Windows 10'da sesle ilgili sorunları nasıl çözebilirsiniz?

Windows 10'da sesle ilgili sorunları nasıl çözebilirsiniz?

Özellikle işletim sisteminin yeni özelliklerini öğrenmeye çalışırken ses sorunları yaşamak eğlenceli olmayacaktır, bu yüzden biraz sorun giderme yapalım. Sessizliğin korkunç sesini kaldırmak için Windows 10 ses sorunlarını çözmenin yollarına bir bakalım.

Windows 10'un en son sürümüne her güncelleme yaptığınızda, havalı yeni özellikler ve düzeltmeler bulabilirsiniz. Ne yazık ki, büyük güncellemeler beraberinde yeni sorunlar getirebilir ve en yaygın olanlardan bazıları sesle ilgilidir. Bu sorunlar insanların videolarını oynatamamasına, belirli uygulamaları kullanamamasına veya hoparlörlerinden hiçbir şey duymamasına neden olabilir.

Ses sorun gidericisini çalıştırın

Ses sorun gidericisini çalıştırın

Windows 10 artık ses sisteminizi herhangi bir sorun belirtisi için inceleyebilen ve çözümler önerebilen tam bir ses sorun gidericisine sahiptir. Bu sorun giderici, aşağıda bahsedeceğimiz bazı sorunları otomatik olarak bulabildiğinden ve bunlarla ilgilenebildiğinden, zaman kazanmanın harika bir yoludur ve muhtemelen ilk durağınız olmalıdır.

Adım 1: Görev çubuğunuzdaki arama kutusunu kullanın ve sorun giderme'yi arayın. Sonuçlarda, sorun giderme ayarları yazan bir seçenek görmelisiniz. Bunu seçin.

Adım 2: Aşağıdaki pencerelerde, Ses Çalma yazan seçeneğinde Sorun Gidericiyi Çalıştır'ı seçin.

Adım 3: Görev çubuğunuzda yeni bir sorun giderici simgesi açılacaktır. Yeni pencereyi açmak için seçin. Artık yerleşik hoparlörler ve kulaklıklar da dahil olmak üzere farklı türde bağlı hoparlörlerle ilgili sorunları giderme seçeneğiniz olacaktır. Çoğu durumda varsayılan hoparlörlerinizi seçmek istersiniz, ancak bunu cihazınıza göre özelleştirebilirsiniz. İşiniz bittiğinde İleri'yi seçin.

Adım 4: Sorun gidericinin çalışmasına izin verin ve ardından ne diyeceğini bekleyin. Sorun giderici, ses kalitenizi artırma konusunda önerilerde bulunabilir veya sürücülerinizle ilgilenilmesi gereken sorunları tespit edebilir. Bunun sorununuzu çözmeye yardımcı olup olmadığını görmek için önerilerini deneyin!

Ses düzeyi kaydırıcılarını kontrol edin ve sisteminizin tamamen güncellendiğinden emin olun

Ses düzeyi kaydırıcılarını

Şimdiye kadar, Windows 10'daki 2020 güncellemeleri, bir türlü giderilmeyen sorunlara ve düzgün kullanılmayacak kadar düşük olan üçüncü taraf uygulama sesileri de dahil olmak üzere çok sayıda ses sorununa neden oldu.

Son Windows güncellemelerinizden biri bu gibi ses sorunlarına neden olduysa, önce ses düzeyi karıştırıcınıza bakmalı ve bir şey değişip değişmediğini görmelisiniz. Görev çubuğunuza bakın ve sağ tarafta bir hoparlör simgesi görmelisiniz. Sağ tıklayın ve Ses Düzeyi Karıştırıcısını Aç'ı seçin. Özellikle üçüncü taraf uygulamalar için kaydırıcılarınızı kontrol edin ve normal olduklarından emin olun. Kaydırıcılardan bazıları ekstra düşük olarak ayarlanmış olabilir ve ses düzeyinizi sabitlemek için ayarlanması gerekebilir.

Ne yazık ki, diğer ses sorunlarının düzeltilmesi daha zor oldu. Yakın zamanda yapılan bir güncelleme nedeniyle sistematik birim arızanız varsa, bu güncellemeleri geri almanın bile ses sorunlarını gidermede nadiren başarılı olduğu kanıtlanmıştır. En iyi seçeneğiniz, yeni güncelleştirmeleri izlemek ve bunları hızlı bir şekilde uygulamaktır, böylece Microsoft'un ne zaman yama yapacağını bilirsiniz.

