Oyun türlerinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz

Oyun türlerinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz

Bu yazımızda, oyuncu olmayanlara endüstrinin FPS, RTS, MOBA, RPG, MMO ve MMORPG gibi en sık kullanılan kısaltmalarının ne anlama geldiğini açıklamaya çalıştık.

Milyar dolarlık video oyun endüstrisi giderek daha da büyüyor: genel ekonominin oranının birkaç katı halinde hem de. Sektör, daha iyi bir oyun deneyimi için oyun içeriğinden, oyun içi satın alımlardan ve donanım ve aksesuarlardan gelir elde ediyor. Oyunlar bilgisayarlarda olduğu kadar artık mobil cihazlarda ve özel oyun konsollarında da oynanıyor.

Oyunlar, oyun özellikleri, objektif türü ve konu türüne göre düzenlenebilir (örneğin, spor, aksiyon veya yarış).

Bu yazı, oyuncu olmayanlara endüstrinin en sık kullanılan kısaltmalarına genel bir bakış sunmayı amaçlamaktadır: FPS, RTS, MOBA, RPG, MMO ve MMORPG

Oyun türlerinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz

FPS: Birinci Şahıs Nişancı (First Person Shooter)

Aksiyon oyunları şu anda en popüler oyun türüdür ve FPS oyunları aksiyon oyunları içindeki en popüler alt türü oluşturmaktadır. FPS oyunları üç boyutlu ortamlara sahiptir ve birinci şahıs perspektifinde silah tabanlı savaş etrafında toplanır (böylece oyuncu ortamı kendi gözünden görebileceği gibi görür).

Star Wars: Battlefront 2

TPS veya Üçüncü Şahıs Nişancı, oyuncunun arkadan kontrol ettiği karakteri görüntülemesi dışında FPS oyunlarına benzer.

RTS: Gerçek Zamanlı Strateji (Real Time Strategy)

Anno 1800

RTS oyunlarında, oyuncular rakiplerinin varlıklarını yenmek ve bir haritadaki kilit alanları güvence altına almak için kontrolleri altındaki birimleri manevra eder. Çoğu ortamda, oyun içinde daha fazla nüfus birimi oluşturmak ve sivil ve askeri yapılar inşa etmek mümkündür. Bir kaynağın toplanması genellikle bu hedeflere ulaşmada hayati önem taşır. Örneğin, bir oyun içinde bir altın madeninin kontrol edilmesi, bir oyuncunun binaların inşasına ve gelecekteki görevlerde yardımcı olan yeni nüfus birimlerinin yaratılmasına (veya eğitimine) fon sağlamasına izin verir. Bir oyuncunun bir RTS oyununda başarılı olmak için yerine getirmesi gereken görevler genellikle seviyeler ilerledikçe karmaşıklık kazanır.

MOBA: Çok Oyunculu Çevrimiçi Savaş Arenası (Multiplayer Online Battle Arena)

MOBA oyunlarında, oyuncu bir takımdaki tek bir karakteri kontrol eder, bu da bir ortamdaki diğer takımlarla rekabet eder. Amaç genellikle bilgisayar tarafından oluşturulan varlıkları yok etmek ve ortamdaki diğer takımları yenmektir. Çoğu MOBA oyununda, her oyuncu takımda belirli bir rol üstlenir. Bu ortamlarda çeşitli roller vardır. Örneğin, "destek" rolleri, bir ekibin ve müttefiklerinin, örneğin ekibin merkezi üyeleri onlarla savaşırken düşmanları dikkat dağıtarak veya hafifçe onlara zarar vererek çevresel destek sağlar.

League Of Legends

MOBA oyunları, aksiyon oyunları, rol yapma oyunları ve gerçek zamanlı strateji oyunlarının bir birleşimidir. MOBA genellikle "A-RTS" veya Aksiyon gerçek zamanlı strateji olarak adlandırılır, ancak bu durumda "strateji" bir ekibin başarılı olmak için nasıl işbirliği yaptığını ve haritayı nasıl kullandığını ön plana çıkarır.

RPG: Rol Yapma Oyunu (Role Playing Game)

RPG'lerde, oyuncu iyi tanımlanmış bir fantezi veya bilim kurgu evrenindeki bir karakterin eylemlerini kontrol eder. Oyuncular genellikle gerçek hayatta mümkün olmayan şeyleri yapabilirler. Amaç genellikle oyuncunun merkezi bir hikayenin sonucuna ulaşmak için bir dizi görevi tamamlamasıdır. Bu ortamlarda, karakter gelişimi anlatı ögeleri ve hikaye anlatma yoluyla gerçekleşir. RPG'lerin çoğu kapsamlı 3D deneyimlerini içerir.

Final Fantası XV

MMO: Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi (Massively Multiplayer Online)

MMO oyunları genellikle muazzam kalıcı açık dünyalara sahiptir ve aynı sunucuda oynayan binlerce kullanıcısı vardır. Bu oyunlar akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve internete bağlı oyun konsolları gibi ağ özellikli platformlar gerektirir.

Smite

MMO'larda oyuncular büyük ölçekte birbirleriyle işbirliği yapabilir ve etkileşimde bulunabilirler. Farklı oyun türlerinin MMO versiyonları olabilir. MMO'lar savaş, spor, yarış, sosyal ve diğerleri gibi çeşitli alanlarda FPS, RPG veya RTS olabilir.

MMORPG: Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunları (Massively Multiplayer Online Role Playing Games)

MMORPG'ler, MMO ve RPG'lerin bir kombinasyonudur. Sürekli açık bir sanal dünyada birbirleriyle etkileşime giren çok sayıda oyuncuya sahiptirler.

World of Warcraft

Oyuncu bir karakterin rolünü üstlenir ve oyunun kalıcı dünyasındaki diğer oyuncularla işbirliği yapabilir veya rekabet edebilir. Oyuncu çevrimdışıyken veya oyundan uzaktayken dünya var olmaya ve gelişmeye devam eder. Popüler MMORPG'ler, suç, büyücülük ve bilim kurgu unsurlarını içeren fantezi temalarına dayanır. Bazı MMORPG toplulukları, argo, nüfuz sahipleri ve sosyal kuralları olan kendi alt kültürlerini geliştirmiştir.

Sonuç

Video oyunu endüstrisi hızla ve küresel olarak büyümeye devam ettikçe, bu oyun türleri gelişmeye devam edecektir. Bilgi işlem gücü büyüdükçe ve sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojisi yaygınlaştıkça daha karmaşık oyun ortamları mümkün olacaktır.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

FIFA 2020 vs PES 2020: Hangisi size daha uygun? Önceki

FIFA 2020 vs PES 2020: Hangisi size daha uygun?

Youtube'un Kralı PewDiePie Kazançta da Zirvede Sonraki

Youtube'un Kralı PewDiePie Kazançta da Zirvede

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.