Coronavirüs sebebiyle evden çalışanlara tavsiyeler

Coronavirüs sebebiyle evden çalışanlara tavsiyeler

Coronavirüs (COVID-19) nedeniyle uzaktan çalışmak zorunda kalanların işlerini daha etkin hale getirecek en iyi "Evden Çalışma" ipuçlarını sizler için derledik.

Evden çalışma (WFH) bir rüya gibi gelebilir. Ancak zamanı geldiğinde ve geçici olarak bile olsa evden iş yapmanız gerektiğini fark ederseniz, WFH'nin hayal ettiğiniz kadar iyi olmayabileceğini çabucak anlayacaksınız.

Bu nedenle, doğru bilgi ve perspektifle donatılmış zorlu bir düzenleme olsa da, uzaktan çalışarak da verimli olabilirsiniz,

Neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Evden çalışmanız istenirse, özellikle de geçici bir yer değiştirme ise, işvereninizden ihtiyacınız olan ekipmanı isteyin. Bu, onu alacağınız anlamına gelmez, ancak hepsinin sizin sorumluluğunuz olacağını varsaymayın. İstenecek birkaç şey şunları içerir:

Bilgisayar

Web kamerası

Kablosuz Fare / Klavye

USB Hub

Gereken Yazılımlar / Uygulamalar

Yazıcı (gerekirse)

Bir kılavuz olarak, işinizi yapmak için ne gerekli olacağını düşündüğünüzü isteyin. Verimli bir şekilde çalışmanız için asgari ihtiyaçlarınızın verilmesini sağlayın.

Uygun Çalışma Alanı Yaratın

Evden çalıştığınızda bir çalışma alanı gereklidir. Kanepede ayaklarını uzatıp çalışmak harika görünüyor, ancak hızlı bir şekilde rahatsızlık duyabilirsiniz. Evinizde bilgisayarınızda, dosyalarınızda ve ihtiyaç duyduğunuz sarf malzemelerinin, iş başında olmasanız bile yaşayabileceği bir alan açın.

Televizyonlu bir odada değil, evin ana trafik akışından uzak bir alan oluşturun. Ayrıca, yerinizde bol miktarda elektrik prizi olduğundan emin olun. Ve mümkünse, bir kapı. Bir kapı, evinizin dışında çalışan Kutsal Kâse'dir, ancak bir kapınız yoksa, evinizdeki en sessiz, en özel yeri bulun, böylece çalışırken mümkün olduğunca az dikkatiniz dağılır.

Çalışma Alanınızı Donatın

Geçici olarak evde iseniz birkaç gün veya belki birkaç hafta ofis dışında olabilirsiniz. Her iki durumda da çalışma alanınıza çok fazla para harcamak istemezsiniz. Öyleyse, olmazsa olmazlarınız nelerdir?

İyi bir sandalye. Evet, bu çok önemli.

Ofisin bir tane sağlamadığı varsayılarak uygulamalarınızı / yazılımlarınızı çalıştırabilecek bir ev bilgisayarı. Yenilenmiş bir bilgisayar, gerekirse iyi bir seçenek olabilir.

Kulaklık çok önemlidir ve konferans görüşmesi yapacaksanız, kulaklık en iyisidir.

'Sahip olması güzel' ekipman listesinde, onsuz çalışabileceğiniz, ancak WFH'yi kolaylaştıracak birkaç şey vardır:

Ekstra bir monitör. Hiç ikinci bir monitörünüz yoksa, hayatınız daha iyiye doğru değişmek üzere.

Ekstra bilgisayar güç adaptörleri / fare / klavye vb.

İnternet ve Wi-Fi'nizin İhtiyaçlarınızı Karşıladığından Emin Olun

Tüm internet ve Wi-Fi kurulumları eşit oluşturulmaz. Evde sahip olduğunuz bant genişliği muhtemelen ofiste alışık olduğunuzdan daha yavaştır. İnternet hızınızı test edin, ardından akış, web konferansı (mümkünse) ve ev ofisiniz için kullanmayı planladığınız yerde dosya yüklemelerini ve indirmeleri test edin.

Daha yüksek hızlara ihtiyacınız varsa, bazı ayarları değiştirmeyi deneyin ve bu işe yaramazsa, internet hızlarında geçici bir artış istemek için internet servis sağlayıcınızı arayın. Bazı sağlayıcılar, onlarla hizmetlerinizi artırmanıza ve daha sonra azaltmanıza izin verecektir.

Ayrıca, geçici ofis kurulumunuzun güçlü Wi-Fi kapsama alanına sahip bir alanda olduğundan emin olun. Gerekirse, kablosuz kapsama alanını geliştirmek için bir ağ ağı kurmayı düşünün.

Kendiniz ve Başkaları İçin Beklentileri Belirlemek

Evden çalışmak, yanıt sürenizde bir gecikme olduğu anlamına gelebilir. İşinize bağlı olarak, ofiste yaptığınız şeylerin hepsine erişemeyebilirsiniz, bu nedenle insanlarla iletişim kurmak veya ihtiyacınız olan bilgileri bulmak daha uzun sürebilir. Potansiyel gecikmeleri iş arkadaşları, müşteriler ve amirler ile iletin.

