Tinder nedir? İşte popüler flört uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler

Tinder nedir? İşte popüler flört uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler

2012'de kurulan Tinder, bölgenizdeki ve dünyadaki bekarlarla sanal olarak eşleşmenizi sağlayan bir arkadaşlık uygulamasıdır.

Tinder, piyasaya çıktığında çevrimiçi buluşma alanında öncü bir uygulamaydı. Büyük başarısının ardından, hepsi aynı ana şirket Match Group'a ait olan Hinge, PlentyOfFish ve OkCupid gibi benzer tanışma uygulamaları görünmeye başladı.

Genel olarak, Tinder'ın uygulaması oldukça basit bir şekilde çalışır: En çok kiminle ilgilendiğinizi belirtmek için kaydırırsınız. Herkes ücretsiz olarak kaydolabilir, ancak Tinder bazı abonelik tabanlı premium özellikler sunar.

İşte Tinder hakkında bilmeniz gereken diğer her şey.

Tinder nasıl çalışır?

Tinder, genellikle "tavlama uygulaması" olarak anılır, ancak özünde, rakipler gibi, daha teknoloji meraklısı bir nesil için ilişkilere ve hatta evliliğe bir geçit sunmayı amaçlayan bir buluşma uygulamasıdır.

Tipik olarak dışarı çıkıp fiziksel alanlarda yabancılarla etkileşime girmenizi gerektiren geleneksel flört kültürünü alt üst eder. Bunun yerine, bir barda ya da kulüpte erişmiş olabileceğiniz - ya da olmayabileceğiniz - çeşitli tanışma havuzunu doğrudan size getiri.

Tinder'ı kullanmak için mevcut konumunuzu, cinsiyetinizi, yaşınızı, mesafenizi ve cinsiyet tercihlerinizi belirten bir profil oluşturmalısınız. Sonra kaydırmaya başlıyorsunuz. Birinin fotoğrafını ve küçük bir biyografisini gördükten sonra, beğenmiyorsanız sola veya beğenirseniz sağa kaydırabilirsiniz. Başka bir kişi de sizi sağa kaydırırsa, ikiniz de eşleşirsiniz ve birbirinizle sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Tinder nasıl çalışır?

Tinder daha önce kullanıcıları eşleştirmek için kötü şöhretli bir Elo derecelendirme sistemi kullanıyordu, esasen insanları kullanıcı odaklı bir çekicilik algoritmasına göre sıralamıştı. Bir kişinin profilini ne kadar çok beğenen ve kaydıran kişi olursa, o kadar üst sıralarda yer alıyordu. Bu profil daha sonra benzer rütbeye sahip olanların yanında görüntüleniyordu.

Sonuç olarak, bir flört uygulamasının amacını ve avantajlarını ortadan kaldırarak flört balonları yarattı, bu da basit fiziksel çekicilik faktörünün ötesinde mükemmel eşleşmeyi daha hızlı ve verimli bir şekilde bulmaktı.

O zamandan beri bu yöntemi terk etti ve bir 2019 blog gönderisinde şirket, eşleştirme sistemine girenlerin bir kısmını açıkladı. Şirket, "Algoritmamız açık olacak şekilde tasarlandı" diye açıklama yapmtı. "Bugün, Elo'ya güvenmiyoruz - ancak profilleri beğenen her iki tarafın da bir eşleştirme oluşturmasını dikkate almak hala önemli."

Tinder nasıl çalışır?

Tinder'e göre, uygulama en aktif olan kullanıcılara öncelik veriyor ve sizi aynı anda aktif olan diğerleriyle eşleştiriyor. Irk veya gelir verilerini toplamaz, ancak kaydolduğunuzda girdiğiniz ayrıntıları - birinin sizden ne kadar uzakta olduğunu, cinsiyetini ve yaşını dikkate alır.

Tinder'ın sizin için en uygun olduğunu düşündüğü fotoğrafları tanımlayan Smart Photo gibi daha yeni özelliklerin yardımıyla Tinder, bir sonraki potansiyel tarihinizi ortaya çıkarabilir.

Tinder profili nasıl oluşturulur?

Tinder hesabınızı oluşturmak için, iOS veya Android için mobil uygulamayı indirmeniz veya siteye bir web tarayıcısından erişmeniz gerekir. Daha sonra bir cep telefonu numarası, Facebook veya Gmail hesabı bağlamanız gerekecektir.

Tinder profili nasıl oluşturulur?

