Akıllı telefon satışları rekor düşüş gösterdi

Akıllı telefon satışları rekor düşüş gösterdi

Analislerin yaptığı açıklamalara göre, küresel alanda akıllı telefon satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre % 38 düşüşle rekor kırdığını söylediler.

Çin'de başlayıp tüm dünyaya yayılan coronavirüs global alanda akıllı telefon sevkiyatlarını düşürdü. Bunun sonucunda dünyanın en büyük pazarlarından biri olan ve  hayati bir üretim merkezi olan Çin, Şubat ayında üretim bakımdan en düşük seviyelerde olduğu söylendi. 

Analistlere göre, dünya çapında telefon sevkiyatları Şubat 2020'de, geçen yılın aynı ayında 99.2 milyon adede göre % 38 düşüşle 61.8 milyon adede geriledi. Analist firması, yaşanan bu büyük düşüşü Asya'daki talep çöküşüne bağladı. Strategy firması analisti Neil Mawston, "Şubat 2020, dünya çapında akıllı telefon pazarı tarihindeki en büyük düşüşü gördü." Dedi. 

Çin'de virüs nedeniyle daralan akıllı telefonların arzı ve talebi, Asya'da ağır bir çöküşe sebep oldu ve dünyanın geri kalanında da talep düşüklüğüne neden oldu. Akıllı telefon endüstrisi açısından, en kötü çağını yaşadıkları bir dönem haline geldi.

Apple gibi şirketlerin, virüsün neden olduğu üretim düşüklüğü nedeniyle, beklenen satış hedeflerini karşılamayacaklarına dair uyarılarıda bulunmuşlardı.

Apple, Şubat ayında yaptığı açıklamada, Coronavirüs'ün hem Çinli müşterilerden gelen talebi hem de ülke içindeki üretim yeteneklerini kaybettiğini belirtti.

Akıllı telefon satışları rekor düşüş gösterdi

Çin, dünyanın en büyük pazarlarından biri ve iPhone gibi cihazların bir araya geldiği birincil ülke konumundadır. Apple, fabrikaların daha sonra çevrimiçi olacağı için, dünya çapında iPhone sıkıntısı olacağını söylemişti. 

Coronavirüs yaşama şeklimizi değiştirerek evde kalmak ve insanların kendilerini diğerlerinden izole etmek konusunda tüm dünyayı zorluyor.

Salgın okulların kapanmasına neden olurken, NBA gibi dünyaca ünlü birçok faaliyetlerin bitmesine neden oldu.

Qualcomm, Apple, Samsung ve dünyadaki diğer büyük telefon satıcılarının çoğuna kablosuz çipler sağlayan dünyanın en büyük teknoloji üreticilerindendir.

Qualcomm CEO'su Steve Mollenkopf Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin coronavirüs salgınından kurtuldukça, ülkede akıllı telefon alımlarının normale döneceğini söyledi.

Mollenkopf, "Sadece Çin'de cep telefonu aktivasyonlarına bakıyorsanız. Ocak sonunda büyük bir düşüş görürsünüz." dedi. Ancak o ülkedeki alımlar Mart ayında toparlandı. “Bu gerçekten bir yıl önce sahip olduğunuz seviyeye geri döndü. Diyerek söze şöyle devam etti: "Şubat ayında çok zor bir dönemdi ama bunun geri döndüğünü görmek güzel." Yetkili, Qualcomm müşterisi olan akıllı telefon tasarlayan şirketler, tedarik zincirlerinin yaklaşık % 70 ile % 80 kapasiteye döndüğünü görmek sevindirici olduğunu söyledi.

Apple, Çin'de bulunan mağazalarını yeniden açtı, ancak Asya ülkesi dışındaki tüm perakende satış yerlerini süresiz olarak kapattı. Ayrıca COVID-19 tedarik zincirini kısıtladığı için online iPhone alımlarını da sınırladı. Tüketiciler kişi başına sadece iki iPhone veya iPad satın alabilir. Apple bu tarz limitleri en son 2007 yılında uygulamıştı.

Apple bu hafta iki yeni ürün ile piyasaya girdi. Apple'ın ürünleri bir klavye ve klavye ile birlikte yeni bir iPad ve güncellenmiş bir MacBook Air'i oldu.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Google, coronavirüs için web sitesi açtı! Önceki

Google, coronavirüs için web sitesi açtı!

Coronavirüs telefonunuzda nasıl yaşar ve nasıl temizlenir Sonraki

Coronavirüs telefonunuzda nasıl yaşar ve nasıl temizlenir

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.