Kariyerleri boyunca 100'den fazla filmde rol almış 18 oyuncu


IMDb'ye göre 100'den fazla filmde yer alan ve inanılmaz kariyerleri ile hatırlanacak olan oyuncuların bir listesini hazırladık.

Film ve diziler karantina günlerinde vazgeçilmezimiz oldu. Hikayeleri ve eşsiz deneyimleriyle bizi büyülüyorlar. Bu gücün büyük bir kısmı oyuncuların hareketli performanslarında yatmaktadır. Bu listedeki oyuncular sadece sanatçı olma hayallerini gerçekleştirmekle kalmadı, aynı zamanda hafızamızda da iz bıraktılar.

Kariyerleri boyunca 100'den fazla filmde rol almış 18 oyuncu


1
Bette Davis / 123 film
Erkek egemen bir endüstride sinemada yükselebilen bir kahraman olan Bette Davis, 5 Nisan 1908'de Massachusetts'te doğdu. Kariyerine Broadway'de 21 yaşında başladı. 1932'de Warner Bros. ile The Man Who Played God filminde rol almak için sözleşme imzalayarak yıldızlığa ulaştı. Dangerous ve Jezebel'deki performansları, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödüllerini kazanmasını sağladı. Toplam 123 rolüyle Davis, biyografik sitesine göre sadece saygın bir aktris değil, aynı zamanda “Amerika'daki en yüksek ücretli kadın” oldu. Ne yazık ki, 1989'da meme kanserine karşı savaşını kaybettikten sonra vefat etti.

2
Judi Dench / 128 film
İngiliz oyuncu ve yazar Judith Olivia Dench, 9 Aralık 1934'te doğdu. Hamlet ve Romeo ve Juliet'de rol aldığı farklı tiyatro şirketleriyle sanat dünyasına girdi. İlk rolü 1964'te Third Secret filmindeydi. Takip eden yıllarda komedi yapımlarında rol aldı ve sonunda James Bond film serisiyle dünyaca ün kazandı. 128 yapımda yer alıyor ve Oscar, BAFTA, Olivier Ödülleri, Ekran Aktörleri Derneği ödülleri, Altın Küre ve hatta Tony Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini aldı.

3
Anthony Hopkins / 137 film
31 Aralık 1937'de Galler, İngiltere'de doğan Anthony Hopkins, film endüstrisinde en çok aranan ve dinamik yıldızlardan biri haline geldi. 60'lı yıllarda kariyerine Kraliyet Ulusal Tiyatrosu'na katılarak başladı ve daha sonra 1967'de The White Bus ile beyaz perdeye geçiş yaptı. 11 yıl sonra ilk başrollerini kaptığı Magic ve The Elephant Man filmlerinde rol aldı. Dünya şöhreti, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandığı karakter olan Hannibal Lecter'ı canlandırdığı zaman geldi. Çektiği 140'a yakın film ile Hopkins, tüm film türlerinde oyunculuğa olan açlığını sürdürüyor.

4
Jackie Chan / 142 film
Chan Kong-sang 1954'te Hong Kong'da doğdu. Sadece fantastik bir aktör değil, aynı zamanda bir dövüş sanatları dublörü, yönetmen, yapımcı ve senarist olarak tanınıyor. Chan, 1970'lerde Bruce Lee'nin yanında destekleyici roller oynayarak film endüstrisinde aktif hale geldi. Sonunda komediyi dövüş sanatlarıyla birleştirdiğinde, aktör uluslararası üne kavuştu. En dikkate değer filmlerinden bazıları Drunken Master ve Snake in the Eagle’s Shadow'dur. 2016 yılında tüm çalışmaları için fahri Oscar ödülü aldı.

5
Robert Wagner / 151 film
Amerikalı aktör ve film yapımcısı Robert Wagner, 10 Şubat 1930'da doğdu ve 20 yaşında The Happy Years ile oyunculuk hayatına başladı. Yıllar sonra, 20th Century Fox, With a Song in my Heart ve Titanic (1953 versiyonu) gibi filmlerde kendisine bir şans verdi. Kariyerinde, hem aktör hem de yapımcı olarak çalıştığı televizyon da dahil olmak üzere toplam 151 yapımda rol aldı.

