Facebook Gaming İnceleme - Artılar ve Eksiler

Facebook Gaming İnceleme - Artılar ve Eksiler

Facebook Gaming nasıl çalışır? Rekabete karşı ne kadar ayakta kalabilir? Yayıncılar Facebook'ta yayınlayarak para kazanabilir mi? Bu soruları ve daha fazlasını cevaplayacağız.

Twitch, akışa gelince tipik olarak altın standart olarak kabul edilirken, platformun birkaç dezavantajı var. Bu nedenlerle, birçok içerik oluşturucu kendi topluluklarını büyütmek için başka yerlere bakar.

Facebook'ta Akışın Avantajları

Facebook'ta akışla ilgili en iyi şey, sahip olduğunuz potansiyel görüntüleyenlere ulaşmaktır. Sosyal yardım ve tanıtım, en çok puan alan bir sosyal medya sitesine bağlı olduğundan çok daha yönetilebilir.

Her akışın başında, hızlı bir şekilde zaman çizelgenize veya bir grup sayfasına gönderebilirsiniz (kurallarını kontrol ettiğinizden emin olun). Bu gruplardaki kişiler, ana sayfalarında gezinirken akışınızla karşılaşır. İzleyiciler sizi daha doğal bir şekilde keşfedebilir. Eğlenceli olduğunuz sürece, hızlı bir şekilde aşağıdakileri büyütebilirsiniz.

Facebook olduğu için, hayranlarınızın içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaşması basittir ve size hedef demografinizden daha fazla erişim sağlar.

Facebook'ta Akışın Avantajları

Siz ve takipçileriniz başkalarının yayınlarında göstermek için içeriğinizi sayfalarda paylaşabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz tek şey Fortnite akışı ise, Facebook sizin için doğru yer olabilir. Oyun her platformda aşırı doygun olsa da, Facebook'ta Fortnite kanalınızı büyütmek, Twitch veya Mixer üzerinden büyütmekten daha kolaydır. Oyun içeriği genellikle genç izleyicilere yönelik olduğundan, reklamverenler için son derece değerlidir. Bu, Facebook'un içerik oluşturucuları platformlarında tutmak için sürekli olarak teşvik edecekleri anlamına gelir.

VR Dünyasına Girin

VR Dünyasına Girin

Facebook'un önde gelen sanal gerçeklik üreticilerinden Oculus'a sahip olduğu bir sır değil. Şirket, oyunları seçmek için özel haklar almaya çalışıyor (Assassin'in Creed'in VR versiyonu gibi). Canlı akışınızı ürünleri ile kolayca Facebook'a ayarlayabileceğiniz için, bu özelliklerden daha fazla yayıncının yararlanmasını bekliyoruz. Sanal Gerçeklik yepyeni ve daha iyi hale geldikçe ve daha popüler hale geldikçe, Facebook Gaming, VR izleyicilerinin aslan payını alabilir.

Facebook'ta Akışla İlgili Potansiyel Sorunlar Nelerdir?

Facebook'ta daha geniş bir kitleye ulaşmak daha kolay olsa da, içerik oluşturucular gelir elde etmek için bunu ciddiye almazlar. Facebook, platformunu Twitch ile daha rekabetçi hale getirmek için çok şey yaptı.

  • Facebook'un algoritması, görüntüleyenlerinizin hemen canlı olduğunuzu görmelerine her zaman izin vermez. Bir programda yayın yapmadıysanız görüntüleyenlerinizi bilgilendirmek için Twitter veya başka bir platform kullanmanız gerekebilir.
  • Facebook, reklam alanı için ödeme yapmayan yayıncılara öncelik vermez.
  • Facebook Gaming'in gizlilik sorunları var. Görüntüleyenler hâlâ gerçek adlarıyla oturum açıyor ve kötü niyetli kullanıcıların insanları izlemesi daha kolay.
  • Bazı insanlar kullanıcı arayüzünün tasarımını sevmediler.

Facebook daha eski bir sosyal medya sitesidir. Bu, 2004'te platformun oluşturulmasından sonra doğan sosyal hesapları olan insanlar olduğu anlamına geliyor. Genç nesil bunu “ebeveynlerinin sosyal ağı” olarak görüyor ve birçoğu diğer uygulamaları tercih ediyor. Facebook genç kalabalığın mücadelesinden vazgeçmeye hazır değil ve bu doğrultuda, bir çok platform (TikTok'un doğrudan rakibi olacak Lasso vb) yayınladı.

Tüm yayın platformlarının Twitch ile rekabet etmesi zordur. Twitch, birçok sadık ile harika bir topluluk hissine sahiptir. Aslında herhangi bir altcoine karşı Bitcoin kıyaslandığındakiyle aynıdır. İnsanlar ilk çıkana doğru yönelir ve doğal olarak başkalarına karşı şüpheci olurlar.

Facebook Gaming'e Nasıl Kaydolursunuz?

Bir Facebook Oyun Sayfası kurmak nispeten basittir. Akış adınızı sayfa adınız olarak girin.

