Oyun bilgisayarı satın alırken önemli olanlar (ve olmayanlar) nelerdir?

Oyun bilgisayarı satın alırken önemli olanlar (ve olmayanlar) nelerdir?

Masaüstü oyun bilgisayarı büyük bir yatırımdır, bu nedenle satın alma işlemini ciddiye almak ve araştırma yapmak iyi bir fikirdir. Grafik kartınız, işlemciniz, RAM ve depolama alanınız arasında dikkate alınması gereken çok şey var. İşte bu yüzden size bir masaüstü oyununu nasıl satın alacağınızı göstermek için buradayız.

Bir oyun sistemini ilk kez bir araya getirmek, göz korkutucu bir görev, ancak zor olması gerekmiyor. Neyi arayacağınızı ve nerede arayacağınızı bildiğiniz sürece, ihtiyaçlarınızı anında karşılayacak bir oyun bilgisayarı oluşturabilirsiniz.

Tek boyut herşeye uymaz

Tek boyut herşeye uymaz

Çoğu oyuncu, bir bilgisayarın içindeki donanımla başlar. Bunu birazdan ele alacağız, ama oraya varmadan önce dış kısım hakkında konuşalım.

Oyun bilgisayarları artık birçok şekil ve boyutta geliyor. Falcon Northwest Tiki gibi küçük sistemler, Acer Predator G1 gibi orta boy kuleler ve Origin Millenium gibi monolitler var.

Küçük sistemler küçüktür. Göze batmazlar ve daha büyük sistemlerin sığamadığı yerlere uyarlar. Büyük bir masası olmayan veya bilgisayarı bir ev sinemasında kullanmak isteyen oyuncular için idealdir. Ancak küçültmek gelecekteki yükseltme seçeneklerini sınırlayabilir ve bazı küçük boyutlu bilgisayarlar, sınırlı soğutma alanlarından dolayı çok fazla gürültü çıkarır.

Orta kuleler iyi bir orta yoldur ve çoğu insan için idealdir. Tipik bir masanın altına, üstüne veya içine sığacak kadar küçüktürler, ancak yükseltilebilirlik ve kabul edilebilir soğutma sağlayacak kadar büyüktürler. Cam yan paneller ve süslü renk şemaları için biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekecek, ancak bunun sizin için önemli olup olmadığını zaten anlayacaksınız.

Tek boyut herşeye uymaz

Sonunda full tower olarak bilinen büyük kasalara geliyoruz. Bunlar genellikle o kadar büyüktür ki, önden veya arkadan sarkmadan masanın üstüne sığmazlar. Bazı modeler o kadar uzun ki bir masanın altına bile sığmaz.

Tam kule sistemi, orta boyutlardan biraz daha pahalı olabilir. Ancak bunlarla çalışmak son derece kolaydır, çünkü elleriniz de dahil olmak üzere onlara koymak istediğiniz her şey için yeterli alana sahiptirler, bu da büyük eldivenleriniz varsa çok yardımcı olabilir.

Origin ve CyberPower gibi bazı özel üreticiler, özelleştirme sırasında bir dizi kasa sunar. Full Tower kasalar, tutması ve çalışması en kolay olanıdır, ancak boyutlarını önceden bildiğinizden emin olun. Masaüstü alanı önemliyse ancak dar bir alanda çalışmak tamamen rahat değilseniz, orta boy bir kule seçin.

Daha küçük seçenekler vardır, ancak bunları değiştirmek daha zordur, genellikle daha yüksek seslidir ve tüm donanım seçimlerinizi desteklemeyebilir. Dahası, küçük form faktörlü kasalar ısınır, bu nedenle zorlu oyunları çalıştırmayı planlıyorsanız veya hız aşırtma girişiminde bulunmak istiyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Merkezden başlayın: İşlemci

Merkezden başlayın: İşlemci

İster sizin topladığınız, ister özel bir oyun donanımı, isterse Dell veya HP'den önceden yapılmış bir model olsun, bir oyun bilgisayarı satın aldığınızda, işlemci, göreceğiniz ilk teknik özellik olacaktır ve bunun iyi bir nedeni olacaktır. İşlemci, bir sistemin çoğu yazılımda nasıl çalışacağını belirler.

İşlemci çekirdek sayısı önemli bir husustur. Seçenekler, ana alanda iki ila 16 çekirdek arasında değişir. Aşırı bir bütçeniz olmadıkça, dört çekirdekli bir yonga, bazı yazılım ve oyunlarda performans sorunlarıyla karşılaşmamak için en alt seçiminiz olmalıdır.

