Twitch'te nasıl para kazanılır?

Twitch'te nasıl para kazanılır?

Video oyunu akışı, bir gecede milyonlarca dolarlık bir sektör haline geldi ve birçok oyuncu “Twitch'ten nasıl para kazanabileceğini" araştırmaya başladı.

Bir oyuncu olmasanız bile, ne kadar önemli hale geldiğini fark etmemek zor. Mesela popüler bir Fortnite yayıncısı olan Ninja lakaplı Tyler Blevins, Super Bowl LIII sırasında yayınlanan bir reklam filminde gösterildi.

Eğer oyuncuysanız, pastadan bir dilim almanın hesabını yapıyorsunuzdur. En popüler yayıncılar Twitch'ten her ay yüzbinlerce dolar gibi deli paralar kazanıyorlar, bu yüzden kesinlikle en az bir kaç dolar da neden siz kazanmayasınız ki?


 
Elinizi Twitch'e bulayarak ek gelir elde etmeyi denemek istiyorsanız, işte bilmeniz gereken her şey. Muhtemelen, akışlarınızı yayınlayarak milyonlarca kazanmaya başlamayacaksınızdır, ancak zamanla tatmin edici paralar kazanmaya başlayabileceksiniz.

Twitch Nedir?

Video oyunu akışı patladıkça, canlı yayın platformu Twitch aksiyonun tam da ortasında yer aldı. Platform 2011 yılında kuruldu ve 2014'te Amazon tarafından 970 milyon dolara satın alındı ve Twitch'in büyümesi daha da hızlandı. 2012 yılında, platform yaklaşık 100.000 eşzamanlı izleyici ortalamasına ulaştı. 2016'ya gelindiğinde bu sayı yaklaşık 600.000 idi ve bugün ise Twitch akışlarını izleyen 1,2 milyondan fazla insan var.


 
Twitch, öncelikle video oyunları oynayan insanların canlı akışlarının ve bu akışları izleyenlerle etkilişimlerinin çevresinde inşa edilmiştir. Çoğu yayıncı yayınladıkları oyunun ses ve görüntüsüne ek olarak bir kamera ve mikrofon kullanarak deneyimi daha özel kılar.

Genel Twitch havası, YouTube gibi diğer video rakiplerinden çok daha etkileşimli ve izleyici dostudur çünkü izleyiciler yayıncılarla canlı sohbet edebilir ayrıca favori akışlarını desteklemek için ücretli aboneliklere kaydolabilirler.

Twitch'e başlarken bilinmesi gerekenler

Hemen hemen herkes, bir Twitch hesabı ve yayınlamak istediği bir oyun olduğu sürece Twitch'te yayın yapabilir.

Bir bilgisayardan akış yapmak, biraz çalışma gerektirdiği gibi, henüz sahip olmadığınız bazı ek yazılım ve donanımları gerektirir. Küçük bir çalışma gerektirse de, en temel PC akışları genellikle konsoldakilere göre daha yüksek kalitededir.

Bilgisayarınızda zaten bir web kamerası yoksa ilk adımınız bir web kamerası almak olmalı. Yeni başladığınız için tamamen gerekli olmasa da, oyununuzu olduğu gibi kendinizi de kaydetmeniz izleyicilere sizinle daha fazla etkileşime girme yolları sağlar.

Sadece bir avuç oyun yerleşik Twitch desteğine sahipken, oyunların çoğunu yayınlamak için ayrıca bir akış yazılımı indirmeniz gerekir. Açık Yayıncı Yazılımı (OBS) ve XSplit, nispeten kolayca başlamanızı sağlayacak iki popüler, ücretsiz akış platformudur.

Twitch'te nasıl para kazanılır?

1. Bağışlar ve Bitler

Bir yayıncı olarak para kazanmanın en temel ve açık yolu izleyicilerinizden bağış almaktır. Sadece bir kaç takipçiniz olsa bile, yine de bağış kabul edebilir ve biraz para kazanabilirsiniz. Bağışlar, hayranların yayıncılara desteklerini göstermeleri için harika bir yoldur ve 1 veya 10.000$ olabilir. Akışınızdaki üçüncü taraf bir platform aracılığıyla nispeten kolay bir şekilde “Bağış” düğmesini ayarlayıp kazanmaya başlayabilirsiniz. Yayıncılar tarafından genellikle Donorbox, kullanılır ve bir bağış butonu oluşturma konusunda faydalı bir eğitim sunar.

Benzer şekilde izleyiciler, hayranlara bit olarak adlandırılan alkışlar yollayabilir. İzleyiciler 1.40 dolara 100 bit satın alabilir ve bunları düzenli aralıklarla yayıncılara bağışlayabilir. Her bit 1 kuruş değerine dönüşür, ve hayrancı kitleniz arttıkça kazancınız da uzun vadede artar. Her yayıncı bağış alabilirken sadece Twitch partnerleri bit alabilir.

2. Twitch Üye Programı

Orta düzeyde bir takipçi düzeyi yaptıktan sonra, para kazanmanın yeni yollarını açan bir Twitch Affiliate yani üye olmaya davet edileceksiniz. Üye olmak için şunlara sahip olmalısınız:

Son 30 günde en az 500 dakika yayın
Son 30 günde en az 7 yayın
50 ya da daha fazla takipçi
Son 30 gün içinde akış başına ortalama 3 eşzamanlı izleyici

Üyelik davetini kabul ettikten sonra kanalınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bit'ler kesinlikle faydalı ve zamanla biriktikçe güzel rakamlara ulaşabilir ancak şuan ücretli abone almaya başlayabilirsiniz. Temel bir abonelik, 4,99 ABD Doları tutarındadır; Twitch yaklaşık yarısını alır, bu da her abone için ayda 2,50 dolar kazanacağınız anlamına gelir.

