5G ile birlikte hayatımıza girecek yenilikler

5G ile birlikte hayatımıza girecek yenilikler

5G'lerin telefonunuza, evinize ve daha fazlasına geldiğinde neler değişeceğine bakmaya hazırsanız buyrun yazımıza.

5G verilerinin hayatlarımızı ne kadar hızlı dönüştüreceği konusunda çok fazla söylenti var, hatta bazıları efsane gibi gelebilir. Şimşek hızında indirme hızları yavaş yavaş daha fazla taşıyıcıya ve telefona geliyor olsa da, kendi kendine sürüş yapan araçların birbirleriyle konuşması, uzaktan ameliyat ve evinizin Wi-Fi'sinin yerine 5G'nin gelmesi, çok uzak bir gelecek gibi görünse de, tünelin sonunda bir ışık görmeye başlıyoruz. 

ABD'deki her 5G telefonun güveneceği 5G yongalarını ve modemlerini üreten Qualcomm, sadece yüksek indirme hızlarının ötesinde 5G iyileştirmelerini görmeye başladığımızda ortaya çıkan bir yol haritası (slaytları görmek için aşağı kaydırın) paylaştı. Qualcomm elbette tek büyük 5G oyuncusu değil - Huawei, Nokia ve Ericsson da liderdir - ancak Qualcomm'un 5G araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımlar, bir sonraki 5G avantajını elde etmek için güçlü bir ele sahip olduğu anlamına geliyor.

İşte sizi gerçekten etkileyebilecek 5G'nin beş yeniliği

Her üst düzey telefon 2020'de 5G olabilir

Qualcomm daha önce söyledi: Tüm premium telefonlar gelecek yıl 5G'yi destekleyecek. Galaxy Note 10 Plus 5G, LG V50, OnePlus 7 Pro 5G ve diğerleri gibi telefonlarla gördüğümüz trendi hem öngören hem de yansıtan kendinden emin bir ifade. Ama burada da küçük bir nüans var.

Şimdiye kadar olan desen, örneğin Galaxy S10 Plus (4G olan) ve Galaxy S10 5G ile gördüğümüz gibi, her ana telefonun daha pahalı bir 5G versiyonuna işaret ediyor. 5G geçişi sırasında yalnızca 4G seçenekleri hala değerlidir, çünkü daha düşük bir fiyat etiketi ile gelirler. Ve Samsung gibi telefon üreticileri, geniş bir alıcı kitlesini yakalamak için piyasaya her fiyat noktasında seçenekler sunmak istiyorlar.

Gelecek yıl daha fazla 5G telefonu görecek olsak da, şimdi 5G'nin temellerinin atıldığı telefonları görebileceğiz. 2021 yılına kadar, ağlar tamamen geliştiğinde ve fiyatlar düşmeye başladığında, her premium telefon modelinin daha ucuz bir seçenek sunmak için 4G varyantı olmadan 5G'yi en başından itibaren desteklemesi daha olasıdır.

Bununla birlikte, katlanabilir telefonlar ve Galaxy A90 5G gibi belirli pazarlara yönelik "uygun fiyatlı 5G" cihazlar gibi yalnızca 5G hizmeti için üretilen telefonlara bir göz atın. Kore gibi daha gelişmiş 5G ağlarına sahip ülkeler de benimsenme oranı artmaya devam ettikçe daha fazla 5G telefonu (4G varyantı olmadan) görebilir.

5G dizüstü bilgisayarlar da 2020'de kullanıcılara sunulacak

Lenovo, 2020'nin başlarında 5G bağlantılı bir bilgisayar yapma niyetini zaten duyurdu ve Ocak ayındaki dev CES teknoloji şovunda 5G özellikli diğer dizüstü bilgisayarların yüzeyini ve dikkatli bir şekilde yönetilen kabin içi demosunu görmek bizi hiç şaşırtmadı. Bu dizüstü bilgisayarların bir süredir pazara çıktığını görmeyebiliriz, Bu dizüstü bilgisayarların bir süredir pazara çarptığını görmeyebiliriz, ancak bazı dizüstü bilgisayar üreticilerinin 5G'yi bilgisayarlara ilk getirenlerden biri olma şansına sahip olacağına inanmanız daha iyi olur - tıpkı şu anda telefonlarda olduğu gibi.

5G taşıyıcılarla ilk deneyimlerimiz kesik kesik oldu. 5G kapsamının ve güvenilirliğinin henüz yeni başladığını düşündüğünüzde bu beklenmedik değil. Ancak Verizon, Sprint / T-Mobile ve AT&T gibi taşıyıcılar sadece cepleriniz için 5G değil, büyük şehirlerde ultra hızlı bağlantılar alabileceğiniz tüm mahalleleri inşa etmeye başladığında, Qualcomm 5G dizüstü bilgisayarlara olan açlığın artacağını iddia ediyor.

