Android telefonları iPhone'dan daha iyi yapan 10 özellik

Android telefonları iPhone'dan daha iyi yapan 10 özellik

iPhone mu Android mi tartışmasına son noktayı koyuyoruz. İşte Android'i iPhone'dan üstün kılan 10 özellik;

Son zamanlarda, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 11, Galaxy Note 10, Galaxy S10e / S10 / S10 +, Google Pixel 3, OnePlus 7 Pro, Huawei Mate 20 Pro, LG V40 ThinQ ve diğer bir çok telefon piyasaya sürüldü veya duyuruldu. Yeni çıkan her telefon kolaya bırakılan mentos gibi yeni tartışmalar doğuruyor. Hangi telefon yazılımı daha iyi? Android! Hayır, iOS! Galaxy S10! Hayır, iPhone 11! Tartışma uzayıp gidiyor. Android telefonlar mı yoksa iPhone mu daha iyi. Öğrenmek için yazımıza buyrun.

Yazımıza başlamadan önce şunu söylemek istiyoruz: biz iPhone düşmanı değiliz, hiç olmadık. Hatta aynı bu formatta iPhone'un Android üzerindeki özelliklerini öven bir yazımız da tam burada mevcut. O yüzden taraflı olmadığımıza emin olabilirsiniz. Bütün işletim sistemlerinin ve cihazların bir arada barış içinde yaşadığı bir dünya istiyoruz :) O yüzden iPhone avukatlarına şimdiden duyurulur. 

Android'i iPhone'dan iyi gösteren bir kaç makale bulabilirsiniz internette ama bizim tarafsız tespitlerimizle kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulacaksınız. İşte Android telefonları iPhone'dan iyi yapan 10 özellik.

Android telefonları iPhone'dan daha iyi yapan 10 özellik


1
Birsürü Seçenek
Bir Android telefon seçtiğinizde, sonsuz seçenekler sunan bir telefona sahip olursunuz. Telefonların normalde yaptığı her şeyi yapan ve son derece iyi fotoğraflar çeken bir telefon ister misiniz? Ana odağı kamera olan bir telefon alın o zaman. Birçok kez düşürülmeye dayanabilecek sağlam bir telefon ister misiniz? 720-1080p ekran yerine 4K çözünürlüklü ekranı olan bir telefon ister misiniz? Daha küçük veya daha büyük form faktörü olan bir telefon ister misiniz? Android telefonlar tüm bu artılardan çok daha fazlasını kapsar. Bu Android telefonların güzelliği - size uyan birini elbet bulabilirsin.

iPhone ile sadece iPhone almış olursunuz. Elbette, biraz farklı donanıma sahip daha küçük veya daha büyük bir telefon için 2 veya 3 seçeneğiniz olabilir, ancak bu kadar. Kamera, ekran, dahili donanım vb. model bazında neredeyse aynı olacaktır.

2
Özelleştirme
Android telefonlar hakkında en sevdiğimiz bölüm - kişiselleştirme. Telefonunuzu kişiselleştirmekten keyif alıyorsanız, almanız gereken telefon kesinlikle Android bir telefondur. Android ile birlikte gelen standart klavyeyi sevmiyor musunuz? Kolay! Sadece varsayılanın yerini alan bir üçüncü taraf klavye uygulamasını indirin. Telefonunuzu çalıştıran başlatıcının tamamını sevmiyor musunuz? Yeni bir başlatıcı indirin. Telefonunuzun tam olarak Windows telefonu gibi bir düzene sahip olmasını mı istiyorsunuz? Evet, bunu da yapabilirsiniz.

iOS de özelleştirebileceğiniz noktalar çok sınırlıdır. Apple, işleri basit ve kullanıcı dostu tutmayı sever; bu da iyidir. Ama can alıcı soruyu soralım, neden her iOS sürümünün piyasaya sürülmesiyle Apple, Android'in uzun süredir sahip olduğu birçok şeyi kopyalıyor?

