Oyun yayınına nasıl başlanır: Bilmeniz gereken herşey

Oyun yayınına nasıl başlanır: Bilmeniz gereken herşey

Canlı bir izleyici kitlesi için video oyunları yayınlayan ve yorum yapan oyuncu lejyonlarına katılmak ister misiniz? İşte bir bilgisayardan oyun akışına başlamak için ihtiyaç duyacağınız tüm donanım ve bunların yanı sıra tüm bunları ayarlamak için birçok yararlı ipucu.

Bilgisayar oyununuzu canlı yayınlamayı düşünmenize rağmen nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yardım etmek için buradayız. Canlı yayın akışı son birkaç yılda patladı ve herkes bir sonraki Ninja, Dr. Lupo veya Shroud olmayı bekleyemese de, kendi başına ödüllendirilebilecek eğlenceli bir hobidir. Ve eğer üzerinde çalışırsan, kendi seyirci kitleni bulabilirsin.

Oyunu ister sadece arkadaşlarınıza yayınlayın ister kendi topluluğunuzu oluşturmaya çalışın, bu kılavuz başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi özetleyecek ve umarız başarılı olacaktır. (Yine de seni daha iyi ya da daha zeki yapamayız. Bu sana bağlı.)

Öncelikle Oyun Akışı Nedir?

Bunu okuyorsanız, muhtemelen akışın ne olduğunu veya en azından temel fikri anlıyorsunuzdur. Bilmiyor olma ihtimalinize karşı, işte kısa bir özet.

Son yıllarda, binlerce insan video oyunlarını milyonlarca çevrimiçi izleyici için canlı yayınlamaya başladı. Sadece bir avuç yayıncı devasa düzenli izleyiciler buluyor, birçoğu orta katmanı mütevazı izleyicilerle dolduruyor ve daha da büyük bir kısmı küçük topluluklar oluşturmak için uğraşıyor. Bunu bir PC'de veya modern oyun konsollarından biriyle yapabilirsiniz. Bununla birlikte, ikincisinin daha akıcı olması ve tak çalıştır özelliği, bu kılavuzda PC tabanlı akışa odaklanmamıza neden oldu.

Oyun Akışı Nedir?

Nerede ve nasıl yayın yapacağınızla ilgili pek çok seçeneğiniz var ve bunları aşağıda açıklayacağız. Araçlar ve hizmetler açısından, bu türde en büyük hizmet olan Twitch'i muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak başka yazılım ve donanımların bir kombinasyonu gerekmesine rağmen yayın için başka alternatifleriniz de vardır. PC oyunlarını izlemek için, bir Twitch (veya başka bir akış hizmeti) hesabına ek olarak ihtiyacınız olan temel şeyler: iyi bir oyun bilgisayarı, bazı aksesuarlar ve belirli yazılımlar.

Her şeye deyineceğiz, ancak önce akışla neyi başarmaya çalıştığınıza iyice bir göz atmak isteyeceksiniz. Eğlence ve kâr mı? Yoksa sadece eğlence mi? Bu, gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir.

Yayınınız İçin Gerçekçi Bir Hedef Nasıl Belirlenir?

Video oyunları oynarken yayınlamak isteyebileceğiniz bir dizi neden düşünebiliriz. Özünde, yapması eğlencelidir ve sizi oyun oynarken izleyen bir kitlenin çekiciliği, birçok insanı denemeye motive etmek için yeterlidir. Bunu yalnızca eğlence için ve kendiniz için yapmak isteyebilirsiniz - ve tutarlı izleyiciler edinirseniz, harika! Eğer istediğiniz buysa, muhtemelen bu kılavuzdaki daha gündelik önerilere yöneleceksiniz.

Diğerleri, küçük de olsa sadık izleyicilerden oluşan bir topluluk oluşturmak ister. Ve yine diğerleri, reklamlar, ortaklıklar veya izleyici bağışları (veya bunların bir kombinasyonu) yoluyla yayın yapmaktan kar elde etmeyi umar. İdeal bir dünyada, akışınız tam zamanlı işiniz bile olabilir.

oyun akışı

Ancak bu, kovalaması zor bir rüya ve gerçekçi beklentiler belirlemek önemlidir. Dışarıda çok sayıda yayıncı var ve kendinizi diğerlerinden ayırmak zor bir iş. Akıştan kaynaklanan aylarca kanıtlanmış finansal istikrar (veya geri dönülecek bir güven fonu) olmadan günlük işinizi veya okulu bırakmayın.

