Windows 10 görev çubuğunuzu özelleştirmenin 10 yolu


Windows 10 görev çubuğu, sık kullanılan uygulamaları ve şu anda kullanımda olanları barındırır, ancak iş akışınızı iyileştirmenize yardımcı olacak birkaç kullanışlı özelleştirme seçeneği içerir.

Windows görev çubuğu, sık kullanılan uygulamaları ve şu anda açık olan uygulamaları depolamak için kullanışlı bir yerdir. Ancak, istediğiniz gibi çalışmasını sağlamak için görev çubuğunu değiştirebilirsiniz. Ekranın diğer taraflarına taşıyabilir, ihtiyacınız olmadığında otomatik olarak gizleyebilir veya simgelerin boyutunu değiştirebilirsiniz. Nasıl olduğunu kontrol edelim.

Uygulamaları Görev Çubuğuna Sabitleme

Nasıl yapılacağını bilmeniz gereken ilk şey, bir uygulamayı görev çubuğuna sabitlemektir. Bunu Başlat menüsünden, Başlangıç ekranından veya Uygulamalar listesinden yapabilirsiniz. Başlat düğmesine tıklayın ve herhangi bir uygulama simgesine veya döşemesine sağ tıklayın. Uygulamayı Windows görev çubuğuna kilitlemek için Diğer> Görev Çubuğuna Sabitle'yi seçin.

Uygulamaları Görev Çubuğuna Sabitleme

Görev Çubuğunu Taşıma

Varsayılan olarak, görev çubuğu ekranın altında görünür, ancak ekranın üstüne veya her iki tarafına taşınabilir. Bunu el ile yapmak için, görev çubuğunun herhangi bir boş alanını tıklatın ve istediğiniz konuma sürükleyin.

Görev Çubuğunu Taşıma

Windows'un taşıma işlemini sizin için yapmasını isterseniz, görev çubuğunun boş bir alanını sağ tıklayın ve açılır menüden "Görev çubuğu ayarları" nı tıklayın. Görev çubuğu ayarları ekranını "Ekrandaki görev çubuğu konumu" girişine kaydırın. Açılır kutuyu tıklayın ve sol, üst, sağ veya alt için konum ayarlayın.

Görev Çubuğunu Taşıma

Görev Çubuğu ayarları ekranından henüz çıkmayın; burada yapabileceğimiz birkaç ince ayar daha var.

Görev Çubuğunu Gizle

Farenizi konumuna taşımadığınız sürece görev çubuğunun gizli kalmasını istediğinizi varsayalım. Windows cihazınızı masaüstü modunda kullanıyorsanız, Görev Çubuğu ayarları ekranının üst kısmındaki "Görev çubuğunu masaüstü modunda otomatik olarak gizle" yazan seçeneği açın.

Görev Çubuğunu Gizle

Tablet modundaysanız, "Görev çubuğunu tablet modunda otomatik olarak gizle" yazan seçeneği açın. Görev çubuğunuz kaybolacak ve yalnızca fare imlecinizi hareket ettirip çubuğun konumuna getirdiğinizde yeniden görünecektir.

Simge Boyutunu Ayarla

Şimdi görev çubuğuna daha fazla simge sıkıştırmak istediğinizi varsayalım. "Küçük görev çubuğu düğmeleri kullan" seçeneğini açın ve mevcut simgelerin boyutları küçülür. Simgeler çok küçükse, Görev Çubuğu ayarları ekranına geri dönün ve daha büyük boyutlarına döndürmek için bu seçeneği kapatın.

Simge Boyutunu Ayarla

Masaüstünü Görüntüle

Ekranın sağ alt köşesindeki Windows Görev Çubuğunun küçük bölümü "Masaüstünü Göster" düğmesi olarak bilinir. Düğmeye tıklarsanız, masaüstü ve tüm açık pencereler arasında geçiş yapmanın hızlı bir yolunu sunar.

Masaüstünü Görüntüle

Bazı uygulamalar ve pencereler açıkken, Masaüstünü Göster düğmesini tıklayın. Masaüstünüz belirir. Masaüstünü göster düğmesini tekrar tıkladığınızda, açtığınız tüm pencereler ön planda yeniden görünür.

Masaüstüne göz at

Tüm açık pencerelerinizi kapatmadan veya en aza indirmeden masaüstünüze bir göz atmak ister misiniz? Görev Çubuğu ayarları pencerelerini açın ve "Farenizi görev çubuğunun sonundaki Masaüstünü Göster düğmesine getirdiğinizde masaüstünü önizlemek için Peek'i kullanın" seçeneğini açın.

Masaüstüne göz at

Şimdi farenizi ekranın sağ alt köşesine getirebilirsiniz ve Masaüstünü Göster düğmesinin üzerine gelip masaüstünüz görünmelidir. Fare imlecinizi bu noktadan uzaklaştırdığınızda masaüstünüz tekrar gizlenir.