Bununla birlikte, mevcut fiyatlandırma sayesinde, Intel'in i5-10600K veya AMD'nin Ryzen 5 5600X gibi altı çekirdekli bir yonga başlamak için iyi bir yerdir (sırasıyla en iyi Intel CPU ve en iyi AMD CPU toplamalarında görünürler) - son- 9600K ve 3600X gibi nesil benzerleri de harika seçeneklerdir.

Çok sayıda yüksek güçlü iş yapmak isteyenler, yazılımın yüksek çekirdek sayısından ne kadar iyi yararlanabileceğine bağlı olarak, bunun yerine sekiz veya daha fazlasını hedeflemek isteyebilir. Altı çekirdekli veya sekiz çekirdekli bir yonga, oyun oynamak için yeterlidir. Bunun ötesinde, Adobe Premiere ve AutoCAD gibi uygulamalar için çekirdek sayıları daha önemlidir.

AMD'ye karşı Intel söz konusu olduğunda, AMD, eşzamanlı çoklu okuma desteğinden yararlanan her yonga sayesinde daha fazla çekirdek ve çok daha iyi çok iş parçacıklı performans sağlayarak fiyat spektrumu boyunca daha iyi bir değer sunma eğilimindedir. En yeni Ryzen 5000 işlemciler, oyun ve üretkenlik görevlerinde Intel'in sunduğu her şeyi geride bırakıyor.

Bununla birlikte, bir nesil geri adım atan Intel, oyunlarda bir avantaja sahip. Şirketin amiral gemisi i9-10900K oyunlar için en iyi işlemcilerden biri olmaya devam ediyor, ancak size oldukça pahalıya mal olacaktır.

Çoğu modern oyun, aynı anda birden fazla çekirdeği kullanma konusunda daha iyi hale geliyor. Bununla birlikte, çözünürlükler daha yükseğe çıktıkça, aynı GPU ile eşleştirildiğinde işlemciler arasında neredeyse aynı performansı göreceksiniz. Bu nedenle oyun oynamak için çoğu durumda Core i9 veya Ryzen 9 gibi üst düzey bir işlemciye ihtiyacınız olmaz.

Harika bir GPU, harika bir oyun bilgisayarı yapar

Harika bir GPU, harika bir oyun bilgisayarı yapar

Oyun oynama konusunda biraz ciddiyseniz, grafik kartı en çok dikkat etmeniz gereken yerdir. Oyunlarınızı güzelleştirmek, yüksek kare hızları ortaya çıkarmak ve daha yüksek çözünürlükleri oynanabilir hale getirmek için en büyük ele sahip bileşendir.

Model numaraları size hikayenin çoğunu anlatıyor, daha yüksek numaralı kartlar tipik olarak daha fazla performans anlamına geliyor, ancak bilmeniz gereken püf noktaları var ve üçüncü taraf GPU ortaklarının hız aşırtmalı modelleri sürümler arasındaki performans açıklarını kapatabilir. Örneğin RTX 2060 Super, neredeyse daha maliyetli olan RTX 2070 kadar güçlüdür.

En alttan başlayarak, AMD RX 570 veya Nvidia GTX 1650 gibi giriş seviyesi GPU'lar, 1080p'de oynarken size iyi bir performans sağlayacaktır. Uygun kare hızlarında 1440p'de oyun oynamak istiyorsanız, son nesil RTX 2060 veya RX 5700 gibi daha güçlü bir şeye ihtiyacınız var. Mevcut nesilden, Nvidia'nın 3060 Ti'si en azından şu anda aynı fiyat aralığında tek seçenek.

Basit e-spor oyunlarından başka herhangi bir şeyde 4K görüntü veya 100'den fazla FPS ile ilgilenenlerin daha yüksek düşünmes ve ceplerinde daha derine inmesi gerekecek. Üst düzey grafik kartları size çok pahalıya mal olacak ve bazı durumlarda 1.000 doların üzerine çıkacaktır. 4K'da Nvidia'nın RTX 3080'i ve AMD'nin 6800 XT'i en iyi seçeneklerdir.

