Telefona virüs girer mi

Telefona virüs girer mi

Telefonunuza virüs girip girmediğini anlayacağınıza ve harekete geçmeniz gerektiğini bildiren ipuçları nelerdir...

Telefonunuzun işletim sistemi için yalnızca resmi mağazasından uygulamalar indirdiyseniz ve hangi dosyaları açtığınıza (genellikle e-posta yoluyla) dikkat ettiyseniz, telefonunuzun virüs bulaşmaması ihtimali yüksektir. Bununla birlikte, virüsler ve diğer hastalıklar hem akıllı telefonları hem de tabletleri etkileyebilir, bu yüzden cihazınıza bir göz atalım ve virüs olup olmadığını anlayalım.

Telefona virüs girer mi

Evet, bilgisayarların yaptığı gibi, uygulamalar, e-postalar ve hatta metin mesajları aracılığıyla gönderilen kodlarla. Teknik olarak, bilgisayar kodu, cihaz etkilendikten sonra kod kendiliğinden çoğaldığında ve ardından verileri tahrip ettiğinde veya kendisini başka bir cihaza göndermeye çalıştığında virüs olarak tanımlanır. Bu yüzden akıllı telefonlar virüs bulaştırırken diğer sorunlardan daha nadir görülürler.

Telefona virüs nasıl girer?

Telefonların virüs ve diğer sorunlara yakalanmalarının en yaygın yolu uygulamalar, e-posta yoluyla gelen ekler, metin mesajları ve hatta nefis web siteleridir.
 
Ne tür virüsler telefonlara girer

Sonuç olarak, telefonunuzda ne tür bir virüsün olabileceği önemli değildir, çünkü, ne olursa olsun, türünün ele alınması gerekir. Ancak, muhtemelen burada listelenenlerden biri. Telefonunuzun işlevselliğini sınırlamanın yanı sıra, virüsler verileri silerek, özel bilgiler toplayarak veya yetkisiz satın alımlar yaparak (veya yapmaya çalışarak) hayatınızda daha ciddi hasara neden olabilir.

Adware - Web sayfalarına veya uygulamaların zarar görmesine veya güvenlik ihlallerine neden olabilecek bağlantıları olan reklamlar oluşturur.

Kötü Amaçlı Yazılım - Kişisel bilgileri çalmak, kısa mesaj göndermek veya diğer sorunlu işlemleri yapmak için bazı telefon işlevlerini devraldı

Ransomware - Dosyaları veya uygulamaları kilitler, ardından kilidini açmak için kullanıcıdan para ister

Casus Yazılım - Kullanıcının telefon etkinliğini kötü amaçlı amaçlar için izler.

Truva Atı - Meşru bir uygulamaya kendini ekler, sonra telefonun çalışmasını engeller
 
Telefonumda virüs olup olmadığını nasıl anlarım?

İşte anlayabilmek için bazı belirtiler:

Telefonunuzda sizin indirmemiş olduğunuz uygulamaların olması: Hemen uygulama listenizi kontrol edin. Hatırlamadığınız veya size yabancı gelen uygulamaları hemen silin

Telefonunuz düzenli olarak kilitleniyor: Bir kez meydana gelirse ve başka semptom yoksa, bir virüs sorun olmayabilir. Fakat sık sık meydana gelmeye başlarsa, sebep virüs olabilir.

Piliniz normalden çok daha hızlı bitiyor: Telefonunuzu normalde kullandığınız gibi kullanıyorsanız, ancak daha hızlı bir şekilde şarjı bitiyorsa, bu muhtemel bir işarettir.

Normalden daha fazla pop-up reklam alıyorsunuz: Bir virüs, pop-up reklamların daha yaygın ve sinir bozucu olmasına neden olabilir.

Veri kullanımı mantıklı bir açıklama olmadan artar: Mobil faturanız normalden çok daha fazla veri kullanıyorsa ve telefonunuzu normalde kullandığınız gibi kullanıyorsanız, virüs muhtemelen bu olabilir.