3
Özelleştirme - Devamı
"2 yıl öncesine ait en son özelliklere sahip bir telefon istiyorsanız, bir iPhone satın alın."

Mesajlarındaki akıllı metin, sağlık uygulaması, üçüncü taraf klavyeleri, kaydırarak yazma, tüm fotoğraflarınız için bulut saklama alanı, widget'lar ve daha fazlası. Android (Google sayesinde), Apple'ın yeni iOS sürümleriyle piyasaya sürülmesinden çok önce tüm bu özelliklere sahipti. Ne de olsa, "taklit en içten iltifat şeklidir." En son ve en iyi yazılım özelliklerinin çoğunun Android'de bulunacağını söylemek hiç de yanlış bir söylem olmaz. Apple hep geriden takip etmektedir ne yazık ki.

4
Donanım
Donanım kategorisinin, Android ve Apple arasındaki tartışmayı gerçekten güçlendirdiğine inanıyorum. İnsanlar bu sebeple hangi yazılımın (işletim sistemi) daha iyi olduğu konusunda tartışabilirler, ancak daha ucuz bir fiyat için daha iyi ve daha hızlı donanım iddia edemezsiniz.

Sadelik uğruna, sadece bu kategori için iki telefona odaklanacağız: hem Apple hem de Samsung için geçerli amiral telefonları olan Apple iPhone 11 Pro Max ve Samsung Galaxy S10 +. İPhone 11 Pro Max’in 2019’da Eylül’de piyasaya çıktığını ve Samsung Galaxy S10 +’nın 2019’da piyasaya çıktığını unutmayın. iPhone 11 Pro Max’in 6 ay daha yeni olduğunu söylememize gerek yok.

5
Donanım - Devamı
Özellik karşılaştırmalarında görebileceğiniz gibi, Samsung Galaxy S10+ iPhone 11 Pro Max modelinde olduğundan çok daha iyi özelliklere sahip. Daha yüksek yoğunluklu AMOLED ekran temel depolama alanı(128 GB vs 64 GB), iPhone 11 Pro Max'den daha fazla RAM, daha yüksek bir pil kapasitesi, yaklaşık 2oz daha düşük ağırlığı ve son olarak ultrasonik olduğundan ekranlı parmak izi sensörü ve yüz tanıma özelliği, donanım açısından Galaxy S10 + 'ın açık ara kazanan olduğunu gösteriyor.

Artı, 3,5 mm'lik bir jak ve ters kablosuz şarj mı. Düşünmeden alınır.

6
Google Play™ Mağazası
Google Play Store muhteşem. İyi tasarlanmış, son derece kullanıcı dostu ve aklınıza gelebilecek her türlü uygulama mevcut. Çok basit bir kullanıcı arayüzü kullanıyorlar. Okuması kolay, kullanıcılara görmek istediklerini gösteriyorlar ve görsel olarak çekici. Hem Google Play Store'u hem de Apple App Store'u biraz kullandık. İkisi de çok iyi uygulama mağazaları - Amazon'un App Store'undan daha iyi, bu kesin.

Ancak, Android için avantajın geldiği yer burası değil. Buradaki avantaj, Google Play Store'a bir uygulama yüklemenin Apple App Store'dan çok daha kolay olmasıdır. Evet, bunun nedeni Apple’ın, uygulamanızı, kurallarına uyduğundan emin olmak için sık sık kontrol etme sürecinden geçirmesidir. Bu, kötü amaçlı yazılımın bir uygulama aracılığıyla indirilmesini engelleyebilir, ama hepsi bu kadar da değil. Uygulamanızı Apple gözünde mükemmel yapmak zorundasınız.

7
Google Play™ Mağazası - Devamı
Diğer yandan, Android tabanlı uygulamanızı Google Play Store'a göndermek çok daha kolaydır. Apple'la mecbur kaldığın şeylerin yarısından bile geçmek zorunda değilsin. Bu, hayatınızı daha az stresli kılar. Gerçekten de, özellikle uygulama mağazasından indirdikleri bir uygulamadan, telefonlarında kötü amaçlı yazılım bulunan kaç kişi tanıyorsunuz ki? Uygulamaların bu kadar kontrole tabi tutulması bizim için gerçekten çok gereksiz. Bu derdimizi Android duymuş olacak ki bize daha rahat bir uygulama mağazası sunuyor.

