E-Ticarette 'Fahiş Fiyat' Artışına Sınırlama

E-Ticarette 'Fahiş Fiyat' Artışına Sınırlama

Ticaret Bakanlığı'nın E-Ticarette aşırı fiyat artışı ve stokçuluğu engellemek için oluşturduğu yasal düzenleme yürürlüğe girdi.

Düzenleme Neler İçeriyor? 

E-Ticaret düzenlemesi

Bakanlığın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'ine göre;

Güven damgası almak isteyen hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılarının asgari olarak uyması gereken standartlar düzenlendi.

Buna göre, söz konusu hizmet sağlayıcılar, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'a yeni eklenen "Fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu"na ilişkin madde ve bu maddeye dayanılarak hazırlanan ikincil düzenlemeler ile elektronik ticaret ortamında satışı yasak olan ya da şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun süreçler tasarlayacak.

Bu düzenleme özellikle pandemi sürecinde ortaya çıkan arz kıtlığını fırsata çevirmeye çalışan kişilere engel olabilecek kurallar ve yaptırımlar içeriyor.

Bu şekilde aşırı fiyatlandırma ve stokçuluğun önüne geçilmesi amaçlanmakta aynı zamanda tüketicilerin makul fiyatla tüm ürünlere ulaşabilmelerinin yasal dayanağını oluşturmakta.

 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

EA Sports, yeni FIFA 21 oyununda kullanılabilecek 11 yeni Icon'u açıkladı Önceki

EA Sports, yeni FIFA 21 oyununda kullanılabilecek 11 yeni Icon'u açıkladı

TikTok, Dünya'da En Çok İndirilen Oyun Dışı Uygulama Oldu Sonraki

TikTok, Dünya'da En Çok İndirilen Oyun Dışı Uygulama Oldu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.