Nefesinizi kesecek çok ince detaylarla dolu 15 film seti

Nefesinizi kesecek çok ince detaylarla dolu 15 film seti

Filmleri seviyoruz ve iyi prodüksiyon tasarımına büyük saygı duyuyoruz. Filmlerde teknoloji ve yenilikler iyidir, ancak sihirli minyatür film setlerinden daha iyi ne olabilir? İşte detaylara gösterdikleri dikkat ile sizi şaşırtacak 15 inanılmaz film setinin listesi!

CGI sinemada en popüler görsel efekt tekniği haline gelmeden önce yapım şirketleri daha geleneksel sahne şekillendirme tekniklerine güvenmek zorunda kalıyordu. Yapım ekibi, inanılmaz derecede ayrıntılı hiperrealistik setler oluşturabilen profesyonel minyatürist ekiplerle çalışıyordu. Bugün bile, gelişmiş dijital teknoloji döneminde, bazı filmler hala gerçek minyatür setler ve maketler yapmayı tercih ediyor. Bu daha pahalı olsa da, çoğu zaman büyük ekranda daha gerçekçi görünür. Bu makalenin sonunda, bonus maddemizi kontrol ettiğinizden emin olun: görülmesi gereken yerler listenize kesinlikle koymak isteyeceğiniz büyüleyici bir yer!

Nefesinizi kesecek çok ince detaylarla dolu 15 film seti


1
Star Wars: The Empire Strikes Back
Çıkış Tarihi: 1980
Tahmini Bütçe: 18.000.000 ABD Doları

2
Star Wars: The Empire Strikes Back
Orijinal Star Wars üçlemesinin hala hayranların çoğunluğu tarafından serideki en iyi bölümler olarak görülmesinin nedenlerinden biri, filmlerin tipik bir yeşil ekranın önünde değil, gerçek, fantastik bir şekilde oluşturulmuş setlerde çekilmesidir. Çekimler, 60'tan fazla setin yapıldığı Londra Elstree Studios'ta gerçekleştirildi.

3
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
Vizyon Tarihi: 2017
Tahmini Bütçe: 230.000.000 ABD Doları

4
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
Karayip Korsanları filmleri, en son görsel efekt teknolojilerini, büyüleyici CGI çalışmalarını ve karmaşık film setlerini kullanmalarıyla bizi şaşırtıyor. Ve serinin son filmi Dead Men Tell No Tales de bu özellikten nasibini almıştr. Film için inşa edilmiş bu muhteşem gerçek boyutlu Black Pearl gemisine bir bakın!

5
Titanic
Vizyon Tarihi: 1997
Tahmini Bütçe: 200.000.000 ABD Doları

6
Titanic
Efsanevi Titanic'in 20. yüzyılda yapılmış en pahalı film olduğu biliniyor. Bütçesinin çoğu üretim tasarımına harcanmıştı - örneğin ünlü gemi, orijinaliyle neredeyse aynı boyutta yeniden inşa edildi.

7
Godzilla
Vizyon Tarihi: 1998
Tahmini Bütçe: 130.000.000 ABD Doları

1998 Godzilla, dijital özel efektleri daha geleneksel pratik efektlerle birleştirdiğinizde neler olduğuna iyi bir örnektir. Film için yaklaşık 20 farklı New York gökdelen modeli inşa edildi - bazıları 6 metre boyundaydı!

8
Blade Runner 2049
Vizyon Tarihi: 2017
Tahmini Bütçe: 150.000.000 ABD Doları

9
Blade Runner 2049
Denis Villeneuve’nin Blade Runner 2049’u Ridley Scott’ın orijinal Blade Runner’ının iyi bir devamıdır. Sadece oyuncular değil, özel efektler de çarpıcı ve çok başarlı. Fütüristik Los Angeles'taki efektlerin çoğu, CGI kullanımı ile değil, şaşırtıcı derecede karmaşık minyatürlerin yardımıyla gerçekleştirildi. Şehrin gerçekçi görünümünü yaratmak için, pratik efekt ekibi 1:48 ölçeğinde 37 bina yarattı.

Bugünün dijital çağında inanılmaz etkileyici bir başarı!

10
The Matrix Reloaded
Çıkış Tarihi: 2003
Tahmini Bütçe: 150.000.000 ABD Doları

İkinci Matrix filmindeki takip sahnesini hatırlıyor musunuz? Belki de sinematografi tarihindeki en gösterişli araba kovalamaca sahnelerinden biridir. Çekimleri yapmak için stüdyo, Alameda, Kaliforniya'da bir buçuk mil uzunluğunda sahte bir otoyol inşa etti. Çekimden hemen sonra otoyol yıkıldı.

11
The Lord of the Rings: The Two Towers
Çıkış Tarihi: 2002
Tahmini Bütçe: 94.000.000 ABD Doları

12
The Lord of the Rings: The Two Towers
Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, türünün en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Minyatürler üzerinde çalışan ekibin tüm setleri inşa etmesi 1000 günden fazla sürdü. Üçlemenin set üretiminden sorumlu olan Weta Atölyesi, 1: 4 ölçekli Miğfer Dibi de dahil olmak üzere 72 büyük minyatür inşa etti.

