Zoom 300 Milyon Kullanıcı sınırını aştığını açıkladı

Zoom 300 Milyon Kullanıcı sınırını aştığını açıkladı

Güvenlik sorunları ile başı dertten kurtulmayan Zoom, yaptığı açıklama ile 300 Milyon kullanıcı sınırını aştığını söyledi. Şirket ayrıca, 256-bit AES Şifrelemeli Zoom 5.0'ı Duyurdu.

Video konferans uygulaması Zoom, dünya coronavirüs pandemisi nedeniyle hareket edemez hale gelirken, şirket hızlı bir şekilde dünya çapında popülerlik kazandı. 

Uygulamanın popülerliği arttıkça, kişilerin güvenini sarsacak birden fazla olay yaşandı. Bunların içinde en önemlisi olan, Zoom hesap bilgilerini dark web'e satılması olarak gösteriyordu.

Ama şirket yaşadığı güvenlik ve gizlilik sorunlarını göz ardı etmedi. Şirket her geçen gün yeni güncellemelerle kullanıcılarını destekledi. Bunun meyvesinide şimdiden almaya başladı.

Genellikle kullanıcı verilerini açıklamayan şirket, sadece birkaç ay içinde 10 milyon kullanıcıdan başlayarak hızlı bir şekilde 200 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Bugün, Zoom başka bir kilometre taşını geçerek hizmetinde, 300 milyon kullanıcıyı aştığını söyledi.

Şirketin CEO'su Eric S. Yuan, bir web seminerinde yaşadıkları başarıyı açıkladı.

Ayrıca Zoom 5.0 ve güncellemedeki yenilikler hakkında bazı ayrıntılara ışık tuttu. En önemlisi, Zoom 5.0 video akışlarına ek güvenlik sağlamak için şifreleme standartlarını AES 256 bit GCM şifrelemesine yükseltmesi oldu.

Zoom 5.0 şifreleme

Zoom 300 Milyon Kullanıcı sınırını aştığını açıkladı

Zoom açıklamasına göre, yükseltilmiş şifreleme sisteminin aktif olacağı alanlar, Zoom Toplantısı, Zoom Video Web Semineri ve Zoom Phone verilerinde mevcut olacaktır.

5.0 sürümünde, Zoom ayrıca ana bilgisayara ekran paylaşımını veya sohbeti kapatma özelliği de dahil olmak üzere en sık kullanılan güvenlik özelliklerine kolay erişim sağlayacak bir güvenlik simgesi ekliyor. 

Hizmet ayrıca Zoom'un eğitimi, temel ve tek profesyonel lisansları olan kullanıcılar için Bekleme Odalarını varsayılan olarak etkinleştiriyor ve ayrıca toplantı devam ederken toplantı sahiplerinin Bekleme Odalarını etkinleştirmelerini de sağlıyor.

Zoom 5.0'ın bu hafta piyasaya sürülmesi planlanıyor, ancak hizmete gelen bazı özellikler zaten kullanıma sunuldu.

Bu bağlantıya giderek veya uygulama içinden güncelleyerek Zoom'u güncelleyebilirsiniz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Windows'da Bluetooth nasıl açılır Önceki

Windows'da Bluetooth nasıl açılır

Facebook WhatsApp'ta reklam yayınlamak istiyor Sonraki

Facebook WhatsApp'ta reklam yayınlamak istiyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.