Vasat Bir Filmi Hemen Anlamanın 10 Yolu

Vasat Bir Filmi Hemen Anlamanın 10 Yolu

Tekmoloji olarak biz, herhangi bir film hayranını uyarabilecek ve onlara bir filmin zaman ayırmaya değmeyeceğini söyleyebilecek uyarıları sizlerle paylaşmak istedik.

Bazı insanların, filmin vasat olacağını ve sinemaya acele etmelerine gerek olmadığını anlamak için gelecek bir filmin afişine bir kez bakmaları yeterlidir. Ama bazıları da çok geç olana kadar bunu fark etmezler. Ve çok daha azı, tam olarak neyin yanlış gittiğini ve bir filmin neden onları tatmin etmediğini gerçekten söyleyebilir.

Vasat Bir Filmi Hemen Anlamanın 10 Yolu

1. Aksiyon filmi oyunculu bir komedi.

Aksiyon filmi oyunculu bir komedi.

Havalı adamları oynayan aktörlerin türlerini değiştirmeye karar verdikleri zamanlar olmuştur. Çoğu zaman bundan iyi bir şey çıkmaz. Tabii ki, bazı olumlu örnekler var. Arnold Schwarzenegger, Twins and Kindergarten Cop'ta gerçekten iyiydi. Ama düz aksiyon filmlerinde bile zaten komediye meylediyordu.

Vin Diesel, The Pacifier'de benzer bir şey yapmaya çalıştı ancak film ağır bir şekilde eleştirildi. Bir başka üzücü örnek de Stop! Or My Mom Will Shoot neredeyse kariyerine mal olacaktı.

2. Filmin kendisi amatör bir video gibi görünüyorsa.

Filmin kendisi amatör bir video gibi görünüyorsa.

Bu çekim yönteminin, kendinizi filmin içindeymişsiniz gibi hissettirmesi gerekiyor. Ve bu yöntemle ilk filmler tam olarak bu etkiyi elde etti, ancak günümüzde bu teknik aşırı kullanılıyor.

Yönetmenler ve kameramanlar, süper kahraman filmlerinde ve bunun gibi aksiyon filmlerinde kovalamaca sahneleri yapmayı severler.

Ne yazık ki, titrek kamera efekti filmde olup bitenlere konsantre olmanızı engelliyor ve mide bulandırıcı olmasına neden olabilir. Quantum of Solace'ı izleyin ve en aksiyonlu sahnelerde çekimlerin çok hızlı değiştiğini göreceksiniz. Aslında o kadar hızlı ki ekranda neler olduğunu söylemek zor.

Ama elbette, bu tekniğin bazı olumlu örnekleri var - The Bourne Ultimatum, Captain Phillips ve A Single Man.

3. Serideki 3., 4. veya başka herhangi bir bölümdür.

Serideki 3., 4. veya başka herhangi bir bölümdür.

Bir stüdyonun kaliteden çok gelirini önemsediğinin bir göstergesi, bir romana dayalı birkaç film çekmeleridir. Çoğu zaman, böyledir: Bir hikaye birkaç bölüme ayrılır, bazı beklenmedik ters köşeler vardır ve her film, ikinci, üçüncü ve sonraki tüm filmleri izlemek istemeniz için bir soru işareti ile biter. Ancak muhtemelen her şeyi 2 parçaya, hatta tek filmde sunacabilecekleri durumlar da var.

Olumsuz örneklerden bazıları Twilight, Divergent, ve The Hunger Games'dir. Logan, The Lord of the Rings, and Toy Story gibi olumlu örnekler var.

Bazen ilk filmler o kadar başarılı olur ki, stüdyolar hikayeler temelde bittiğinde bir devam filmi çekmeye karar verirler. Senaristler hikayenin son kısımlarını sıkıştırmak zorunda kalıyorlar, bu yüzden filmler zayıf kalıyor.

4. Fragmanda "Gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır" yazıyorsa.

Fragmanda

Tabii ki, gerçek hikayelere dayanan birçok harika film var (Apollo 13 ve Adrift gibi). Ancak çoğu zaman “gerçek bir hikayeye dayalı” ifadesi sadece pazarlama amacıyla kullanılıyor ve bugün kulağa eskisi kadar heyecan verici gelmiyor. Bu bir tür manipülasyon: yaratıcılar, karakterlere sempati duymanızı sağlamak istiyor.

İnternet kullanıcıları, bir film gerçek olaylara dayanıyorsa ve hikayenin kendisi hakkında bir film çekmeye değerse, başlığın “Y yapan X'in Hikayesi” gibi bir şeye sahip olacağını söylüyor. Ve eğer reklamlar filmin gerçek olayları hakkında çığlık atıyorsa, bunun nedeni muhtemelen hikayenin kendisinin çok ilginç olmamasıdır. Bu yüzden stüdyolar yapay olarak ilginizi çekmeye çalışır.

Bazen, yaratıcılar öyle olduğunu söylese de filmler gerçek olaylara dayanmaz. Bu sadece bir pazarlama taktiği. Örneğin, The Blair Witch Project, Fargo ve Paranormal Activity.

5. Başrollerinde eski oyuncuların olduğu bir komedi filmi

Başrollerinde eski oyuncuların olduğu bir komedi filmi

İçinde daha yaşlı oyuncuların olduğu komedi filmleri birbirine çok benziyor. Genellikle hikaye, gençliklerine dönen ve yolda belirli sorunlarla uğraşmak zorunda kalan karakterler etrafında döner. Elbette Viagra ve karakterlerden birinin çok sevdiği genç kızlarla ilgili pek çok fıkra var.

