Size en uygun iPhone'u nasıl seçebilirsiniz?

Size en uygun iPhone'u nasıl seçebilirsiniz?

Hangisinin sizin için en iyi iPhone olduğunu bulmak karmaşık olabilir. Burada biz devreye giriyoruz ve ağır işi yani kıyaslamayı sizin için hallediyoruz.

Yeni bir iPhone satın almak, altı mevcut modelden (iPhone 11 Pro ve Pro Max, iPhone 11, iPhone XR ve iPhone 8 ve 8 Plus), çoklu depolama kapasitelerinden, farklı özelliklerden ve çok farklı fiyatlardan seçim yapmak anlamına gelir. Face ID'yi kullanmak isteyip istemediğinizi veya ilgilendiğiniz her şeyin Animojiler olup olmadığını bilmeniz gerekir. Belki mümkün olan en büyük ekranı veya en iyi kamerayı almanız en önemli şey. Anlaşılması gereken çok şey var!

Yeni bir iPhone satın almayı planlıyorsanız, sizin için neyin önemli olduğunu ve neyin önemli olmadığını bulmanız gerekir. İşte sizin için en iyi iPhone'u seçmeyi biraz daha kolaylaştıran her model hakkında bazı bilgiler.

Size en uygun iPhone'u nasıl seçebilirsiniz?

iPhone 11 Pro ve Pro Max


 
Artılar

 • Son model: En havalı, en ileri teknolojiye sahip olmak sizin için önemliyse, iPhone 11 Pro serisi tek seçeneğinizdir. Bunlar, uçtan uca OLED, HDR ekran, en üst düzey üç kamera sistemi ve gelişmiş IP68 su geçirmezliği sunan tek iPhone'lar.
 • En büyük ve en iyisi: iPhone 11 Pro, serinin en iyisi. En büyük ekrana sahip - 11 Pro'da 5.8 inç, 11 Pro Max'de 6.5 inç - bu da müthiş oyun ve multimedya sağlıyor.
 • En iyi ekran: iPhone 11 ve XR'nin tüm modellerinde telefonun tüm yüzünü kaplayan kenardan kenara bir ekran olsa da, yalnızca iki 11 Pro modeli üstün OLED teknolojisini kullanır ve son derece ayrıntılı, canlı renkli HDR görüntüler sunar. İPhone 11 ve XR'nin ekranı uçtan uca, ancak farklı bir teknoloji kullanıyor ve diğer özellikleri sunmuyor.
 • En iyi kamera: Her üç iPhone 11 modelindeki kullanıcıya bakan kamera aynı olabilir, ancak arka kameralar oldukça farklıdır. Her üç iPhone 11 modeli de 12 megapiksel çözünürlük sunarken, yalnızca 11 Pro ve 11 Pro Max spor geniş açılı, ultra geniş açılı ve telefoto lensler, optik zoom ve optik görüntü sabitleme ve 10x'e kadar dijital zoom var. Ayrıca iPhone XR'de olmayan üç Portre Aydınlatma seçeneği var.
 • Face ID: Her iki iPhone 11 Pro modeli de iPhone'un kilidini açmak ve Apple Pay işlemlerini onaylamak için yeni nesil Face ID tanıma sistemini kullanıyor. 11 ve XR de bu özelliğe sahiptir.
 • Kablosuz Şarj: Mevcut tüm iPhone modelleri Qi standardını kullanarak kablosuz şarjı destekler. İPhone'unuzu takmayı unutun; sadece pili doldurmak için bir şarj matına yerleştirin.
 • En fazla depolama alanı: Yalnızca iPhone 11 Pro modelleri 512 GB'a kadar depolama alanı sunar. Diğer herhangi bir modelin sunduğu en fazla depolama 256 GB (standart iPhone 11'de).
 • NFC ve Apple Pay: 11 Pro serisi, Apple Pay ile yapılan işlemler için kullanılan kablosuz standart olan NFC (Yakın Alan İletişimi) desteğini içerir. Bu listedeki diğer tüm iPhone'lar Apple Pay'ı da destekler.
 • Daha yeni işlemciler: En yeni, en hızlı yongalar iPhone 11 Pro'da (ve standart iPhone 11'de) görünür. A13 Bionic çip, önceki nesil iPhone XS'deki çipten çok daha hızlı performans sunuyor.
 • Apple Watch ve AirPods uyumlu: Bu listedeki her telefon, AirPods Pro dahil olmak üzere Apple Watch ve Apple'ın kablosuz AirPods kulaklıklarının tüm nesillerinde çalışır.
 • Boyut ve Ağırlık: iPhone 8'deki ekrandan bir inçten daha büyük bir ekrana sahip olmasına rağmen, iPhone 11 Pro sadece 0,22 inç daha uzun ve 0,16 inç daha geniş. 11 Pro ayrıca 8'den daha ağır 1.41 ons.

