VPN nedir, ne amaçla kullanılır ve nasıl kurulur?

VPN nedir, ne amaçla kullanılır ve nasıl kurulur?

VPN, çevrimiçi gizliliğinizi korumanın en basit yollarından biridir. Bir VPN uygulaması yüklemek ve kullanmak kolaydır. İster COVID-19 nedeniyle evden çalışıyor olun, isterse bir kafede güvenli olmayan Wi-Fi kullanıyor olun, bu işlemi güvenle yapabilirsiniz!

Mümkün olduğunca sık bir sanal özel ağ (VPN) kullanmanız gerektiğini söylemek paranoyaklık gibi gelebilir, ancak gizliliğiniz için gerçek tehditler vardır. Kendinizi yeni koronavirüs (veya başka bir nedenle) nedeniyle ofis Wi-Fi yerine halka açık bir yerde bulursanız, vicdansız kişiler bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilir. İnternet'e her bağlandığınızda, internet servis sağlayıcınız (ISS) gönderdiğiniz her şeye erişebilir ve anonimleştirilmiş bilgilerinizi reklamverenlere satabilir. İnternet üzerinden reklamverenler, web siteleri arasındaki hareketlerinizi izleyebilir ve IP adresinize bakarak konumunuzu fark edebilir.

Gerçek şu ki, internet kullanıcı gizliliği, anonimleştirme veya şifreli iletişim için kolay bilgi alışverişi için yaratılmıştır. HTTPS bilgilerinizi korumak için uzun bir yol kat ederken, ISS gözetleme veya yerel ağ saldırılarına karşı koruma sağlamaz - evinizde çalışırken kullanacağınız gibi sizin olmayan bir bağlantı kullanırsanız büyük bir sorun olur

Yeni, daha özel bir internet bir araya gelene kadar (muhtemelen asla), VPN kullanmak, mümkün olduğunca az bilgi paylaştığınızdan emin olmanın en kolay yoludur.

VPN Ne Yapar ve Yapmaz

Tüm güvenlik araçlarında olduğu gibi, bir VPN'nin sınırlamalarını anlamak önemlidir. Sonuçta, kurşun geçirmez bir yelek sizi düşen bir uçaktan kurtaramadığı gibi bir paraşüt te mermiyi durdurmakta işe yaramaz.

Bir VPN'yi açtığınızda, trafiğiniz şifreli bir tünelden VPN şirketi tarafından işletilen bir sunucuya yönlendirilir. Bu, ISS'nizin ve yönlendiricinize bağlı olan herhangi bir şeyin (veya herhangi birinin) web trafiğinizi göremeyeceği anlamına gelir. VPN sunucusundan, trafiğiniz genel internete çıkar. HTTPS kullanan bir siteye gitmedikçe, trafiğiniz artık şifrelenmez.

Trafiğiniz VPN sunucusundan geliyor gibi göründüğünden, gerçek IP adresiniz etkili bir şekilde gizlenir. Bu önemlidir, çünkü IP adresleri coğrafi olarak dağıtılır ve kaba konumunuzu bulmak için kullanılabilir. Birisi IP adresinizi kontrol ederse, VPN sunucusunun IP adresini görür. Konumunuzu taklit etmek istiyorsanız bu kullanışlı olabilir. Londra'daki bir VPN sunucusuna bağlanarak, İngiltere'den İnternet'e erişiyormuş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir VPN'in yapmayacağı şey, trafiğinizi tamamen anonimleştirmektir. Bunu yapmak için Tor gibi bir hizmet kullanmalısınız. Bu mükemmel anonimleştirme hizmetine, Firefox tarayıcısının özel bir sürümü üzerinden kolayca erişilebilir. Verilerinizi tek bir aracıyla (VPN sunucusu gibi) pipetlemek yerine Tor, verilerinizi birkaç farklı gönüllü bilgisayar aracılığıyla yollar. Bu, ne yaptığınızı görmek için etkinliklerinizi izlemeye çalışan biri için çok daha zor hale getirir.