8
Widget'lar
Bu, Özelleştirme bölümüyle biraz bağlantılıdır, ancak Widget'lar uzun zamandır Android'in iOS üzerinden büyük bir avantajı olmuştur. Apple, "karmaşayı önlemek" için ana giriş ekranlarınızdan herhangi birinde widget bulunmamasını tercih etti. Neden? Android ana ekranlarınızda widget'lar olması Android ile ilgili en sevdiğimiz şeylerden biri.

Android, ana ekranlarınıza yerleştirebileceğiniz her türlü widget'ı sunar. Bu widget'lar özel bir saat, hava durumu, alarmlar, telefonunuzdaki kişilere doğrudan aramalar, el feneri, e-posta, mesajlar ve çok daha fazlası olabilir. Bunları ana ekranlarınızda istediğiniz şekilde düzenleyebilir ve ana ekranlarınızın tam istediğiniz şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

9
Çoklu İşlem
Çoklu işlem de bir süredir Android'de var ve kullanımı son derece kolay. Çoklu görev penceresini açmanız yeterlidir ve aynı anda gitmek istediğiniz iki uygulamayı ilgili kutulara sürükleyebilirsiniz (yukarıdaki resme bakın) Örneğin, aynı anda dosya sistemime erişirken bir YouTube videosu izleyebilirsiniz. Belki de bir ders videosu izlerken altında notlar almak istersiniz.

10
Genişletilebilir Hafıza
Android telefonların çoğu genişletilebilir hafıza sunar. Bu, arka kapağı veya telefonunuzun yan ya da üst tarafındaki bir yuvayı açıp ardından telefonunuza eklenmiş bir mikro SD kart takabileceğiniz anlamına gelir. Apple ne yapar? İPhone için hiçbir zaman genişletilebilir bellek söz konusu olmadı. Bunun yerine, iPhone'unuzu 256 GB ya da 512 GB dahili depolama alanlı bir iPhone ile değiştirmeniz beklenir, tabi çok yüksek bir mebla karşılığında.

11
Değiştirilebilir Batarya
Hepsi değil, ancak bazı Android telefonlar, çıkartabileceğiniz ve beğeninize göre değiştirebileceğiniz veya servis alabileceğiniz çıkarılabilir bir bataryaya sahiptir. Bir süre telefonu kullandıktan sonra, batarya orijinal kapasitesini kaybetmeye başlar. Pil ömrünün kötüye gitmesi değil ne zaman bunun olacağı sorundur. Bu lityum iyon pillerin çalışma şekli maalesef. Yeterli şarj döngülerinden geçiyorlar ve ardından sadece orijinal kapasitelerinin belirli bir yüzdesini tutabiliyorlar.

Yani, uzun bir süredir bir iPhone'a sahip olduğunuzu ve bir ücret gerektirmeden önce uzun süre dayanmadığını varsayalım. Çok kötü, bu durumda Apple mağazasına ya da ona hizmet edebilecek başka mağazalara götürmeniz gerek ya da onunla yaşamak zorundasınız. Android telefonunuzda sadece yeni bir batarya alarak sorunu çözersiniz.

12
Evrensel Şarj Cihazları
Yaşasın USB şarj kabloları. Android telefonlar da dahil olmak üzere sayısız cihaz için standart şarj cihazıdır. Neredeyse tüm Android telefonlar mikro USB veya USB-C şarj cihazlarını kullanır.

