YouTube Reklamları Nasıl Geçilir?

YouTube Reklamları Nasıl Geçilir?

Reklamlar videolarınızı ele geçirdiğinde saçlarınızı yolmayın. İşte istediğiniz içeriğe doğrudan atlamanın altı yolu.

Çevrimiçi video akışı büyük bir piyasadır; Tubics tarafından toplanan verilere göre YouTube, yalnızca geçen yıl reklam gelirinden 28,8 milyar dolar elde etti; bu, beş yıl önce reklamlardan elde ettiği gelire göre 3,5 kat artış demek. Ayrıca hizmetin ücretli versiyonu olan YouTube Premium'un 50 milyon abonesi bulunuyor.

Youtube reklam gelirleri

Şaşırtıcı olan şu ki, bu reklam gelirinin çoğunluğu içerik oluşturuculara geri dönüyor ve onlara daha fazla video yapmaya devam etmeleri için bolca teşvik veriyor - en azından Instagram veya TikTok onları avlayana kadar. Kolay değil, ancak Insta ve TikTok'ta da başarılı olmak zor.

Dünya çapında aylık 2 milyar kullanıcısı olan YouTube, videolarının çoğu kolayca paylaşıldığından veya diğer web sitelerine yerleştirildiğinden, internette benzersiz bir yere sahip bir içerik paylaşım ana merkezidir. Bu, hizmetin erişimini YouTube.com'un ve hatta bazı uygulamaların sınırlarının çok ötesine taşır. Yüzlerce reklam destekli TV ve filmi ücretsiz olarak sunarak şimdi Roku, Plex ve diğerleriyle rekabet ediyor.

Bu, yaratıcılar ve izleyiciler için kulağa harika geliyor... ta ki sonsuz sayıda reklamla karşılaşana kadar. En kötüsü, bir videodan önce veya bazen video sırasında yayınlanan yayın içi reklamlardır. Ancak bir videonun üzerinde görünen standart banner reklam, görüşü engellediği için de can sıkıcıdır.

Belki televizyondaki reklam aralarıyla ya da web sitelerindeki açılır pencerelerle büyüdünüz ve bunları (ücretsiz görüntüleme) iş yapmanın maliyeti olarak kabul edebilirsiniz. Ancak çoğu için YouTube reklamcılığı rahatsız edici ve sinir bozucudur. Neyse ki, reklamların etrafından dolaşmanın yolları var.

1. YouTube Premium'a Geçin

Kablo TV izlemenizin yerini alabilecek YouTube TV ile karıştırılmaması için YouTube Premium, YouTube ile aynıdır, ancak reklamlar yoktur. YouTube Music Premium ile birlikte gelir ve abonelerin masaüstünde arka planda şarkı ve video oynatmasına ve video "indirilenlerin" daha sonra izlenmesine olanak tanır. Reklamların olmadığı bu özgürlük, mobil cihazlara ve hatta üzerlerinde YouTube uygulaması bulunan TV'lere kadar uzanır. Ve gençler için YouTube Kids'de yaptığınız paylaşımlardaki reklamları kaldırır.

Bir aylık ücretsiz deneme süresinden sonra YouTube Premium aboneliği belli bir ücret karşılığında devam eder.

YouTube Premium'a Geçin

Premium için ödeme yapmak, YouTube reklamlarını atlamanın yasal ve etik yoludur, çünkü izlediğiniz videoları yapan kişilere ödeme yapılmasını sağlar. Asıl hüner, bu ilk denemeden sonra bir şekilde Premium'u ücretsiz almak olacaktır. Seçeneklerden biri, Google One'a abone olmak ve YouTube Premium'u üç ay boyunca ücretsiz kullanmaktır.

Ancak, bazı uyarılar var. YouTube Premium her yerde kullanılamadığından, desteklenmeyen bir bölgeye seyahat ederseniz, coğrafi konumunuz belirlendiğinde (genellikle IP adresiniz aracılığıyla) eklemeler görebilirsiniz. (Konumunuzu taklit eden bir VPN muhtemelen bunu düzeltebilir.) Tarayıcı tanımlama bilgilerini engellediğiniz bir sitede bulunuyorlarsa, gömülü YouTube videolarında da reklamlar görebilirsiniz. YouTube Premium'a kaydolurken kullandığınız Google hesabıyla oturum açtığınızdan emin olun.

