Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 9 Dokunaklı Film ve Yönetmenlerin Yaptığı Değişiklikler

Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 9 Dokunaklı Film ve Yönetmenlerin Yaptığı Değişiklikler

Gerçek hayattaki olaylara ve bunları yapan yönetmenlere dayalı olarak bazı popüler filmlerde yapılan belirli değişiklikleri size açıklıyoruz.

Bir film yaparken her yönetmenin amacı gişede başarılı olmaktır. Filmin gerçek hayattaki olaylara dayandığını iddia ederlerse, izleyicinin ekrana sıkışıp kalacağından emin olabilirler. Ve "gerçek bir hikayeye dayalı" ifadesinin yaptığı da tam olarak budur, merakımızı uyandırır ve filmi herkesten önce görmek istememizi sağlar. Ama bu filmler her zaman gerçek hikayeyi tamamen bağlı kalır mı?

Gerçek Hikayelerden Uyarlanan 9 Dokunaklı Film ve Yönetmenlerin Yaptığı Değişiklikler


1
A Beautiful Mind (2001), Ron Howard
Russell Crowe'un oynadığı film, Nobel Ödülü sahibi John Forbes Nash'in hayatını anlatıyor. Ancak, hayatının hiç de gerçek olmayan bazı kısımlarını tasvir ediyordu. Örneğin, Nash Ekonomi Nobel Ödülü'nü alırken bir konuşma yapmadı ama filmde yaptı. Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı ile de çalışmadı veya işbirliği yapmadı. Film, gerçeklerden uzak bir şekilde onu örnek bir baba figürü olarak tasvir ediyor. Bir oğlu vardı evet, ancak çocuk Nash'in karısını aldatmasının bir sonucu olarak doğdu ve ona hiç bakmadı.

2
The Pianist (2002), Roman Polanski
Piyanist Wladyslaw Szpilman'ın gerçek hikayesinin arkasındaki adam, anılarında Varşova'da doğduğunu ve tüm hayatını orada geçirdiğini belirtir. Ancak ekranda görünen sokaklar Krakow'da çekildi. Bu durumda, Hitler Varşova gettosunu ve tüm Polonya başkentini yok ettiği için yapımcıların çekim yerini değiştirmekten başka seçeneği yoktu. Polanski, Varşova'nın Eski Şehri'ni yeniden yaratmak zorunda kaldı ve bunu yapmak için kenti yeniden üretimini, çalışmalarında Varşova sokaklarını resmeden İtalyan sanatçı Canaletto'nun resimlerine dayandırdı.

3
The Untouchables (2011), Olivier Nakache ve Eric Toledano
Filmde ana karakter Philippe Pozzo di Borgo bir dul. Gerçekte, onu tekerlekli sandalyede bırakan kazayı geçirdiğinde karısıyla hala evliydi. Zengin bir kadındı ve olaydan 3 yıl sonra öldü. O vefat etmeden önce 2 çocuk evlat edindiler, ancak çocuklardan filmde hiç bahsedilmez. Filmin sonu da gerçekle uyuşmuyor. Philippe, 2 küçük kız annesi olan genç bir Faslı kadında yeniden aşkı bulduğu Fas'a taşındı. Son olarak, aristokratla ilgilenmesi için tutulan eski mahkum Abdel Yasmin Sellou, filmde gösterildiği gibi aslen Senegalli değil, Cezayirlidir.

4
Escape from Alcatraz (1979), Don Siegel
Bu, neredeyse tamamen orijinal hikayeye sadık kalan gerçek hayattaki bir olaya dayanan filmlerden biri. Bunun nedeni, filmde gerçekliğin zaten kurguyu aşması, dolayısıyla izleyicilerin ilgisini çekmek için filme herhangi bir şey eklemeye gerek olmaması olabilir. Film, Alcatraz'dan kaçmayı başaran Frank Morris ve kardeşler Clarence ve John Anglin'in hikayesini anlatıyor. Hayatta kalıp kalmadıklarını kimse kesin olarak bilmiyordu. Ancak yıllar sonra, John Anglin tarafından yazıldığı iddia edilen bir mektup ortaya çıktı ve burada 3 kişinin hayatta kalmayı başardığını doğruladı.

