Sosyal Medyadanın sizi yönlendirmemesi için 10 ipucu

Sosyal Medyadanın sizi yönlendirmemesi için 10 ipucu

Sizler için, sosyal yaşamınız ve gerçek hayattaki aktiviteleriniz arasında nasıl bir denge olması konusunda 10 basit ama kullanışlı ipucu topladık.

Kabul edelim, en az bir sosyal medya platformunda profilin var. Bu istatistik, ABD'de en az 53 milyon Facebook kullanıcısının bulunduğunu gösteriyor. Her gün farklı uygulamalar açar ve zaman tünelleri arasında gezeriz. Bununla birlikte, sosyal medya platformlarının hayatımız üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu nadiren düşünüyoruz. Sosyal medya, basit, zaman alıcı bir hobi olmaktan, küresel bir fikir etkileyicisi olmaya kadar hayatımızı manipüle eder. Buna izin verip vermemek tamamen size kalmış.

Sosyal Medyadanın sizi yönlendirmemesi için 10 ipucu


1
Haber beslemelerini, NEDEN sürekli aşağı kaydırıyorsunuz?
Sosyal medya platformları, dikkatimizi çeken ve yeni sayfalara göz atarak saatler geçirmemizi sağlayan kendi araçlarına ve yollarına sahiptir. Son istatistiklere göre, gençler sosyal platformlarda günde 9 saat harcıyor ve ortalama yetişkinler de farklı sosyal platformlarda yaklaşık iki saat harcıyor. Genellikle aileyle iletişim kurmaya veya yemek yemeye harcadığımızdan daha fazlası.

Peki bunu neden yapıyoruz? Bu kendimize sormamız gereken ilk soru. Tabii ki, sadece çalışmaları için kullanmak zorunda olanlar veya gadget'lar ve sosyal medya kullanarak hatırlatma yapmayı tercih edenler var. Ama neden tüm rahatlama yolları arasından sonsuz haber beslemelerini saatlerce kaydırmayı seçiyoruz? Dürüst olalım ve sosyal medya uygulamasını açtığımızda her saat başı nadiren yeni bir şeyler gördüğümüzü kabul edelim.

2
Sosyal medya hayatı ile gerçek hayatınız arasındaki çizgiyi belirleyin.
Ünlülerin sosyal medyada yayınladığı gerçekçi olmayan görüntüler ve gerçek hayatlarının aslında ne kadar farklı olduğu hakkında sık sık konuşuyoruz. Ancak aynı şeyi yaptığımızın farkına bile varamıyoruz. Hayatımızın sadece en heyecan verici, güzel ve kusursuz anlarını paylaşmak istiyoruz ve sıkıcı detayları atlıyoruz.

Böylece insanlar istemeden mükemmel bir yaşam fikri yaratırlar. Hiç, birini ve kusursuz yaşamını kıskandınız mı? Senden daha fazla arkadaşı, büyük bir konakta fotoğrafları, fit bronzlaşmış bir vücudu veya büyük sevimli bir köpeği olabilir. Hepimiz onları tanıyoruz. Ama gerçekler mi? Bu insanlar gerçekten böyle mi yaşıyorlar? Tıpkı bizim gibi dünyanın sadece mükemmel tarafı görmesini istiyor ve gerisini gizliyorlar. Bu yüzden bir kişinin gerçek imajı ile sosyal medyada yaratmaya çalıştıkları görüntü arasındaki farkı görmek çok önemlidir.

3
Popüler olanları değil, ilgilendiklerinizi takip edin.
Sosyal medyada milyonlarca farklı hesap ve sayfa var. Sosyal medyaya göz atarken, kendinizi popüler hesapları birbiri ardına takip etme döngüsünde sıkışmış bulabilirsiniz. Diğer insanlar bir ünlünün hesabını takip etmenin bir zorunluluk olduğunu düşünürken, sen bunu sıkıcı bulabilirsin. Neden diğer insanların nasıl kavga ettiğini veya plastik cerrahi geçirdiğini izlemek istersiniz? Kendi hayatınız var ve zamanınız değerlidir, bu yüzden onu diğer insanların popüler olarak gördüğü şeylere değil, önemli olan şeylere ayırın. Sosyal medyanın ilgi alanlarınızı ve tercihlerinizi değiştirmesine izin vermeyin.

4
“Paylaşım modunu” kapatın.
Hayatımızın her dakikası değerlidir ve her zaman en heyecan verici etkinlikleri arkadaşlarımızla paylaşmaya hevesliyiz. Ama, bazı insanlar gadget'larına çok fazla bağlanabilir, böylece neredeyse tüm boş zamanlarını telefon uygulamalarına göz atarak geçirirler. Ne yapsalar, sosyal medyada paylaşmaları gerektiğini hissediyorlar. Çevrelerinde neler olup bittiğini fark etmiyorlar çünkü filtreleri uygulamak ve hashtag'leri düşünmekle meşguldurlar.

Uzmanlar, çağımızda insanların, zaman tünellerinde mümkün olduğunca sık görünmedikleri takdirde, arkadaşlarının onları unutacağından korktuğunu söylüyor. Yaşamı kaçırma korkusunu geliştirmeyin. Tech Times'a göre, FoMO (eksiklik korkusu) genç sosyal medya kullanıcılarında depresyon ve endişeye yol açabilir. Her şeyde bir denge bulunmalıdır. “Paylaşım modunu” kapatın ve arkadaşlarınızla ve ailenizle hayatınızdaki değerli anların tadını çıkarın. Daha sonra istediğiniz zaman bir fotoğraf gönderebilir ve bağlantıda kalabilirsiniz

5
Gerçek insanlarla daha sık etkileşim kurun.
Çok uzak bir galakside yaşamıyorsanız, gerçek insanlarla dijital avatarlarıyla kurduğunuzdan daha sık etkileşim kurmaya çalışın. Ayrıca, arkadaşlarınızla bir yürüyüşe çıkmak, sosyal medyada onlarla sohbet etmekten çok daha sağlıklı. Güzel bir şakadan sonra arkadaşlarınızın gülümsemesini görmek gibisi yoktur. Yeni bağlantılar kurun. Yüz yüze olsun lütfen.

