TikTok, Dünya'da En Çok İndirilen Oyun Dışı Uygulama Oldu

TikTok, Dünya'da En Çok İndirilen Oyun Dışı Uygulama Oldu

Sensor Tower yaptığı analizleri her ay yayınlamaktadır. Şirketin Temmuz 2020 için yaptığı son analizde, dünyada en çok indirilen oyun dışı iki uygulaması TikTok ve Çin versiyonu Douyin olduğunu açıkladı.

Sensor Tower tarafından yapılan çalışmada, Temmuz 2020 ayı için dünya çapında en çok indirilen 10 mobil uygulamanın analizleri yayınlandı. Çinli sosyal medya uygulaması Douyin ve global versiyonu olan TikTok uygulaması, küresel oyun dışı uygulama indirmeleri arasında ilk sırada yer alıyor. 

Bu uygulama, 2019'un aynı dönemine göre %21,4 artışla 65,2 milyondan fazla indirildi. İlginç bir şekilde, bu ay en büyük indirme hacmine sahip pazar Amerika Birleşik Devletleri olarak açıklandı. Yalnızca ABD toplam indirmelerin %9,7'sini oluşturuyor ve onu %8,5 ile Endonezya izliyor.

ABD'nin TikTok uygulamasını satın almak istemesine şaşmamak gerekir. TikTok pazarı ABD'de her geçen gün artıyor. Bakalım, TikTok'u hangi Amerikalı şirket alacak.

Facebook 53,6 milyon indirme ile ikinci sırada yer alıyor. Bu uygulama Hindistan'dan %23.1, indirmelerin %9.1'i Endonezya'dan indirildi. İlk beşteki diğer üç uygulama Zoom, Instagram ve WhatsApp bulunmaktadır.

Sensor Tower'e göre, TikTok dünyanın en çok indirilen oyun dışı uygulamasıdır.

TikTok, Dünya'da En Çok İndirilen Oyun Dışı Uygulama Oldu

TikTok indirmelerinin büyük bir kısmı, Amerika'nın arkasından takip ettiği Hindistan'dan geliyordu. TikTok, 29 Haziran'da Hindistan'ın App Store ve Google Play'den kaldırılmasının ardından Snack Video, ilk kez en iyi 10 küresel mobil uygulama indirme listesine girdi. 

Şu anda 8. sırada yer alıyor ve başka bir kısa video uygulaması Likee'yi geride bırakıyor. Snack Video, Temmuz ayında 28,8 milyon indirme aldı; bu, Haziran'daki 7,8 milyon indirmenin 3,7 katı olarak yayınlandı.

Sensor Tower verilerinin yalnızca App Store'dan veya Google Play üzerinden yapılan ilk kurulumu hesapladığını unutmamak önemlidir. Farklı cihazlarda aynı hesaptan birden fazla kurulumu dikkate almaz. Ayrıca, indirme verileri Facebook ve Facebook Lite gibi aynı uygulamanın birden çok sürümünü birleştirir.

Şu anda, Çince kısa video uygulaması, TikTok çöküşün eşiğindedir. ABD hükümeti yakın zamanda bu uygulamanın yasaklandığını duyurdu. TikTok için Amerikan hükümetinin son açıklaması hukukun üstünlüğünü takip etmedi. Çinli şirketin şimdi Amerikan hükümetine bir ABD mahkemesinde dava açacağına dair haberler var.

Microsoft ve Twitter, TikTok'u Satın Almak İçin Görüşüyor

Microsoft ve Twitter, TikTok'u satın almak için görüşüyor

Halen, bazı Amerikan şirketlerinin TikTok'u satın almak için devam eden görüşmeleri var. Anlaşma düşünüldüğü gibi olursa, TikTok'un ABD dahil olduğu belli başlı birkaç ülkenin operasyonları Amerikalı teknoloji şirketine ait olacak.

Şu an itibariyle, Microsoft, olası bir satın alma konusunda TikTok ile görüşmekte olduğunu resmen onayladı. Son zamanlarda Twitter, Çin kısa video platformuna olan ilgisini de gösterdi.

Durum ne olursa olsun, anlaşma 15 Eylül'de veya öncesinde yapılacak. Şu an itibariyle, anlaşmanın 20 milyar ile 30 milyar dolar arasında olacağına dair spekülasyonlar mevcuttur.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

E-Ticarette 'Fahiş Fiyat' Artışına Sınırlama Önceki

E-Ticarette 'Fahiş Fiyat' Artışına Sınırlama

Android 11, Kayıtlı Şifreleri Otomatik Dolduracak! Sonraki

Android 11, Kayıtlı Şifreleri Otomatik Dolduracak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.