İnternet hızınızı nasıl artırabilirsiniz?

İnternet hızınızı nasıl artırabilirsiniz?

Salyangoz hızıyla internette gezinmekten daha sinir bozucu bir şey yoktur. İşte yavaşlayan interneti hızlandırmak için yapabilecekleriniz.

Yavaş internet işkencedir... Web sayfalarının yüklenmesi sonsuza dek sürer ve oyunlar ve akış hizmetleri gecikir. Zoom toplantıları daha düzenli bir hale gelmesiyle, internetinizdeki herhangi bir önemli yavaşlama evde çalışmayı da çok daha zor hale getirir.

Neyse ki, özellikle Wi-Fi hızınızı artırmanıza yardımcı olacak pek çok ipucu ve püf noktası ile, artık düşük bir internet hızıyla uğraşmak zorunda değilsiniz.

Yönlendiricinizi sıfırlayın

Yönlendiricinizi sıfırlayın

Yönlendiricinizi sıfırlamanın, ortalama ev ağı için birçok avantajı vardır. Bilgisayar korsanlığı girişimlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir, işleri hızlandırmak için yönlendiricinin sınırlı belleğini sıfırlayabilir ve hatta yönlendiricinizin beklemiş olabileceği önemli güncellemeleri uygulayabilir.

İşin püf noktası, yönlendiricinizi düzgün bir şekilde yeniden başlatmaktır. Tüm ayarlarınızı silecek ve sizi sıfırdan başlamaya zorlayacak bir fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak istemezsiniz. İğnelerden ve yönlendirici üzerindeki sıfırlama düğmelerinden kaçının; bunun yerine, yönlendiricinizi tüm bağlı cihazlardan ve daha sonra güç kaynağından çıkarın ve tamamen kapatın. Her şeyin tamamen kapanması için yaklaşık bir dakika bekleyin, ardından yönlendiricinizi güç kaynağınıza, modeme ve ihtiyacınız olan diğer her şeye tekrar takın.

Kablosuz kanallarınızı yönetin

Kablosuz kanallarınızı yönetin

Günümüzde çoğu yönlendirici çift bantlıdır, bu da hem 2.5Ghz frekansı hem de 5GHz frekansı üzerinden bağlantılar sundukları anlamına gelir. Bazı yönlendiriciler de üç bantlıdır, bu da bağlantıları daha da yaymak için ek bir 5GHz bant olduğu anlamına gelir.

Bu farklı kanallar, cihaz bağlantılarını spektrum boyunca paylaştırıp tek bir kanal için talepleri azaltamanız için vardır. Özellikle 2,5 GHz bant biraz kalabalıklaşıyorsa bağlantılarınızı hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Genel bir kural olarak, 5Ghz bandı daha kısa menzildir, ancak biraz daha hızlıdır, yönlendiriciye yakın cihazlar için daha uygundur. 2.5GHz bant daha uzun menzilli ancak biraz daha yavaş, diğer odalardaki cihazlar veya çok fazla hareket eden mobil cihazlar için daha iyi bir seçim.

Bazı yönlendiriciler, bağlantı gereksinimlerine göre farklı kanallara aygıtlar atayabilen ve koşullar değiştikçe bunları yeni kanallara geçirebilen otomatik ayırma özelliklerine sahiptir. Bu harika, ancak yönlendiricilerin çoğu hala bu hizmete sahip değil, yani yönlendirici ayarlarınıza gitmeniz ve yönlendiricinizdeki tüm bantlar için ağların ayarlandığından emin olmanız, ardından her cihazı ayrı ayrı en iyi kanala bağlamanız gerekir. onlar. Bu küçük bir iş, ama gerçekten hızlarınız için bir fark yaratabilir.

Ağınızdaki cihazları yönetin

Ağınızdaki cihazları yönetin

Ortalama bir ev yönlendiricisi, teoride yaklaşık 250 bağlı cihaza hizmet verebilir - pratikte, daha fazla cihaz yığıldıkça, bant genişliği ağ ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele eder ve yavaşlamalar başlar. Herkesin birden fazla mobil cihaza sahip olduğu ve akıllı cihazların ortak olduğu modern ev veya ofiste yönlendiriciler aşırı gerilebilir ve hız sorunları oluşturmaya başlayabilir.