Bir VPN'ye bağlandığınızda, VPN'in artık İnternet Servis Sağlayıcınızın yaptığı gibi ne yaptığına dair bir anlayışa sahip olduğunu hatırlamak da önemlidir. İyi bir VPN asla verilerinizi satmamalı ve sizin ve faaliyetleriniz hakkında mümkün olduğunca az bilgi tutmasını sağlamak için büyük çaba sarf etmelidir. Gizliliğinizi korumak için bu önlemler şirketin gizlilik politikasında açıkça belirtilmelidir. İncelemelerimiz, VPN'lerin gizliliğinizi korumak için gösterdiği çabaları özetlemektedir. Kullandığınız VPN'den memnun değilseniz, güvenebileceğinizi düşündüğünüz bir taneye geçmeyi düşünün.

Ayrıca, web siteleri hareketlerinizi çerezler, tarayıcı parmak izi, çevrimiçi izleyiciler ve diğer zor araçlarla izleyebilir. Privacy Badger gibi bir reklam engelleyiciyi ve Firefox gibi gizliliğe saygı duyan bir tarayıcı kullanmak, bu sürekli izlenen kötü durumları bastırmaya yardımcı olur ve reklamverenlerin web üzerindeki hareketlerinizi takip etmesini çok daha zor hale getirebilir.

Son olarak, bir VPN'nizin olması, güvenlik temellerini unutabileceğiniz anlamına gelmez. Bazı VPN hizmetleri kötü amaçlı yazılımları engelleyebildiklerini iddia etse de, bilgisayarınız için bağımsız virüsten koruma yazılımı kullanmanızı öneririz, çünkü bu araçlar bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumak için özel olarak tasarlanmıştır.

Kimlik avı saldırıları - bir saldırgan, giriş kimlik bilgilerinizi girmeniz için sizi kandırmak için tanıdık bir web sitesini taklit ettiğinde sahte bir web sitesi kullandığında - neredeyse sıradan olacak kadar yaygındır, bu yüzden dikkatli olun. Bir parola yöneticisi kullanarak kimlik avı sitelerinin ve parola ihlallerinin tehlikelerine karşı koruma sağlayabilirsiniz, çünkü geri dönüştürülmüş parolalar önemli bir hata noktasıdır. Özellikle Dashlane ve Keeper şifre yöneticilerine düşkündür. Parolalarınızı kilitlerken, mümkün olan her yerde iki öğeli kimlik doğrulamayı açtığınızdan emin olun.

VPN Nasıl Seçilir

VPN'leri incelediğimizde, aradığımız birkaç önemli metrik vardır. Birincisi, bir VPN hizmeti aynı anda en az beş cihazı bağlamanıza izin vermelidir. En iyi hizmetler artık bu gereksinimi kolayca aşmaktadır. Bir diğeri, VPN hizmetinin sunucularında BitTorrent veya P2P trafiğine izin verip vermemesidir. Neredeyse hepsi işe yarıyor, ancak aylık ücret ödediğiniz şirketin bir kısmına zarar vermek istemezsiniz.

Ücretlerden bahsetmişken, en yüksek puanlı bir VPN hizmetinin ortalama maliyeti aylık 10.10 $ 'dır. Ayda daha fazla ücret alan bir VPN hizmetinin sizi soyması gerekmez, ancak anlaşmayı tatlandırmak için harika bir arayüz veya çok sayıda sunucu konumu gibi önemli bir şey sunmalıdır.

Uzun vadeli sözleşmeler satın alırsanız genellikle indirim alabilirsiniz. Ancak, hizmetten memnun olduğunuzdan emin olanlardan kaçınmanızı öneririz. Ücretsiz abonelik sunan çok az sayıda VPN vardır, bu da satın almadan önce denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bir VPN şirketinin nerede bulunduğunu bilmek de yararlıdır. Bunun her zaman işletmenin fiziksel konumu değil, şirketin hangi yetki alanında faaliyet gösterdiğini belirten yasal bir ayrım olduğunu unutmayın. Örneğin NordVPN Panama'da, ProtonVPN ise İsviçre'de. Bu, bu şirketlerin veri koruma yasalarına uymadıkları anlamına gelir; bu da onların kolluk kuvvetleri tarafından elde edilebilecek belirli bilgilere dayanmalarını gerektirir. Hide My Ass VPN, diğer taraftan, daha müdahaleci yasalara sahip olan İngiltere merkezli.

Bir VPN ile ilgili en önemli şey güvendir. Konum, fiyatlandırma veya hizmet şartları sizi güvenle doldurmazsa, başka bir hizmet deneyin. Tüm VPN incelemelerimizde, tüm bu sorunları bildirdiğinizden ve kafa karıştırıcı veya sorunlu olduğunu düşündüğümüz her şeyi vurguladığımızdan emin oluruz.