6
Yalnızca en önemli bildirimleri açın.
İlk başta kulağa komik gelebilir, ama neden olmasın? Neden tüm bildirimleri sürekli açık tutup, birisi bir paylaşımı beğendiğinde veya sevimli bir köpeğin resmini gönderdiğinde onları ekranda göresiniz ki? Bir sosyal medya uygulaması açmak için yaptığınız işi bırakacaksanız, bunun iyi bir neden olduğundan emin olun.

Zamanınıza değer veriyorsanız, sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi günde 30 dakika ile sınırlamaya çalışın. Bildirimleri kapatırsanız hiçbir şeyi kaçırmayacağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca, farklı uygulamalardan kesintisiz bildirimlerle kesintiye uğramayacağınız için işinize veya bir hobiye daha fazla odaklanacaksınız.

7
Sanal dünyadan ne zaman kopacağınızı planlayın ve zamanınızı değerlendirecek bir hobi bulun.
Teknoloji bize insanlarla etkileşimde bulunmanın farklı yollarını sunar ve diğer kıtalardaki arkadaşlarla iletişimde kalmamıza yardımcı olur. Ancak, gadget'ların boş zamanlarımızı oldukça anlamsızca kullanmasına izin verdiğimizi anlamak çok önemlidir. Oyun oynuyoruz, insanlarla sohbet ediyoruz, makaleler okuyoruz ve gerçek hayattaki hobileri unutuyoruz.

Örneğin koşu yapmaktan hoşlanıyorsanız, telefonunuzu yanınıza almayın. Hiçbir şey tarafından kesintiye uğramayın. Bir hobiniz yoksa, yeni bir hobi bulmak oldukça kolaydır. Yoga, resim, yemek pişirme ve hatta oyunculuk derslerine başlamak mükemmel bir başlangıç olabilir. Kahve seviyorsanız, arkadaşınızı davet edin ve nasıl yapıldığını onlara gösterin. Telefonunuzu unutun. Gerçek hayata dalın.

8
Çevrimiçi reklamlar için kolay hedef olma.
Reklamların çoğunu engelleyen özel bir uygulamanız olsa bile her yerdeler. Hangi web sitesini veya sosyal uygulamayı açarsanız açın, hedefli bir reklam görürsünüz. Şirketler, hedef müşterilerini çekmek ve onları bir şeyler almaya ikna etmek için milyonlarca dolar harcıyor.

Bununla birlikte, en savunmasız hedef kategorisi çocuklarımızdır. Çocuğunuzun telefonunuzu kullanmasına izin verdiğinizde, izin verilenden biraz daha fazla göz atmak isteyebileceklerini unutmayın. Büyük markalar çocukların kafasına girmek ve orada kalmak istiyor.

Yetişkinlere gelince, büyük şirketler reklamlarını sosyal medya akışınızdaki tercihlerinize, beğenilerinize ve paylaşımlarınıza dayandırır. Reklamı ne kadar çok görürseniz, satın alma isteğiniz o kadar güçlü olur. Sadece ılımlı olun ve bazen şirketlerin bile ihtiyacınız olmayan şeylerin reklamını yaptığını unutmayın.

9
En yaygın manipülasyon taktiklerinden kaçının.
En yaygın manipülasyon tekniklerinin farkındaysanız, bunlardan kolayca kaçınabilirsiniz. Sosyal medya platformları, görüşümüzü, karar vermemizi ve tercihlerimizi etkilemek için farklı yöntemler kullanır. Bununla birlikte, paranoyak olmanız ve sosyal medya yaşamınızdan kurtulmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece çevrimiçi hayata çok fazla kapılmayın. İnternette gördüğünüz her şeyi kesin kabul etmeyin. Kimsenin sizi olduğunuzdan daha sığ hissettirmesine izin vermeyin. Daha fazla düşünme ve daha az duygu katın. Kendiniz hakkında diğer insanlardan daha fazla bilgi edinin.

10
Güvenli çevrimiçi davranışı teşvik edin.
İnternette istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Öte yandan, kandırabilir, yalan söyleyebilir, manipüle edebilir ve hatta zorbalık yapabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz tehlikelerden biri siber zorbalıktır. Bugün çocukların% 45'i çevrimiçi zorbalık yaşadıklarını itiraf ediyor. Bu nedenle güvenli çevrimiçi davranışı teşvik etmek ve interneti akıllıca kullanmak çok önemlidir. Gönderdiğiniz her şey size karşı kullanılabilir - kendiniz hakkında küçük bir bilgi bile. Çocukları siber zorbaların elinde acı çekmekten korumak çok önemlidir. Çocuk yetiştirme deneyimleri, zorbalıktan kaçınmaya yardımcı olabilecek olumlu bir atmosfer ve gadget içermeyen bir yaklaşım oluşturmayı içerir.

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Şuanki hallerini tanıyamayacağınız 90'ların gençlik filmlerinden 14 yakışıklı adam Önceki

Şuanki hallerini tanıyamayacağınız 90'ların gençlik filmlerinden 14 yakışıklı adam

Google'da asla aramamanız gereken 10 şey Sonraki

Google'da asla aramamanız gereken 10 şey

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.