Facebook Gaming Uygulaması ile Twitch'e Rakip Olacak

Facebook Gaming Uygulaması ile Twitch'e Rakip Olacak

Son zamanlarda haydi popülerliği artan oyun yayıncılığı, gittikçe teknoloji firmalarının iştahını kabartmaktadır. Facebook, Twitch karşı rakip olacak “Facebook Gaming” adında yeni bir oyun platformunu bugün açıklayacağını bildirdi.

Milyonlarca insanların coronavirüs nedeniyle evde kalmaları, teknoloji ve oyun geliştirici firmalarının ilgisini çekmektedir. Son zamanlarda bir hayli popülerliği artan oyun yayıncılığının teknoloji firmalarınını iştahını kabartmakdır.

Facebook gibi popüler sosyal medya devleri, kendi oyun servis sağlayacısı olan Facebook Gaming'i daha önce duyurmuştu. Bilindiği üzere Facebook son zamanlarda oyun uygulamalarına gerektiğinden fazla değer vermektedir. Sosyal medya devi Facebook, 20 Nisan'da Oyun mobil uygulaması açıklayacağını bildirdi.

<a href='/facebook-gaming/'>Facebook Gaming</a>

Facebook Gaming Uygulaması ile Twitch'e Rakip Olacak

Facebook Gaming platformunu piyasaya çıkarmasındaki amacı, Twitch uygulamasına rakip olmak ve bu alanda da kendini ispatlamaktır.

Facebook Gaming uygulaması sayesinde kolay oynanabilen oyunlar oynayabilir ve oyun alanlarında mevcut olan topluluk işlevlerini yerine getirebilirsiniz. Kullancılar için bazı sıradan oyunlar da içerecek, ancak odak noktası, öncelikle oyun yayınları başlatmak ve oyun yayın canlı izlemek olacaktır.

Facebook sayfanız üzerinden hem hit olan yayıncıları takip edebilir, hem de mobil oyunları (yalnızca uygulamadakileri değil) yayınlamak için Go Live özelliğini kullanabilirsiniz.

Facebook Gaming'de hiç reklam olmayacak. Bunun yerine, Facebook Gaming oyun yayınından para kazanmak için izleyicilerin “yıldızlarına” ihtiyaç (Twitch'teki bitlere benzer) duyacaklar.

Uygulama başlangıçta Android için kullanılabilir olacak. iOS sürümü ise Apple onayladığında sunulacak. Bununla birlikte, yayının iOS cihazlarda nasıl çalışacağını açıklanmadı. App Store politikaları, Facebook'un üçüncü taraf uygulamalarından akış görüntülemesini engelleyebilir.

Facebook, son 18 aydır Latin Amerika ve Güneydoğu Asya'da uygulamanın sürümlerini test ediyor.

Facebook'un bu uygulamayı piyasaya sürmek istemesinin sebebi ise, canlı akış yayınlarından daha büyük bir pay sahibi olmak istiyor ve özel yazılım desteklerinin bu alanda yardımcı olacağını düşünüyor. 

Facebook en iyi yayıncıları kendi bünyesine dahil etsede, Streamlabs ve Stream Hatchet verileri, Twitch ve YouTube'a kıyasla büyümek için daha fazla mücadele etmesi gerektiğini gösteriyor.

Twitch ve YouTube'a Rakip

Daha önceki çabaların (Oyun sekmesi gibi) tam olarak isteği gibi gitmeyen Facebook, bu sefer hedefine ulaşabilir. Tabiki işe yarayıp yaramadığını yaşamadan bilemeyeceğiz. Unutmayın, YouTube 2015 yılında özel bir oyun uygulaması tanıtmıştı, ama bundan dört yıl sonra 2019 yılında bu uygulamayı kapattığını açıklamıştı.

Oyun yayınlama pazarında gerçekleşen önemli anlaşmalara rağmen, Twitch hem izleyiciler hem de büyük isim yayıncılarının sayısı bakımından hala en üst seviyede duruyor. Bu alanda Facebook içerik oluşturucuların çoğuna sahip olsa bile zorluk yaşayabilir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Google Akıllı Banka Kartı Geliştiriyor Önceki

Google Akıllı Banka Kartı Geliştiriyor

Huawei İki Farklı Katlanabilir Ekran Patenti Açıkladı Sonraki

Huawei İki Farklı Katlanabilir Ekran Patenti Açıkladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.