Bir VPN seçerken hızın birincil faktör olması gerektiğine inanmıyoruz. Performansta o kadar çok değişiklik var ki, bugün en yüksek skorlara sahip bir hizmet yarın çok yavaş olabilir. Nasıl performans gösterdiğini kendiniz görmek için ev ağınızdaki bir hizmeti test etmenizi öneririz.

Ücretsiz veya Ücretli VPN'ler?

Yapılan bir ankette 1000kişiden yüzde 62,9'u 5 dolardan fazla ödemek istemediklerini ve yüzde 47,1'i ücretsiz bir VPN kullanmak istediklerini söyledi.

Birçok VPN hizmeti ücretsiz bir deneme sunar, ancak genellikle sınırlı bir süre için. TunnelBear ve AnchorFree Hotspot Shield Elite gibi diğerlerinin tamamen ücretsiz sürümleri vardır, ancak bazı özellikleri ücretli kullanıcılarla sınırlayabilir. ProtonVPN, ücretsiz VPN'ler için en iyi seçimimizdir, çünkü ücretsiz kullanıcılara veri sınırlaması getirmez.

Ne yazık ki, çoğu VPN ücretsiz olmaktan uzaktır. Ya da 5 dolara mal oluyor. Ama korunmak için banka soymanıza Bir veya iki ay boyunca bir hizmet denedikten sonra, daha uzun vadeli sözleşmeler satın alarak daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

VPN Kurmaya başlarken

Bir hizmete karar verdikten sonra yapılacak ilk şey şirketin uygulamasını indirmektir. Bunun için genellikle VPN hizmetinin web sitesinde bir İndirilenler sayfası bulunur. Devam edin ve mobil cihazlarınız için uygulamaları da indirin: Cihazlarınızı mümkün olduğunca çok korumak istersiniz. Genellikle, belirli sayıda lisans için (genellikle beş) bir abonelik ücreti ödersiniz ve daha sonra hizmeti, uygulama sağladığı herhangi bir cihazda kullanabilirsiniz.

Düşündüğünüz VPN hizmeti, kullandığınız cihazlar için bir uygulama sunmuyorsa, farklı bir hizmet bulmayı düşünün.

Mac için VPN'leri yayınlarken şirketlerin zaman zaman Mac App Store'da ve şirketin web sitesinde farklı sürümleri bulunduğunu tespit ettik. Bu, Apple tarafından getirilen kısıtlamalara uymak için görünüyor. Sizin için hangisinin işe yarayacağını bulmak zor olabilir, ancak incelemelerimizdeki farklılıkları çözdük.

Uygulamaları yükledikten sonra, giriş bilgilerinizi girmeniz istenir. Çoğu durumda, bu hizmete kaydolduğunuzda oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifredir. Mullvad ve ExpressVPN gibi bazı şirketler, müşterilere daha fazla gizlilik sağlayan ancak ilk başta kafa karıştırıcı olabilecek alışılmadık giriş sistemlerine sahiptir. Talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Giriş yaptıktan sonra, VPN uygulamanız genellikle geçerli konumunuza en yakın VPN sunucusuna bağlanır. Performans, VPN sunucusunun gerçek konumunuzdan ne kadar uzaklaştığından VPN kullanıldığında daha iyi hızlar sağlamak için yapılır. Hepsi bu: Bilgileriniz artık VPN sunucusuna güvenli bir şekilde tünelleniyor.

VPN şirketi uygulamasını yüklemeniz gerekmediğini unutmayın. Bunun yerine, cihazınızın ağ ayarlarını doğrudan VPN hizmetine bağlanacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Uygulama ekosistemlerinde gözetim potansiyeli konusunda endişeleriniz varsa, bu sizin için iyi bir seçenek olabilir. Çoğu VPN hizmetinde, cihazınızı nasıl yapılandıracağınızla ilgili belgeler bulunur. Bununla birlikte, çoğu kullanıcının bu yolda gitmesini önermiyoruz. El ile yapılandırma, bilgisayarınızdaki sunucu bilgilerini el ile güncellemeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, zaten ödediğiniz VPN hizmeti tarafından sağlanan diğer özelliklerin hiçbirine erişemezsiniz.