2. Sadece Birkaç Saniye Bekleyin

Bir YouTube videosundan önce/sırasında açılan yayın içi reklamların çoğu kısadır - genellikle 15 saniye veya daha kısadır. Genellikle (ancak her zaman değil) beş saniye sonra sağ alttaki Reklamları Atla bağlantısını tıklayarak reklamı atlayabilirsiniz.

Sadece Birkaç Saniye Bekleyin

Bu, reklam izleme ve reklamdan kaçınma arasında oldukça iyi bir taktiktir. Ancak içerik oluşturucuların reklamları atlanamayacak hale getirme seçeneği vardır, çünkü beş saniye geçtikten hemen sonra "Reklamları Atla"yı tıklarsanız, söz konusu reklam video yapımcısı için sayılmaz. Bu, YouTube'un "etkileşimli görüntüleme dönüşümü" dediği şey değildir. Etkileşimli bir görüntüleme olması için, atlanabilir bir reklamın en az 10 saniyesini veya 10 saniyenin altındaysa tamamını izlemeniz gerekir.

İşte video yapımcıları için, kendilerini nasıl etkilediğine ve video reklam atlandıktan sonra bile izleyicilerin bazen nasıl "ilgili hale gelebileceğine" dair bir açıklayıcı.

Deneyebileceğiniz diğer hileler:

Videonuzda çok sayıda açılır banner reklam varsa, kırmızı ilerleme çubuğunu sonuna kadar sürükleyin ve ardından Yeniden Oynat düğmesini tıklayın. Bu, ilk gösterilen reklamı atlamanıza yardımcı olmaz, ancak bazı banner'ları atlamanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, URL'nin sonuna nokta gibi fazladan bir karakter yazmanızı öneren insanları da sık sık görüyorum. Genelde fazladan bir karakter yazıp klavyede geri döndüğümde, beş saniyelik atlama çoktan gelmişti. Testlerimde bu bazen işe yaradı, ancak her zaman değil ve banner reklamlardan kurtulmak için hiçbir şey yapmıyor.

3. Tab+Enter'ı deneyin

Bir YouTube videosunda videodan önce gösterilen reklam sırasında Tab+Enter tuşlarına basın. Bu Reklam Hakkında kutusunu açar, size reklamı neden aldığınızı ve reklamverenin kim olduğunu söyler ve ardından reklamı bildirebilir veya en azından gelecekte reklamı görmemeyi isteyebilirsiniz.

Tab+Enter'ı deneyin

Bu reklamı görmeyi durdur'u seçerseniz, belirli bir reklamın bir daha gösterilmemesi gerektiğine dair bir uyarı alırsınız, ancak bu, gelecekte aynı reklamverenden reklam görmenizi engellemez.

Reklamı bildirdiğinizde, reklamverenin YouTube'un ticari markalar, taklit ürünlerle ilgili politikalarını ihlal ettiğini ve hatta yalnızca birden fazla reklam gösterdiğini (şirketin "haksız avantaj" politikasına aykırıdır) söyleyebileceğiniz yepyeni bir sayfaya gidersiniz.

Kendi Google Reklam Ayarlarınıza gitmek için bu iletişim kutusunu kullanın (veya adssettings.google.com/authenticated adresini ziyaret edin). Bu, elbette, reklamları görmenizi engellemeyecek, ancak en azından size uygun olmayan reklamlara maruz kalmanızı sınırlayabilir. Veya yaptığınız şeyin çok fazla izlenmesini gerektirdiği için bu özelleştirme yönünden nefret ediyorsanız, reklam kişiselleştirmeyi KAPALI konuma getirin.