Kayıt sırasında cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, ilgi alanlarınız ve cinsel tercihleriniz hakkında bilgi girmeniz istenecektir. Kullanıcılar Spotify ve Instagram gibi harici bağlantılar bile ekleyebilirler. Ayrıca, uygulamayı kullanırken Tinder'a konumunuza erişim izni vermeye ve fotoğraf yüklemeye hazırlıklı olun.

Ardından, uygulamanın nasıl kullanılacağına dair bir eğiticiye başlayacaksınız, bu size uygulamanın işlevselliğini ve temel özelliklerini gösterecektir. Uygulama ana sayfasına girdikten sonra, her profilin altında olası bir eşleşmeyle nasıl etkileşim kurduğunuzu etkileyen düğmeler olduğunu görebilirsiniz. İşte isimleri ve ne işe yaradıkları:

Geri al: Sarı geri alma, atladığınız olası bir eşleşmeyi tersine çevirmenize olanak tanır. Geri sarma, yalnızca bir Tinder Plus veya Gold aboneliği üyesiyseniz çalışır.

X: Kırmızı X, ilgilenmediğiniz kişiyi atlar ve herhangi bir eşleştirme şansını ortadan kaldırır. Bunu, mobil cihazınızda parmağınızı sola kaydırarak da yapabilirsiniz.

Yıldız: Mavi yıldız, birini "Süper Beğendiğiniz" zamanlar içindir. Kaydırma işlemi başlamadan önce ilginizi çeken potansiyel bir eşleşmeyi göstermenizi sağlayan premium bir özelliktir.

Kalp: Yeşil kalp, birine ilgi duyduğunuzu gösterir. Aynı efekt için parmağınızla bir profil resmini sağada kaydırabilirsiniz.

Yıldırım İşareti: Boost veya Super Boost, profilinizi 30 dakika boyunca bölgenizdeki listenin en üstüne koyan premium bir özelliktir, böylece profiliniz daha fazla görüntülenebilir, bu da Tinder'da daha fazla eşleşmeye yol açabilir.

Tinder profili nasıl oluşturulur?

Bir eşleşme yaptıktan sonra, her iki taraf da bilgilendirilir ve birbirinizle görüntülü görüşme yapabilir veya Tinder'in emoji versiyonu olan Reactions kullanarak mesajlar gönderebilirsiniz.

Tinder Premium Hizmetleri

Tinder ücretsiz olmasına rağmen, aylık veya yıllık olarak ödeyebileceğiniz katman tabanlı abonelik seçenekleri vardır. Tinder için premium hizmetlere bir aylık, altı aylık veya bir yıllık artışlarla abone olabilirsiniz. Tinder hesabınızı yükseltmek için Ayarlarınıza gitmeniz gerekecek.

Tinder Premium Hizmetleri

Tinder Plus

Ayda 9,99 ABD doları olan bu katman, sınırsız kaydırma, konumunuzu Passport ile değiştirme olanağı, daha fazla "Süper Beğeniler", ek bir "Güçlendirme" ve her ay "Geri Sarma" olanağı sağlar. Ayrıca, yaşınız ve mesafeniz gibi insanların sizinle ilgili gördüğü bilgileri sınırlayabilir ve uygulamada reklamsız gezinebilirsiniz.

Tinder Gold

Ayda yaklaşık 18 $ 'dan başlayarak, tüm Tinder Plus avantajlarını elde edersiniz, ancak aynı zamanda sizden hoşlanan herkesin profillerini ve her gün değişen potansiyel eşleşmeler için seçilmiş en iyi seçimleri de görebilirsiniz. Onları "Yaratıcı", "Maceracı" ve "Moda tutkunu" gibi tanımlayan belirli etiketlerle görebileceksiniz.

Tinder Platinum

Yaşa bağlı olarak ayda 32 ila 40 ABD doları arasında fiyatlandırılan tüm Tinder Gold ve Plus avantajları bu kademeye dahildir. Ek olarak, birinden "hoşlandığınızda", aboneliğe dayalı olmayanlara göre önceliğiniz vardır ve birini "Süper Beğendiğinizde", eşleşmeden önce bir mesaj gönderebilirsiniz. Bu seçenek şu anda yalnızca diğer iki katmandan yükseltme olarak mevcuttur ve doğrudan satın alınamaz.


Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi; 29 Mart'ta İlk Katlanabilir Akıllı Telefonunu Tanıtabilir Önceki

Xiaomi; 29 Mart'ta İlk Katlanabilir Akıllı Telefonunu Tanıtabilir

Elon Musk: Bitcoin İle Tesla Teknolojisine Sahip Olabileceksiniz Sonraki

Elon Musk: Bitcoin İle Tesla Teknolojisine Sahip Olabileceksiniz

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.