Bir VPN Sunucusu Seçme

Bazen VPN uygulamasının önerdiği sunucuya bağlanmak istemeyebilirsiniz. Belki konumunuzu taklit etmek, BitTorrent'i VPN ile kullanmak veya özel sunuculardan yararlanmak istersiniz. En yakın sunucu iyi çalışmıyor olabilir.

VPN hizmetinizin herhangi bir sunucuda veya sadece belirli sunucularda BitTorrent trafiğine izin verip vermediğini kontrol etmelisiniz. ProtonVPN torrent için temizlenen sunucuları açıkça işaretler ve diğerleri de aynısını yapar. TorGuard ise torrent ile ilgilidir ve şirketin tüm sunucularında kullanılmasına izin verir.

Birçok VPN şirketi, uygulamalarının bir parçası olarak etkileşimli bir harita içerir. Örneğin TunnelBear ve NordVPN, oradaki sunuculara bağlanmak için ülkeleri tıklamanıza izin verir. Bilgilerinizin nereye gittiğini anlamanın kullanışlı bir yoludur, ancak neredeyse her zaman kullanılabilir sunucuları gösteren bir liste vardır.

Bir sunucu seçmek tamamen neyi başarmak istediğinize bağlıdır. Daha yüksek hızlar için yakındaki bir sunucuyu seçmelisiniz. Devlet sansürünü atlamak için, kendi ülkenizden farklı bir ülkede bir sunucu seçin. Bazı VPN'ler bu işlemi otomatikleştirmek için seçenekler içerir. Bölge kilitli içeriğe erişmek için izlemek istediğiniz içerik için yerel olan bir sunucu istersiniz. BBC'yi izlemeye çalışıyorsanız, İngiltere'ye tünel açmak isteyeceksiniz.

Bazı VPN şirketlerinin video akışı için özel sunucuları vardır. Bu özel sunucular yararlıdır çünkü Netflix gibi akış hizmetleri VPN'leri engeller. Sorun, Netflix'in farklı bölgeler için farklı içerik sağlayan stüdyolarla sağladığı lisans anlaşmalarıdır.

NordVPN, Surfshark VPN ve ProtonVPN gibi diğer servisler, Tor veya çoklu atölye VPN'lerine erişim gibi gelişmiş güvenlik seçeneklerine sahiptir. Tor, yukarıda belirtildiği gibi, gizliliğinizi daha iyi korumanın bir yoludur ve Dark Web olarak adlandırılan gizli web sitelerine erişmenizi sağlar. Multihop VPN benzerdir: Trafiğinizi tek bir VPN sunucusu üzerinden yönlendirmek yerine, bir multihop bağlantısı sizi bir sunucuya ve sonra başka bir sunucuya tüneller. Bu tekliflerin her ikisi de daha fazla gizlilik için işlem yapar.

Birinci taraf uygulamaları yok saymayı ve ağ ayarlarınızı manuel olarak yapılandırmayı seçtiyseniz, muhtemelen her VPN sunucusu için bilgileri ayrı ayrı girmeniz gerekecektir. Bu zaman alıcıdır ve mümkün olduğunda manuel yapılandırmaya karşı önerilmemizin bir parçasıdır.

Gelişmiş VPN Ayarları

Her VPN'deki özellik kümesi hizmetten hizmete değişir, bu nedenle yalnızca VPN Ayarlarını açtığınızda görebilecekleriniz hakkında genelleme yapabiliriz. Ancak belgeleri okumanızı ve bazı düğmeleri tıklamayı denemenizi öneririz. Sonuçta, bir aracın nasıl kullanılacağını öğrenmenin en iyi yolu denemektir.

Çoğu VPN hizmeti, bilgisayarınızın bağlantısı kesilirse bilgisayarınızın bilgi iletmesini veya almasını engelleyen bir tür Kill-Switch özelliği içerir. Şifrelenmemiş küçük veri parçalarının gizlenmesini önlemek için kullanışlıdır.

Çoğu hizmet bir VPN protokolü seçme seçeneği sunar. Garip isimleri olduğu için şirketler korkutucu olabilir ve şirketler bunların ne olduğu ve protokolün ne değiştireceği hakkında nadiren bilgi verir. Genel olarak, bu yalnız bırakabileceğiniz bir şeydir.