13
The Hobbit: An Unexpected Journey
Çıkış Tarihi: 2012
Tahmini Bütçe: 180.000.000 ABD Doları

Yüzüklerin Efendisi serisinin öncesinde geçen Hobbit için, Yeni Zelanda'da 100'den fazla sete sahip 8 dönümlük bir üretim tesisi inşa edildi.

14
2001: A Space Odyssey
Vizyon Tarihi: 1968
Tahmini Bütçe: 12.000.000 ABD Doları

15
2001: A Space Odyssey
Stanley Kubrick’in şaheseri 1968 yılında dijital efekt çağından önce piyasaya sürüldü. Filmi izlerken buna inanmak zor - A Space Odyssey'in görsel efektleri hala çok etkileyici. Bunu mümkün kılmak için Kubrick ve ekibi, tarama çekimleri gibi özel çekim teknikleri geliştirdi. Ünlü santrifüj sahneleri için devasa bir dönen set oluşturdular ve sıfır yerçekimi yanılsaması vermek için dönen kameralar kullandılar. Sonuç inanılmazdı!

16
Ghostbusters
Vizyon Tarihi: 1984
Tahmini Bütçe: 30.000.000 ABD Doları

Orijinal Ghostbusters, görsel efektler kullanan ilk komedilerden biriydi. Filmin yapım tasarımından sorumlu olan John DeCuir, daha önce Oscar'a 11 kez aday gösterildi, bu yüzden işi çok ciddiye aldı. Film için birkaç binanın modelleri ve gerçek boyutta Marshmallow Man da dahil olmak üzere birkaç köpük maket tasarladı.

17
Independence Day
Vizyon Tarihi: 1996
Tahmini Bütçe: 75.000.000 ABD Doları

18
Independence Day
Independence Day filmi dijital devrimin sınırında çekildi. Filmin %95'i hareket kontrol kameraları ve minyatürler yardımıyla çekildi. Beyaz Saray imha sahnesi için 1,5 mt. yüksekliğinde, 4,5 mt. yüksekliğinde bir maket oluşturuldu.

19
Back to the Future Part III
Vizyon Tarihi: 1990
Tahmini Bütçe: 40.000.000 ABD Doları

20
Back to the Future Part III
Her film aşığı büyük olasılıkla Robert Zemeckis'in Geleceğe Dönüş filmini duymuştur. Film hem ticari hem de kritik bir başarıydı. Popülerliğinin çoğu, üçlemenin seyri boyunca 4 farklı zaman periyodunu tasvir eden muhteşem yapım tasarımından kaynaklanmaktadır: '80'ler,' 50'ler, fütüristik 2000'lar ve 1885'in son yılı.

21
Escape From New York
Vizyon Tarihi: 1981
Tahmini Bütçe: 6.000.000 ABD Doları

New York'tan Kaçış, türünün en iyilerinden biri olarak kabul edilen kıyamet sonrası bir bilim kurgu filmi. Filmdeki olaylar, eski lüks Manhattan Adası'nın maksimum güvenlikli bir hapishaneye dönüştüğü yanmış, yıkık New York'ta gerçekleşiyor. Çekimler 1976 yangınından sonra hasar gören Doğu St. Louis'de gerçekleşti. Yine de New York gibi görünmesi için filmde gerçek New York binalarının çok sayıda minyatürü ve maketi oluşturuldu.

22
Jaws
Vizyon Tarihi: 1975
Tahmini Bütçe: 7.000.000 ABD Doları

Döneminin en korkunç filmi olan ve Steven Spielberg’in yönettiği Jaws birçok faktörden dolayı büyük başarı elde etti. Bunlardan biri film için yapılmış dev mekanik köpekbalığıydı. Bu köpekbalığı, mürettebat için o kadar sevimliydi ki, Spielberg'in avukatının adı verildi kendisine: Bruce. Köpekbalığı Bruce hala çok popüler, kendi Facebook sayfası bile var!

23
Lost in Space
Vizyon Tarihi: 1998
Tahmini Bütçe: 80.000.000 ABD Doları

Bu yıl Netflix, orijinali 1968 TV dizisi olan Lost in Space'i yeniden çekip yayınladı. Bundan önce, 1998'de New Line Cinema aynı TV dizisine dayanan bir film yayınladı. Filmin bu versiyonu eleştirmenlerden genellikle olumsuz eleştiriler alırken, esas olarak filmin pratik etkileri nedeniyle ticari bir başarıydı.

24
Bonus: Musée Miniature et Cinéma
Günümüz filmlerinde minyatürleri nadiren görebilseniz de, birçoğunu Fransa'daki Minyatür ve Sinematografi Müzesi'nde görebilirsiniz.

25
Bonus: Musée Miniature et Cinéma
Jurassic Park, Alien ve diğerleri gibi birçok ikonik film için yapılmış büyük bir minyatür koleksiyonuna sahip eşsiz bir müzedir.

26
Bonus: Musée Miniature et Cinéma
Sinema tarihinin bu kadar önemli bir bölümünü korumanın güzel bir yolu değil mi?

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Android 11 Kararlı Sürümünün Çıkış Tarihi Açıklandı Önceki

Android 11 Kararlı Sürümünün Çıkış Tarihi Açıklandı

Modern Dünya'ya ayna tutan acı ama gerçek karikatürler Sonraki

Modern Dünya'ya ayna tutan acı ama gerçek karikatürler

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.