Suya düşen telefona ne yapmak lazım

Suya düşen telefona ne yapmak lazım

Gözünüz gibi baktığınız cep telefonunuz suya düştüğünde telefonunuzu kurtarmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

Açıkçası, önce telefonu sudan olabildiğince çabuk çıkarmalısınız. Orada ne kadar uzun kalırsa, çatlaklardan ve açıklıklardan daha fazla su veya sıvı akacaktır. Dışarı çıktığında, derhal yapmanız gereken bazı şeyler var ama daha önemlisi su hasarını önlemek için kesinlikle yapmaktan kaçınmanız gereken şeyler var.

Yapılmaması gerekenler

Telefonu açmayın
Fişi takmayın / şarj etmeyin
Herhangi bir tuşa basmayın
Sallamayın, telefona dokunmayın veya vurmayın
Üflemeyin. Bu, telefonun daha önce ulaşmamış olduğu diğer iç kısımlarına su göndererek işlem sırasında daha fazla hasara neden olabilir.
Bir fön makinesi kullanmayın - yukarıda açıklandığı gibi aynı etkiye sahip olabilir. Isı ayrıca daha fazla hasara neden olabilir.

Suya düşen telefona ne yapmak lazım

Telefonunuz suya düşerse ne yapmalısınız?

1. Henüz değilse, kapatın ve dik tutun.

2. SIM ve microSD kartlarınızı yuvalarından çıkarın.

3. Eski bir telefonunuz varsa, arkayı açıp bataryayı çıkartabilirsiniz. Bununla birlikte, mevcut akıllı telefonların çoğunda çıkarılabilir piller bulunmadığından ve sökülmeleri zor olduğundan, en iyi adım, kendinizden ayırmaya çalışmadan önce bir telefonu tamirhaneye götürmek olacaktır. DIY tamir takımları ve izleyebileceğiniz YouTube dersleri var, ancak teknik açıdan meraklı değilseniz, bir uzmana götürmek her zaman daha iyidir.


 
4. Telefonunuzu kurutmak için bir bez veya kağıt havlu kullanın. Sıvının etrafa yayılmasından kaçının çünkü bu, telefonun açıklıklarına daha fazla itebilir. Sadece mümkün olduğunca suyu emdirmeye çalışın.


 
5. Su hasarı daha kapsamlıysa, alınması zor olan çatlaklara sıkışmış suyu dikkatlice çekmek için bir vakum kullanabilirsiniz. Bunu yapmadan önce microSD kart, SIM kart ve batarya gibi küçük parçaların çıkarıldığından emin olun.

6. Telefonu, çiğ pirinç dolu bir kilitli torbaya gömün. Pirinç sıvıyı emmek için harikadır ve bu akıllı telefonları ve tabletleri kurutmak için yaygın bir yöntemdir. Sakar biriyseniz, evde bulunmaya değer özel telefon kurutma torbalarını da satın alabilirsiniz. 

7. Telefonunuzu bir veya iki gün kurumaya bırakın. Hala çalışıp çalışmadığını görmek için açmaya teşebbüs etmeyin. SIM kartınızı eski bir telefona yerleştirin veya arkadaşınıza veya akrabanıza ödünç alabileceğiniz yedek bir aygıtı olup olmadığını sorun.


 
8. Birkaç gün sonra, telefonu pirinçten çıkarabilir, bataryayı takıp açabilirsiniz.

9. Telefonunuz açılmazsa, şarj etmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, pil zarar görebilir. Yedek bir bataryayı deneyebilir veya akıllı telefonunuzu bir uzman tarafından kontrol edilmesi için bir telefoncuya götürmeyi düşünebilirsiniz.

10. Akıllı telefonunuz açıksa ve olması gerektiği gibi çalışıyorsa, sıra dışı bir şey fark edip etmediğinizi görmek için önümüzdeki birkaç gün boyunca hala dikkat etmelisiniz. Hoparlörleri kontrol etmek için biraz müzik çalın ve dokunmatik ekranın gerektiği gibi yanıt verdiğinden emin olun. 


 
Gelecekte, kaza olasılığını önlemek için havuza girerken, banyoyu kullanırken ya da bulaşıkları yıkarken telefonunuzu yanınıza almayın.

Su geçirmez kılıflar

Umarız bu adımlar, telefonunuzu boğularak ölümden kurtarmanıza yardımcı olmuştur. Telefonunuzu gelecekte su hasarlarından korumak isterseniz, su geçirmez bir telefon kılıfı da satın alabilirsiniz.

Suya dayanıklı ve su geçirmez telefonlar

Bazı telefonlar suya dayanıklı veya su geçirmez olarak ilan edilir. Telefon üreticileri bunu söylediğinde, yalnızca özel koşullar altında geçerli olduğunu unutmayın. Bir telefonun suya direnci genellikle suyun berraklığına, suya dalma derinliğine ve suya batma süresinin uzunluğuna bağlıdır. Akıllı telefonlarınızın suya dayanıklılık özelliklerini çamaşır makinesine koyarak ya da havuza atarak test etmenizi tavsiye etmiyoruz.

Telefonunuzun IP53 derecesine sahip olup olmadığına özellikle dikkat edin - bu sadece kısmen suya dayanıklı olduğu ve su spreylerine dayanamayacağı anlamına gelir. Üreticiler aksini iddia edebilir, ancak bu dereceye sahip akıllı telefonlar yağmurda kullanılırsa zarar görebilir.

Hiçbir akıllı telefonun tamamen su geçirmez olmadığını hatırlamak da önemlidir. Bununla birlikte, bir IP67 ve IP68 derecesine sahip cihazlar, su geçirmez tabirine en yakın telefonlardır.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

iPhone ve Android arasındaki farklar Önceki

iPhone ve Android arasındaki farklar

Yeni iPhone'a veri transferi nasıl yapılır Sonraki

Yeni iPhone'a veri transferi nasıl yapılır

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.