Öncelikli olarak oyun oynuyorsanız, grafik kartınız PC'nizin en önemli unsurudur. Üst düzey kartlar azalan getiri gösterse de - RTX 3060 Ti'nin oturduğu "tatlı nokta" 400 $ civarında - çoğu oyunda hala performans ölçeklendirmesi gösterecektir. Ancak bu, yalnızca bir GPU için daha fazla harcama yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir GPU bütçesi belirlemeden önce oynamak istediğiniz oyunu göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Yine de, daha yeni kartları tercih etmek genellikle iyi bir fikirdir, bu durumda Nvidia'nın GTX 20 serisi ve RTX 30 serisi GPU'ları ve AMD'nin RX 6000 serisidir. Bununla birlikte, Nvidia ve AMD'nin en son grafik kartları için stok sorunları devam ettiğinden, eski kartlarda da büyük bir değer vardır ve bu sizin tek seçeneğiniz olabilir.

Harika bir GPU, harika bir oyun bilgisayarı yapar

Grafik kartlarının genellikle kafa karıştıran unsurlarından biri video belleği (veya VRAM). Ne kadar sistem RAM'ine ihtiyacınız olduğunu bulmak kolaydır, ancak GPU'ların belirlenmesi biraz daha zordur. Kendinizi benzer ancak farklı VRAM miktarları sunan iki kart arasında bir seçim yaparken bulabilirsiiz. Daha fazla VRAM'in kendi başına genel performans üzerinde önemli bir etkisi yoktur, ancak bir video kartının belirli görsel özellikleri daha iyi kullanmasına izin verir ve daha yüksek çözünürlükler için bir zorunluluktur.

1080p civarında modern oyun için temel 3 GB olmalıdır, ancak içinde fazla para yoksa 4 GB'a çıkarırız, çünkü yeni kartların çoğu şu anda bu rakamı desteklemektedir. Daha yüksek ayrıntı ayarlarını kullanarak oynamak ve sisteminizi geleceğe hazır hale getirmek istiyorsanız, 8 GB için birkaç dolar daha harcamaya değer, ancak özellikle düşük çözünürlüklerde kesinlikle gerekli değildir.

Birden fazla video kartı önermiyoruz. Bir zamanlar üst düzey oyunlar için harika bir seçim olsa da, günümüzde çoklu kart yapılandırmaları genellikle tam potansiyellerini ortaya çıkarmalarını engelleyen sürücü veya oyun desteği sorunlarıyla karşılaşıyor. Birden fazla kart aynı zamanda tek bir karttan daha yüksek ve daha sıcaktır ve Nvidia'nın en son GPU'ları onu desteklemiyor bile (iki RTX 3090'a 3.000 $ harcamak istemiyorsanız).

AMD veya Nvidia arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, Nvidia RTX 30 serisi ve 20 serisi GPU'larında ışın izleme desteğine sahiptir, ancak bu tek başına satın almak için harika bir neden değildir. Işın izlemeyi destekleyen oyunların mevcut listesi en iyi ihtimalle minimal, gelecekte genişleyen ek başlıkların desteğiyle, ancak yine de kapsamlı olmaktan uzak. Yalnızca ışın izleme için bir grafik kartı satın almak şimdilik harika bir yatırım değil. Bununla birlikte, Nvidia'nın Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) teknolojisi, DLSS 2.0 oyunlarının her zamankinden daha iyi görünmesiyle satın almak için bir neden.

Her iki şirketin sürücüsü de, oyunlarınızın görünümünü iyileştirmek için girdi gecikmesini azaltma yazılımı ve görüntü keskinleştirme sunar.

Gereksiz RAM için para harcamayın

Gereksiz RAM için para harcamayın

64 GB'a varan sistem RAM'iyle birlikte gelen Alienware Area-51 R5 gibi sistemleri test ettik. Bu oyun oynamak için aşırı bir şeydir.

Modern oyun sistemleri için iyi bir temel, özellikle son aylarda fiyatların düşmesiyle de 16 GB'dir. Ancak daha eski oyunlar oynuyorsanız 8 GB ile işinizi halledebilir veya ek tasarruf sağlamak için ayrıntı veya kare hızından ödün vermeyi düşünmeyin.

Sonuçta bellek, daha sonra yükseltilmesi en kolay ve en uygun fiyatlı olanlardan biridir.

