Xbox One S mi yoksa Xbox One X mi?

Xbox One S mi yoksa Xbox One X mi?

Hangi konsol size uygun? Fazla para ödemeye gerek var mı? Bu ve diğer soruların cevapları yazımızda.

Microsoft, 2016'nın sonlarında Xbox One S'i piyasaya sürdü ve bir yıl sonra Xbox One X ile takip etti. Her video oyun konsolu, 4K Blu-ray oynatıcı, 4K video akışı ve tüm Xbox One oyunları kitaplığı için destek gibi bir dizi medya özelliği içerir. Xbox One S ve Xbox One X arasında karar vermenize yardımcı olmak için her iki konsolu da test ettik.

Genel Farklar

Xbox One S

 • Daha ucuz.
 • Daha fazla varyasyon mevcuttur.
 • Tüm Xbox One oyunları ve aksesuarlarıyla uyumludur.

Xbox One X

 • 4K video oyun grafiklerini destekler.
 • Bazı S modellerinden daha fazla depolama alanı.
 • Tüm Xbox One oyunları ve aksesuarlarıyla uyumludur.

İki Xbox One modeli arasında iki büyük fark vardır: fiyat ve performans. Konsollar hemen hemen her bölümde eşit olarak eşleştirilmiştir. Bir Xbox One S'iniz varsa, X modeline yükseltmek paraya değmez. Ancak, ilk Xbox One sisteminizi satın alıyorsanız, üst düzey modeli almak ekstra paraya değebilir.

Performans: Xbox One X Tabi ki Kazandı

Xbox One S mi yoksa Xbox One X mi?

Xbox One S

 • Oyunlar için 4K desteği yok.
 • Aynı oyunları daha düşük çözünürlükte oynar.
 • Akış ve Blu-ray söz konusu olduğunda eşit performans.

Xbox One X

 • Oyunlar için daha yüksek çözünürlüklü grafikler.
 • Daha pürüzsüz kare hızları.
 • Daha hızlı yükleme süresi

Hem Xbox One S hem de Xbox One X, oyunlar ve videolar için HDR'yi destekler. Her konsol, CD, DVD ve 4K HDR Blu-ray oynatan yerleşik bir 4K Blu-ray disk sürücüsü ile birlikte gelir. Ancak yalnızca Xbox One X, 4K özellikli video oyunlarını işler.

Xbox One S bu oyunları daha düşük bir çözünürlükte oynayabilirken, oyunlar Xbox One X'te önemli ölçüde daha iyi görünür. Xbox One S konsolu, oyunları ve uygulamaları Xbox One X'ten önemli ölçüde daha hızlı yükleyebilir.

4K çıkış yetenekleri nedeniyle Xbox One S ve X, Microsoft Movies & TV, Netflix, Hulu ve Amazon gibi hizmetlerden 4K filmleri ve TV dizilerini de yayınlayabilir. İki konsolu kullanmak için 4K TV gerekli değildir. Normal bir geniş ekran TV, videoyu ekran çözünürlüğüne göre otomatik olarak yeniden boyutlandırır. İzleyiciler, 4K görüntüleri 4K olmayan bir TV'de izlerken görsel iyileştirmeler yaşamaya devam edecek.

Uyumluluk: Her İki Konsol da Aynı Oyunları Açabiliyor

Xbox One S

 • Çoğu oyunu tüm Xbox konsollarında oynatır.
 • Tüm Xbox One çevre birimlerini destekler.
 • Oyunlar söz konusu olduğunda bölge sınırlaması yok.

Xbox One X

 • Çoğu oyunu tüm Xbox konsollarında oynatır.
 • Tüm Xbox One çevre birimlerini destekler.
 • Oyunlar söz konusu olduğunda bölge sınırlaması yok.

Xbox One S ve Xbox One X, Xbox One konsol ailesinin bir parçasıdır. Her ikisi de Xbox 360 ve orijinal Xbox için artan sayıda geriye dönük uyumlu oyunlara ek olarak tüm Xbox One markalı video oyunlarını oynar. İki konsol arasında oyun eşitsizliği yok.