6
Susan Sarandon / 161 film
Şuan 73 yaşındaki Susan Sarandon ilk rolünü 1970 yılında Joe'da aldı. 12 yıl sonra Atlantic City için ilk Oscar adaylığını kazandı. Sarandon sinemaya Emotional Arithmetic gibi filmlerle devam etti. Bu zamana kadar 161 filmde rol aldı.

7
Anthony Quinn / 169 film
Bu Meksikalı aktör 21 Nisan 1915'te Chihuahua eyaletinde doğdu. Sinemada “egzotik” sayılan Buffalo Bill ve They Died With Their Boots On gibi filmlerde rol aldı. Viva Zapata'da Zapata’nın kardeşini canlandırarak ilk Oscar'ını aldı. Lust for Life ile ikincisini kazandı. Uzmanlık alanı macera sineması olmasına rağmen, Barabbas, Zeus ve The Hunchback of Notre Dame'sinde rol aldı ve oyuncu olarak 169 filmde yer aldı. Şüphesiz 2001'de 86 yaşında vefat etmeden önce her türlü karaktere dönüşmeyi başarmıştı. Ömer Muhtar ve Çağrı filmlerindeki performanslarıyla özellikle Türkiye'de çok sevilen bir oyuncu oldu.

8
Eli Wallach / 174 film
7 Aralık 1915 doğumlu, Yahudi kökenli Amerikalı aktör Eli Wallach, yaklaşık 174 filmde oynadı. Filmlerinin çoğu Baby Doll ve Seven Thieves gibi western yani kovboy filmleriydi, ama aynı zamanda New York, I Love You ve Wall Street II gibi filmlerde de rol aldı. Ancak gerçek sinematik zaferi The Good, the Bad, and the Ugly filminde Tuco ve The Godfather III'te Don Altobello olduktan sonra kazanmayı başardı. 2011 yılında Akademi Ödülü kazandı ve 3 yıl sonra 98 yaşında hayatını kaybetti.

9
Michael Caine / 176 film
Michael Caine, 14 Mart 1933'te Londra'da doğdu. Oyunculuk kariyerinin ilk başlarında sahne adı, Michael White'dı. Daha sonra bugün bildiğimiz gibi Caine olarak değiştirdi. Kariyerine sinemada başlamadan önce tiyatro ve televizyonda çalıştı. İlk başarısı The Ipcress File filmiyle geldi. En tanınmış filmleri arasında Sleuth, California Suite, Hannah and Her Sisters (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandı), Little Voice (Altın Küre kazandı) ve Batman Begins var. Bugüne kadar 176 filmde rol aldı.

10
Samuel L. Jackson / 191 film
71 yaşındaki Amerikalı aktör, ilk beyaz perde deneyimini 1973'te Together for Days ile yaptı, ancak Tarantino'nun Pulp Fiction'daki suikastçi rolü ile gerçek anlamdan tanınmaya başladı. Bu başarının ardından üzerinde çalıştığı filmler sadece sinemadaki yerini korumakla kalmadı, aynı zamanda 191'in üzerinde prodüksiyonda yer almasını sağladı. Bugün onu hala Star Wars, 1408 ve Iron Man'da görebiliyoruz.

11
Donald Sutherland / 194 film
17 Temmuz 1935'te doğan Donald Sutherland, 1960'larda ve 1970'lerde hem korku hem de savaş filmlerinde rol aldı. 1960'ların başında, daha sonra Christopher Lee'nin yanında önemli roller üstlenmeden önce film ve televizyonda küçük yapımlarda oyuncu olarak çıkış yaptı. Onu Hollywood'un zirvesine çıkaran film The Gallows oldu. 3 yıl sonra, MASH için Altın Küre'ye aday gösterildi. Sonraki yıllarda gündemden uzaklaştı, ancak The Hunger Games, The Time of Their Lives ve Ad Astra: Towards the Stars filmlerindeki rolleriyle hatırlanabilir. Sutherland oyunculuk kariyeri boyunca kendisine fahri Oscar ödülü kazandıran 194 filmde yer aldı.

12
Louis Gossett Jr. / 202 film
27 Mayıs 1936'da doğan Amerikalı aktör, kariyerinde 200'den fazla filmle sadece sinemada değil, çeşitli televizyon dizilerinde de çalışmasıyla tanınıyor. İlk kez 1977 yılında “Dram Dizisinde En İyi Konuk Erkek Oyuncu” dalında Emmy aldı ve 5 yıl sonra, An Officer and a Gentleman filmi ile Oscar'larda ve Altın Küre'de “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödüllerini aldı.