Herkes izleyiciler için yarışırken, eşsiz bir özelliğe veya özel bir yeteneğe sahip olmak yardımcı olur. Tercih ettiğiniz oyunları ortalama bir yayıncı olarak oynayabilirsiniz, ancak öne çıkma ihtimaliniz yüksek değildir, bu nedenle kendinizi pazarlamanın yolu çok önemlidir.

twitch

Bazen bu, oyunun türüne bağlıdır. Örneğin birinci şahıs nişancılık oyunlarında özellikle yeteneklisiyseniz, bu bir başlangıçtır; insanlar bu tür bir oyun için elit seviyedeki oynanışı arama eğilimindedir. Ya da belki gerçekten eğlenceli bir "haydi oynayalım" yayıncısısınız veya topluluk oluşturmada ve takipçilerinizle sohbet etmekte iyisiniz. Ya da belki çok eğlencelisiniz. İdeal olarak, bunların bir kombinasyonusunuz, ama asıl mesele şu ki yayıncı olarak başarılı olan herkes oyunlarda son derece yetenekli değildir. (Ama yardımcı olur.)

Açınız ne olursa olsun, tutarlılık anahtardır. İzleyicilerin sizi sık sık görebilmesi ve sizden hoşlanırlarsa biraz düzenli bir programla size geri dönmeleri gerekir. Oranlar aleyhinize olacağından, düşük izleyici sayılarıyla da cesaretiniz hemen kırılamaz. Yine de biraz kararlılıkla ve aşağıdaki araçlarla, kendinize bir niş oluşturabilirsiniz.

Doğru Oyun Akışı Bilgisayarı Nasıl Seçilir?

Verimli yayın akışının önündeki en büyük engel doğru donanıma sahip olmaktır, bu yüzden başlayacağımız yer burasıdır. Akış hizmetleri ve yazılımları, çoğu zaman ücretsiz olarak kullanım kolaylığı açısından uzun bir yol kat etti, ancak akışlarınızı hayata geçirmek için büyük olasılıkla birkaç fiziksel öğe satın almanız gerekeceği gerçeğini aşmak mümkün değil. En büyük engel ve öğe, yeterince güçlü bir bilgisayardır. Bir bilgisayara akışa uygun hale getiren çok şey vardır, bu nedenle bu en derinlemesine açıklamayı gerektirir.

Bu sistem muhtemelen oyun ve yayın makineniz olarak iki görev yapacaktır, bu yüzden hızlı olması gerekir. PC oyun akışını planlıyorsanız, bilgisayarınızın minimum temel olarak modern oyunları oynama görevini yerine getirmesi gerekeceği açıktır. Bu, akış için ihtiyaç duyacağınız en pahalı öğedir ve bir karara verilmesi gereken birçok faktör vardır.

Doğru Oyun Akışı Bilgisayarı Nasıl Seçilir

Genel olarak, akış için ideal masaüstünüz, oyunları seçtiğiniz ekran çözünürlüğünde maksimum olmasa da yüksek ayarlarda çalıştırabilir. Akışlarınızın olabildiğince iyi görünmesini istiyorsunuz ve en son AAA sürümlerini göstermek istiyorsanız, gösterişli grafikler izleyicileri eğlendirmede uzun bir yol kat ediyor. Yine de, gücünüz yetmiyorsa, kredi çekmenize gerek yoktur. Orta düzey oyun donanımları oyunları orta derecede iyi çalıştırır ve bütçeniz buysa, sorun yaşamazsınız.

Yayıncıların çoğu full HD'de (1920'ye 1080 çözünürlük veya 1080p) oynuyor ve buna uymanızı şiddetle tavsiye ederim. Bilgisayarınızda 1080p'de oynamak çok daha az yorucu olacaktır; bu, oyun akışlarınızı işleme ve zorlama yükünü de taşımak zorunda kalabileceği için çok önemlidir. Ayrıca, oyun içinde 1440p veya 4K'da elde edeceğinizden çok daha yüksek kare hızları elde edersiniz, bu da daha pürüzsüz görünüm anlamına gelir.

Ekrandaki oyun çözünürlüğünüzün, yayınınızın ayarlı olduğu çözünürlükten farklı olabileceğini unutmayın. Hem PC hem de internet bağlantınızda Full HD veya daha yüksek kalitede yayın yapmak çok zordur, bu nedenle birçok yayıncının 720p veya 900p'yi tercih ettiğini göreceksiniz; en büyük isimlerden bazıları bile. Dışarıdaki en popüler yayıncılar, bir PC'ye ve süper keskin bir akış gerçekleştirebilen bir internet bağlantısına yatırım yapmayı göze alabilirler, ancak biraz feragat yapması gerekebilecek tek kişinin siz olduğunuzu düşünmeyin.