Ayrıca, yayınladığınız oyun Twitch aracılığıyla satın alınabiliyorsa, izleyicinizi akışınızın altında bir kopyasını satın almak için yönlendirebilirsiniz. Birisi bu bağlantıyı takip edip oyunu satın aldığında, küçük bir komisyon alırsın.

Üyeler bu yolla Twitch'te zengin olmayacak, ancak bu seviyeye ulaşmak, ileride gelir elde etmenize yardımcı olacak ve kanalınızı daha da büyütmeniz için cesaretlendiren iyi bir kilometre taşıdır. Yine de kâr etmeye başlamak için bir seviye daha ilerlemeniz gerekir.

3. Twitch Partner Programı

Aklınıza gelebilecek her büyük yayıncı, muhtemelen bir Twitch Partneridir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şartlar üyelik şartlarından çok daha zordur. Bir partner olmaya hak kazanmak için şunlara sahip olmalısınız:

Son 30 günde en az 25 akış saati
Son 30 günde en az 12 saat boyunca yayınlama süresi
Akış başına ortalama 75 eşzamanlı izleyici

Bununla birlikte, bu kriterlere ulaşmak, bir partner olacağınızı garanti etmez. Twitch'in personeli, partner başvurularını manuel olarak inceler ve genel Twitch topluluğunu güçlendiren rol modeller olarak gördükleri akışçıları seçer.

Partnerler, üyelerle aynı avantajlara sahiptir ancak izleyicileri abone olmaya ve bit göndermeye teşvik etme konusunda daha fazla imkanlara sahiptir. Örneğin, üyeler abonelerinin sohbetlerinde kullanması için 5 özel emo oluşturabilir. (Duyurular, abonelerin birbirleriyle etkileşimde bulunmaları için eğlenceli bir yoldur ve kanalınıza gerçekten abone olmaları için bir teşviktir.) Partnerler aboneleri için 50'ye kadar benzersiz emo oluşturabilir, yani, en büyük hayranlarınız zamanla akışınıza sadık kaldıkları için kendilerini gerçekten ödüllendirilmiş hissedebilirler.


 
Ek olarak, çok büyük kanallar standart% 50'ye karşılık aboneliklerden elde edilen gelirin% 70'ini kazanabilir. Bunu örneklemek için, şu an Twitch'teki en büyük akışçı 45000 aboneli Dungeons and Dragons oyuncusu CriticalRole'dir. Normal 2,50 doların aksine abone başına 3,50 dolar getirdiğini varsayarsak, her ay sadece abonelerden yaklaşık 150,000 dolar kazanır.

Ninja ve CriticalRole gibi akışçılar istisna olsalar da bir kitleyi gerçekten büyülemenin bir yolunu bulabilirseniz, akış endüstrisinin ne kadar büyük olduğuna dair örnekler.

4. Reklamlar

Partnerlerin üyelere göre sahip oldukları en büyük avantaj, reklamlardan akışta kar elde etme yeteneğidir. Twitch reklamları iki biçimde gelir: akışınıza girdiklerinde yeni bir izleyici için açılan otomatik reklamlar veya ortakların belirtilen bir düğmeyi tıklatarak tüm izleyicilere sunduğu düğme reklamları.


 
Popüler yayıncı DisguisedToast, akış başına ortalama 10.000 izleyiciye ulaştığında, otomatik reklam geliri için aylık 4.000 dolar kazandığını söyledi. İzleyicileri için asla yeni reklamlar üretmediğini söylerken, diğer akışçıların da bu şekilde tonlarca para kazanabilir.

Sponsorluklar

Oyun akışçısı olarak çok başarılı oldunuz ve aylık ve yıllık büyük paralar kazanmaya başladınız. Peki şimdi ne olacak? 

Aynı zamanda bir kereye mahsus bir anlaşma olabilir, ancak sponsorluklar genellikle hayat boyu değişen miktarları içerir, bu nedenle akışçıların, sponsor kazanmak için çaba göstermesi şaşırtıcı değildir.

Sponsorlukların da sakıncaları vardır. Markalar daha donanımlı akışçılarla aynı sınıfta olmak istediğinden, güçlü bir üne sahip olmalısınız.

Twitch.TV, yayıncılarına çok sayıda para kazanma seçeneği sunar, ancak yalnızca belirli bir eşiğe ulaştığınızda.

Ninja gibi akışçıların aylık 500.000 USD'lere erişmek için yıllarca çok sıkı çalıştığını unutmayın, bu nedenle eğer başlarsanız ve gecede binlerce dolar kazanacağınızı düşünüyorsanız kendinizi o güzel uykudan uyandırın. 

Ancak, canlı yayında kariyer konusunda ciddiysen, Twitch.TV başarılı olman için gereken her şeye sahiptir.

Twitch'te Nasıl Para Kazanılır Üzerine Son Söz

Twitch hızlıca zengin olmanın bir yolu değil. Yine de, Twitch sadece video oyunları oynatarak para kazanabileceğiniz birçok farklı yol sunar. İyi bir abone kitlesine, size sürekli bit gönderen aktif bir sohbet ve reklamlardan ek gelir elde eden Twitch akışı çok karlı bir iş olabilir. Gündelik işinizden ayrılmak için yeteri kadar kazanamayabilirsiniz, ancak yeterince büyümeyle, her ay 500-1.000 dolar fazladan kazanacak kadar gerçekçi bir şekilde yönetebilirsiniz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Apple Watch ipuçları ve püf noktaları Önceki

Apple Watch ipuçları ve püf noktaları

Sürpriz sonuyla finalde ters köşe yapan filmler Sonraki

Sürpriz sonuyla finalde ters köşe yapan filmler

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.