Mobil çip lideri Asus NovaGo gibi her zaman bağlı 4G PC'lere zaten güç veriyor. Her zaman bağlı 5G bilgisayarlar bir sonraki adımdır.

5G dizüstü bilgisayarlar ve 5G telefonlar arasındaki temel fark, 5G çok daha istikrarlı ve yaygınlaşmaya başlasa bile bu ürünlerin yaygınlaşması zaman alacak. Telefonlar doğası gereği ağa bağlanır. Wi-Fi veya hotspot'unuz olduğu sürece dizüstü bilgisayarınızda hücresel veri bağlantısına ihtiyaç duymadan tüm hayatınızı yaşayabilirsiniz.

Wi-Fi yönlendiricinizin yerini alan sabit 5G: Yavaş yavaş başladı

Eviniz için Wi-Fi gibi çalışan 5G hubları zaten vardı.  Sabit 5G'nin bir örneği, Sprint özellikli HTC 5G Hub, yönlendiricinize takılan ve ev geniş bandını 5G'nin potansiyel olarak daha yüksek tepe hızlarına sahip olan 6G'den daha yüksek tepe hızlarına sahip olan 5W mm lezzet şeklinde sunmak için kullanılan bir cihazdır. Buradaki amaç, az sayıda ev geniş bant seçeneğine sahip bir bölgede yaşıyorsanız, baskın kablo sağlayıcısı ile rekabet etmektir.

Sabit 5G, ağın cep telefonlarından farklı bir bölümünü kullanır ancak saniyede 500 megabit (Mbps) arasında aynı yüksek hızları sağlamak için tasarlanmıştır. saniyede 1 gigabit (Gbps) hıza ulaşabilir.

Doğru yerde yaşıyorsanız ev için 5G'ye abone olabilirsiniz,ancak hala çok erken günler. Cihazlar ve kapsama alanları çok azdır. Veri planları pahalıdır ve veri kotanızı aşarsanız (film, oyun ve müzik akışı yaparken bunu yapmak kolaydır), çok daha düşük veri hızlarına düşersiniz

Birbirleriyle konuşan kendi kendine giden arabalar

5G bağlantılı otomobil gelecekteki en ilgi çekici senaryolardan biridir. Qualcomm'un bir demosunda, 5G sensörleri ile donatılmış bir kendi kendine giden araba, 5G olmayan bir araba ile aynı rotada gider. 5G ile çalışan sensörler, bağlı bir araç kapısının ne zaman kaldırımda açıldığını, yolda bir engel olup olmadığını ve yayaların karşıdan karşıya geçmeyi bitirdiğini anlayan diğer bağlı araçlardan veri alır. Demo sonunda, 5G bağlantılı araç engeller hakkında daha iyi bilgilendiriliyor ve hedefe çok daha hızlı ulaşıyor.

Ancak gerçeklik onlarca yıl uzakta olabilir. Qualcomm'un 5G NR Cellular V2X olarak adlandırdığı bu yetenek, ilk ticari kullanımı için 2021 hedefine sahiptir. Ancak otonom araçlarda 5G yaygınlaşmadan önce, kendi kendine giden araçlar şimdiden yollarda.

Herhangi bir sürücü veya gözetim olmadan kendi kendine giden arabalar 2020'lerin başında ortaya çıkabilir, ancak çok nadir ve üretimi zor olacaktır. Kendi kendine giden otomobillerin güvenliği hassas bir konudur ve endüstri büyük olasılıkla dikkatle ilerleyecektir.

Akıllı saatinize daha ucuz, daha düşük güçlü 5G

5G bağlantısı, bir cihazın ağa ping atmasına yardımcı olan yongalardan servisi sağlayan taşıyıcıya kadar pahalıdır. Akıllı saatiniz, fitness takipçiniz ve akıllı gözlükleriniz gibi giyilebilir cihazlar için, tam 5G tedavisi aşırı olabilir ve 5G telefonları daha yaygın hale geldiğinde bile giyilebilirlerden uzak tutacak kadar pahalı olabilir.

Ancak düşük güçlü 5G, giyilebilir cihazları bağlı tutarken fiyatları düşürebilir. Qualcomm'un 5G geliştirme grubunun ticarileşmeye başlayacağını tahmin ettiği 2023'ten önce türünün ilk örneğini görmeyi beklemeyin.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

EA Apex Legends Takımlarının Zararını Karşılıyor Önceki

EA Apex Legends Takımlarının Zararını Karşılıyor

Kaceytron'un Korona Virüs Sözleri Kanalına Mâl Oldu Sonraki

Kaceytron'un Korona Virüs Sözleri Kanalına Mâl Oldu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.