13
Christopher Plummer / 216 film
Toronto doğumlu oyuncu tiyatroda 7 yıl geçirdi. Rol aldığı 216 filme rağmen, bir röportajında sonraki rolleri için ısındığını söylemişti: “Belki 90lı yaşlarıma geldiğimde bir kadına dönüşüp tüm harika rolleri tekrar oynayacağım!” Televizyon, tiyatro ve sinemadaki çalışmaları ile tanınır. Eserleri ve çalışmaları Hem Tony hem de Oscarla ödüllendirildi. Harika performanslarını A Beautiful Mind, Alexander the Great, Beginners, All the Money in The World, ve The Man Who Invented Christmas gibi filmlerde izleyebilirsiniz.

14
Robert Loggia / 234 film
Robert Loggia, her tür yönetmen ve karakterle 200'den fazla filmde yer aldı. 1930'da Amerika Birleşik Devletleri'nde doğan Loggia, bir aktör olarak mesleğine her zaman açıktı ve Broadway'e ilk kez 1950'lerde başladı. Hayatının son yıllarında, Alzheimer'dan dolayı spot ışığından uzaklaşmasına rağmen Prizzi’s Honor, Scarface, ve Suspicion gibi filmleri, kendisine sinematografi tarihinde sağlam bir yer sağladı.

15
Christopher Lee / 282 film
2015 yılında 93 yaşında vefat eden İngiliz sanatçı, efsanevi kariyeri boyunca yaklaşık 300 filmde rol aldı. 1940'ların sonlarında Terence Young’ın filmi, Hall of Mirrors ve Shakespeare’in klasik eseri Hamlet'in 1948 uyarlamasında yardımcı oyuncu olarak çıkış yapmaya başladı. Oyunculuk kariyerinde, 1950'lerde ve 1960'larda Dracula, 1957'de Frankenstein, 1970'de Sherlock Holmes ve 2000lerde The Lord of the Rings gibi beğeni toplayan filmlerde rol aldı

16
Danny Trejo / 404 film
Meksika kökenli Amerikalı aktör, Hollywood film endüstrisinde, sadece 400'den fazla rolü için değil, yıldız olmadan önceki yaşam tarzı ile de tarih yazdı. Gençliği boyunca, Kaliforniya'da birkaç suç işledi ve bu da onu uzun bir hapis cezasına mahkum etti.

Sinemadaki kariyeri 1985 yılında Runaway Train filminde hükümlü olarak rol aldığı zaman başladı. Yıllar sonra, Animal Factory, Once Upon a Time in Mexico, ve The Devil’s Rejects filmlerinde rol aldı. Karakterleri her zaman kesici silah isimlerini taşır, bu yüzden takma adı Machete'dir.

17
James Hong / 439 film
Bu 91 yaşındaki Amerikalı aktör, şu anda 400'den fazla sayıdaki filmlerine rağmen hatırlanmasa da, 70 yıllık bir kariyere sahipti. 1950'lerde seslendirme sanatçısı olarak başladı ve daha sonra Kung-Fu dizilerinde rol aldı. 1970'lerde Diagnosis: Murder ve Chinatown gibi filmlerde parlamaya başladı. Ancak, daha sonra Blade Runner filmi ile bir kült yıldız oldu. O zamandan beri Friends ve Seinfeld gibi ünlü dizilerde rol aldı.

18
Eric Roberts / 577 film
1978'in sonlarında Roberts ilk çıkışını “En İyi Yeni Erkek Oyuncu” kategorisinde Altın Küre'ye aday gösterildiği King of the Gypsies'de yaptı. Kariyerinin zirve anlarından biri, 1983'te Star 80 filmindeki başrolüydü ve yine Altın Küre'ye aday gösterildi. 2 yıl sonra, Train from Hell rolü onu en tanınmış “en iyi yardımcı erkek oyuncu”lardan biri haline getirdi.

Aynı zamanda Julia Roberts'ın kardeşi ve Emma Roberts'ın babası olan aktör, bir röportajda, yılda 74 film çekmesine ve bugüne kadar tek bir iş teklifini bile reddetmemesine rağmen, oyunculuk tutkusunun hala ilk başladığı zamanlardaki gibi olduğunu söylemişti.

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Redmi 9A Ve 9C Telefonların Lansmanı 30 Haziran'da Yapılacak!

Sonraki

Kabus gibi görünen panoramik fotoğraf faciaları

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.