Tüm Xbox One markalı denetleyiciler Xbox One S ve Xbox One X ile çalışır. Xbox One'daki oyunlar ve sesli komutlar için kullanılan özel kamera olan Kinect sensörü, her iki konsolla da çalışır. Ancak, uygun şekilde bağlanması için bir Kinect Adaptörü (ayrı satılır) gereklidir. Yalnızca orijinal Xbox One konsolu (Xbox One S veya X değil) Kinect'e ek kablolar olmadan bağlanabilir.

Tüm Xbox One video oyunları bölge içermez. Bu, bir Amerikan Xbox One konsolunun diğer ülkelerde piyasaya sürülen Xbox One oyunlarını oynadığı anlamına gelir. Xbox One oyunları bölge içermemekle birlikte fiziksel disk sürücüsü değildir, bu da DVD'leri ve Blu-ray'leri oynatırken fark yaratır. Bir Amerikan Xbox One, yalnızca 1. Bölge DVD'leri ve Bölge A Blu-ray'leri oynatabilir.

Maliyet: Xbox One S, Xbox One X'ten Daha Ucuzdur

Xbox One S

 • Kullanılmış konsolları bulmak daha kolay.
 • Daha özel tasarımlar mevcuttur.
 • 500 GB, 1 TB veya 2 TB depolama alanı arasından seçim yapın.

Xbox One X

 • Yeni bir Xbox One S'den daha pahalıdır.
 • Yalnızca 1 TB seçeneği mevcuttur.

Xbox One X, yüksek kare hızlarına ve dokulara değer veren zorlu oyunculara yöneliktir. Sonuç olarak, belirli teknolojik ölçütlere ulaşmak için gereken ek donanım nedeniyle önemli ölçüde daha pahalıdır. Xbox One X, esasen bir konsola sıkıştırılmış güçlü bir oyun bilgisayarıdır. Bu nedenle, S modeli muhtemelen tüketiciler için daha uygun fiyatlı bir seçenek olmaya devam edecek.

Çeşitli depolama kapasitelerine ek olarak, her konsolun temalı sürümleri vardır. Örneğin, özel Xbox One S Minecraft Limited Edition konsolu, açıldığında yanan ve sesler çalan benzersiz bir Minecraft temalı tasarıma sahiptir. Normal bir Xbox One S'nin yapabileceği her şeyi yapabilir.

Tüm özel versiyonlarda başlıkta konsol etiketi bulunur. Bu konsollar, kutuda veya mağaza ürün listesinde Xbox One S veya Xbox One X olarak anıldığı sürece, ne aldığınızı bilirsiniz.

Orijinal Xbox One konsolu artık üretimde değil. Esasen yerini Xbox One S'ye bıraktı. Stokları bulunan ve genellikle Xbox One S ve X'ten daha düşük bir fiyata satan mağazalar. Sıkı bir bütçeye sahip olanlar için iyi bir alternatif olabilir.

Nihai Kararımız

Microsoft, hem Xbox One S hem de Xbox One X konsollarının aynı video oyunlarını desteklemeye devam edeceğini onayladı. Bu nedenle, oyunlar yalnızca bir cihaz için yapılmayacaktır. Bu nesil oyunlar için video oyunu seçimi söz konusu olduğunda her iki konsol da sağlam yatırımlardır.

Medya, evinizde dikkate alınması gereken önemli bir faktörse, yerleşik 4K UHD Blu-ray oynatıcılar sayesinde her Xbox One konsolu aynı şekilde geleceğe yöneliktir. Bir Xbox One S veya bir Xbox One X satın almak arasındaki belirleyici faktör, bütçenize ve grafiklerin ve kare hızının oyun tercihleriniz için ne kadar önemli olduğuna bağlıdır.


Yazarın Diğer Yazıları

YouTube Müzik Vs. YouTube Premium Önceki

YouTube Müzik Vs. YouTube Premium

Netflix, AirPods İçin Uzamsal Ses Teknolojisini Test Ediyor Sonraki

Netflix, AirPods İçin Uzamsal Ses Teknolojisini Test Ediyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.