Hızlı şarj nedir ve nasıl çalışır?


Günümüzde piyasaya sürülen başlıca telefonların çoğu, gelişmiş şarj hızlarıyla birlikte geliyor. Hızlı şarj cihazları nasıl çalışır ve nasıl daha da hızlı hale gelirler? Detayları makalemizde.

Hızlı Şarjın Yükselişi

Piyasadaki neredeyse her amiral gemisi telefonu bir tür hızlı şarj sunuyor. Üreticiler, en son cihazlarının pazarlanmasında genellikle "30 dakikada %80" veya "bir saatin altında tam şarj" gibi rakamlardan bahsediyor.

Hızlı şarjın yaygın bir şekilde benimsenmesi, birçok insanın telefonlarını günde bir defadan fazla şarj etmek zorunda kalmasıyla artan telefon kullanımına bir yanıttır. Aynı zamanda bir gerekliliktir. Telefon boyutları her yıl büyüdükçe, ek güç tüketimine ayak uydurmak için daha büyük pillere ihtiyaçları var. Hızlı şarj olmazsa, telefonlarımızın şarjı dolması için saatlerce beklememiz gerekir.

En temel düzeyde, hızlı şarj, bir telefonun piline gönderilen watt (W) sayısını artırmaktır. Temel bir USB bağlantı noktası, bağlı cihaza 2,5 W gönderir ve daha hızlı şarj cihazları bu miktarı artırır. Mevcut nesil cihazlar, genellikle kutudan çıktığı anda 15 W güç prizlerine sahiptir. Bazı üreticilerin 50W, 80W ve 100W şarj cihazları mevcuttur.

Son kullanıcı için bu, telefonları için uyumlu bir hızlı şarj cihazı kullanmak kadar basit. Bununla birlikte, üreticiler için, daha yüksek watt'lık bir şarj fişi kullanmak kadar kolay değildir.

Hızlı Şarj İşlemi

Daha ileri gitmeden önce, basit bir formülü not etmelisiniz. Watt veya güç, akımın (A veya amper) voltaj (V veya volt) ile çarpılması sonucunda hesaplanır. Akım, taşınan elektrik akımı miktarıdır, voltaj ise bu akımı ileriye götüren kuvvettir. Bu nedenle, 3A / 5V şarj, 15W güç sağlayacaktır.

Fark edeceğiniz bir şey, birçok üreticinin, pilin %50-80'ini yarım saat içinde şarj edebilmek gibi, hızlı bir kısmi şarj yapma becerilerini göstermesidir. Bunun nedeni, telefonların içindeki şarj edilebilir lityum iyon pilin güç alma biçimidir. Bir pilin dolma şeklini daha önce izlediyseniz, şarj etme hızının zaman içinde giderek yavaşladığını fark edeceksiniz.

Şarj işlemi üç bölüme ayrılabilir. 

Aşama 1 - Sabit Akım: Gerilim, zirveye doğru yükselirken, akım yüksek bir seviyede sabit kalır. Bu, cihaza hızlı bir şekilde çok fazla gücün iletildiği aşamadır.

Aşama 2 - Doygunluk: Bu, voltajın zirveye ulaştığı ve akımın düştüğü aşamadır.

Aşama 3 - Damlama / Tepeleme: Pil tamamen şarj edilmiştir. Bu aşamada, telefon pili tüketirken, güç yavaşça içeri girecek veya periyodik olarak düşük bir “doldurma” miktarını şarj edecektir.

Her işlemin gücü ve uzunluğu, hızlı şarj standardına bağlıdır. Standart, belirli bir cihaza, şarj cihazına ve güç çıkışına karşılık gelen yerleşik bir şarj işlemidir. Farklı üreticiler, çıkışları ve şarj sürelerini değiştirebilen çeşitli şarj standartları geliştirir.

Hızlı Şarj Standartları

<a href='/hizli-sarj/'>Hızlı Şarj</a> Standartları

İşte cep telefonlarında uygulanan çeşitli hızlı şarj standartları:

USB Güç Dağıtımı: Her cep telefonunun USB kullanan bir şarj kablosu vardır; Apple iPhone'ların Lightning kablolarının bile diğer ucunda bir USB bağlantısı vardır. Yirmi yıldır ortak bir teknik özellik olan USB 2.0, maksimum 2.5W güç çıkışına sahip. Daha fazla güç sağlamak için USB bağlantı noktalarına gereksinim olduğundan, USB-PD standardı oluşturulmuştur. USB-PD maksimum 100W çıkışa sahiptir ve çoğu amiral gemisi cep telefonu da dahil olmak üzere geniş bir cihaz yelpazesi için kullanılır. Tüm USB 4 cihazları, bunu standartlaştırmaya yardımcı olacağını umduğumuz USB-PD teknolojisine sahip olacaktır.

Qualcomm Hızlı Şarj: Qualcomm, amiral gemisi Android cihazlar için en yaygın kullanılan yonga setidir ve en son işlemcileri, tescilli Hızlı Yük standartlarıyla yerleşik uyumluluğa sahiptir. En yeni Quick Charge 4+, maksimum 100W güç çıkışına sahiptir.

Samsung Uyarlanabilir Hızlı Şarj: Bu standart, Samsung cihazları, özellikle Galaxy serisi tarafından kullanılır. Bu standart, maksimum 18W güç çıkışına sahiptir ve pilin uzun ömürlülüğünü korumak için şarj hızlarını otomatik olarak değiştirir.

OnePlus Çözgü Şarjı: OnePlus, cihazlarını 30W'a kadar şarj eden tescilli Çözgü Şarjı standardını kullanır. Diğer birçok standart gibi voltajı artırmak yerine, bu listedeki diğer seçeneklerin aksine tam hızlı 30W şarj da mevcuttur.

Oppo Süper VOOC Şarjı: Oppo, cihazlarını 50W'a kadar şarj eden özel bir standart kullanır.

Kendi şarj teknolojisine sahip olmayan çoğu şirket, USB-PD veya Qualcomm Hızlı Şarj kullanır veya kendi özel cihazlarına uyarlar. Apple, LG, Samsung ve Google gibi şirketler amiral gemisi telefonları için bu standartları kullanır.

Bu çözümlerin çoğu, adaptörlerinin voltajını artırarak şarj hızlarını artırır. İstisna olanlar, gerilimden ziyade akımı önemli ölçüde artıran Oppo ve OnePlus'ın çözümleridir. Bu cihazlarla hızlı şarj, kendi özel kablolarının kullanılmasını gerektirir.

Şarj Etmenin Geleceği

Üreticiler şarj hızlarını artırmaya devam ettikçe, şarj teknolojisi sürekli olarak daha iyi bir hale geliyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, daha fazla şirket şarj teknolojisini deneyecek ve sektörde yeni standartlar ortaya çıkacak. Ancak, bu standartların çoğunun omurgası olarak hala USB-PD kullanması muhtemeldir.

Ayrıca kablosuz hızlı şarjın ortaya çıkması da var. Uygun termal yönetim olmadan büyük miktarlarda gücü kablosuz olarak aktarmak tehlikeli hale gelebilir. Kablosuz şarj, kablolu bağlantıdan önemli ölçüde daha yavaştır çünkü teknoloji şirketleri hala ısıyı nasıl yöneteceklerini bulmaya çalışıyorlar. Bu nedenle OnePlus gibi şirketler, yeterli hava akışı sağlamak için büyük fanlara sahip 30 W kablosuz şarjlar yayınladı.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Sadece gerçek film gurularının keşfedeceği 10 harika film

Sonraki

Yazıcınızın mürekkebi nasıl daha uzun süre dayanır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.