Spotify'da yeni şarkılar nasıl bulunur?

Spotify'da yeni şarkılar nasıl bulunur?

Spotify'ın en güçlü özelliklerinden biri, henüz duymamış olabileceğiniz harika şarkılar bulmanızı sağlayan öneri sistemidir. Akış hizmetinde nasıl yeni müzik bulabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Hem topluluk hem de şirket tarafından paylaşılabilir çalma listeleri oluşturmanın yanı sıra, Spotify'ın size doğrudan yeni müzik önermek için birçok yolu vardır. En büyük müzik akışı hizmeti olduğundan, dinlediğiniz tüm müziklerin yanı sıra diğer kullanıcıların ne dinlediğiyle ilgili kapsamlı verilere sahiptir. Bu nedenle, keyfini çıkarabileceğiniz yeni şarkılar veya türler bulmanıza olanak tanıyan sağlam bir keşif araçları setine sahiptir.

Spotify'ın keşif özellikleri arasında Haftalık Keşfi ve Sürüm Radarı gibi kişiselleştirilmiş çalma listeleri, mevcut çalma listelerinize eklenecek şarkılar için öneriler ve parçalara, sanatçılara ve albümlere dayalı radyo istasyonları bulunur. Bunlar, dinleme alışkanlıklarınıza veya seçtiğiniz şarkılara göre dinamik olarak değişir.

Spotify'da yeni şarkılar nasıl bulunur?

Haftalık Keşif


 
Spotify'da müzik keşfetmenin en kolay yolu, son derece kişiselleştirilmiş “Haftalık Keşfet” çalma listesi. Her haftabaşında, platformda hiç dinlemediğiniz 30 parça ile dolu bir oynatma listesi alacaksınız. Bu parçalar, geçen hafta boyunca dinlediklerinize göre seçilir ve her kullanıcı için özel olarak üretilir. Bu çalma listelerinde daha önce duymadığınız birçok daha az bilinen sanatçı ve şarkı vardır. 

Haftalık Keşfet çalma listenize erişmek için Spotify'daki "Keşfet" bölümüne gidin. İlk çalma listesi olmalı ve Spotify profil resminizi kapakta gösterecektir.


 
Haftalık keşfinizi dinlerken, yanındaki kalp düğmesine tıklayarak en sevdiğiniz parçaları kendi şarkı kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz zaman erişebilmek için oynatma listenizi takip edebilir veya geçiş ayarını "indir" olarak ayarlayabilirsiniz, böylece yenilendiğinde cihazınızda çevrimdışı olarak dinlenebilir.

Yeni Müzik Radarı


 
Haftalık Keşif'e benzer şekilde Yeni Müzik Radar'ı dinleme alışkanlıklarınıza ve kitaplığınıza göre kendini dolduran dinamik bir çalma listesidir.

Her Cuma, çalma listesi şu anda izlediğiniz sanatçıların 30 yeni şarkısı ve dinlememiş olabileceğiniz sanatçıların yeni müzikleriyle güncellenir. Bu oynatma listesinde yalnızca son yedi gün içinde piyasaya sürülen şarkılar yer alıyor.

Sık sık yeni çıkanları takip eden biriyseniz, bu favori sanatçılarınızı takip etmenin harika bir yoludur. Genellikle bir sanatçının sayfasında öne çıkmayan özel sürümler, canlı kayıtlar ve b-yüzleri bulunur.

Oynatma Listesi Önerileri

Spotify, çalma listesi başlığına ve içinde bulunan şarkılara göre bir çalma listesine hangi parçaların ekleneceğine ilişkin dinamik öneriler oluşturabilir. Örneğin, “Disco Music” adlı bir albüm yapar ve çoğunlukla funk, disco ve soul şarkıları eklerseniz, o dönemde anında diğer sanatçıların benzer şarkılarını önerecektir.

Bunu yapmak için bir Spotify çalma listesi oluşturun ve açıklayıcı bir başlık verin. Çalma listesine, yakalamaya çalıştığınız tür, ruh hali veya dönemle ilgili birkaç şarkı ekleyin.


 
Hem mobil hem de masaüstü için çalma listesi ekranının altında, anında ekleyebileceğiniz birkaç şarkının bir listesini görürsünüz. Eklemek için “+” düğmesine basmanız yeterlidir, ya da parçayı eklemeden önce dinlemek için şarkıyı da seçebilirsiniz.

Başka bir öneri kümesi almak için ekranın altındaki “yenile” düğmesine de basabilirsiniz. Öneriler her yeni şarkı eklediğinizde değişme eğilimindedir, bu nedenle çalma listesine göz atmayı ve tamamen yeni bir set görmek için geri dönmeyi de denemelisiniz.

Spotify “Radyolar”


 
Yeni müzik keşfetmenin bir başka harika yolu da Spotify'ın radyo özelliğini kullanmaktır. Herhangi bir şarkıyı, albümü veya sanatçıyı seçmenize ve tür, tema veya konuyla ilgili saatlerce sürekli dinleyebileceğiniz bir dizi parça oluşturmanıza olanak tanır.

Radyoyu her şarkı, albüm veya sanatçı üzerindeki ek seçenekler düğmesiyle bulabilirsiniz. Radyoyu çalarken, zevk aldığınız şarkıları her parçanın yanındaki kalp düğmesine basarak kaydedebilirsiniz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

En iyi teknolojik eşek şakaları Önceki

En iyi teknolojik eşek şakaları

Instagramda hangi hesaplarla etkileşime girmediğinizi nasıl görebilirsiniz? Sonraki

Instagramda hangi hesaplarla etkileşime girmediğinizi nasıl görebilirsiniz?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.