Ancak ilgileniyorsanız, önerdiğimiz protokol OpenVPN'dir. Açık kaynak kodludur, bu nedenle olası güvenlik açıkları için birçok göz tarafından seçilmiştir. IKEv2, OpenVPN yoksa iyi ve güvenli bir seçenektir. MacOS ve iPhone gibi bazı platformlarda, geliştiricilere eklenen ek kısıtlamalar nedeniyle OpenVPN'in her zaman mevcut olmadığını unutmayın. İPhone için en iyi VPN'ler, bu platformda bulunan en yeni ve en iyi protokollere erişmenizi sağlar.

VPN uygulamanızda WireGuard protokolünü kullanma seçeneği görebilirsiniz. WireGuard deneysel bir teknolojidir ve hiçbir anlamda kesinlikle "bitmiş" değildir. Ancak mevcut durumunda bile, mevcut VPN çözümlerinin aksine inanılmaz hızlar sağlıyor gibi görünüyor. Muhtemelen VPN'lerin geleceği, ancak en iyisi sabırlı olmak ve benimsemek için acele etmeden önce araştırmacılar tarafından tamamlanıp iyice incelenmesini beklemek en iyisidir.

Ne Zaman VPN Kullanmalıyım?

En iyi güvenlik için bir VPN'i mümkün olduğunca sık ve ideal olarak her zaman kullanmalısınız. Ama bu bir ideal ve her zaman ulaşılamaz. Bir soruna neden oluyorsa her zaman bağlantıyı kesebilirsiniz ve kendinizi yemenize gerek yok. 

En azından, kontrol ettiğiniz ağdan bağımsız bir ağ kullandığınızda ve özellikle de genel bir Wi-Fi ağıysa bir VPN kullanmalısınız.

Android ve diğer mobil cihazlar için VPN'ler, özellikle sık sık cep telefonu kapsama alanına girip çıktığınızda biraz daha zordur. Veri bağlantısını her kaybettiğinizde ve yeniden kazandığınızda, VPN yeniden bağlanmak zorunda kalır ve bu da sinir bozucu bir bekleme sağlar. Hücre trafiğinizin kötü adamlar tarafından ele geçirilmesi daha az olasıdır, ancak araştırmacıların bunun yapılabileceğini kanıtladığını gördük.

Çoğu mobil cihaz, bilinen herhangi bir Wi-Fi ağına otomatik olarak bağlanabilir. Bu size kolaylık sağlamaz, ancak bir Wi-Fi ağını taklit etmek son derece basittir. Telefonunuz siz farkında olmadan dijital bir bal küpüne bağlanıyor olabilir. Cihazınız böyle bir saldırıya düşse bile, verilerinizi güvende tutmak için Wi-Fi ile bağlanırken en azından bir VPN kullanmalısınız.

Birçok VPN, kesintiye uğrarsa nasıl ve hangi koşullarda yeniden bağlanmaları gerektiğine dair ayarlara sahiptir. Dürüst olmak gerekirse, VPN'nizin yeniden bağlanmayı denemesini istemediğiniz bir nedeni düşünemiyoruz ve herkesi ayarlarının bunu yansıttığından emin olmaya teşvik ediyoruz.

VPN'lerin bağlantılarınızı yavaşlatması veya önemli trafiği engellemesi konusunda endişeleriniz varsa, bölünmüş tünel seçeneklerine göz atmalısınız. Yine, farklı şirketler bu özelliğe farklı adlar veriyor, ancak esas, hangi uygulamaların VPN için trafik kullanacağına ve hangi uygulamaların VPN olmadan iletebileceğine karar verebilmenizdir. Örneğin TunnelBear, Mac'te düzgün çalıştıklarından emin olmak için herhangi bir Apple uygulamasını tünellememeye yönelik bir seçenek içerir. Bir VPN'ye ihtiyaç duyan sık video yayıncıları ve oyuncular bunu bir seçenek olarak görmek isteyebilir.

VPN'ler Roket Bilimi Değildir

Pek çoğunuz VPN kullanmıyorsunuz ve belki de gizli güvenlik araçları gibi görünüyorlar. Ancak birçok şirket onları dostça ve kullanımı kolay hale getirmek için çok çalıştı. Çoğu artık olması gerektiği gibi ayarlanmış ve unutulmuş güvenlik araçlarıdır. VPN, web trafiğinizi hemen hemen herkesten korumanın en iyi ve en kolay yollarından biridir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Google, Chrome güncellemelerini askıya aldı Önceki

Google, Chrome güncellemelerini askıya aldı

Tom Hanks İle Yola Çıkmayın! Sonraki

Tom Hanks İle Yola Çıkmayın!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.