Faturanızda ek ücretler alıyorsunuz: Bazı kötü amaçlı yazılımlar, ücretlendirmelerinizi artırarak premium numaralara kısa mesajlar gönderir.

Telefon virüslerini nasıl önleyebilirim?

Telefonunuza virüs bulaşmasını önlemek için yapabileceğiniz birçok şey var.

Güncel kalın. Telefonunuz için saygın bir virüsten koruma uygulaması indirin ve yükleyin. Ek olarak, işletim sistemi güncellemelerini daima kabul edin.

Sadece onaylanmış uygulamaları kullanın. Onaylı uygulamaları yalnızca Android cihazlar izin Google Play'den, iOS cihazlar için App Store veya Windows tabanlı cihazlar için Microsoft Store'dan indirdiğinizden emin olun. O zaman bile dikkatli ol. Kaliteli bir uygulama edindiğinizden emin olmak için yorumları okuyun, geliştiricinin web sitesine bakın ve pazarlık yaptığınızdan daha fazlasını alabileceğiniz diğer tüm söyleyici işaretlere bakın.

E-posta meraklısı olun. Bilgisayarınızdaki mesajlara bakarken kullandığınız aynı e-posta temizliğini kullanın. Eklere karşı dikkatli olun ve yalnızca güvenilir kaynaklardan gelenleri açın. Mesaja gömülü olan bağlantılarda aynı dikkat düzeyini kullanın. Son olarak, iş yaptığınız şirketlerden gelmiş gibi görünen iletilere karşı dikkatli olun. Çoğu dolandırıcı, genellikle e-posta adreslerinin, zayıf dilbilgisinin ve “kredi kartı bilgilerinizi güncellemenizi” ya da diğer kimlik avı planlarını bildirme isteklerinin belirsiz işaretlerini içeren sahte e-postalar gönderir. Ne yazık ki, bu mesajlar aynı zamanda genellikle dolandırıcı olarak poz veren şirketten meşru görünen bir logo içermektedir.

Metinleri izleyin. Metin ve sosyal medya mesajlarının yanı sıra reklamlarla ilgili aynı şüphecilik seviyesini koruyun.

Cesur olun. Telefonunuzda yaptığınız herhangi bir etkinlikle ilgili bir şey “kapalı” görünüyorsa, bir adım geriye gidin ve ilerlemenin telefonunuzun işlevselliğini veya elinde tuttuğu verilerin bir kısmını kaybetmeye değip değmeyeceğini kendinize sorun.

İOS'ta virüslerle ilgili bir not

"İPhone'lara virüs bulaşmıyor!" sözü tam olarak doğru değil. Herhangi bir iOS aygıtı bir bilgisayardır ve herhangi bir bilgisayara virüs bulaşabilir.

Ancak, iOS cihazınızı Jailbreak yapmadıysanız, virüs kapma ihtimali düşüktür. App Store'da arama yaparsanız, Anti Virüs adı altında 1 veya 2 tane oyundan başka birşey bulamazsınız. Apple'ın iOS uygulaması, Uygulama A'nın Uygulama B'nin çalıştığı alana müdahale edemeyeceği şekilde tasarlanmıştır. Tüm işletim sistemi için de geçerli. Bu yüzden bir uygulama iOS cihazınızda virüs arayamaz, çünkü uygulamalar her alana erişemez.

App Store'dan iddia ettiğiden fazlasını yapan bir uygulama indirmek mümkündür. Uygulama isteklerinin ayrıcalıklarına dikkat edin. Örneğin, oyunların çoğunun fotoğraflarınıza, kameranıza veya mikrofonunuza erişmesi gerekmez.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Yeni iPhone'a veri transferi nasıl yapılır Önceki

Yeni iPhone'a veri transferi nasıl yapılır

Stranger Things hakkında bilmedikleriniz - Bölüm 1 Sonraki

Stranger Things hakkında bilmedikleriniz - Bölüm 1

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.