Bu filmlere örnek olarak Last Vegas ve Old Dogs verilebilir.

6. Film bir video oyununa dayanıyorsa.

Film bir video oyununa dayanıyorsa.

Çoğu zaman, ikonik video oyunları, Warcraft, Max Payne, Prince of Persia: The Sands of Time, Doom ve diğerleri gibi onlara dayalı filmler çekilir. Bu filmler genelde iyi sonuç vermez ve çok eleştiri alırlar. Bunun nedeni, muhtemelen video oyunlarının kullanıcıların onları kontrol etmesine izin vermesi ve dünya ve filmlerin vermemesidir.

Ayrıca birçok oyunun bir filmde olması gereken bir hikayesi yoktur. Ya da o kadar çok olay var ki hepsini tek bir filme sığdırmak neredeyse imkansız.

7. Çok fazla CGI varsa

Çok fazla CGI varsa

Tabii ki, CGI olmasaydı (Avatar, The Matrix, Interstellar ve Gravity gibi) pek çok harika film harika olmazdı. Ancak son yıllarda projeyi daha ucuz hale getirmek için CGI kullanılıyor. Gerçekte o manzarayı aramak veya karmaşık makyaj yapmak yerine, bir manzara veya yara çizmek çok daha kolaydır.

Sonuç olarak, elimizde bir film değil, çoğu zaman neler olduğunu anlamanın zor olduğu çok sayıda görsel efekt içeren bir tür video oyunu var. Örneğin, Suicide Squad, Deadpool veya Justice League.

Bunun nedenlerinden biri, teknolojinin bugün ucuz olmasıdır. Geçmişte bilgisayar grafikleri yalnızca gerçekten gerekli olduğunda kullanılıyordu, ancak günümüzde onlarsız giden çok az film var. Bu yüzden fizik yasaları genellikle göz ardı edilir. The Matrix Reloaded veya Catwoman'ı düşünün. Karakterlerin yaptığı stuntları gerçek hayatta yapmak imkansız. Eskiden bu filmler izleyenleri etkilerdi ama artık herkes bıktı.

Bir filmde çok fazla CGI olup olmadığını anlamanın basit bir yolu var. “Vay canına, CGI ile harika bir iş çıkardılar!” diye düşünürseniz. muhtemelen çok fazla olduğu anlamına gelir. Çünkü CGI'nın amacı filmi daha gerçek kılmaktır. İyi CGI, fark etmemiz gereken bir şey değildir.

8. Fragmanda "...'nın Yapımcılarından" yazıyorsa.

Fragmanda

“...'nın Yapımcılarından" sözlerini duyduğunuzda filmi kapatıp yeni bir film arayabilirsiniz. Mesele şu ki, yapımcılar sadece yetenekli insanları bulabilir ve çalışmalarını koordine edebilir. Bir yapımcı kendi başına iyi bir film yapamaz: onlar yönetmen, oyuncu, yazar veya kameraman değildir.

Tabii ki, bu tam bir pazarlama hilesi. “Us and Get Out Yapımcılarından” denildiğinde, pazarlamacılar aslında size “Bu filmleri seviyorsanız yeni filmimizi izlemelisiniz” demeye çalışıyorlar. Ve izleyiciler filmin harika olmasını bekliyorlar ama çoğu zaman hayal kırıklığına uğradılar.

Örneğin 2020 yılında “Us and Get Out Yapımcılarından” olarak pazarlanan Antebellum filmi vizyona girdi. Ancak izleyiciler yeni filmi beğenmedi ve çok az para kazandı.

Pazarlamacılar, filmi satmanın başka bir yolunu bilmediklerinde bu numarayı kullanırlar. Örneğin, filmde büyük yıldızlar yoksa veya birinin ilk filmiyse.

9. Klişe afiş varsa

Klişe afiş varsa

Posterde biraz bulanık ışık varsa ve doğrudan kameraya bir şeyler söyleyen karakterler varsa, muhtemelen kötü bir filmdir. Başka bir anlatı işareti, bir karakterin ağzının yarı açık olduğu zamandır.

Bazen posterler, hikayenin nereye gideceğini tahmin etmenize bile yardımcı olabilir. Üzerinde bir bina varsa, muhtemelen filmin biteceği yer orasıdır. Ve yakışıklı bir kızı olan büyük bir adam varsa, muhtemelen bir sürü ucuz şaka ve klişe vardır.

10. Güzel vücutlu kızlar varsa

Güzel vücutlu kızlar varsa

Sinemaseverlere göre bir film size ilk 10 dakikasında bir kadın vücudunu gösteriyorsa, filmin size sunacağı başka bir şey yoktur.

Bunun gibi bir sürü sahne varsa, o zaman bu sadece filmi satmanın bir yoludur. Çok çekici bir kadın görürseniz, muhtemelen bu filmden iyi bir şey çıkmaz.


Yazarın Diğer Yazıları

Windows 10 veya Windows 11'de Unutulan Parola Nasıl Sıfırlanır? Önceki

Windows 10 veya Windows 11'de Unutulan Parola Nasıl Sıfırlanır?

GeForce Now, 24 Saatlik Premium Paketi Geri Döndü! Sonraki

GeForce Now, 24 Saatlik Premium Paketi Geri Döndü!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.