Sony tüm PS5 donanım özelliklerini açıkladı

Sony tüm PS5 donanım özelliklerini açıkladı

Aylarca süren bekleyiş ve detaylardan sonra Sony, bu yaz sezonunda piyasaya sürülmesi planlanan yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5'in teknik özelliklerini ve donanım ayrıntılarını açıkladı.

PS5, 3.5GHz'e (değişebilir frekanslar) yükseltilmiş özel sekiz çekirdekli AMD Zen 2 CPU'ya ve 2.23GHz'e (yine değişebilen frekanslar) çıkan 10.28 teraflop ve 36 işlem birimi vaat eden AMD'nin RDNA 2 mimari donanımına dayanan özel bir GPU'ya sahip olacak. Ayrıca, 16GB GDDR6 RAM ve daha önce Sony'nin Eurogamer aracılığıyla oyunda süper hızlı yükleme süreleri sunacağına söz verdiği özel bir 825GB SSD'ye sahip olacak.

PS5'teki en büyük teknik güncellemelerden biri geçen yıl açıklandı: konsolun ana sabit diski için SSD depolama alanına geçiş, konsolun çok daha hızlı yükleme süreleriyle sonuçlanacaktır. Daha önce yayınlanan bir demoda, PS4'teki yaklaşık sekiz saniyeye kıyasla, PS5'te Spider-Man yüklemeleri bir saniyeden daha kısa sürdü.

<a href='/ps5/'>PS5</a>

PlayStation donanım lideri Mark Cerny, lansmanda bu SSD hedefleriyle ilgili bazı ayrıntılara değindi. PS4'ün tek bir gigabayt veri yüklemesinin yaklaşık 20 saniye sürdüğü yerlerde, PS5'in SSD'sinin amacı, bir saniyede beş gigabayt veri yüklenmesini sağlamakmış.

Ancak PS5 sadece bu SSD ile sınırlı kalmayacak. USB sabit diskleri de destekleyecektir, ancak bu daha yavaş genişletilebilir depolama seçenekleri çoğunlukla geriye dönük uyumlu PS4 oyunları için tasarlanmıştır. Ayrıca daha önce duyurulmuş bir 4K Blu-ray sürücüye sahip olacak ve diskleri destekleyecek, ancak bu oyunlar yine de dahili SSD'ye kurulum gerektirecek. İçerideki özel SSD, gelecekteki yükseltmelere izin veren standart bir NVMe SSD kullanıyor, ancak yine de Sony'nin burada yüksek özellikli standartlarını karşılayabilen bir SSD'ye ihtiyacınız olacak - en az 5,5 GB / s.

Hızlı bir karşılaştırma için, yeni ortaya çıkan Xbox Series X - Microsoft'un rakip yeni nesil konsolu - her iki konsolun da aynı AMD işlemci ve grafik mimarilerini temel almasına rağmen, Sony'nin ham sayılar üzerindeki çabalarını yeniyor gibi görünüyor. Microsoft'un konsolu, 3.8GHz hızında sekiz çekirdekli bir işlemci, her biri 1.825GHz hızında 12 teraflop ve 52 işlem birimi içeren bir GPU, 16GB GDDR6 RAM ve 1 TB SSD sunacak.

PS5

Bununla birlikte, büyük bir farkla, Sony'nin CPU ve GPU'su değişken frekanslarda çalışacaktır - donanımın çalıştığı frekansın CPU ve GPU talebine bağlı olarak değişeceği ön görülüyor (örneğin, kullanılmayan CPU gücünün GPU'ya kaydırılması gibi).

Sony, PlayStation 5 hakkında son birkaç ay içinde daha küçük duyurularla ilgili olarak oldukça fazla teknik ayrıntı duyurmuştu. Şirket, yeni konsolun hem 8K oyun hem de 120Hz'de 4K oyun için görüntülenme desteği sunuyor. Daha sürükleyici ses için “3D ses”, enerji tasarrufu için isteğe bağlı düşük güç tüketimi modu ve PS4 oyunlarıyla geriye dönük uyumluluk gerçekleşen vaatlerden bazıları.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Karşınızda Sony'nin yeni nesil konsolu PlayStation 5 Önceki

Karşınızda Sony'nin yeni nesil konsolu PlayStation 5

Playstation 5 için öne çıkan oyunlar Sonraki

Playstation 5 için öne çıkan oyunlar

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.