Masaüstünde neye ihtiyacınız olduğuna dair bir fikir vermesi için altı popüler oyun için mevcut bellek gereksinimi tablosu aşağıda verilmiştir:

  • Fortnite - minimum 8 GB, 16 GB önerilir
  • Doom Eternal - minimum 8 GB, 8 GB önerilir
  • Destiny 2 - 6 GB minimum, 8 GB önerilir
  • PUBG - minimum 8 GB, 16 GB önerilir
  • Overwatch - minimum 4 GB, 6 GB önerilir
  • Half-Life: Alyx - 12 GB

Bununla birlikte, 16 GB'ın üzerindeki ek bellek yalnızca kullanılmadan kalır. 16 GB'ın üzerinde RAM için harcanabilecek herhangi bir para, bunun yerine performans üzerinde daha büyük bir etkisi olan bir bileşene aktarılmalıdır.

Ancak şunu aklınızda bulundurun: Sistem belleği yalnızca oyunlar tarafından kullanılmaz. Bilgisayarınızda çalışan her şey, işletim sisteminizden fare ve klavye sürücülerinize kadar bellek gerektirir. Destiny 2 çalışırken tek başına 6 GB sistem belleği kullanıyorsa, diğer her şey için yeterli miktarda kullanılabilir belleğe ihtiyacınız vardır. Geliştiricilerin daha yüksek miktarlar önermesinin nedeni budur, böylece oyun aktif kalırken PC'nizde nefes alma alanı olur.

Ve tüm uygulamalar bir miktar RAM kullandığından, 16 GB yeterli olmayabilir. Yalnızca oyun oynuyorsanız, 16 GB mükemmeldir. Ancak, Pro Tools gibi DAW'lar veya Adobe Premiere gibi video düzenleme uygulamaları gibi diğer zorlu uygulamaları çalıştırmayı planlıyorsanız, 32 GB daha iyidir. 64 GB, çok özel ihtiyaçlarınız olmadıkça neredeyse tüm durumlarda aşırıdır ve bir tüketici makinesinde 128 GB sadece övünme hakları içindir.

Bellek hakkında son bir not: Yapılandırmanızın en az iki ram ile geldiğinden emin olun. Bazı oyun masaüstü bilgisayarları 8 GB RAM reklamı yapar ancak yalnızca tek bir 8 GB bellek içerir. İki çubuk, çoğu anakartta çift kanallı bellekten yararlanmanıza olanak tanır ve bu da veri aktarım hızını tek bir çubuğa göre etkili bir şekilde ikiye katlar.

Katı hal sürücüleri (SSD) hızlı ve artık daha uygun fiyatlı

Bugün satılan bilgisayarların çoğu, en az 500 GB mekanik sabit sürücü ve çoğu durumda 750 GB veya 1 TB modelle birlikte gelir. Elbette daha fazla alan daha iyidir, ancak kullanılmayan alana gerek yoktur, bu nedenle önerimiz basittir: İhtiyaç duyduğunuz kadar alan satın alın ve diğer her şeyi performansa odaklayın.

SSD'lerin devreye girdiği yer burasıdır. Katı hal sürücüleri yalnızca sabit sürücülerden çok daha hızlı değil, aynı zamanda eskisinden çok daha ucuzdur. SATA SSD'ler, bu noktada karşılaştırılabilir depolama boyutlarında sabit sürücülerin fiyatının yalnızca iki katıdır ve çok büyük alana ihtiyacınız yoktur. 512GB SSD, Windows'u ve oyunlarınızın çoğunu depolamak için yeterlidir ve PC'nizin nasıl hissettirdiği konusunda ve oyunlarınızın ne kadar hızlı yüklendiğinde büyük bir fark yaratacaktır.

Katı hal sürücüleri (SSD) hızlı ve artık daha uygun fiyatlı

Kasanın içinde iyi bir SSD ile, Windows 30 saniyeden kısa bir sürede açılmalı ve kullanıma hazır olmalıdır. Bir sabit sürücüye yüklenmesi bir dakika süren oyunlar, bir SSD üzerinde 10 ila 20 saniye içinde yapılmalıdır.

Karşılaşacağınız iki tür SSD vardır: Standart 2,5 inç SATA SSD'ler ve M.2 NVMe SSD'ler. 2,5 inç sürücüler en tanıdık olanlardır. Tıpkı geleneksel sabit sürücüler gibi verileri aktarmak için bir SATA 3.0 bağlantısı kullanırlar ve güç kaynağından harici güce ihtiyaç duyarlar.

M.2 SSD'ler anakarta yerleştirilir ve genellikle 2,5 inçlik muadillerinden çok daha pahalıdır, ancak bunun bir nedeni vardır. "M.2" bölümü, ana kartınıza yerleştirilen küçük bir çubuk olan biçim faktörünü ifade eder (referans için yukarıdaki resme bakın). "NVMe" bölümü, veri aktarımı için SATA yerine PCI Express kullanan sürücüyü ifade eder. PCIe, SATA'dan çok daha fazla bant genişliğini destekleyerek M.2 NVMe sürücülerini 2,5 inçlik benzerlerinden daha hızlı hale getirir.