Görev Çubuğunu Yeniden Boyutlandır

Tamam, diyelim ki görev çubuğunda o kadar çok simge var ki onlar için tek bir satırda zar zor yer var. Daha uzun büyümesi için görev çubuğunu yeniden boyutlandırabilirsiniz. Sadece görev çubuğunun üst kenarlığını tutun ve iki satır alana kadar yukarı sürükleyin.

Görev Çubuğunu Yeniden Boyutlandır

Simgelerin çoğundan kurtulmaya karar verirseniz, üst kenarlığı tekrar aşağı sürükleyerek görev çubuğunun yüksekliğini tekrar tek bir satıra azaltabilirsiniz.

Görev Çubuğunu Yeniden Boyutlandır

Görev çubuğunu yanlışlıkla yeniden boyutlandırmamak için de önlem alabilirsiniz. Görev Çubuğu ayarları ekranında, "Görev çubuğunu kilitle" seçeneğini açın. Artık bu seçeneği tekrar kapatmazsanız yeniden boyutlandıramazsınız.

Görev Çubuğunu Yerinden Çıkarın

Simgelerin görev çubuğuna nasıl uyduğunu denetlemenin başka bir yolu. "Görev çubuğu düğmelerini birleştirin" bölümünü görene kadar Görev Çubuğu ayarları ekranını aşağı kaydırın. Aşağıdaki açılır kutuyu tıkladığınızda üç seçenek göreceksiniz. Bu seçenekler, görev çubuğunuzun aynı uygulamanın birden çok örneğini nasıl işleyeceğini belirler.

Görev Çubuğunu Yerinden Çıkarın

"Her zaman, etiketleri gizle" seçeneği, Windows'un Dosya Gezgini pencereleri veya Word belgeleri gibi tek bir uygulamadaki birden çok açık dosyayı her zaman tek bir görev çubuğu düğmesinde birleştireceği anlamına gelir. Bu seçenek aynı zamanda her bir simgenin yanında görünecek etiketleri veya adları da gizler. Bu seçeneğin nasıl çalıştığını görmek için imlecinizi birden fazla penceresi açık olan bir uygulamanın düğmesinin üzerine getirin.

Görev Çubuğunu Yerinden Çıkarın

Windows normalde aynı uygulamanın her açık penceresi için görev çubuğunda ayrı bir simge görüntüler. Ancak, "Görev çubuğu dolduğunda" seçeneğini belirlerseniz, bu ayrı düğmeleri birleştirmeden önce görev çubuğunun dolu olmasını bekler.

Görev Çubuğunu Yerinden Çıkarın

Bu açık pencereleri ayrı tutmayı tercih ederseniz, “Asla” seçeneğini seçmek, görev çubuğunun ne kadar dolu olursa olsun birden fazla açık pencerenin hiçbir zaman birleştirilmemesini sağlar.

Görev Çubuğunda Rozetleri Göster

Canlı Kutucuklara benzer şekilde, rozetler, Posta için yeni mesajlar veya Hava Durumu uygulaması için güncellemeler gibi belirli bir uygulama için bildirimler görüntülemeye yarar. Bu rozetlerin görünürlüğünü Görev Çubuğu ayarları ekranından kontrol edebilirsiniz.

Görev Çubuğunda Rozetleri Göster

“Görev çubuğu düğmelerinde rozetleri göster” altındaki anahtarı etkinleştirerek bu özelliği açın. Windows görev çubuğundaki simgeler artık rozetler olarak işlev görecek.

Sistem Tepsisini Özelleştirme

Ekranın sağ köşesindeki Sistem Tepsisinde hangi simgelerin görüneceğini seçebilirsiniz (saat, Wi-Fi, ses seviyesi, vb.). Görev Çubuğu ayarları ekranını "Bildirim Alanı" bölümüne kaydırın. "Görev çubuğunda hangi simgelerin görüneceğini seç" bağlantısını tıklayın.

Sistem Tepsisini Özelleştirme

"Görev çubuğunda hangi simgelerin görüneceğini seçin" ekranında, Sistem Tepsisinde görmek istediğiniz simgeleri açın ve gizli kalmak istediğiniz simgeleri kapatın. Her şeyin parmaklarınızın ucunda olmasını seviyorsanız, her şeyi açın.

Sistem Tepsisini Özelleştirme

Ayrıca Görev Çubuğu ayarları ekranından sistem simgelerini kolayca açabilir veya kapatabilirsiniz. “Sistem simgelerini aç veya kapat” bağlantısını tıklayın.

Sistem Tepsisini Özelleştirme

Sistem Tepsisinde hangi sistem simgelerinin kalması ve hangilerinin kapatılması gerektiğini seçin.

Sistem Tepsisini Özelleştirme


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Birbirinden ayırt edemeyeceğiniz benzerlikte 16 ünlü

Sonraki

En sevdiğin film setlerinden sahne arkasındaki 20 şaşırtıcı fotoğraf

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.