Samsung eski "S Voice" sesli asistanını bitiriyor

Samsung eski

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, kullanım değeri düşen S Voice sesli asistanını 1 Haziran tarihi itibari ile kullanımdan kaldıracağını, yoluna Bixby akıllı asistan ile devam edeceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden olan Samsung, Her yıl milyonlarca insana akıllı telefon satışı yaparken, müşterilerine kendilerini özel hissettirecek çok sayıda uygulama sunmaya devam ediyor. Özellikle Sesli asistan konusunda, Apple Siri ile devamlı rekabet halinde olduğunu görüyoruz. Ama bu konuda Samsung'un sesli asistan uygulamasında başarılı olmadığı görünmektir.

2011 yılında, Apple'ın akıllı asistanı olan Siri ile piyasaya giriş yaptı, hemen ardından 2012 yılında Samsung bu son teknolojiye ayak uydurmak için S voice Sesli asistanı,  4.8 inç ekranı, güçlü dört çekirdekli CPU ve TouchWiz arayüzüne sahip Galaxy S III telefonu ile aynı anda piyasayasa sürmüştü.

Samsung S Voice

Samsung firması 2017 yılına kadar, eski model telefonlarında S Voice sesli asistanı kullanmaya devam ediyordu. Daha sonra Samsung firması S Voice sesli asistanın istenildiği düzeyden uzak olduğunu anlayıp, 2017 yılından sonra, Bixby adını verdiği yeni asistan programını, piyasaya sürmüştü. Bixby akıllı asistanın piyasaya sürülmesine rağmen, S Voice yinede kullanıcılarını hizmet vermeye devam ediyordu. Ama hergeçen gün kullanıcıların S Voice sesli asistanı olan ilgilisi azalıyordu.

Samsung eski "S Voice" sesli asistanını bitiriyor

Aslında Bixby akıllı asistan uygulaması'da istenildiği kadar kullanıcıların gözünde iz bırakamadı, ancak Samsung yaptığı açıklama ile eski sesli asistanı S Voice uygulamasının fişini çekeceğini açıkladı.

Samsung SamMobile haber sitesi, S Voice hizmetinin 1 Haziran'dan itibaren sona ereceğini, belirten bir bildiriye dikkat çekiyor. Bu tarihten sonra uygulamaya verilen tüm komutları “istediğinizi yerine getiremiyorum” şeklinde açıklama yapacağı söylendi.

Şuan aktif olarak S Voice sesli asistanı kullanan cihazlar; Galaxy A serisinden cihazlar A3,A5,A7,A8,A9, Galaxy Note serisinden cihazlar Note 2, 3, 4, 5, FE, Galaxy S serisinden cihazlar Galaxy S3, S4, S5, S6, Galaxy Note Pro 12.2, Galaxy W, Galaxy Tab 4, Galaxy Tab S,Galaxy Gear cihazlarında 1 Haziran 2020 yılına kadar aktif olarak kullanılacaktır.

Ayrıca Galaxy Watch, Galaxy Active gibi giyilebilir cihazların zaten Bixby ile bir güncellemesine sahip olduğunu, Gear S3 ve Gear Sport'un S Voice kapandıktan sonra Bixby güncellemesini alacağı söylendi.

Samsung Bixby akıllı asistan

Bixby akıllı asistan uygulamasının, dünya çapında kullanıcılar tarafından tercih edilecek kadar iyi çalışmadığı söylenmektedir.

Şuan piyasada, Google Assistant, Siri ve Amazon Alexa adlı akıllı asistan uygulamaları mevcuttur. Samsung Bixby uygulamasını, daha da geliştireceğini ve akıllı asistan alanında, rakabet edebilecek konuma getireceğini söylüyor. Samsung bu alanda ilerlemesi ve rekabet edeceği uygulamaların çokluğu ilerleyen zamanlarda nasıl bir güncelleme ile karşımıza çıkacağı merak uyandırmaktadır. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Microsoft Teams Zoom ile yarışıyor Önceki

Microsoft Teams Zoom ile yarışıyor

Kablosuz ağınızda kimlerin olduğunu nasıl görebilirsiniz? Sonraki

Kablosuz ağınızda kimlerin olduğunu nasıl görebilirsiniz?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.