Ayrıca kendiniz ve aynı alanı işgal eden insanlar için de beklentiler belirleyin. Bu, ailenizin çalışma saatlerinizi yönlendirmesi için sınırlar koymayı da içerir.

Bir Program Oluşturun ve Zamanınızı İyi Yönetin

Mutfağın, ev işlerinin, televizyonun ve arka bahçedeki güneşin cazibesi herkesi rahatsız etmek için yeterlidir. Bu dikkat dağıtıcı şeylere düşmeyin. Evden çalışırken zaman kaybetmek kolaydır.

Bir takvim tutun, bir program yapın ve tüm toplantılarınızı ve randevularınızı takip edin. Ne yapılması gerektiğini ve yapıldığını bildiğinizden emin olmak için yapılacaklar listelerini ve görev yönetimi veya verimlilik uygulamalarını kullanın.

Video Konferans Görgü Kuralları

Evden çalışmak muhtemelen toplantılarınızın çevrimiçi olarak taşındığı anlamına gelir. Zoom veya GoToMeeting gibi video konferans yazılımı kullanıyorsanız, aramalar sırasında yapmanız gereken birkaç pratik işlem var.

Kameranızı açın: Yaptığınız her şeyin dinlediği bir toplantı olmadığı sürece, kamerayı profesyonel bir imaj ve fiziksel bir varlık hissi sağlamanın bir aracı olarak kullanın.

Mikrofonunuzu sessize alın: Arka plan sesleriniz herkes için güçlendirilir, bu nedenle gruba bir iyilik yapın ve konuşmadığınız sürece sessiz kalın. Bonus ipucu: Video konferans yazılımınızı başladığında varsayılan olarak sessize alacak şekilde yapılandırın.

Uygun aydınlatmayı seçin: Katılımcılar sizinle konuşurken yüzünüzü görmek isteyeceklerdir.

Arka planı temiz tutun: İş arkadaşlarınızın yönetmek için hiç zamanınız olmadığı tüm dağınıklığı görmesini istemezsiniz.

Pijamalı katılmayın konferansa: WFH olduğunuzda 'Başarı için giyin' deyimini hatırlayın. Üç parçalı bir takım elbiseye ihtiyacınız olmayabilir, ancak çok rahat kalmak profesyonel imajınızdan ve üretkenliğinizden uzaklaşacaktır.

WFH Kötü Alışkanlıklarından Kaçının

İşte yasak olan herşey evde de yasak olacaktır. İşverenlerin sosyal medya sitelerini kurumsal ağlardan engellemesinin nedeni, araştırmaların sosyal medyada her gün 2 saat 22 dakika kaybedebileceğinizi göstermesidir. İşinizin bir parçası olmadığı sürece, "işten sonra" saatleriniz için kaydedin.

İş Arkadaşlarınıza Bağlı Kalın

Günde kaç kez iş arkadaşlarınızla bağlantı kurmak, bilgi paylaşmak veya masanızdan uzaklaşmak için mola veriyorsunuz? WFH iseniz, bunu yapmak çok daha zor, ama daha az önemli değil. Birlikte çalıştığınız kişilerle iletişimde kalmak için Slack –– ekipler için bir mesajlaşma sistemi– gibi bir uygulama kullanın.

İşbirliği de şarttır. Muhtemelen işteyken her zaman meslektaşlarınızın güçlü yönlerine güvenirsiniz. Evden çalışmanın bunu durdurmasına izin verme. Gerekirse bir işbirliği aracı kullanın, ancak işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olabilecek kişilerle bağlantı kurun.

Beden dili, özellikle iş yerinde iletişimin önemli ve gözden kaçan bir yönüdür. Uzaktan çalışırken vücut dili için şaşırtıcı derecede etkili bir stand-in çok sevilen emoji! Bunları sık sık ve uygun bir şekilde kullanın ve önemli sözel olmayan ipuçlarını iş arkadaşlarınıza ileteceksiniz.

Her şeyden önce: Esnek olun

Evden çalışmak çoğunlukla esneklikle ilgilidir. Dikkat dağıtıcı bir ortamda çalışabilmeli, son dakika değişikliklerine uyum sağlamalı ve diğer insanlardan gelen zayıf iletişimle mücadele edebilmelisin. 

Hatalar olur - kedi bir video konferans sırasında bilgisayarınızda yürüyecek veya köpek havlayacak veya teslimat hizmeti bir paket getirecek veya çocuklarınız birbirlerini en yüksek sesle öldürmeye çalışmak için o anı seçecek. Sorun değil. Sadece düzeltin ve ilerlemeye devam edin.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Instagram, Snapchat'in kaybolan mesaj özelliğini getiriyor Önceki

Instagram, Snapchat'in kaybolan mesaj özelliğini getiriyor

Salgın yüzünden evde kullanabileceğiniz 7 ücretsiz görüntülü sohbet uygulaması Sonraki

Salgın yüzünden evde kullanabileceğiniz 7 ücretsiz görüntülü sohbet uygulaması

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.