Eksiler

 • Premium fiyat: Tüm bu şaşırtıcı özellikler ucuza gelmiyor. İPhone 11 Pro serisi, iPhone X ve XS'yi şimdiye kadarki en pahalı iPhone'lar olarak eşitliyor. 

iPhone 11


 
Artılar

 • İPhone 11 Pro'nun neredeyse tüm özellikleri: iPhone 11, 11 Pro serisinin sunduğu özelliklerin neredeyse tamamını sunuyor. Farklılıkların tam bir incelemesi için aşağıdaki eksilerini inceleyin, ancak 11 ve 11 Pro, çoğu insanın 11'in sunduğu şeylerden heyecan duyacak kadar yakın.
 • Daha cazip fiyatlar: 11'in 11 Pro ile karşılaştırıldığında belki de en cazip yönü fiyattır. 

Eksiler

 • Farklı Ekran: iPhone 11'in daha düşük fiyatları için yapılan ticaret, temel özelliklerinin 11 Pro serisinin eşdeğer öğeleri kadar premium olmadığıdır. Bu farklılıklardan ilki, ekranı oluşturmak için kullanılan teknolojidir. 11 büyük, parlak, güzel bir ekran sunarken, eski LCD teknolojisini kullanıyor, HDR'yi desteklemiyor ve daha küçük bir renk gamına sahip. Fark çoğu insan için büyük bir fark yaratmayabilir, ancak modelleri karşılaştırırken fark edilir.
 • Sadece İki Kamera: Üç iPhone 11 modelinin hepsi aynı ön kamera sistemine sahiptir, ancak arka kameralar farklıdır. 11 Pro'daki üç kamera sisteminin aksine, standart iPhone 11'in iki arka kamerası var. Ultra geniş açılı lens yoktur ve 5x zumda maksimuma çıkar. Yine de, çoğu insanın sahip olduğu en iyi kamera olması muhtemeldir. Daha Az Maksimum Depolama: Standart iPhone 11, 11 Pro nun 512GB alanına kıyasla 256GB depolama sunar.
 • Daha Az Su Yalıtımı: 11, 2 metreye kadar suya batırılmış 30 dakikaya kadar dayanacak şekilde su geçirmezdir. Öte yandan 11 Prolar, 4 metreye kadar aynı sürede hayatta kalabilirler.

iPhone XR


 
Artılar

 • Büyük, parlak ekran: iPhone XR, 11 Pro'nun Gerçek Tonu, OLED ekranına sahip olmasa da, ekranı hala müthiş. XR'nin 6.1 inçlik, uçtan uca LCD'si oldukça büyük ve harika görünüyor.
 • Pil ömrü: XR üzerindeki pil, selefi XS'den birkaç saat daha iyi.
 • Cazip fiyat: XR, daha ucuz bir fiyata standart iPhone 11'in önemli özelliklerinin çoğunu sunuyor. Sadece 599 $ 'dan başlayan 11'e biraz benzeyen bir XR alabilirsiniz.
 • Çok iyi kameralar: XR'deki kameralar 11 serilerindekilerden bir nesil geride, ancak yine de çok iyi. Buradaki temel fark, XR'nin arkasında sadece tek bir kamera olması, bu nedenle ultra geniş ve telefoto lenslerin yanı sıra bazı görüntü sabitleme ve yakınlaştırma özelliklerinden yoksun olması.
 • En önemli iPhone 11 özellikleri: Birçok yönden, XR 11'e çok benzer. Aynı Face ID'yi, aynı kablosuz şarj seçeneklerini ve diğer özellikleri içerir. Kesinlikle en yeni, en üst düzey özelliklere ihtiyacınız olmadığı sürece, XR, 11'i harika yapan, ancak daha düşük bir fiyata sunan bir çok şey sunar.

Eksiler

 • LCD ekran: XR'de kullanılan LCD ekran, 11 Pro serisindeki OLED kadar iyi değil. Bu ekranda kullanılan teknoloji daha düşük bir renk aralığına ve hassasiyete sahiptir ve o kadar parlak değildir. Ortalama bir kullanıcı, farkı fark etmeyebilir.
 • Daha düşük maksimum depolama alanı: 11 Pro 512 GB'a kadar çıkarken, XR'nin depolama alanı maksimum 256 GB'tır. Bu nedenle, telefonunuzda muazzam miktarda depolama alanına ihtiyacınız varsa, XR ile bazı sınırlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Daha Ağır: XR'nin gövdesi 11'den farklı malzemelerden yapılmıştır, bu yüzden biraz daha ağırdır. XR, 6.62 ons iPhone 11 Pro'dan biraz daha ağır olan 6.84 ons ağırlığında. Yine de standart iPhone 11 ile aynı ağırlık.
 • Daha az su geçirmezlik: XR'nin su geçirmezlik özellikleri 11'e göre biraz daha az etkilidir. İPhone 11, 2 metre derinliğe kadar 30 dakika hayatta kalabilirken, XR 1 metre suda sadece 30 dakika dayanabilir.