5
Escape from Alcatraz (1979), Don Siegel
Sahneler de Alcatraz'da çekildi, ancak küçük bir değişiklik oldu. Kahramanların hücreleri, ilk mahkumların kaldığı hücreler değildi. Filmde çekilenler C sektörüne aitken, orijinal hücreler B sektöründeydi. Alcatraz'ı ziyaret ederseniz, kaçtıkları deliği ve üzerini örtmek için kullandıkları kağıt ve alçı kafalarını görebileceksiniz.

6
Hachi: A Dog’s Tale (2009), Lasse Hallström
Gerçek hikaye ile Hollywood yapımı arasındaki en büyük fark, filmin Amerika Birleşik Devletleri'nde geçerken, gerçek hikayenin Tokyo'da geçmesi. Senaryodaki bir başka varyasyon da baş karakterlerden birinin ölümünün sebebidir. Profesör Hidesaburo Ueno beyin kanamasından sonra vefat eder, ancak filmde Profesör Parker Wilson kalp krizinden ölür. Son olarak, hikayenin tartışmasız kahramanı Hachiko, filmde bir tren istasyonunda bulunurken, gerçek Hachiko bir evcil hayvan dükkanından satın alındı.

7
127 Hours (2010), Danny Boyle
Bu korkunç hikayenin arkasındaki adam olan Aron Ralston, filmin bir belgesele benzeyecek kadar doğru olduğunu iddia etti. Hikayede çok az değişiklik yapıldı. Bunlardan biri, Ralston'un 2 yürüyüşçüyle tanıştığı filmin ilk sahnelerinde belirir. Gerçekte, onlara sadece bazı tırmanma teknikleri gösterir, onları filmde görüldüğü gibi gizli bir lagüne götürmez.

8
The Pursuit of Happyness (2006), Gabriele Muccino
Chris Gardner’ın oğlu filme ilham veren olaylar gerçekleştiğinde hala bir bebekti. Filmde Will’in 5 yaşındaki oğlu gerçek hikayeyle çok ters. Yapımcılar bunu hikayeye dram eklemek için yaptılar çünkü izleyicinin film boyunca çocuğun duygularını ve yansımalarını görmesini kolaylaştırdı. Yönetmen tarafından yapılan bir başka düzenleme de, filmde Chris’in prestijli borsa şirketindeki stajının gerçekte maaş almasına rağmen ücretsiz olarak gösterilmesiydi.

9
Catch Me If You Can (2002), Steven Spielberg
Gerçek hayatta ana karakter Frank Abagnale evden kaçar ve babasını bir daha hiç görmez. Ancak Spielberg onları filmde yeniden bir araya getiri. Bu, Frank'in babasını memnun etme hırsını ve babasının da Frank'ı pilot üniformasıyla görmesinden kaynaklı gururunu göstererek filme dram havası katar. Gerçek hikaye ile film arasındaki diğer bir fark, Frank'in Fransa'dan ABD'ye geri dönüş uçuşundaki kaçış şeklidir. Abagnale, filmdeki gibi banyoda değil, Boeing 737'nin arkasından kaybolur.

10
I, Tonya (2017), Craig Gillespie
Film, buz patencisi Tonya Harding'i ve sadece ekibinin bir parçası değil, aynı zamanda en zorlu rakibi olan Nancy Kerrigan ile rekabetini anlatıyor. Ocak 1994'te, Tonya’nın eski kocası Nancy'ye saldırır ve Tonya bu saldırıyla herhangi bir ilgisi olduğunu inkar etmesine rağmen, kocasını ve korumasını örtbas ettiği için yine de mahkum edilir. Ayrıca umut verici kariyerine son veren paten yapması da yasaklanır. Film Tonya’nın ifadesini destekliyor ama aynı zamanda diğer karakterler aracılığıyla zıt görüşler de sunuyor. Bu şekilde film, izleyiciye hangi tarafda olacağını seçme gücü verir.

Yazarın Diğer Yazıları

Görsel olarak büyüleyici 15 film Önceki

Görsel olarak büyüleyici 15 film

Samsung Galaxy Z Flip 2, Gelecek Yılın Ortalarında Piyasaya Sürülecek! Sonraki

Samsung Galaxy Z Flip 2, Gelecek Yılın Ortalarında Piyasaya Sürülecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.