Facebook aldatıcı reklam yayınlarına dava açtı

Facebook aldatıcı reklam yayınlarına dava açtı

LeadCloak şirketi; coronavirüs, kripto paralar, diyet hapları gibi aldatıcı reklam yayınlayan ve dolandırıcılık yazılımı ihtiyacı duyan kişilere, yardımcı olduğu için Facebook tarafından dava edildi.

Teknoloji devi Facebook firması, reklam inceleme sistemini aldatmak için yazılım sağlayan ve dolandırıcı reklamların yayınlanmasını sağlayan bir mühendise dava açtı.

Facebook ekibinin iddiasına göre, LeadCloak firması, coronavirüs, kripto para birimi, ilaç, diyet hapları ve sahte haber sayfaları ile ilgili dolandırıcılık yapan web sitelerinin tanıtımına yardımcı oldu. LeadCloak'ın kurucusu Basant Gajjar'a karşı dava California'daki federal mahkemede açıldı. 

Facebook'a göre, LeadCloak Facebook'un şart ve politikalarını, bir reklamda bağlantılı web sitesinin doğasını gizleyerek reklam inceleme sistemlerini dolaşan gizleme yazılımı ile ihlal etti. Bir reklam gizlendiğinde, inceleme sistemi, gerçek bir kullanıcının göreceği siteden farklı bir siteyi etkili bir şekilde görür. 

Sosyal medya devi tarafından yapılan açıklamada, Gajjar'ın kötü niyetli bir gizleme yazılımı ve hizmetleri sağlayarak, insanları aldatacak reklamlara geçit verdiğini söyledi.

Facebook iddiasına göre, yapılan bu işlemin Facebook Hüküm ve Politikalarını ihlal ettiğini ve insanları bu ihlaller sayesinde dolandırdıklarını belirtti.

Facebook aldatıcı reklam yayınlarına dava açtı

Facebook, bu kötü amaçlı yazılımın LeadCloak tarafından tasarlandığını ve sadece Facebook firmasını hedef almadığını, Ayrıca Google, Oath, WordPress ve Shopify gibi diğer teknoloji şirketlerine karşı da kullanıldığını iddia ediyor. 

Gajjar'a dava açmanın yanı sıra Facebook, LeadCloak'a karşı yazılımını kullanarak hesapların devre dışı bırakılması dahil olmak üzere, teknik önlemler aldığını söyledi. Facebook'un geçen yıl sistemlerini kötüye kullandığı iddia edilen insanlara karşı açtığı birçok davada mevcuttur.

Aralık ayında Facebook, bir Çinli şirkete ve iki Çinli vatandaşa, gizleme de içeren bir kötü amaçlı yazılım programı kullanmak için, Facebook reklam platformunu kötüye kullandıkları için dava açmıştı.

Şubat ayında sosyal medya devi Facebook, kullanıcılarından gizlice veri topladığı iddia edilen bir veri analizi firmasına karşı dava açmıştı. 

Bu arada coronavirüs pandemisi, ABD'de yayılmaya başladığından beri, yanlış bilgilendirme yapan bir dizi web sitesinin yayınını durdurdu ve karşı dava açmıştı. 

Mart başında web haber içeriğinin güvenilirliğini ve şeffaflığını derecelendiren, haber kuruluşu olan Newsguard, bu tür sitelerin yaygın pandemik bilgi kaynaklarından çok daha yüksek sosyal medya katılımı aldığını bildirdi. 

Facebook'un bu tip durumlarla sürekli karşılaştığını ve başının bu konular yüzünden devamlı belada olmasından dolayı, bu tarz olayları önlemek adına kötü amaçlı yazılımları devre dışı bırakacak sistemler üzerinde de çalıştığı bildirildi.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Spotify Çocuk Hesabı Nasıl Kurulur Önceki

Spotify Çocuk Hesabı Nasıl Kurulur

Excel dosyasına nasıl parola eklenir Sonraki

Excel dosyasına nasıl parola eklenir

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.