Çıkış aygıtını kontrol edin

Hiç ses duyamıyorsanız, unuttuğunuz bazı kulaklıklar veya şu anda açık olmayan bir Bluetooth hoparlör gibi eski bir cihazdan ses çıkışı yapmaya çalışmasından kaynaklanabilir. Windows'un doğru cihaza ses göndermeye çalıştığından emin olmak için çıkış aygıtınızı kontrol etmeniz gerekir.

Adım 1: Ekranınızın sağ alt köşesinde, saatin ve takvimin yanındaki küçük yukarı oku tıklayın.

Çıkış aygıtını kontrol edin

Adım 2: Küçük hoparlör simgesini sağ tıklayın ve Ses Ayarlarını Aç'ı seçin.

Adım 3: Ayarlar menüsünde, Çıkış cihazınızı seçin yazan en üstteki girişe bakın. İster hoparlörleriniz ister bağlı bir kulaklık seti olsun, doğru cihazınızın seçildiğinden emin olmak için açılır menüyü kullanın. Hazır oradayken, sesin de sıfır olmadığını kontrol edin.

Çıkış aygıtını kontrol edin

Ses kartı sürücülerinizi güncelleyin

Ses sorunlarının en yaygın nedenlerinden biri, Windows 10 ile ses kartınız veya seçtiğiniz çip arasındaki zayıf iletişimdir. Bu genellikle sesinizin hiç çalışmamasına neden olur. Neyse ki, Windows 10 ve ses donanımınızı uyumlu hale getirmenin yolları vardır. Tek yapmanız gereken iş için doğru güncellemeleri bulmak.

Adım 1: Başlat menüsünü açın ve Aygıt Yöneticisi'ni arayın. İlgili sonucu tıklayın.

Adım 2: Aygıt Yöneticisi'nin içinde simge seçenekleri listesini göreceksiniz. Ses, video ve oyun denetleyicileri'ni seçin. Bir ses kartınız varsa, orada görünecektir.

Ses kartı sürücülerinizi güncelleyin

Adım 3: Ses kartını çift tıklatarak açın, ardından Sürücü sekmesine gidin ve Sürücüyü Güncelleme seçeneğini arayın. Bu, sürücü güncellemelerini bulmak ve indirmek için otomatik bir Windows araması başlatır.

Ses kartı sürücülerinizi güncelleyin

Adım 4: Güncelleme tamamlandıktan sonra, yeniden başlatın ve sesinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

İşte dikkate almanız gereken birkaç ek bilgi;

Windows her zaman doğru ses sürücülerini kendi başına bulamaz. Arama işe yaramazsa, ses kartı üreticinizin web sitesini ziyaret etmeyi ve geçerli güncellemeleri indirmek için manuel bir yöntem bulmak üzere ses kartını aramayı düşünün.

üncelleme işe yaramazsa, Aygıt Yöneticinizi açın, ses kartınızı tekrar bulun ve simgeye sağ tıklayın. Kaldır'ı seçin. Bu, sürücünüzü kaldıracaktır, ancak paniğe kapılmayın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Windows sürücüyü yeniden yüklemeyi dener. Bunu yapmasına izin verin ve sesinizin tekrar açık olduğunu görebilirsiniz.

Genel yüksek tanımlı ses aygıtı sürücüsü kullanma

Ses kartı yazılımıyla uğraşmanın bir faydası yoksa, Windows 10'un sunduğu genel ses sürücüsüne geçmeyi denemelisiniz. Bu genellikle uyumluluk sorunlarının üstesinden gelebilir ve ses yeteneklerini, Windows etkinliklerine geri yükleyebilir.

Adım 1: Aygıt Yöneticisi'ni tekrar açın ve ses sürücünüzü güncelliyormuş gibi bulun.

Adım 2: Sürücüyü sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle'yi seçin.

Adım 3: Bu sefer, Windows'un otomatik olarak aramasına izin vermek yerine, Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat'ı seçin.

