Sosyal Medya Bağımlılığınızı Durdurabilir misiniz?


Muhtemelen gözlerini açar açmaz sosyal medya hesabını kontrol eden insanlardan birisin. Ne yazık ki, bu sabah rutinimizin bir parçası haline gelen bir alışkanlıktır. Peki bundan nasıl kurtulunur?

Sosyal medya olmadan hayatınız nasıldı? Myspace, Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat'ten sonra doğan insanlar anlayamayabilir. Arkadaşlarımızı ve ailemizi ziyaret edip arayarak irtibatta kalıyorduk. Bugün aynı değil. Sosyal medya daha uygun ve daha ucuzdur. Arkadaşlarımızı ziyaret edip kaliteli zaman geçirmeye karar versek bile, telefon büyük bir oyalamadır. Sosyal medyayı oyun oynamak ve önemli etkinlikleri paylaşmak gibi çeşitli amaçlarla kullanıyoruz. Arkadaşlarımızla buluştuğumuzda hiçbir şey şaşırtıcı gelmiyor, çünkü sosyal hesaplarımızda herşeyden haberdarız. Bu yeni yaşam biçimi artık bir bağımlılık haline gelmiş durumda. 

En popüler sosyal ağlar

En popüler sosyal ağlar

Aktif kullanıcıları kaçırmamak için sosyal ağlar sürekli gelişmektedir. Kullanıcılarının kolayca sıkılmaması için sürekli yeni özellikler eklerler. İlk sosyal medya platformu muhtemelen MSN messenger'dı. Lise öğrencileri arkadaşlarıyla konuşmak ve okuldan sonra takılmak için kullanırlardı. Ödev yapmak yerine gizlice arkadaşlarıyla sohbet ederlerdi.

2003 yılında Myspace çıktı ve gençler arasında oldukça popülerdi. Facebook 2004 yılında ortaya çıkınca Myspace'i geçti. Bugün düzenli güncellemeleri ile sosyal dünyada baskın hale geldi. Facebook'un 1 milyardan fazla kullanıcısı var. Twitter, yaklaşık 319 milyon aktif kullanıcısı olan popüler bir sosyal ağdır. Kullanıcılar tıpkı Facebook'taki gibi düşünceleri, resimleri ve videoları paylaşabilir. Tasarım ve yapı bakımından farklılık gösterir. Bir mobil uygulama olan Instagram 400 milyon kullanıcıya hizmet veriyor. Snapchat 2013 yılında dijital dünyada tanıtıldı. Yaklaşık 158 milyon insanın ilgisini çeken çok eğlenceli, etkileşimli bir ağ.

Bağımlı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Bağımlı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Sosyal meyaya bağımlı olup olmadığınızı anlamak kolaydır. Sosyal medyayı aşırı kullanırsanız bağımlı olabilirsiniz. Bazı insanlar iş için aşırı derecede kullanabilir. Bu bir istisna. Onsuz bir gün geçiremeyeceğinizi düşündüğünüzde bağımlısınız. Dünyanız onun etrafında döner. Günlük aktiviteleriniz ve kişisel yaşamınız hakkında her şeyi paylaşırsınız. Bu, takipçileriniz için gerçekten can sıkıcı olabilir. Kimse size sosyal medyaya bağımlı olduğunuzu söyledi mi? Evetse, sosyal medyada harcadığınız zamanı azaltmaya başlamanız gerekebilir.

Sosyal medyada geçirdiğimiz süreyi neden azaltmamız gerekiyor?

Zaman tünelinizde ve haber beslemenizde gezinmek çok değerli zamanınızı alır. Fotoğraflar arasında birkaç saat geçirebilirsiniz. Bu 10 saat daha verimli bir şey yapmak için harcanabilir. Sosyal medyada harcadığınız zamanı azaltırsanız hiçbir şeyi kaçırmazsınız. Bilgiler her zaman orada olacak. Telefonunuzu 10 dakikada bir kontrol etmeye gerek yoktur. Arkadaşlarınız sosyal medyada belirli şeyleri paylaşmakla ilgilenmeyebilir. İnsanlar sosyal medyanın bizi bir araya getirdiğini ve bir kişiyi kişisel hesapları aracılığıyla tanıyabileceklerini düşünüyorlar. Ne yazık ki, bu doğru değil. Sosyal medya aracılığıyla biriyle derinden bağlantı kuramazsınız.

Sosyal medya bağımlılığını durdurmanın yolları

Sosyal medya bağımlılığını durdurmak mümkündür. Disiplinli ve kararlı olmalısınız. Bu bağımlılıktan kurtulmak için yapabileceğiniz şeyler var. Evet, herhangi bir bağımlılık türünden olduğu gibi sosyal medya bağımlılığından da kurtulmak zordur. Yoksunluk belirtileri yaşayabilirsiniz ancak üstesinden gelebilirsiniz. Önemli güncellemeleri kaçırdığınızı düşündüğünüz için 24 saat boyunca giriş yapmadığınız zaman endişeli hissedebilirsiniz. Bir süre sonra bu güncellemelerin o kadar önemli olmadığını anlayacaksınız.

Hesaplarınızı devre dışı bırakın

Sosyal medya hesabınızı kalıcı olarak kaldırmak istemiyorsanız, devre dışı bırakabilirsiniz. Çoğu sosyal medya hesabı devre dışı bırakılabilir. Ayarlara gitmeniz ve birkaç gün boyunca devre dışı bırakmanız gerekir. Kendinize odaklanabilirsiniz ancak sosyal medyayla bağlantıda kalabilirsiniz. Biraz ara verdikten sonra etkinleştirebilirsiniz. Bu, bir tür kontrol elde etmenize yardımcı olur.

Bildirimleri kapatın

Hesabınızı devre dışı bırakmak istemiyorsanız, bildirimleri kapatabilirsiniz. Bu, her bildirim sesi duyduğunuzda telefonunuzu kontrol etme dürtüsünü azaltacaktır. Bildirimler dikkat dağıtıcı olabilir. İnsanların sadece bildirimlerini kontrol etmek için konuşmalarını ve etkinliklerini duraklatması çok yaygındır.

Sınırlar oluşturun

Sınırlar kurarak disiplinli olmak için kendinizi eğitin. Sosyal medya hesabınızı yalnızca belirli bir zamanda kontrol edin. Ayrıca, kendinize bir zaman sınırı verin. Örneğin, sosyal medyada yalnızca bir saat veya daha az zaman harcayın.

Bir hobi edinin

Bir hobi edinin

Çoğu insan eğlence için sosyal medyayı kullanır. Bir hobi bulun ve kendinizi eğlendirin. Bu, sosyal medyaya ayırdığınız süreyi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yapmayı sevdiğiniz şeyleri düşünün ve yapmaya başlayın. Sosyal medyaya ara verin.

Aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirin

Aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirin

Aileniz ve arkadaşlarınızla takıldığınızda sosyal medyayı unutun. Hatta bir cep telefonunuzun olduğunu bile unutturacak insanlarla bir araya gelin. Harika insanların huzurunda, telefonunuz Instagram üzerinden kaydırırken yatakta oturmaktan daha mutlu olacaksınız.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Mixer'de nasıl akış yapılır?

Sonraki

Netflix Otomatik Oynatma özelliği nasıl kapatılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.