Bitcoin nasıl çıkarılır

Bitcoin nasıl çıkarılır

Bitcoin satın almak yerine kendiniz çıkarmak istiyorsanız işe başlamadan önce bilmeniz gerekenler.

Bitcoin'i nasıl çıkaracağınızı bilmek istiyorsanız, atabileceğiniz iki farklı adımınız vardır: Bir bulut madenciliği şirketine gidin veya kendi donanımınızı satın alın ve kullanın. Her iki seçeneğe de bakacağız ve neden ucuz olmasa da bulut madenciliği paranız için en güvenli yatırım olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Unutmayın, araştırma önemlidir! Bitcoin veya altcoin satın alma söz konusu olduğunda, kripto para birimleri dünyasında hiçbir şeyin garanti edilmediğinin farkında olmanız gerekir. Herhangi bir yatırım kaybolabilir, bu nedenle kredi kartınızı çıkarmadan önce okuduğunuzdan emin olun ve güvenli bir Bitcoin cüzdanına sahip olun.

Bitcoin nasıl çıkarılır

Madencilik ve Yatırım


 
Bitcoin ilk kez 2009'da piyasaya sürüldüğünde, dünyanın ilk ve birinci sınıf kripto para biriminin madenciliği, evdeki bir PC'den çok daha fazlasına ihtiyaç duyuyordu. Bugün, herhangi bir kar elde etmek istiyorsanız, giriş engeli çok daha yüksektir. Bu imkansız olduğu anlamına gelmez, ama bir zamanlar olduğu gibi evden yapıl endüstrisi değildir.

Bitcoin'leri kendiniz nasıl çıkaracağınızı tartışmadan önce, kripto para birimiyle ilgili her şeyde belirsizlik olmasına rağmen, madenciliğin tartışmasız en uçucu olduğuna dikkat etmek önemlidir. Donanım fiyatlarındaki dalgalanmalar, Bitcoin madenciliği zorluğundaki değişiklikler ve hatta tüm sıkı çalışmanızın sonunda ödeme garantisinin olmaması, Bitcoin'i doğrudan satın almaktan bile daha riskli bir yatırım haline getiriyor. Bu ve genel piyasa oynaklığı nedeniyle, madencilikten ne kadar kar elde edeceğinizi bilmek zor olabilir. 2018, madencilik pazarının giriş engelleri söz konusu olduğunda kâr ve yükseliş açısından düştüğünü gördü. Önemli bir Bitcoin teknoloji değişikliği olmadıkça, bu muhtemelen aynı kalacaktır. Tek bir Bitcoin, yazma sırasında yaklaşık 9,100 dolar değerindedir ama madencilikte bu değişebilir.

Sonunda, Bitcoin'i doğrudan satın almak, en azından paranızın karşılığını hemen verir. Madencilik yoluna girmeden önce kesinlikle dikkate değer.

1. Adım: Madencilik şirketinizi seçin


 
Bulut madenciliği, madencilik donanımı (veya hash gücünün bir kısmı) kiralamak ve madenciliği sizin için başka birine yaptırmaktır. Bitcoin'e yaptığınız yatırım için genellikle "ödeme" alırsınız. Donanım Bitcoin madenciliği için kullanılmasa bile. Genel yatırımlarda olduğu gibi, araştırmanızı yapmak da önemlidir, çünkü orada en iyi ve hatta en büyüğü olduğu düşünülen birçok şirket var.

2019'un sonlarında, kurulmuş ve saygın bir bulut madenciliği kuruluşu olan Bitcoin.com'un bulut madenciliği kolu olan BitcoinPool gibi bir şirkete gitmek çok daha iyi. Başlamak pahalı, ancak en iyi seçeneklerden biri.

Daha geniş bir seçenek yelpazesi için, CryptoCompare, kullanıcı incelemeleri ve derecelendirmeleri olan madencilik şirketlerinin bir listesini tutar, ancak yorum bölümünde referans kodlarını gizlemek isteyen çok sayıda yorumcu olduğunu unutmayın.

2. Adım: Bir madencilik paketi seçin


 
Bir bulut madenciliği sağlayıcısı seçip kaydolduktan sonra, bir madencilik paketi seçmeniz gerekir. Bu genellikle belirli bir miktarda hash gücü seçmeyi ve ne kadar ödeme yapabileceğinizi gösteren çapraz referansı içerir. Tipik olarak, daha fazla ödeme yapmak size daha iyi bir getiri sağlar veya daha hızlı bir kâr elde edersiniz, ancak durum her zaman böyle değildir.

Çoğu bulut madenciliği şirketi, Bitcoin'in mevcut piyasa değerine, Bitcoin madenciliğinin zorluğuna ve kiraladığınız karma gücüyle çapraz referans alarak bir hesaplama vererek karar vermenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bu rakamların değişebileceğini söylemekte yarar var, bu nedenle pazar trendlerine bakmak ve sözleşmenizi seçmeden önce Bitcoin'in nereye gidebileceğini tahmin etmek önemlidir. Şimdi karlı olabilecek şey, Bitcoin'in değeri düştüğünde olmayabilir.