Wi-Fi'nize çok sayıda yeni cihaz bağlandıysa ve hız sorunları fark ediyorsanız, bağlı cihazları sınırlamaya başlamak isteyebilirsiniz. Daha yeni yönlendiriciler için yönlendirici uygulamanızı açın ve bağlı cihazların listesini arayın. Daha eski yönlendiriciler için, IP adresinizi tarayıcıya girin ve Cihazlarınızı Yönetin, Erişimi Kısıtla veya benzer bir şey içeren bir bölüm arayın. Ayarlar değişebilse de, burada birkaç önemli seçenek bulabilirsiniz:

Gereksiz cihazları bulma: Cihazların ağınızda olması gerekmiyorsa veya birileri Wi-Fi'nizi ele geçiriyor gibi görünüyorsa, bu cihazları ağınızdan atabilirsiniz. Ayrıca MAC adreslerini yasaklamak için bir seçenek arayabilir ve bittiğinde Wi-Fi şifrenizi değiştirdiğinizden emin olabilirsiniz. Mükemmel bir çözüm değildir, ancak bilinmeyen cihazların hızla kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Bant genişliğini hızlandırın: Bazı yönlendiriciler, hızlarını arttırmak veya azaltmak için özel bağlantılar seçmenize izin verir. Bu şekilde, yalnızca basit görevler için gereken aygıtlara daha az bant genişliği ve oyun ve akış için kullanılan aygıtlara daha fazla bant genişliği vererek hız sorunlarını azaltabilirsiniz.

Sesli komutlar: Özellikle Alexa için sesli komut uyumluluğu olan daha fazla cihaz görüyoruz. “Alexa, bu cihazın bağlantısını kes” veya “Alexa, Can'ın Wi-Fi özelliğini kapatın” demek faydalı komutlar olabilir. Alexa ayrıca belirli etkinliklere öncelik vermek için yönlendirici modları (sohbet, oyun, standart vb.) Arasında hızlı bir şekilde hareket etmenize yardımcı olabilir.

Ethernet bağlantılarını kullanma

Ethernet bağlantılarını kullanma

Şu ana kadar, evinizin etrafında Wi-Fi bağlantılarını kullanmanız gerektiğini varsayıyorduk. Ancak, bilgisayarınız (veya başka bir aygıt) yönlendiriciye yeterince yakınsa, yönlendiricinizdeki bağlantı noktalarına kablolu bir Ethernet bağlantısı kullanmayı düşünmelisiniz. Kablolu bir bağlantı, Wi-Fi yavaşlamalarına neden olabilecek birçok sorundan bağımsız olduğu için bu, hızları artırmanın çok güvenilir bir yoludur.

DNS'lerinizi temizleyin

DNS'lerinizi temizleyin

Bir DNS (alan adı sistemi) kaydı, gelecekteki ziyaretleri daha iyi hale getirmek için ziyaret ettiğiniz tüm web sitesi adreslerini takip eder. Ancak, DNS kayıtları size ve web sitesine her ikisinin de kendi sunucularında kalmasına güvenir. Sunucular zamanla değişirse - bu birçok web sitesine olur - DNS, yeni sunucuyu tanımıyor olmasından dolayı bağlantı hızınıza zarar verir. Bu nedenle, söyledikleri gibi, DNS'inizi zaman zaman temizlemek iyi bir fikir olabilir.

Bu işlem doğru adımlarla uzun sürmez. Windows 10'da, arama kutusunda Komut istemini arayın ve uygulamayı açın. Yönetici olarak çalıştığınızdan emin olun! Ardından, “ipconfig / flushdns” komut satırını yazın ve enter tuşuna basın. Windows size DNS'nin silindiğini bildirir.

Daha hızlı bir tarayıcıya geçin

Daha hızlı bir tarayıcıya geçin

Yavaşlığınız öncelikle tarayıcınızı kullandığınızda veya çok sayıda yeni sekme açtığınızda mı gerçekleşiyor? Yalnızca gerekli olanı yükleyen daha minimalist bir tarayıcıya geçmeyi düşünün. Mac için Brave ve Opera gibi tarayıcılar, özellikle ayarlarla uğraşmak istiyorsanız, bu konuda mükemmeldir. Henüz denemediyseniz, Google Chrome aynı zamanda en hızlı tarayıcı seçeneklerinden biri olarak bilinir.