Doğru Oyun Akışı Bilgisayarı Nasıl Seçilir

Rekabetçi çok oyunculu oyunları (Apex Legends, Counter-Strike: Global Offensive, Fortnite veya League of Legends gibi oyunlar) yayınlayacak türden biriyseniz, görsel doğruluk biraz daha az önemlidir, ancak performans ve yüksek kare hızları çok önemlidir. Size bir avantaj sağlayacağından sorunsuz bir şekilde oynayabilmeniz gerekir; bu, özellikle beceriye dayalı bir yayıncı olarak kendinizi tanıtıyorsanız önemlidir. 1080p'de oynamak ve bu yüksek kare hızlarından yararlanmak, bu tür oyuncular için daha da önemlidir.

stediğiniz buysa, kurulumunuzu yüksek yenileme hızına sahip bir oyun monitörüyle eşleştirmek akıllıca bir harekettir. Aslında, birçok rekabetçi yayıncı (güçlü bilgisayarlara sahip olanlar bile) kare hızlarını iyileştirmek için düşük görsel ayarlarda oynar, çünkü bu onlar için rekabet avantajı sağlar. Yine de, düşük ayarlarda oynasanız bile, yüksek yenileme hızına sahip bir ekrandan yararlanmak için son teknoloji bir bilgisayara ihtiyacınız var. 

Hangi Oyun Yayın Hizmeti En İyi?

PC gereksinimlerini geçtikten sonra, oyununuzu nasıl kitlelere ulaştıracağınıza bakalım? Video kartınız ve işlemciniz, akışı idare edebilir; onları sentezlemek ve yayınlamak için onlara platform ve araçlar vermeniz yeterlidir.

Twitch'in buradaki büyük büyük oyuncu olduğuna dair hiçbir itirazımız yok, bu yüzden başlamak için iyi bir yer olabilir. Çoğu insan için bariz bir seçimdir. En büyük potansiyel kitle oradadır, tam olarak bu konuda uzmanlaşmıştır ve popülaritesi, başlaa sürecini ve işlevselliğini kolaylaştırdığı anlamına gelir.

Hangi Oyun Yayın Hizmeti En İyi?

Yine de Twitch'in alternatifleri var. Oyun, YouTube'da kendi başına popüler bir kategoridir. Facebook Gaming'in daha az izleyici kitlesi var, ancak yine de milyonlarca kullanıcısı var ve yazılım devi Haziran 2020'de kendi platformu Mixer'ı kapattıktan sonra Microsoft ile bir ortaklık kurarak popülerlik kazanabilir. Twitch'in en popüler olduğu gerçeği kötü bir şey, çünkü bu kadar çok yayıncı bu serviste yarışıyor. Yeni başlayan biri olarak, alternatif platformlardan birinde kendi nişinizi oyarken daha iyi şansınız olabilir.

Hangisine karar verirseniz verin, onu kurmak korktuğunuz kadar karmaşık değildir. Bahsettiğimiz gibi, oyun akışının popülaritesi, tüm bu hizmetleri, mümkün olduğunca kolay bir başlangıç ​​yapmak için motive etti. Twitch'in size yardımcı olacak kendi çözüm yolları koleksiyonu bile var, ancak bunların çoğunu okumaya ihtiyacınız bile olmayacak.

Bazı oyunlarda ve hatta tüm hizmetlerde yerleşik bir yayın işlevi bulunur; Bir oyun içinde canlı yayına geçmek için bir düğmeye basmanız yeterlidir. Bu, oyununuzu anında izleyicilerin bağlanabileceği bağlantılı bir hesaba aktaracaktır. Ancak tüm oyunlar bu işlevi desteklemez. Bu da bizi çok önemli bir yazılıma getiriyor: OBS.

Oyun Akışı için OBS Kullanmalı mıyım?

Akış konusunda ciddi olmak istiyorsanız, oyun içi akışı desteklemiyorlarsa ve bir B planınız yoksa şansınız kalmayacağından, yayın motoru olarak tek tek başlıklara güvenemezsiniz.

Çözüm, o zaman, özel bir yazılımdır ve tercih edilen seçenek, popüler olarak OBS olarak bilinen Açık Yayın Yazılımıdır. Başka şekillerde yayın yapabilseniz bile, ideal olarak her zaman OBS üzerinden canlı yayın yapmalısınız. Tüm donanımınızı (mikrofonunuz, kameranız vb.) ve yazılımı (yayınlamak istediğiniz ekran veya uygulama, akış ayarları, donanım ayarları) karıştırır ve tek bir yere yerleştirir. Bu size perde arkasında yayınınızın tam kontrolünü verir, özelleştirmeye izin verir (giriş ve çıkış dizileri veya grafikler, yeşil ekran efektleri) ve akışlarınız için tutarlılık sağlar.