Genel yüksek tanımlı ses aygıtı sürücüsü kullanma

Adım 4: Ardından bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver'i seçin. Bu, Yüksek Tanımlı Ses Aygıtı içeren bir liste getirecektir. Bu, genel Windows 10 sürücüsüdür. Sesinizi eski haline getirip getirmediğini görmek için seçin ve yükleyin.

Cortana ve mikrofon sorunlarını çözme

Windows 10'un yerleşik vokal asistanı Cortana'ya sadece sesle her türlü komut verilebilir. Ancak, sesiniz düzgün çalışmıyorsa sorun çıkar. Cortana size umduğunuz şekilde yanıt vermiyorsa, mikrofonunuzla ilgili bir sorununuz olabilir.

Öncelikle, Cortana'nın sizi duyabilmesi için bilgisayarınızda bir mikrofon bulunduğundan emin olun. Mikrofon, günümüzün çoğu dizüstü bilgisayarları ve masaüstü bilgisayarları için standart bir özelliktir, ancak garanti edilmez. Dahili mikrofon olmadan, bunun yerine mikrofon jakınızı ve harici bir cihazı kullanmanız gerekir. 

Mikrofonunuz varsa, Cortana ayarlarınızın doğru olup olmadığını iki kez kontrol edelim.

Adım 1: Windows arama çubuğunuzdaki simgeyi tıklayarak Cortana'yı açın ve ardından sol alt köşedeki ayarlar dişli simgesini seçin.

Adım 2: Bu, sesli asistanın neler yapabileceğini kontrol etmek için bir dizi geçiş seçeneği sunar. Cortana'nın Hey Cortana komutlarını dinleme seçeneğinin açık olduğundan emin olun. Dinlemiyorsa, sesli komutlarınız çalışmaz.

Cortana ayarları

Mikrofonunuz var ve Cortana'nın ayarları düzgünse, ancak akıllı asistan sizi hala duyamıyorsa, kayıt cihazı ayarlarınızı iki kez kontrol etmeye değer.

Adım 1: Bunu yapmak için, ekranınızın sağ alt köşesinde saatin ve tarihin yanındaki yukarı oku tıklayın.

Adım 2: Ses simgesini sağ tıklayın (ses dalgaları gelen bir hoparlöre benziyor) ve Ses Ayarlarını Aç'ı seçin.

Adım 3: Ayarlar sayfasının Giriş bölümünde, seçtiğiniz mikrofonun seçili olduğundan emin olun.

Adım 4: Cihaz özellikleri'ni tıklayıp Düzeyler sekmesine giderek ses seviyesi ayarlarını tekrar kontrol edin. En az 50'ye ayarlanmalıdırlar, ancak oradan 100'e kadar olan her şey uygundur.

Güncellemelerinizi kontrol etmeye devam edin

Tüm modern işletim sistemlerinde olduğu gibi, Windows 10 da sürekli olarak yeni düzeltmeler ve iyileştirmelerle güncellenmektedir - özellikle de Insider programının bir parçasıysanız. Çözüm genellikle bir sürücü güncellemesi olsa da, her zaman hemen gerçekleşmez. Sürücünüzün doğru güncellemesinin görünmesi biraz zaman alabilir, bu yüzden beklemeniz önemlidir.

Bazı sürücü güncellemeleri genel Windows 10 güncellemeleri halinde paketlenir ve bazıları Realtek gibi içerik oluşturuculardan bağımsız olarak bulunur. Belirli aralıklarla hem ses kartınızın üreticisini hem de Windows güncelleme simgesini ziyaret edin ve ses sorununuz hala çözülmediyse en son güncellemeleri kontrol edin. Yeni bir güncelleme görürseniz, sorunlarınızın çözümü olabilir. Aksi takdirde, uyumlu sürücülere sahip yeni bir bilgisayar satın almayı düşünün - özellikle de mevcut makineniz hızla eskiyorsa.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Huawei, 65W Süper Hızlı Şarj Cihazını Pisaya Sürecek! Önceki

Huawei, 65W Süper Hızlı Şarj Cihazını Pisaya Sürecek!

Zaman yolculuğunun var olduğunu kanıtlayan 15 ünlü Sonraki

Zaman yolculuğunun var olduğunu kanıtlayan 15 ünlü

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.