Tab+Enter'ı deneyin

4. Bir Adblocker yükleyin

Google, Chrome Web Mağazası'nda Chrome tarayıcısı için bir uzantıya izin veriyor, e biz neyi konuşuyoruz o zaman? YouTube için Adblock'u yükleyin.

Her ihtimale karşı kurulumdan sonra tarayıcıyı yeniden başlatın, aksi takdirde sonuçları anında görmeniz olasıdır. Bu uzantı, her videonun altına biraz "Adblock for Youtube tarafından temizlendi" satırı koyar.

Bir Adblocker yükleyin

Firefox, Microsoft Edge ve diğer masaüstü tarayıcılar için de benzer uzantılar alabilirsiniz.

Birden çok masaüstü, Android ve iOS tarayıcısında çalışan, tercih edilen AdBlocker Ultimate gibi bir şeyle reklamlarda nükleer silaha geçin. Ve evet, YouTube'daki görüntülü ve video reklamlarda çalışır. Ancak, popüler AdBlock diğer tüm reklamları engellerken reklam göstererek desteklemek istediğiniz YouTube kanallarının bir listesini oluşturmanıza da olanak tanır.

5. YouTube Klonlarını Deneyin

Yukarıdaki yöntemler masaüstü kullanımı için en iyisidir. YouTube mobil uygulamalarında reklamları gerçekten engelleyemezsiniz. Bununla birlikte, belirli birkaç uygulama, hizmetin videolarına erişim sunarken YouTube arayüzünün bir tahminini sağlayabilir. Birçoğu hem Android telefonlarda hem de Android işletim sisteminde bir varyasyon kullanan Amazon Fire gibi akış merkezlerinde çalışır; yalnızca uygulamaları yan yükleyebilmeniz gerekir. Bunları genellikle Google Play gibi yasal bir şirket mağazasında bulamazsınız. Birini kullanmanın iyi tarafı, elbette, reklamları çıkarmalarıdır.

Deneyebileceğiniz uygulamalar arasında SmartTubeNext, NewPipe ve SkyTube bulunur. Google'ın onları sevmediğini unutmayın. Bu, diğer araçlardan herhangi birinin başına da gelebilir. Altına inseler bile bir süre çalışabilirler, ancak bu gerçekleşirse sürmesi pek olası değildir.

6. Favorilerinizi İndirin

Kişisel zevkiniz için defalarca izlediğiniz videolarınız varsa, bunları bilgisayarınızda saklamak için YouTube'dan indirebilirsiniz. Bu gerçekten hala yaratıcılardan para alıyor. Ancak kişisel nedenlerden dolayıysa, muhtemelen hizmet şartlarına veya bu konudaki yasalara tamamen aykırı davranmıyorsunuzdur.

Favorilerinizi İndirin

Bonus: Kendi İçeriğinizdeki Reklamları Durdurma

Belki YouTube için kendi videolarını yapıyorsun ve o pis kazançların hiçbiriyle ilgilenmiyorsun. Bunu sanatın için yapıyorsun. İnsanların videolarınızı saçma sapan ticaretten etkilenmeden görebilmeleri için reklamları kapatabilirsiniz.

YouTube'da sağ üstteki avatar simgenizi tıklayın ve YouTube Studio'yu seçin. Devam'ı ve ardından soldaki İçerik'i tıklayın. Reklam istemediğiniz videoların yanındaki kutuyu işaretleyin, ardından soldaki açılır menüden Para Kazanma'yı seçin. Üst kutuda Kapalı > Uygula yazmalıdır. Değişiklikleri kaydedin ve gelen para konusunda asla endişelenmenize gerek kalmasın.


Yazarın Diğer Yazıları

MacBook Air 2022 ile Görmeyi Beklediğimiz Özellikler Önceki

MacBook Air 2022 ile Görmeyi Beklediğimiz Özellikler

Safari Artık 1 Milyardan Fazla Kullanıcıya Sahip: Bu Dönüm Noktasını Geçen İkinci Web Tarayıcısı Sonraki

Safari Artık 1 Milyardan Fazla Kullanıcıya Sahip: Bu Dönüm Noktasını Geçen İkinci Web Tarayıcısı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.