Pro olmadan da oyun oynayarak para kazanılır mı

Pro olmadan da oyun oynayarak para kazanılır mı

En sevdiğiniz hobiniz oyun oynamaksa bunu para kazanmak için kullanmaya ne dersiniz. Hem de oyun gurusu olmanıza gerek yok. Nasıl mı? Cevabı haberimizde

Yıllar geçtikçe profesyonel oyuncular turnuvalar ve yarışmalar yoluyla para kazandılar, ancak son zamanlarda endüstri patladı. Video oyunları oynayarak para kazanmak hiç olmadığı kadar kolaylaştı.

1998'de, dünyanın en yüksek ücretli oyuncusu 16.000 dolar kazandı ve 2008'de bu sayı 130.000 dolara fırladı. Geçen yıl, Jesse Vainikka adlı Finli bir Dota 2 oyuncusu, 10 turnuvadan 2.29 milyon$ kazanarak rekabetçi lider tablolarına girdi.

Vainikka gibi profesyonel rekabet oyuncularına ek olarak, profesyonel oyun akışı da patladı. Twitch'teki en popüler akışçılar yıllık 1 milyon dolardan fazla kazanıyor ve 2017'de platformdaki tüm akışçılar 87 milyon dolardan fazla kazanıyor.

Pro olmadan da oyun oynayarak para kazanılır mı.


 
Doğal olarak, sektör daha karlı bir hale geldiğinde, oyuncular kendileri için para kazanmanın yollarını aramaya başladılar. 2012'de, Twitch her ay ortalama 300.000 tekil yayıncının ortalamasına sahipti. Bu yıl şimdiye kadar, site ortalaması 4 milyondan fazla akışçıya yükseldi.

Artık oyun oynayarak para kazanmanın her zamankinden daha fazla yolu varken, bu kazançların çoğu en iyilerin en iyisine gidiyor. Daha az yetenekli oyuncuların para kazanmak için daha fazla fırsatı vardır, ancak genel olarak faturaları ödemek için hala profesyonel yeteneklere gerek duyulur.

Pro-Oyuncuları diğerlerinden ayıran nedir

Birkaç istisna dışında, en yüksek kazançlı oyuncuların tümü dünyadaki en yetenekli oyuncular arasındadır. Ancak, oyuncuların ilk% 1'inde bile, tüm oyun karlarının büyük bir bölümünü eve götüren daha elit bir kazanç sınıfı var.

Turnuvalar zenginliği garantilemez

Düşünün: Dota 2'nin Uluslararası 2018 Turnuvası, esports tarihindeki en büyük havuz olan 25 milyon doların üzerinde bir ödül havuzuna sahipti. Şampiyon olan takım Team OG, 18 takımlık mücadeleyi 1. bitirdi ve eve 11.2 milyon usd getirdi. 18'inci bitiren takım sadece 63.000 dolar ya da oyuncu başına yaklaşık 13.000 dolar kazandı.

Çoğu oyun turnuvasında daha fazla rakip ve daha küçük bir ödül bulunur; bu, herhangi bir oyunda dünyanın en iyi 10 takımından biri için oynamadığınız sürece, tam olarak birşey kazanamazsınız.

Twitch'te de zengin olmak garanti değil


 
Bu durum video oyun akışçıları için de aynıdır. Birçok Twitch akışçısı, kişilikleri veya eğlenceli hileleriyle popülerlik kazandılar, ancak en yüksek kazananlar seçkin oyuncular. Turnuva ödeme yapılarına benzer şekilde, en iyilerin en iyisi tüm gelirin çoğunluğunu kazanırken, bazı yüksek vasıflı oyuncular bunun bir kısmını kazanıyor.

Örneğin, Turner “Tfue” Tenney, dikkat çekici Fortnite yetenekleriyle Twitch'teki en popüler akışçılardan biri oldu ve hatta bazı yüksek profilli Fortnite turnuvaları kazandı. Sadece ücretli Twitch abonelerinden Tenney, bu yıl ayda yaklaşık 140.000 dolar kazanıyor.  Bunu, bu yıl her ay yaklaşık 6,000 dolar kazanan ve tüm akışçılar içinde ilk 500'de olan Twitch partneri Tobias Fate ile kıyaslayın.

Mesele şu ki, tanıdıklarınız içinde en iyi oyuncu olsanız bile, şuanki profesyonel oyuncularla rekabet edebilecek kadar yetenekli olmayabilirsiniz. Profesyonel oyuncuların piyasanın en üstünü domine etmesini kabul edersek, sıradan oyuncular sektöre nerede girebilir?

Sıradan oyuncuların üretebileceği içerikler

Elit oyun becerileri sunmasanız bile, içerik oluşturmanın ve oyun oynayarak para kazanmanın hala yolları var. Turnuvalar cazip ödül havuzları sunarken, yetenekli oyuncular genellikle daha fazla popülerlik kazanırken, para kazanmak için dünyanın en iyilerinden biri olmanıza gerek yok.

Özellikle Twitch ve YouTube aracılığıyla, oyuncular oyunlarda harika olmasalar bile izleyicileri çeken ve gelir elde eden içerik yaratabilirler. İşte profesyonel beceriler oluşturmak gerektirmeyen bazı popüler video ve akış türleri.

Hadi bir oyun atalım

YouTube'da veya Twitch'te rekabetçi olmayan oyuncuları izlediyseniz, muhtemelen daha önce bir “hadi oynayalım” görmüşsünüzdür. Hadi oynayalım, rekabetçi oyunların tam zıttıdır. Birçok oyuncu yetenekleri ile kendileri için bir isim yaparken, bazıları takip edilmek için karakterini kullanır. Hadi bi oyun oynayalım'da oyunun kendisi ikinci plandadır ve yoruma öncülük etmek için gerçekten de bir araç olarak hizmet ediyor.


