Google dolandırıcılığa karşı Play Store'de denetimi arttırıyor

Google dolandırıcılığa karşı Play Store'de denetimi arttırıyor

Google Android uygulamasında, abonelik dolandırıcılıklarını durdurmak için, Play Store ücretsiz denemeler ve abonelik maliyetleri hakkında daha net bilgi verileceğini ve şeffaflığı arttıracaklarını açıkladı.

Google, Android'in uygulama içi aboneliklerini kullanıcılar için daha şeffaf hale getirmek için bir dizi yeni politika duyurdu. 16 Haziran'dan itibaren, uygulamaların ücretli aboneliklerinin şartları ve ücretsiz denemeler hakkında net olması gerekir ve kullanıcıların bunları iptal etmeleri için şeffaf bir yol sağlamaları gerekir. 

Google Play Store, uygulama geliştiricilerinin kurallarına ek olarak, kullanıcılara doğrudan daha fazla bilgi sağlayarak, ücretsiz denemeler sona erdiğinde veya uzun süreli ücretli aboneliklerin yenilenmek üzereyken onlara bildirimde bulunuyor. Artık uygulamaların, otomatik bir yenileme olup olmayacağı da dahil olmak üzere bir planın maliyeti, sıklığı ve şartları konusunda net olması gerekir. 

Google, aboneliklerle ilgili güncellenmiş politikalarının yanı sıra geliştiricilere, arka planda konum erişimi isteyen uygulamalar için yeni onay sürecinin Ağustos ayında yürürlüğe gireceğini hatırlatıyor. Ayrıca aldatıcı içeriği ve aldatıcı uygulamaları azaltacak yeni kurallar da geliyor.

Yeni abonelik politikalarının amacı, uygulamaların aboneliklerinin şartları konusunda belirsiz olduğu ve kullanıcıları paralarından aldatma umuduyla ücretsiz denemeler sunduğu yanıltıcı abonelikleri ve sözde “fleeceware” azaltmaktır. 

Android Police'in raporlarına göre, kullanıcıları sürekli devam eden aboneliklere kaydolmaları için kandıran uygulamalar yalnızca Play Store'a varolmakla kalmıyor, aynı zamanda en üst sıralarda yer alıyor.

Google firmasının yeni politikaların çoğu şeffaflığa odaklanmaktadır. Örneğin, Google kullanıcıların temel özelliklere erişmek ve kaydolmaları gerektiğini düşünmelerini önlemek için veya uygulamalarının tüm işlevlerine erişmek için bir abonelik gerekip gerekmediğini, uygulama geliştiricilerinin açıklığa kavuşturması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, ücretsiz denemelerin hüküm ve koşulları hakkında daha fazla bilgi sunmaları gerekir.

Google Play Store

Google dolandırıcılığa karşı Play Store'de denetimi arttırıyor

Google tarafında, kullanıcılara doğrudan uygulama abonelikleri hakkında daha fazla bilgi sağlamak için yeni özellikler de sunuluyor. En önemlisi, kullanıcılar ücretsiz deneme sürümü veya tanıtım fiyatlandırması sona ermeden veya daha uzun vadeli üç, altı veya 12 aylık bir aboneliğin otomatik olarak yenilenmesi gerektiğinde e-postayla gönderilecektir.

Google ayrıca kullanıcıların ücretli bir uygulamayının aboneliğini sonlandırması durumunda aboneliğin otomatik olarak iptal olmayacağını söylüyor. Bunun için uygulama kullanımını sollandırmak gerektiğini hatırlatıyor.

Google'ın bu yılın başlarında uygunsuz reklamlar göstermesi nedeniyle yüzlerce Android uygulamasını yasakladıktan sonra, Play Store'daki aldatıcı uygulamalara yönelik son girişimi olan "ücretli aboneliklerinin şartları ve ücretsiz denemeler" hakkında yapacağı yenilik kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu olacak. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Apple Watch'unuzu Temizleme ve Dezenfekte Etme Önceki

Apple Watch'unuzu Temizleme ve Dezenfekte Etme

Gamescom oyun etkinliği dijital platformda yapılacak Sonraki

Gamescom oyun etkinliği dijital platformda yapılacak

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.