan beri kendi mobil yonga setini yaratma planlarına sahip olduğu söyleniyor.

Şirket bu planları doğrultusunda kendi ekibini oluşturmak için farklı firmaların çalışanlarına göz dikmiş gibi gözüküyor. Şimdi, şirket bu proje hayata geçirmek için MediaTek ve UNISOC mühendislerini işe alacağını açıkladı.

Oppo, MediaTek ve UNISOC Mühendislerini İşe Alacağını açıkladı

Oppo, MediaTek ve UNISOC Mühendislerini İşe Alıyor

Pek çoğunun düşünebileceğinin aksine, ABD'nin Huawei'ye karşı savaşının, üreticinin kendisinin çok ötesine geçen sonuçları olacak. Donald Trump yönetiminin misillemesinden korkan birkaç Çinli üretici zaten var. 

ABD yasaklarının Huawei'ye uzatılmasıyla Oppo, kendi işlemcilerini oluşturmak için tüm projeyi hızlandırmaya karar verdi. Mümkün olan en iyi ekibi bir araya getirmek için çalışmalara başladı. Şirket, üst düzey yöneticilerinin mevcut tedarikçisi MediaTek'ten işe alınmasını sağladı. 

Oppo Yonga Seti Üretimi Yapabilecek Rakip Çalışanlarını Devraldı

Oppo uzun zamandır büyük teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticilerini ve çalışanlarını kendi şirketinde toplamaya çalışıyordu. Son zamanlarda, eski MediaTek COO'su Jeffrey Joo OPPO'ya katıldı. Şirket ayrıca, MediaTek 5G çip ekibinden başka bir üst düzey yönetici almayı planlıyor. 

Bunların dışında Oppo şirketi kendi  yonga setini geliştirmek ve bağımlılığını azaltmak için Qualcomm gibi firma çalışanlarına göz dikmiş gibi gözüküyor. akıllı telefon üreticisi, Qualcomm firması ve Huawei'nin yan kuruluşu ve işlemci üreticisi olan HiSilicon (Kirin) mühendis kiralamaya çalıştığı gelen bilgiler arasında.

Oppo, Qualcomm ve HiSilicon Kirin işlemci çalışanlarına göz dikti.

OPPO, Tayvan, Çin ve Güney Kore'deki çeşitli üreticilerden sipariş vermek için kendi tasarımında işlemcilere sahip olmak istiyor. 

Şirket, yonga tasarlama yeteneğinin ona tedarik zinciri üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağına inanıyor. Bu aynı zamanda Amerikan şirketleri tarafından üretilen işlemci tedarikine olan bağımlılığını da azaltacaktır.

Huawei'ye uygulanan yasak, tüm akıllı telefon endüstrisine gölge düşürdü. Oppo, Huawei'nin geçen yılki dayatmalarından hemen sonra, işlemci sektörüne yatırım yapmaya başladı.

ABD kısıtlamalarının şu anda yalnızca Huawei için geçerli olmasına rağmen, tüm Çinli üreticiler kendilerini tehdit altında hissedebilirler.

Kendi donanım platformlarını oluşturmanın çok zaman ve para gerektiren bir görev olduğunu anlamakta fayda var. Bu, bir şirketin piyasaya rekabetçi bir ürün getirmesi birkaç yıl alabilir. Huawei'nin HiSilicon'un Çin'in en büyük yonga üreticisi olması on yıl sürdü.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Samsung Orta Sınıf Telefonlarında Eskiye Dönüş Sağlayabilir Önceki

Samsung Orta Sınıf Telefonlarında Eskiye Dönüş Sağlayabilir

Zoom, Ücret Ödeyen Üyelerin Güvenliğini Sağlayacak Sonraki

Zoom, Ücret Ödeyen Üyelerin Güvenliğini Sağlayacak

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.