SXSW coronavirüs endişeleri nedeniyle iptal edildi

SXSW coronavirüs endişeleri nedeniyle iptal edildi

Facebook, Twitter, WarnerMedia, Netflix, Apple gibi teknoloji şirketleri, SXSW konferansına, coranavirüs nedeniyle katılmayacaklarını açıklamasından sonra, SXSW tamamen iptal oldu.

SXSW (South by Southwest), coronavirüs ve neden olduğu solunum hastalığı COVID-19 ile ilgili endişeler nedeniyle bu yıl iptal edilen teknoloji konferansları arasında yerini buldu.

Austin Teksas'ta yapılması planlanan konferans hakkında, yapılan açıklamaya göre, "Halk sağlığı memurumuz ve halk sağlığı müdürümüzün tavsiyelerine dayanarak ve şehir müdürümüzle görüştükten sonra konferansa devam etmeme kararı almış bulunmaktayız.” şeklinde olmuştur. Belediye Başkanı Steve Adler Cuma günü düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, iptalin "talihsiz" olduğunu söyledi.

Austin Halk Sağlığı geçici tıbbi direktörü ve sağlık otoritesi Mark Escott, coranavirüs olayı çok büyük bir sıkıntı doğurmakta, insanlar birbiriyle yakın ilişki içinde olacağı, bu tarz konferansların iptal olmasındaki en büyük sebep olmalıdır dedi. Ayrıca etkilenen bölgelerden katılımcıları potansiyel olarak Austin'e getirme konusundaki kaygılarını dile getirirken, halkı paniğe kapılmamaya çağırdı. Travis İlçe Hakimi Sarah Eckhardt, "Bu panik temelli bir karar değil," dedi.

<a href='/sxsw/'>SXSW</a> coronavirüs endişeleri nedeniyle iptal edildi

1987'de başlayan SXSW, 2019'da yaklaşık 417.4000 katılımcıya ev sahipliği yapmıştı. Etkinliğin demografik raporuna göre,  SXSW müdavimlerinin % 26'sı ABD dışındaki 105 farklı ülkeden geldiği tespit edilmiştir. Etkinlik; film, müzik, dijital marka ve pazarlama, Çevresel sürdürülebilirlik ve bilim ve teknoloji üzerine yapıldığı, ayrıca konferans genellikle iki hafta boyunca devam edeceği söyleniyordu.

SXSW web sitesindeki bir açıklamada, organizatörler şehrin yönergelerine uyacaklarını söylediler. "Bu haberi sizinle paylaşmaktan harap olduk. 'Gösteri devam etmeli' DNA'mızda ve bu 34 yılda ilk kez Mart etkinliğinin gerçekleşmeyeceği. Şimdi bunun sonuçları üzerinde çalışıyoruz. Benzeri görülmemiş bir durum " diyerek aslında konferansı farklı kanallarla devam ettireceklerinin sinyalini vermiş bulunmaktadırlar. 

Organizatörlerin yeniden planlama olasılığını araştırdıklarını ve "2020 için SXSW mümkün olan en kısa sürede sanal bir SXSW çevrimiçi deneyimi ile karşınıza çıkacağını" söylüyorlar. SXSW organizatörleri oldukça yoğun bir şekilde çalıştığı ve bu konferansı internet üzerinden online yapma konusunda kararlı olduğu gözüküyor.

Aslında bu tarz iptal kararların verilmesinin genel nedeni olarak, daha önce iptal olan teknoloji konferanslarının, etkilerinden kaynaklandığı söyleniyor. Barselona'daki cep telefonu etkinliği Mobil Dünya Kongresi'ni düzenleyen GSMA, 2020 etkinliğini iptal etmişti. Hatırlayacağınız üzere daha sonra Facebook ve Google da yıllık konferansları F8 ve Google I / O yapmamayı tercih etmişlerdi.

SXSW coronavirüs endişeleri nedeniyle iptal edildi

Geçen hafta, Facebook, Twitter, WarnerMedia (HBO'nun sahibi), Netflix, Apple ve diğerleri de dahil olmak üzere şirketlerin hepsi SXSW'dan çekildiğini duyurmuşlardı.

Bu süre zarfında, Change.org ile ilgili bir dilekçe yayınlandı ve etkinliğin bu sene tamamen bitirilmesi için çağrıda bulunmuşlardı. Change.org üzerinden yapılan anketlere 55.000'den fazla katılımcı imza attı. Dilekçeyi başlatan on altı yıllık Austin asistanı Shayla Lee, "Üzgün ​​olmak yerine güvende olmak daha iyi" dedi.

Şimdiye kadar, coronavirüs 100.000'den fazla insanı enfekte etti ve 3.000'den fazla hayatın bitmesine neden oldu. Hastalık ilk olarak Yılbaşı arifesinde ortaya çıktı ve Çin'in Hubei eyaletinden kaynaklandı. Güney Kore, Japonya ve İtalya da dâhil olmak üzere diğer ülkelerde de vakalar bildirilmiştir.  


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Yepyeni Oppo Find X2 ve X2 Pro Piyasada Önceki

Yepyeni Oppo Find X2 ve X2 Pro Piyasada

Apple Maps yeni bir görünüme sahip. İşte tüm yeni özellikleri Sonraki

Apple Maps yeni bir görünüme sahip. İşte tüm yeni özellikleri

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.