Android telefon pazarının ilk çeyrek raporu yayınlandı!


Orta segment Android akıllı telefon pazarı gittikçe kızışıyor. Teknoloji devleri Samsung ve Xiaomi'nin orta segment Android telefonları, 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok satan akıllı telefonlar listesi girdi.

Coronavirüs pandemisi nedeniyle birçok ülke ve kişi ekonomik darboğaza girdi. Bu durum gösteriyor ki, insanlar alışveriş yaparken eski alışkanlıklarından biraz da olsa uzaklaşması gerekiyor. Akıllı telefon kullanıcıları ürün alırken artık pahalı olmasından çok, işlevine ve kendi kullanımına uygunluğuna bakıyor. Ve birçoğu akıllı telefon almadan önce yoğun bir araştırma evresine giriyor.

Akıllı telefon üreticileri bu durumun farkında olduğu için, her insanın kendi markasına ulaşabileceği orta segment telefonlar üretiyor. Orta segment telefonları, kullanıcı sayısı hergeçen gün artıyor. Şirketler artık, orta segment pazarına daha çok önem veriyor. Yapılan araştırma verilerine göre, insanlar üst segment'in alternatifi olan ve kişilere premium hazzı veren orta sınıf akıllı telefon daha çok tercih ediyor.

Strategy Analytics yaptığı araştırmaya göre, Samsung'un orta kademe Galaxy A51'in yılın ilk üç ayında en çok satan Android telefonu olduğunu ve bunu Xiaomi'nin Redmi 8 takip ettiğini bildirdi. Galaxy S20 Plus, firmanın üçüncü sırada yer aldığı, ilk altı sıradaki tek amiral gemisi telefonu oldu.

Strategy Analytics firmasının hazırladığı rapor

Android telefon pazarının ilk çeyrek raporu yayınlandı!

Samsung Galaxy A51'in sevk edilen hacmi, ilk çeyrekte dünya çapında altı milyon adedi buldu ve bu da yüzde 2,3 pazar payını temsil ediyordu. Küresel akıllı telefon hacmi ilk çeyrekte 275 milyon adet olarak gerçekleşti ve Android modelleri tüm gönderilerin yüzde 86'sını oluşturuyordu.

Strateji Analitiği Müdür Yardımcısı Juha Winter, “Mobil operatörler son yıllarda sübvansiyonları azalttıkça ve birçok ülke şu anda virüs sonrası durgunluğa düşüyor, akıllı telefon tüketicileri giderek artan bir şekilde fiyat duyarlı hale geliyor” diyor. Uygun fiyatlarla yeterince iyi özelliklere sahip cihazlar. Android, premium sonrası bir döneme giriyor. ”

<a href='/samsung/'>Samsung</a> <a href='/galaxy/'>Galaxy</a> A51

Canalys'in son araştırmaları da benzer bir tablo çiziyor, ancak ikisi potansiyel olarak orta segment akıllı telefonun en çok sattığı konusunda hemfikir değiller, muhtemelen telefonlarını saydıkları farklı yollar nedeniyle. Canalys, Redmi Note 8 & 8T'yi tek bir cihaz olarak sayıyor ve Galaxy A51'in önüne koyuyor. Ancak, ikisi de Android telefonlar arasında orta kademe modellerin baskın olduğu konusunda hemfikir.

TÜKETİCİLER, UYGUN FİYATLARLA YETERİNCE İYİ ÖZELLİKLERE SAHİP, PARANIN KARŞILIĞINI ALABİLEN CİHAZLAR İSTİYORLAR!

Bu tamamen yeni bir trend değil. Önceki raporlar, 2019'un en çok satan Android telefonların daha ucuz Galaxy A serisi ve Xiaomi Redmi modelleri olduğunu söyledi. 

Ancak Winter'ın yorumları, daha ucuz Android telefonlara yönelik eğilimin bu yıl devam ettiğini ve virüs sonrası ekonomilerin bir sonucu olarak hızlandığını gösteriyor.

Apple firmasının piyasaya sürdüğü akıllı telefonlar bu kuralın bir istisnası gibi görünüyor. Canalys analizine göre, iPhone 11'i yılın ilk çeyreğinin en çok satan telefonu olarak görüyor ve iPhone 11 Pro Max ve Pro sırasıyla altıncı ve onuncu noktaları alıyor. Ancak Apple, yeni iPhone SE ile daha uygun bir fiyat kategorisine yeniden girmek için ciddi bir çaba gösterdiğine göre, önümüzdeki çeyrek verileri iOS'a yayılan fiyat duyarlı eğilimi gösterebilir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Gelmiş Geçmiş En İyi Mafya Filmleri

Sonraki

Facebook Messenger Rooms uygulaması iddialı geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.