OBS'nin nasıl kullanılacağını öğrenmek maalesef akışın en karmaşık yönü olabilir. Daha dostça bir seçenek istiyorsanız, Xsplit'in Gamecaster'ı biraz daha ulaşılabilirdir ve çoğu kullanıcı için iyidir. Ancak OBS'den gözünüzü korkutmayın. Birincisi, ücretsizdir. Herhangi bir yazılımda olduğu gibi öğrenmek, arayüze alışmanız biraz zaman alır. Ama öğrendiğinizde, ne kadar güçlü bir araç olduğunu göreceksiniz. Yazılım, kullanmak istiyorsanız bol miktarda özelleştirmeye izin verse bile yayınınızı çevrimiçi hale getirmek için uzman olmanız gerekmez.

Oyun Akışı için OBS Kullanmalı mıyım?

OBS, göz korkutma faktörüne katkıda da bulunan en güzel görünen program değildir, ancak yakından bakarsanız, her şeyin açıkça etiketlendiğini göreceksiniz. Akışa giren tüm çevre birimleriniz OBS'de bir araya gelir ve bunları buradan kontrol edip özelleştirebilirsiniz. OBS, giriş ve çıkış bölümlerini içerebilen "sahneler" gibi öğrenmeniz gereken kendi diline sahiptir. OBS, istediğiniz kadar karmaşıklık eklemenize izin verebilir.

Bu kaynaklar mevcut olduğundan ve bu kılavuzun uzunluğunu iki katına çıkaracağından, OBS'nin adım adım açıklamasından kaçınacağım. Ancak sahnelerin ve Masaüstü Sesi seçeneklerinin nasıl kullanılacağını öğrenmek en hayati önemdedir. İkincisi, bilgisayarınızda çalan tüm sesleri (özellikle çok önemli olan oyun sesini) akışınıza çevirecektir. 

Twitch kullanıyorsanız, yapmanız gereken bir şey de Twitch'in sitesinden bir yayın anahtarı talep etmek ve girmektir; OBS'de doğrudan hesabınıza giriş yapamazsınız ve kendinize erişim vermeniz gerekir.

Oyunlarınızı Sadece Arkadaşlarınız Arasında Nasıl Canlı Yayınlayabilirsiniz?

Son olarak, potansiyel bir kalabalık için Twitch veya YouTube'da yayın yapmanın bazı düşük basınçlı alternatiflerine ne dersiniz? Arkadaşlarınızdan başka hem Steam hem de Discord üzerinden özel olarak yayın yapabileceğiniz bir izleyici bulmanız gerekmez. Her birinin yerleşik bir oyun yayınlama işlevi vardır ve oyunu sırasıyla arkadaş listenize ve sunucunuza aktarmanıza olanak tanır.

Discord

İstediğiniz zaman herhangi bir ekranı veya uygulamayı paylaşabileceğiniz ve çok az gecikme olduğu için Discord'un akış yeteneğini kaliteli buluyorum. Tek yapmanız gereken, uygulamanın sol alt köşesindeki paylaş düğmesine basmak veya açık bir oyununuz olduğunda, oyunun başlığıyla birlikte görünen özel düğmeye basmaktır. Ses kanalındaki arkadaşlar kolayca akışınıza girebilir ve yayınınızı yürütmek için OBS'ye veya başka bir şeye ihtiyacınız yoktur.

Oyun yayınına nasıl başlanır: Bilmeniz gereken herşey

Akışlarınızı Gerçekleştirin ...

Umarım, artık akışın gerektirdiği şeyler konusunda kendinizi çok daha rahat hissediyorsunuz ve başlamak için ihtiyaç duyduğunuz şeyden daha az korkuyorsunuzdur. İhtiyaç duyduğunuz her donanım ve yazılım sınıfı, bazı ayrıntılı kararlar almayı gerektirir, ancak artık temel bilgileri edinmek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahipsiniz. Zaten iyi bir masaüstü oyun bilgisayarına sahipseniz, şimdiden eğrinin çok ilerisindesiniz.


Yazarın Diğer Yazıları

20 ünlü oyuncu ve ilk kırmızı halı fotoğrafları Önceki

20 ünlü oyuncu ve ilk kırmızı halı fotoğrafları

İşte Microsoft'un Yeni Nesil  Xbox S ve Xbox X Fiyatları Sonraki

İşte Microsoft'un Yeni Nesil Xbox S ve Xbox X Fiyatları

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.