 
PewDiePie (diğer adıyla Felix Kjellberg), hadi bir oyun atalım konseptinin en belirgin örneğidir. YouTube kanalının 96 milyon abonesi var, ancak insanlar oyun yeteneklerini izlemiyor. Bunun yerine, Kjellberg, oyunları platform olarak kullanan ve çılgınca başarılı hale gelen bir şovmen oldu.

Nasıl geçilir (Walkthrough)

Haydi oynayalım gibi, adım adım nasıl yapılır videoları da hadi izleyelim olarak düşünülebilir. Nasıl yapılır videosu çekmek için yapmanız gerekenler, bir oyunun bitirmek ya da kontrollerini açıklama ya da başarıların nasıl kazanılacağını anlatmak. 

Walkthrough çok fazla beceri gerektirmiyor, çünkü onları izleyen insanlar açıklamalar arıyor. İzleyiciler, taklit edilemez becerileriniz tarafından hayranlık uyandırmak istemez, işlerin nasıl yapıldığını tam olarak görmek ister, böylece onları uygulayabilirler. Walkthrough uzun süredir IGN ve Gamefaqs gibi oyun alanlarının ekmek ve tereyağı olmuştur ve Twitch onları daha belirgin hale getirmiştir.

Speedrunning

Speedrunning kolay olmaktan uzak, ancak genellikle şans gerektirir ve gerçek beceriden daha fazla pratik yaparlar. Bir speedrun amacı, bir oyunu olabildiğince çabuk tamamlamaktır ve birçok koşuda gerçekten beceriye dayalı olmayan açıklar veya başka stratejiler kullanılır.

Speedrunning denemeyi düşünüyorsanız, en sevdiğiniz oyunlardan birkaçını seçin ve en iyi sonuçları araştırın. Rekor sürelere ayak uyduramayabilirsiniz, ancak koşu eğlenceli ve basit görünüyorsa, oynamak için hala iyi zaman geçirebilirsiniz. Kendinizi seviyorsanız, bir Twitch akışında hız yapmayı veya bir YouTube videosu için kaydetmeyi deneyin. Dünya rekoru kırmasanız bile, izleyicileri çekebilir ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Pro Beceri Olmadan Pro Stratejileri Kullanmak

Bir oyun atalım ve walkthrough konsepti oyun oynamanın rekabetçi yönünü ortadan kaldırırken, Speedrunning ise tamamen farklı bir rekabet türüdür. Bu tür bir içerik oluşturmak, size izleyici ve takipçi kazandırabilir ancak yine de gerçekten rekabet etmek için can atıyor olabilirsiniz.

Neyse ki Tfue veya Ninja kadar yetenekli olmadan hemen hemen her büyük espor turnuvasında rekabet edebilmenin yolları var. Profesyonel oyuncularla aynı başarı seviyesini bulamayabilirsiniz, ancak doğru strateji doğru beceri seti kadar önemli olabilir.

Örnek: Fortnite “Cennete Merdiven” Stratejisi


 
Popülerlikteki küçük bir düşüşe rağmen, Fortnite hala en çok oynanan oyunlardan biri.

Fortnite bir kaç yıldır bizlerle, bu yüzden birçok oyuncunun oyunun giriş ve çıkışlarında ustalaşmak için bolca vakti oldu. Bu ne zaman bir oyuna girersen, diğer 99 oyuncunun en az biri gayet yasal bir oyuncu olacak demektir.

Bu, kaybetmeye mahkum olduğun anlamına gelmez. Bir Victory Royale'ı güvence altına almanın ve oyunda en iyi nişancı veya geliştirici olmadan yeteneklerinizi geliştirmenin akıllıca yolları var.

Fortnite “Cennete Merdiven” Stratejisi Nasıl Kullanılır?

Bu strateji size oyun içi arkadaş kazandırmaz, ancak bir kaç el kazanmanızı sağlayabilir ve eğlenceli bir akış yaratabilir. Savaş Otobüsünden indiğinizde, hızlıca çok odun alabileceğiniz haritanın bir kenarını hedefleyin. Şansınız varsa, bir veya ikiden fazla oyuncu ile uğraşmanız gerekmeyecek ve malzemelerinizle yalnız kalacaksınız.

Fırtına üzerinize kapanırken, yapı sınırına ulaşana kadar güvenli bölgeye doğru bir merdiven inşa edin ve ardından zemin parçaları oluşturmaya başlayın. Amaç, sadece birkaç kişi kalana ve çemberin küçük olmasına kadar beklemektir, böylece kalan oyuncuları seçip kazanabilirsiniz. Bitirinceye kadar platformunuzu kapatabilir ya da aşağıdaki şüphesiz düşmanlarınızın üstüne çökmek için planör gibi bir öğe bulabilirsiniz.

Bu yöntem, merdiveninizi oluştururken biraz monotonluk hissi yaratsa da, bu bölümü bir YouTube videosu için düzenleyebilir veya sohbete ve Twitch'teki yorumunuza odaklanabilirsiniz. Oyunun sonu o kadar eğlenceli olur ki harcanan zamana değecektir. Küçük bir şansla, cennete giden merdivenleri kullanmak, hem silahlı hem de hızlı bina becerilerinizi geliştirirken kolay bir kazanç ve eğlenceli bir video elde etmenizi sağlar.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Sürpriz sonuyla finalde ters köşe yapan filmler Önceki

Sürpriz sonuyla finalde ters köşe yapan filmler

Facebook'ta sayfa nasıl açılır Sonraki

Facebook'ta sayfa nasıl açılır

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.