Bununla birlikte, tüm M.2 sürücüleri PCIe kullanmaz. Spesifikasyona bağlı olarak PCIe veya SATA kullanabilirler. Sürücünün, yukarıdaki Samsung 970 Evo sürücüleri gibi "NVMe" ile işaretlendiğinden emin olun.

Hangi sürücüyü satın alırsanız alın, birincil depolama cihazınız olarak seçtiğiniz SSD'nin işletim sistemini içerdiğinden emin olun. Günlük kullanımda hızlı önyükleme sürelerinin ve hızlı çalışmanın avantajlarından yararlanacaksınız. Bu aynı zamanda, 200 GB'tan daha az alana sahip bir SSD önermememizin nedenidir. Windows yüklendiğinde, küçük bir sürücü yalnızca bir avuç oyun içerebilir.

Medya veya iş için çok fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, yalnızca Windows ve oyunlar için SSD ile ek alan için ikincil bir sabit sürücü kullanmayı düşünün.

Serin ve sessiz

Soğutma doğrudan performansla ilgili değildir, ancak bilgisayarınızdan aldığınız zevkin yanı sıra etkisi de olabilir. AMD CPU'lar ve tüm grafik kartları, kutudan çıkar çıkmaz kendi soğutucularıyla birlikte gelir; bu nedenle, gürültü seviyelerini önemsemiyorsanız veya hız aşırtma için bileşenleri soğuk tutmuyorsanız, daha fazla düşünmenize gerek yok - özellikle de gürültünün önemli olmadığı yerlerde kulaklıkla oynayın.

Son Intel işlemciler stok soğutucusuyla birlikte gönderilmez. Bununla birlikte, yaklaşık 30 $ karşılığında makul bir soğutma çözümü bulabilirsiniz.

Fısıltı kadar sessiz bir bilgisayar istiyorsanız ve / veya onu temel özelliklerinin ötesine taşımak istiyorsanız, gelişmiş soğutma hakkında düşünmek iyi bir fikirdir. Büyük hava soğutucular, bir CPU'yu soğutmanın en ekonomik ve verimli yollarından bazılarıdır, ancak hepsi bir arada su soğutma ve özel döngüler de bir seçenek olabilir.

Grafik kartları biraz daha karmaşıktır, ancak onları da suyla soğutabilirsiniz. Daha düşük gürültü seviyeleri ve daha iyi performans sağlamak için iyi bir özel soğutma çözümüne sahip üçüncü taraf bir kart satın almanızı öneririz.

Güç Kalkanları devrede

Güç Kalkanları devrede

İhtiyacınız olan kaliteyi elde etmek için biraz daha fazla harcamanızı tavsiye ettiğimiz bazı bileşenler var. İyi bir güç kaynağı (PSU) en iyi örnektir.

Asla zayıf bir PSU satın almayın, çünkü ucuz bir PSU ölebilir ve diğer bileşenleri de kendiyle birlikte götürebilir. Dikkate alınması gereken ilk şey, watt değerinizdir. Bilgisayarınızın gerekli watt değerini biraz aşan bir PSU seçin, ancak aşırıya kaçmanıza gerek yok (örneğin, 650 w PSU, 400 w olarak derecelendirilmiş bir yapı için mükemmeldir).

Ardından, bir 80 Plus sertifikası arayın. 80 Plus standardı, güç verimliliklerine göre PSU'ları derecelendirir ve birden çok katman vardır. Örneğin, 80 Plus sertifikalı PSU'lar ortalama güç çekiminde% 80 güç verimli iken, aynı watt aralığında 80 Plus Titanium PSU'lar% 92 güç verimlidir.

80 Plus sertifikası, güç verimliliği hakkında basitçe bir açıklama yapar. Bununla birlikte, 80 Plus derecelendirmesine sahip PSU'lar, bu derecelendirmeyi kazanmak ve reklamı yapılan watt değerini sağlamak için genellikle daha iyi bileşenler kullanır.

