Zoom, Ücret Ödeyen Üyelerin Güvenliğini Sağlayacak

Zoom, Ücret Ödeyen Üyelerin Güvenliğini Sağlayacak

Zoom uygulaması, coronavirüs dönemimde güvenlik açıkları ile gündeme gelmişti. Şirket yaptığı açıklamaya göre, sadece ücretli bir şeklide uygulamayı kullananlara güvenlik sağlayacağını açıkladı.

Zoom uygulaması video konferans alanında gittikçe değeri artın bir şirket haline geldi. Zoom güvenliğini daha güçlü şifreleme ile geliştirmeyi planlıyor, ancak hizmetin ücretsiz sürümünü kullanan müşteriler için yapmayacağını, yalnızca ücretli müşteriler bu özellikten faydalanacağı söyleniyor.

Zoom, son aylarda video konferans endüstrisinde, coronavirüs pandemisinin sayesinde gittikçe ön plana çıktığı ve müşteri potföyü arttığını açıklamıştı.

İnsanlar evden çalışma amaçlarının dışında, eğitim, aile ve arkadaş görüşmeleri amacıyla kullanılması, uygulamayı kullanan insanları güvenlik konusunda daha titiz davranmasına neden oldu.

Zoom ücret ödeyen müşterilerinin güvenliğini sağlayacağını açıkladı

Şirket danışmanı, Reuters'e Cuma günü yaptığı açıklamada, Uygulamanın görüntülü görüşmeleri alanında şifrelemesini güçlendirmenin işe yarayacağını, ancak tüm kullanıcılar güvenlik paketinden kullanılamayacağını söyledi. 

Mevcut planlara göre, ücretsiz kullanıcılar mevcut şifreleme ve güvenlik özellikleri ile sıkışıp kalırken, ücretli müşterilere ve kurumlara gelişmiş teklifler sağlanacak. Zoom güvenlik danışmanı Alex Stamos planın hala değişebileceğini, ancak kullanılabilirliğin sınırlandırılmasının mevcut eylem tarzı olduğunu söyledi. 

Ayrıca, şirketin sivil özgürlük grupları ve çocuk-cinsel istismarı ile mücadele eden kuruluşlarla, kar amacı gütmeyen grupların ve belirli kullanıcı türlerinin de artan korumalara hak kazanması gerektiğini belirlemek için görüşmelerde bulunduğunu doğruladı.

Zoom ile temasa geçen kuruluşlar için teklifle ilgili görüşler karışıktı. Electronic Frontier Foundation araştırmacısı Gennie Gebhart, şirkete korumalı videoyu daha yaygın hale getireceğini umduğunu söylerken, Amerikalı Sivil Özgürlükler Birliği teknoloji arkadaşı Jon Callas makul bir uzlaşma olduğunu söyledi.

Callas'a göre, "Güvenli iletişim yapan bizler, gerçek korkunç şeyler hakkında bir şeyler yapmamız gerektiğine inanıyoruz." "Uçtan uca şifreleme için para talep etmek, insanlar için uygun olmayacaktır"

Zoom, Ücret Ödeyen Üyelerin Güvenliğini Sağlayacak

Zoom, uçtan uca şifreleme hizmeti geliyor

Zoom sistemi, kişilerin önceden şirkete bilgilerini kaydetmeden, toplantılara ücretsiz katılmalarını sağlar. Zoom'un kullanımını artırmaya yardımcı olsa da, ücretsiz katılmak istemedikleri toplantılara sızan ve ceza unsurlarını çeken insanlar üzerinde daha az kontrol olduğu anlamına gelir.

Bir Zoom sözcüsü AppleInsider'a "Zoom'un uçtan uca şifrelemeye yaklaşımı büyük ölçüde devam etmekte olan bir çalışma geçen hafta yayınlanan taslak şifreleme tasarımımızdan müşterilerinin başvuracağı sürekli tartışmalarımıza kadar her şey."

Ücretli kullanıcılar için şifreleme geliştirmeleri tartışması, 30 Mayıs'ta lisanslarına bakılmaksızın tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek ve bir dizi gizliliği düzelten AES 256 bit GCM şifrelemesi ile güçlendirilmiş olacak. 

Ayrıca Zoom 22 Mayıs'ta bazı şifreleme planlarını özetleyen bir taslak yayınladı. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Oppo, MediaTek ve UNISOC Mühendislerini İşe Alıyor Önceki

Oppo, MediaTek ve UNISOC Mühendislerini İşe Alıyor

Yeni Playstation 5 Pahalı Olacak! Sonraki

Yeni Playstation 5 Pahalı Olacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.