Önbelleğinizi yönetmek için bir uzantı ekleyin

Önbelleğinizi yönetmek için bir uzantı ekleyin

Tarayıcınızın önbelleği, sitelerin yeniden yüklenmesini kolaylaştırmak için web sitesi içeriğinin kopyalarını saklar. İnternet kullanıcıları şunu bilir ki; bir önbellek çok dolduğunda çevrimiçi performansı yavaşlatabilir (çerezler, geçmiş ve benzer kaydedilmiş veriler de bir etkiye sahip olabilir). Önbelleğinizi manuel olarak temizlemek bir acı olabilir, bu nedenle zamanla birikme eğilimindedir. Daha kolay bir yol öneriyoruz: Temizleme işlemlerinizi özelleştirmenize ve tarayıcı görev çubuğunuzdaki basit bir düğmeyle hemen temizlemenize yardımcı olacak bir Önbellek Temizleme uzantısı indirin.

Bir VPN kullanmayı düşünün

Bir VPN kullanmayı düşünün

Bir VPN'nin (sanal özel ağ) internet hızlarınızı artıp arttıramayacağını araştırırsanız, muhtemelen çok sayıda çelişkili bilgi bulacaksınız. İşte anlaşma: Bazı ISS'ler (internet servis sağlayıcıları), yumuşak bir veri sınırına dayanmak veya Netflix ve YouTube gibi gerçek zamanlı aktarım hizmetleri gibi belirli etkinliklere bağlı olarak bant genişliğini azaltacaktır. ISS'nizin bu şekilde bant genişliğini azalttığına dair kanıtınız varsa, bir VPN etkinliğinizi gizleyerek yardımcı olabilir, böylece ISS'nin azaltma kararları vermek için gereken verilere sahip olmaması gerekir.

Ancak, çoğu durumda bir VPN, şifreleme ve sunucu atlaması kombinasyonu ile internet hızlarınızı gerçekten yavaşlatabilir. Bunu yalnızca ISS'nizin sınırlandırıldığından eminseniz bir çözüm olarak deneyin. Neyse ki, test etmek isterseniz birçok VPN indirmek ve deneme süresi için ücretsizdir.

Gerekirse, Wi-Fi sisteminizi veya bant genişliğinizi yükseltin

Gerekirse, Wi-Fi sisteminizi veya bant genişliğinizi yükseltin

Daha iyi bireysel bağlantılar için genişletilmiş MU-MIMO özellikleri, Wi-Fi 6 ve uyumlu cihazlar ve daha fazlası dahil olmak üzere, network pazarına bir sürü yeni özellik ve cihaz geliyor. Bu yeni özellikler, hızı ve performansı artırmak için mükemmeldir. Yönlendiriciniz birkaç yaşındaysa, muhtemelen bu yükseltmeleri almak için yeni bir sürüm satın almanız ve yeni mobil cihazlarınızın da uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

Bu, durumunuz için daha iyi çalışan bir yönlendirici çözümü bulma fırsatı sağlar. Örneğin, bir evin etrafında kurulan birden fazla yönlendirici noktasına sahip ağ yönlendiricileri daha iyi performans sağlayabilir.

Daha fazla bant genişliği elde etmek için internet paketinizi yükseltmeyi de seçebilirsiniz. Açıkçası bu daha yüksek uzun vadeli maliyetleri içerir, ancak hemen fark yaratır. Kullanabileceğiniz herhangi bir geçerli fırsat veya indirim olup olmadığını görmek için sağlayıcınızı kontrol edebilirsiniz.

Not: Mevcut koşullarda, birçok internet sağlayıcısı veri sınırları üzerindeki kısıtlamaları hafifletiyor, hızları artırıyor ve yeni taleplerle başa çıkmak için başka önlemler alıyor. Bu değişikliklerle aslında bant genişliği yükseltmesini zaten almış olabilirsiniz. Sağlayıcınızın ekstra özellikler ekleyip eklemediğini ve ne fark yarattığını kontrol edin.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Başka Filmlerden Kopyalanan Film Sahneleri Önceki

Başka Filmlerden Kopyalanan Film Sahneleri

Netflix'te istenmeyen TV dizileri ve filmler nasıl gizlenir? Sonraki

Netflix'te istenmeyen TV dizileri ve filmler nasıl gizlenir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.