Apple'ın nesi var? Lightning kabloları denilen kendi şarj cihazlarını yapmaya karar verdiler. Bunlar yalnızca farklı ve Apple cihazları için kullanılabilir değil, aynı zamanda çok düşük kalitede olma eğilimindedir. Apple neden bunu yapıyor? Çünkü onlara daha çok para kazandırır. Apple, USB-C şarj cihazlarını kullanmak için tüm iPhone'larını değiştirirse para kaybeder. Ayrıca, Apple şarj cihazınız arızalandığında, yeni bir tane almak için zor kazandığınız paranızı daha da fazla kullanmanız gerekir.

13
Dayanıklılık
Bu daha özel olarak birkaç yıl önce devam eden iPhone 6 Plus tartışmasına karşı Galaxy Note 3'ü hedefliyor. Çok fazla Android telefon olduğundan, tüm Android telefonların dayanıklılığını ölçmenin bir yolu yoktur. Bazıları dayanıklı malzemelerden yapılmış, bazıları değildir. Bununla birlikte, Samsung, telefonlarını (örneğin Galaxy S5) iPhone ve diğer bazı telefonlar gibi alüminyum yerine polikarbonattan (sert plastik'ten) üretilmiştir.

İPhone 6 Plus'ın çok büyük bir alüminyum parçası olması ile bükülmesi hiç de şaşırtıcı değil. Plastik bunu yapmaz. Şeklini bükmeyi deneyebilirsiniz, ancak öyle kalmak yerine orijinal şeklini korur.

14
Diğer Özellikler
Bu bölüm, bazı Android telefonlarının iPhone'ların iPhone 7'ye kadar sunmadığı diğer özelliklere atıfta bulunmaktadır. Listelenen diğer tüm özelliklerin üstüne kreması olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, bazı Android telefonlar aşağıdaki özelliklerin bazılarına veya tümüne sahiptir:

Suya ve toza dayanıklı. iPhone XS, IP68 sertifikalı ilk Apple telefonu. Samsung, Apple'dan yıllar önce IP68 sertifikalı bir telefona sahipti.

Kablosuz / hızlı şarj - Güncelleme: iPhone X artık kablosuz olarak şarj edilebiliyor - Android kullanıldıktan birkaç yıl sonra.

Ters kablosuz şarj

3.5mm jack (evet Apple, milyonlarca insan hala bunları kullanıyor)

Dokunsal geribildirim - Güncelleme: iPhone 7 artık dokunsal geribildirimde bulunuyor - Android sahip olduktan 2 yıl sonra.

Telefonunuzu toplu depolama aygıtı olarak kullanarak tüm dosyalarınıza erişebilme

Ve dahası...

15
Son Söz
Sonuçta, hem Android telefonlar hem de iPhone'ların avantajları ve dezavantajları vardır. iPhoneların'da Android üzerinde iyi olduğu yönler var. Ama yukarıda yazdığımız özellikler sizler için önemliyse telefon seçimleri, kişiselleştirme, daha iyi donanım ve genişletilebilir hafızanın bol olması gibi avantajlardan hoşlanıyorsanız, Android telefon sizin için en uygun seçenek olacaktır. Daha basit bir kullanıcı arayüzü ve daha az özellik istiyorsanız iPhone alın ama o kadar ödediğiniz paranızın tam karşılığını almayacağınızı garanti ederiz.

Samsung, LG, Sony ve diğer büyük şirketler, özellikle donanım departmanında Apple'ı yenmeye başladı ve Apple, diğer amiral gemisi telefonlarla rekabet etmeye devam edebilmek için kara kara düşünüyor. En iyi yanı, harika telefonlarla gelen tüm bu şirketlerin rekabeti sürekli arttırması ve rekabetin tüketiciler için harika olması. Rekabet bize bu en son teknolojileri, telefonları, işletim sistemlerini ve fiyatları bu kadar hızlı bir şekilde getiren

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Denemeniz Gereken Muhteşem Google Özellikleri Önceki

Denemeniz Gereken Muhteşem Google Özellikleri

Var Olduğunu Bilmediğiniz 6 Gizli Spotify Özelliği Sonraki

Var Olduğunu Bilmediğiniz 6 Gizli Spotify Özelliği

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.