iPhone 8 Plus


 
Artılar

 • İPhone XR'ye oldukça yakın: iPhone 8 Plus ve iPhone XR birçok önemli açıdan benzer. Yukarıdaki listedeki birçok şey hem XR hem de 8 Plus için geçerlidir. Yapılmayan birkaç şey için aşağıdaki eksiler bölümüne bakın.
 • Dokunmatik Kimlik: Apple'ın 2. nesil parmak izi tarama teknolojisi 8 serisine entegre edilmiştir, bu nedenle parola girmek ve satın alma yapmak telefonunuzun Ana Ekran düğmesine basmak kadar basittir. Her iki iPhone 8 modelinde de Face ID yok.
 • Daha az pahalı: Bir iPhone 8 Plus satın almak cüzdanınızda daha kolaydır.

Eksiler

 • Face ID yok: iPhone 8 serisi, Face ID yerine Touch ID kullanıyor. 8 Plus'ta yüz tanıma ve onunla birlikte gelen her şeyi (Animojis dahil) alamazsınız.
 • Daha az ekran: 8 Plus'ın Retina Ekranı şaşırtıcı olsa da, 11 Pro'daki ekran kadar iyi değil. OLED kullanmıyor, uçtan uca değil ve HDR'yi desteklemiyor. 8 Plus ayrıca 11 Pro'daki 5.8 inç ekrana, 11 ve XR'deki 6.1 inç ekrana ve 11 Pro Max'deki 6.5 inç ekrana kıyasla 5.5 inç ekrana sahip.
 • Daha büyük ve daha ağır: 8 Plus, bir inç uzunluğunun yaklaşık üçte biri ve 11'den yarım ons daha ağırdır. Bu çok fazla gelmeyebilir, ancak telefonun elinizde veya cebinizde nasıl hissettiğini değiştirebilir.

iPhone 8


 
Artılar

 • 8 Plus ile neredeyse aynı özellikler: 8 Plus'ın hemen hemen her özelliği 8'de de mevcut (aşağıda eksileri görebilirsiniz). Depolama seçenekleri, işlemciler, kablosuz şarj, 3D Touch, Touch ID, NFC ve Apple Pay desteği ve Apple Watch uyumluluğu söz konusu olduğunda iki telefon aynıdır.
 • İyi ekran: iPhone 8, 4.7 inç ekran sunuyor. Bu, 8 Plus'lar kadar büyük olmasa da ve XR veya 11 Pro'dan çok daha küçük olsa da, birçok kullanıcı için iyi bir boyut.
 • En İyi Fiyat: iPhone 8'in her modeli, eşdeğer iPhone 8 Plus veya iPhone XR / 11'den daha düşük maliyetlidir.

Eksiler

 • Son teknoloji özellikleri yok: Face ID'yi veya OLED / HDR / uçtan uca ekranı 8'de bulamazsınız. 8'de ayrıca 8 Plus ve XS / XR'nin gelişmiş fotoğraf özelliklerinden bazıları yok; Mesela Portre modu.
 • Daha küçük ekran: iPhone 8'in ekranı, 8 Plus'tan bir inçin yaklaşık dörtte üçü, 11'den neredeyse bir buçuk inç ve XS Max'ten neredeyse iki inç daha küçük. Mümkün olan en büyük ekrana ihtiyacınız varsa, diğer modelleri inceleyin.
 • Daha az kamera: 8'deki kamerada geniş açı, telefoto ve üst düzey alan derinliği efektleri bulunmuyor. Bazı durumlarda fotoğraflar XR veya 11 ile çekilen fotoğraflar kadar iyi olmayabilir.

Size en uygun iPhone'a karar verme

Bir teknoloji satın alma işlemi yaparken genel kural, karşılayabileceğiniz en iyi cihazı satın almaktır. Hangi iPhone'u satın alacağınıza karar vermek söz konusu olduğunda da bu geçerlidir. 

İPhone 11 veya 11 Pro'yu karşılayabiliyorsanız, alın. En uzun süre dayanacak, en iyi performansı ve özellikleri sunacak ve satmak isterseniz değerini en uzun süre tutacaktır. Fiyat konusunda daha bilinçli iseniz, iPhone XR de size iyi hizmet edecektir. İPhone 8 serisine sadece telefonun maliyeti önemliyse bakın.

Mevcut tüm modellerin özellikler ve fiyat açısından nasıl bir araya geldiğini hızlı bir şekilde karşılaştırmak için bu tabloya göz atın.

Mevcut iPhone Modellerini Karşılaştırdık


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi Mi 10 Pro'nun Tanıtımını 13 Şubat Tarihinde Yapılacak Önceki

Xiaomi Mi 10 Pro'nun Tanıtımını 13 Şubat Tarihinde Yapılacak

Samsung, katlanabilir telefonu Galaxy Z Flip'i piyasaya sürdü. Sonraki

Samsung, katlanabilir telefonu Galaxy Z Flip'i piyasaya sürdü.

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.