Bitcoin Pool gibi şirketler de kendi hesap makinelerini sundukları sürece, yalnızca hesaplamaya gizlenebilecek herhangi bir önyargı olasılığını hafifletmek için üçüncü taraf bir alternatif kullanmanızı öneririz.

Bazı bulut madenciliği şirketleri size “ön satış” esasına dayalı bir sözleşme satacaktır. Bu, etkili bir şekilde yeni donanımın kullanıma sunulduğu haftalar veya aylar boyunca başlamayacak bir sözleşme için peşin ödeme yapmanızı ister. Çoğu durumda bu tavsiye edilmez, çünkü bu sözleşmelerin başladığında kârlı olacağını garanti etmenin bir yolu yoktur ve bunun ne zaman olacağına dair somut bir gösterge bile yoktur.

3. Adım: Bir maden havuzu seçin

Sözleşmenizi seçtikten sonra, çoğu bulut madenciliği şirketi sizden bir maden havuzu seçmenizi isteyecektir. Buraya katılmak için küresel bir madencilik ekibi seçeceksiniz.

Madencilik yoluyla Bitcoin kazanma şansını artırmanın bir yöntemidir ve bulut ve kişisel madencilikte standart bir uygulamadır. Bu makalenin kapsamını aşan farklı havuzların artıları ve eksileri vardır, ancak düşük ücretlerle kurulmuş ve kanıtlanmış bir havuza katılmak en iyi seçim olacaktır.

Yeni madenciler için en popüler ve güvenilir havuzlardan biri Slush Pool'dur, ancak her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız. Şirketler gibi birçok havuz da güvenilir değildir.

4. Adım: Bir cüzdan seçin

Bulut madenciliğinizin başlayabileceği bu adımı tamamladıktan sonra birkaç gün veya hafta içinde bulut madenciliği hesabınızın Bitcoin ile dolmaya başladığını görmeye başlamalısınız. Bazı bulut madencileri, daha büyük güç karşılığında kazançlarınızı yeniden yatırım yapmanıza izin verecek olsa da, küçük bir holdinginiz olur olmaz onu geri çekmek ve güvenli bir cüzdana koymak iyi bir plan olacaktır.

Ne yaparsanız yapın, uzun vadede bitcoinlerinizle ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Bitcoin ile satın alabileceğiniz birçok ürün ve hizmet olsa da, fiyatlar dalgalanabilir ve iyi bir anlaşma yapıp yapmadığınızı görmek için daha fazla araştırma yapmanız gerekebilir. Bitcoininizi farklı bir kripto para birimi için takas edebilir veya doğrudan nakit için de satabilirsiniz. 

“HODLing,” yani Bitcoin'inizi gelecek için tutmak da geçerli bir stratejidir. Birçok insan, değerinin zamanla artacağına inanıyor. Biz finansal danışman olmamakla birlikte, özellikle Bitcoin ile herhangi bir şey yapmanızı önermesek te, tutmayı planlıyorsanız, saklamak için güvenli, potansiyel olarak eşit bir donanım cüzdanı oluşturmanızı öneririz.

Kendi donanımımla madencilik yapmak istersem ne olur?


 
Yüksek maliyetler nedeniyle, Bitcoin madenciliği sadece bol ve daha da önemlisi, ucuz elektrik ve güçlü bir ağ bağlantısına hazır erişiminiz varsa tavsiye edilir. Herhangi bir donanım veya madencilik kurulumuna yatırım yapmadan önce, dikkate alınan tüm maliyetlerle gerçekten bir kâr elde edip edemeyeceğinizi görmek için bir Bitcoin madencilik hesap makinesi kullanmanız zorunludur.

Yapabiliyorsanız, bunu yapmak için doğru ASIC madencisini seçmeniz gerekir. En iyi yöntem, şu anda hangi madencilerin kâr ettiğini görmek için madencilik makinesinin karlılığına başvurmaktır. Asicminervalue.com sitesi, madencilerin sürekli güncellenen bir listesini ve ne kadar karlı olduklarını gösteren bir liste yayınlar. En karlı makinelerin günde 10 ila 30 dolar arasında kar elde ettiğini ve kurulumunun binlerce dolara mal olduğunu unutmayın. Maliyetlerinizi telafi etmek garantili olmaktan uzaktır, bu yüzden dikkatli olun.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Hileci, Apex Legends Yayıncısını Sinirden Delirtti Önceki

Hileci, Apex Legends Yayıncısını Sinirden Delirtti

Yaşlı Amerikalılar Artık Daha Fazla Oyun Oynuyor Sonraki

Yaşlı Amerikalılar Artık Daha Fazla Oyun Oynuyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.