Son olarak, modüler, yarı modüler ve modüler olmayan PSU'lar bulacaksınız. Modüler olmayan güç kaynakları, yukarıdaki görüntüde olduğu gibi PSU'nun kendisine bağlı tüm kablolara sahiptir. Yarı modüler PSU'lar, anakartınızın 24 pimli güç konektörü gibi bazı temel kablolara sahiptir, ancak video kartınız için 8 pimli güç gibi diğer bileşenler için çıkarılabilir kablolar sağlar. Son olarak, modüler güç kaynakları tüm kablolar çıkarılmış olarak gelir.

Modüler bir PSU'nun iyi tarafı, yalnızca gerçekten kullanacağınız kabloları takmanız gerektiğidir, bu da bina ve kablo yönetimini çok daha kolay hale getirir. Bununla birlikte, modüler PSU'lar pahalıdır, bazen modüler olmayan emsallerinden iki kat daha fazladır. Modüler olmayan bir PSU seçerek büyük tasarruf edebilirsiniz.

Parçaları bir araya getirmek

Parçaları bir araya getirmek

Her şeyi bir araya getiren anakartınızdır. Burada ucuza gitmek istemezsiniz ama çok pahalıya da gitmenize gerek yok. Dikkate alınması gereken iki husus vardır: Soket ve yonga seti. Neyse ki ilkini bulmak kolay. Her işlemci belirli bir sokete uyacak şekilde üretilir - örneğin Ryzen 3000 işlemciler AM4 soketini kullanır - bu yüzden sadece CPU'nuzun ana kartınızdaki sokete uyduğundan emin olmanız gerekir. Önceden oluşturulmuş bir makine satın alıyorsanız, soket konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Yonga seti daha ilginç. Hem AMD hem de Intel, farklı fiyatları hedefleyen farklı özelliklere sahip farklı yonga setleri sunar. Örneğin, Intel'in amiral gemisi Z490 yonga seti hız aşırtmayı desteklerken daha ucuz B460 yonga seti desteklemez. Benzer şekilde, AMD'nin üst düzey X570 yonga seti, daha ucuz B550 yonga setine kıyasla daha fazla PCIe şeridine sahiptir.

Açıkçası yonga setleri arasında düşünülmesi gereken neredeyse çok fazla şey var. Oyun oynamak için önemli soru, işlemcinizi overclock etmek isteyip istemediğinizdir. AMD, X ve B serisi yonga setlerinde hız aşırtmayı desteklerken, Intel yalnızca X serisi yonga setlerinde hız aşırtmayı destekler. Aksi takdirde, anakartınız neredeyse sıfır performans etkisine sahip olacaktır.

Bununla birlikte, performansın dışında bazı hususlar vardır. Üreticiler, anakartlarında daha iyi ağ yetenekleri veya daha iyi bir ses yongası gibi farklı özellikler ekleyecekler. Ayrıca, anakartlar farklı genişletilebilirlik seviyelerine sahiptir (örneğin, bazıları yalnızca iki RAM yuvasıyla gelebilir). Anakartınız için çok fazla para harcamanıza gerek yok, ancak hız aşırtma desteği, genişletilebilirlik ve ağ ve ses gibi diğer özellikleri göz önünde bulundurmalısınız.

Sizin için önemli olan şeylere odaklanın

Oyun bilgisayarı dengeleyici bir harekettir. Yatırımınızı doğru bileşenlere tartmak önemlidir.

Grafik kartı ve CPU, bir oyunun görünümünü iyileştirmek için bütçenizin büyük kısmını almalıdır. Daha hızlı depolama, sistemin genel hissini ve her şeyin ne kadar hızlı yüklendiğini iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Süslü bir kasa iyidir, ancak oyunlarınızın daha iyi oynamasını sağlamaz. Daha fazla belleğin yeri vardır, ancak gerçekte kullanacağınızdan daha fazlasıysa, pek bir şey yapmaz.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, nihai sonuç hakkında kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir bilgisayar oluşturun. İyi görünmek önemliyse, sizinkinin önemli olduğundan emin olun. Tweak ve overclock yapmak istiyorsanız, daha güzel bir anakart ve iyi bir soğutucu almak için biraz para harcayın. Oyun performansınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz şeyler var, ancak sizin için doğru bilgisayarı almak en önemli şeydir.


Yazarın Diğer Yazıları

İPhone SE Plus, 2021 Yılının İkinci Yarısında Gelecek! Önceki

İPhone SE Plus, 2021 Yılının İkinci Yarısında Gelecek!

Android 12 Güncellemesi İle Aynı Anda İki Ekran Kullanılabilecek! Sonraki

Android 12 Güncellemesi İle Aynı Anda İki Ekran Kullanılabilecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.