Markanız için kullanmak istediğiniz profil resmini ve kapak fotoğrafını yükleyin. Onları tasarlarken, gelecekteki hedeflerinizi düşünerek planlamayı unutmayın. Gelecekteki topluluğunuzun içeriğinizi takip etmesini ve tanımasını kolaylaştırın.

Sayfanızı ayarlamayı tamamladıktan sonra, arkadaşlarınızı ve ailenizi sayfayı takip etmeye davet edin. Canlı yayına başladığınızda insanlar sizi fb.gg/(your-brands-name) adresinde bulabilir.

Mevcut bir Facebook sayfasını oyun sayfanız olarak hizmet verecek şekilde de dönüştürebilirsiniz.

Facebook Seviye Artışı Nedir?

Facebook Seviye Artışı Nedir?

Facebook Level Up, görüntüleyenlerin Facebook Stars ile en sevdikleri yayıncılara bağış yapmalarını sağlayan bir programdır. Bu program Twitch'in Bağlı Kuruluş Programı ve Twitch Bit'lerine benzer. Programa hak kazanmak için önce sayfanızın takipçi sayısını 100 kişiye çıkarmalısınız. Daha sonra 14 gün içinde toplam 4 veya daha fazla saat boyunca en az iki gün akış yapın. Hizmet Şartları'nı izlediyseniz, Facebook sizi programa davet edecektir.

Facebook Level Up programının bir üyesi olarak, izleyicilerinizden yıldız alabileceksiniz. Daha önce belirttiğim gibi, Yıldızlar Twitch'teki bitlere benzer şekilde çalışır. Kullanıcılar bunları Facebook'tan bir ücret karşılığında satın alabilir, ardından yıldızları istedikleri yayıncıya bağışlayabilir. Her yıldız yayıncılara 0,01 dolar değerinde. 10.000 (100 $ değerinde) veya daha fazla yıldız kazandıktan sonra platformdan kullanılabilirler.

İzleyicileriniz Ücretsiz Yıldız Kazanabilir!

Görüntüleyenleriniz kanalınızı izlerken, size bağışlayabilecekleri Yıldızları alma şansına sahip olurlar. Bu özelliğin çalışması için ilgili oyunu doğru şekilde etiketlemelisiniz. Aldıkları miktar rastgeledir, ancak herhangi bir 7 günlük dönemde ne kadar çok oynarsanız kazanabilecekleri miktar artacak.

Oynadığınız miktar üç farklı kategoride belirlenir:

Bronz: Bir önceki hafta boyunca 0-15 saat yayın süresi.

Gümüş Seviye: Bir önceki hafta boyunca 15-30 yayın süresi.

Altın Seviyesi: Bir önceki hafta boyunca 30'dan fazla yayın süresi.

Facebook Gaming'de Gelir Kazanmanın Diğer Yolları

Yayıncılar, StreamLabs veya StreamElements gibi platformlar aracılığıyla üçüncü taraf bağış sistemleri kurabilir. Twitch ve Mixer'ın bile platformlarına entegre edilmiş bağışları yok. Patreon aracılığıyla aylık bağış sistemi de kurabilirsiniz. Görüntüleyenlerinizi finansal olarak desteklemek istemeleri için ikna etmek için benzersiz teşvikler oluşturun.

Ayrıca sponsorlarla ortak olma ve bir etkileyici olarak çalışma fırsatına da sahipsiniz. Sponsorlar, eğlenceli ve güvenilir içerik üreten yayıncılarla çalışmayı sever.

Facebook'ta Akış Yapmalı mısınız?

Facebook'ta Akış Yapmalı mısınız?

Bu sorunun cevabı birkaç faktöre bağlıdır. Doygun oyunlar (Fortnite, CS: GO ve League of Legends gibi) yayınlamak istiyorsanız, Facebook'ta bir kitle bulmak çok daha kolay. Facebook oyunları, topluluklarını ve kanallarını aynı yerde ele almak isteyen sıradan yayıncılar için de çekici olabilir. Akışı ciddiye almaya hazır değilseniz, işleri sizin için çok daha kolay hale getirebilir.

Gerçek şu ki, Twitch şu anda izlenen canlı akış saatlerinin %70'ine sahip. Bu gelecekte değişebilse de, bu platform diğerlerine size ne kadar potansiyel sunabileceğine hakim. Bu nedenle, aşağıdakileri oluşturmak için akış kariyerinize başka bir yerde başlayabilirsiniz, ancak Twitch'i son kale ve gerçek platformunuz olarak düşünmenizi öneririz.  Dikkat edilmesi gereken diğer bir şey, Facebook Gaming'in "Sadece Sohbet Etme" kategorisinin olmamasıdır. Akış yaparken oyun oynamanız gerekir.

Facebook Gaming, verdikleri birkaç doğru iş kararı nedeniyle büyük bir potansiyele sahiptir. Birkaç ince ayar ve daha iyi bir arayüzle, yakında çok daha rekabetçi hale gelebilirler.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Huawei İki Farklı Katlanabilir Ekran Patenti Açıkladı Önceki

Huawei İki Farklı Katlanabilir Ekran Patenti Açıkladı

Gizlice Değiştirilen 9 Game of Thrones Karakteri Sonraki

Gizlice Değiştirilen 9 Game of Thrones Karakteri

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.