FIFA 2020 vs PES 2020: Hangisi size daha uygun?

FIFA 2020 vs PES 2020: Hangisi size daha uygun?

PES 2020 kesinlikle oynamaya değer bir oyun olsa da, ikisi arasında seçim yapıyorsanız, FIFA daha keyifli olacaktır. İşte iki efsane arasındaki temel farklar

Bir futbol tutkunu için, Fifa ve Pes serisi çok caziptir çünkü gerçek hayattaki futbol ekosistemini doğru bir şekilde temsil edebilir. PES 2020 kesinlikle oynamaya değer bir oyun olsa da, ikisi arasında seçim yapıyorsanız, FIFA daha keyifli olacak. FIFA ve PES arasındaki temel fark, birincisinin oyuna arcade benzeri bir yaklaşım benimsemesi, ikincisinin ise gerçek futbolun bir simülasyonu olması

PES 2020: Bazı açılardan geliştirildi, ancak çok eksiği var

Futbol oyunları söz konusu olduğunda, sadece FIFA ve Pro Evolution Soccer (PES) önemlidir. Ancak en iyi futbol oyununu savaşında PES kaybeden taraftır ne yazık ki. 


 
Çünkü oyunun yayıncısı Konami, FIFA'nın yayıncısı Electronic Arts'ın (EA) haklarını elde edemedi. EA'nın resmi futbol kulüpleri, markaları ve daha fazlasıyla olan bağları, gerçek takım isimlerinin, gerçek oyuncu isimlerinin, formaların, vb. kullanılmasına izin verir. Bir futbol meraklısı için, oyun gerçek hayattaki futbol ekosistemini doğru bir şekilde temsil edebileceğinden daha caziptir. PES 2020 ile Konami, oyunun özelliklerini kontrol etmeye çalışıyor. EA gibi bir devle yasal haklar için yokuş yukarı savaşmak yerine doğru hareket budur. PES 2020'nin grafikleri geliştirildi ve oynanış daha yumuşak geliyor. Gerçekçilik söz konusu olduğunda, PES animasyonları ve futbolun akışkanlığının doğru temsili ile her şeyi doğru yapmakta. Oyundaki en bariz kırılma, oyunun yapay zeka (AI) oyuncularını gördüğünüzde ortaya çıkar. Örneğin, savunmacılar otomatik olarak topa doğru koşmazlar ve hakemin kararları çoğu zaman bir anlam ifade etmez.

FIFA ve PES arasındaki temel fark, birincisinin oyuna arcade benzeri bir yaklaşım benimsemesi, ikincisi ise gerçek futbolun bir simülasyonu olmasıdır. FIFA'nın arcade tarzı üslubuna bağımlı olmak PES'den daha kolaydır, bu yüzden FIFA, PES'den daha fazla satar. Gerçekçi bir futbol hayranı değilseniz, PES sizi etkilemez.

Menajerlik modunda kontratların işlemesi, yanlış maç anlatımı ve kullanıcı arayüzü gibi diğer konularda da bir çok hatalar var. PES 2020 kesinlikle oynamaya değer bir oyun olsa da, ikisi arasında seçim yapıyorsanız, FIFA daha keyifli olacaktır. 

PES 2020

Artıları

 • Harika grafikler ve akıcı animasyonlar
 • Oyun gerçekten pürüzsüz ve eğlenceli
 • Arcade stilleri üzerinde gerçekçi oyun oynamaya odaklanıyor

Eksileri

 • Oyun içi menülerinde gezinmek zordur
 • maç anlatımı tekrarlayıcı ve bazen yanlış
 • Oyun içi AI bilinçsiz

FIFA 20: Oynanış gerçek hayata çok benzer hale getirildi

EA Sports, futbol simülasyonu FIFA oyununun yıllık güncellemesiyle geri döndü. Selefinin tanıdık görünümünü ve hissini korurken, oyunu daha gerçekçi hale getirmeyi amaçlayan bazı derin ve detaylı iyileştirmeler var. Hemen fark ettiğiniz birkaç unsur, hızlı tempolu saldırganların aslında daha hızlı hissettikleri ve artık yavaş savunucular tarafından kolay yakalanmayışlarıdır. Ayrıca, topun hareket etme ve zeminle etkileşim şekli daha gerçekçi. Savunurken, oyuncular daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalacaklar ve sadece mücadele düğmesine basmak işe yaramayacak. Duran top kullanımı artık daha havalı olacak çünkü kalenin istediğiniz yerine topu gönderebiliyor olacaksınız. Ayrıca, yaklaşan savunuculardan uzaklaşmak için geriye doğru top sürme gibi yeni beceri hareketleri de hemen kendini benimsetiyor.


 
Son üç FIFA oyununda düzenli olarak bulunan hikaye modu Fifa 20 de yerini Volta adı verilen bir sokak futbolu moduna bıraktı. Geri çekilip kariyerin ve Ultimate Team modlarının monotonluğunu kırmak için canlandırıcı bir yenilik olmuş. Volta, oyuncuların bir takım oluşturmasına ve turnuvalara katılmasına izin veren bir kariyer moduna sahiptir. Kariyer modu, menajerinizi özelleştirme seçeneği gibi bazı yeni öğeler alır. Bununla birlikte, transferler, oyuncu eğitimi ve maçların nasıl oynandığı konusunda geçen yılki oyununa çok benziyor. FIFA 20 büyük bir yükseltme değil, ama farklı hissettiriyor. Futbol oyunlarında gerçekçilik vazgeçilmezinse hemen oynamaya başla ama fiyatı biraz pahalı geleceğinden bir kaç ay bekleyip almakta yarar var. 

FIFA 20

Artıları

 • Öncekinden daha gerçekçi oyun
 • Volta modu ferahlatıcı ve eğlenceli bir his veriyor
 • Lisanslı liglere ve takımlara sahiptir

Eksileri

 • Oynamak çok daha zor
 • Kariyer modu derinlikten yoksun
 • Önemli bir görsel yükseltme beklemeyin

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi Redmi K30 ( Mi 10T ) ALMAK İÇİN 4 NEDEN | İNCELEME Önceki

Xiaomi Redmi K30 ( Mi 10T ) ALMAK İÇİN 4 NEDEN | İNCELEME

Oyun türlerinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz Sonraki

Oyun türlerinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz

Yorumlar


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.