Yeni bir dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken en önemli 10 şey

Yeni bir dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken en önemli 10 şey

Mümkün olan en iyi dizüstü bilgisayarı satın almak istiyorsanız nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte dikkate almanız gereken en önemli 10 şey

Hangi dizüstü bilgisayarı satın almanız gerektiği açık bir cevabı olan bir soru değildir. Fiyat kategoriniz ne olursa olsun, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı dizüstü bilgisayar türü vardır. Daha da önemlisi, tek bir en iyi dizüstü bilgisayar yok çünkü tek bir dizüstü bilgisayar kullanıcısı yok.

İnsanlar bize hangi dizüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar markasının en iyi olduğunu sorduğunda, onlara kolay bir cevap vermiyoruz. Onlara bir liste veriyoruz. Yeni bir cihaza yayılmadan önce herkesin göz önünde bulundurması gereken bir dizi kriter.

Yeni bir dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken en önemli 10 şey

1. Boyut

Dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda, boyut önemlidir.

Bir sonraki dizüstü bilgisayarınızla ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak, size en uygun olan boyutu seçtiğinizden emin olmak istersiniz. Boyut bir dizüstü bilgisayarın RAM'i veya ROM'u gibi değildir, daha sonra yükseltemezsiniz. Önde seçtiğiniz her şeye kilitlisiniz, bu yüzden akıllıca seçin.


 
Dizüstü bilgisayar boyutları 11,6 inç'ten başlar ve 17,3 inç'e kadar çıkar. HP, Dell, ASUS ve Acer gibi çoğu marka ve OEM, 13.3 inç, 15.6 inç ve 17.3 inç olmak üzere üç ekran boyutu sunma eğilimindedir. Bununla birlikte, bazı satıcılar 11,6 inç, 12,5 inç ve 14 inç dahil bu boyutların dışında kalan dizüstü bilgisayarlar satmaktadır.

Açıkçası, taşınabilirlik önceliğinizse, daha küçük boyutlu bir Windows dizüstü bilgisayarına gitmek istersiniz. Daha büyük muadillerinden daha ince ve daha hafif olma eğilimindedirler. Ekranı 12,5 inç veya 13,3 inç olan ve 1 kg ile 1,5 kg arasında bir ağırlığı olan dizüstü bilgisayarları arayın.

Bununla birlikte, daha küçük boyutlu 13.3 inçlik makinelerin genellikle 15.6 inçlik benzerlerinde bulabileceğiniz aynı üst düzey Intel Core i7 CPU'ları veya ayrı grafik kartlarını desteklemediğini unutmayın. Çoğu zaman, daha az sağlam bir port seçimine de sahip olacaklar. Yeni dizüstü bilgisayarınızı kullanmak istediğiniz türden bir çalışma daha büyük bir ekran veya bağımsız bir grafik gücü gerektiriyorsa, muhtemelen daha büyük bir boyuta bakmanız gerekecektir.

Belirli boyutların ötesinde, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı dizüstü bilgisayar sınıfı vardır. Ultrabooklar, üst düzey performansa göre ince ve hafif bir form faktörünü tercih etme eğilimindedir. ASUS Zenbook ve Lenovo'nun Yoga cihazları bu kategoriye giriyor.

Bunun aksine, Dizüstü Bilgisayarlar iyi bir güç ve taşınabilirlik karışımı sunma eğilimindedir. Dizüstü bilgisayarlara bakıyorsanız, başlamak için iyi bir yer Dell XPS 13 ve HP'nin Envy x360.

Cabriolar (2'si 1 arada dizüstü bilgisayarlar veya 2'si 1 arada PC'ler olarak da bilinir), klavyeyi katlama (veya kaldırma) ve yeni dizüstü bilgisayarınızı tablet modunda kullanma özelliği ekleyerek bu özelliği genişletir. Microsoft'un Surface Go ve Acer'ın Chromebook'ları gibi ürünler bu kategoriye girer.

Son olarak, geleneksel kapaklı ve oyun dizüstü bilgisayarları daha hantal form faktörleri, ancak önemli ölçüde daha beher özelliklere sahiptir.


 
Satın alabileceğiniz en iyi dizüstü bilgisayarı ararken burada göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, bu dizüstü bilgisayarın ne yapması gerektiğini düşündüğünüzdür. Nadiren herkese uyan bir durumdur. Bazı kullanıcılar daha hafif ve daha taşınabilir bir şeye ihtiyaç duyar. Diğer kullanıcıların video düzenleme veya ileri teknoloji oyunlar oynama gibi şeyler için ayrık grafiklere ihtiyaçları vardır. Optik sürücüye veya uzun pil ömrüne sahip bir PC'ye ihtiyacınız varsa, neredeyse kesinlikle daha büyük bir şey aramanız gerekecektir.

Ne olursa olsun, bilgi güçtür. Ve aradığınız dizüstü bilgisayarın boyutunu bulduktan sonra, en iyisini bulmak çok daha kolay hale gelir.

2. Ekran kalitesi

Muhtemelen bir kerede dizüstü bilgisayar ekranınıza bakacağınızdan, muhtemelen rahatça bakabileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir ekran aldığınızdan emin olmak istersiniz.

Başlangıç olarak, bir sonraki dizüstü bilgisayarınızın dokunmatik ekrana sahip olup olmayacağını düşünmeniz gerekir. Bu günlerde dokunmatik ekranlar çok yaygındır ve bazı görevleri diğerlerinden daha kolay hale getirebilirler. Ne yazık ki, ekrana istenmeyen bir parlaklık da ekleyebilirler. Parlak ekranlar, oyun oynuyorsanız, içerik izliyorsanız veya görüntüleri ve video içeriğini düzenlerseniz kesinlikle olumsuz olan yansımalara yol açar. Bu nedenlerden dolayı, dokunmatik ekranı olmayan bir dizüstü bilgisayarı düşünebilirsiniz.


 
Şimdi, satın almayı düşündüğünüz herhangi bir dizüstü bilgisayardaki çözünürlüğe baktığınızdan emin olun. Pencereleri hizalamak ve olayları görünür tutmak için çok fazla alan istiyorsanız, 1920x1080 piksel çözünürlük (Full HD) dikkate alınmalıdır.

Belirli modern dizüstü bilgisayarlar artık 4K çözünürlükler sunuyor. Bununla birlikte, bu üst düzey ekran panelleri genellikle zaten pahalı bir ürüne pahalı bir eklentidir. İçerik oluşturma uzmanları gibi onlara gerçekten ihtiyaç duyanlar için gerçekten buna değecekler.

Fotoğrafçılar ve videografikerler ayrıca daha iyi renk doğruluğu sunan ve daha geniş renk gamı ve HDR standartlarını destekleyen dizüstü bilgisayarlara öncelik verecektir.

Bu arada, eğer bir oyuncuysanız, herhangi bir potansiyel dizüstü bilgisayarın ekranındaki yenileme hızını kontrol etmek için zaman ayırmaya değer. Daha hızlı bir yenileme hızı, bazen daha pürüzsüz ve daha duyarlı bir oyun deneyimi sağladığı için bazen çevrimiçi oyunlarda rekabet avantajı sağlayabilir.


 
Son olarak, görüş açıları son derece önemlidir. IPS (düzlem içi anahtarlama) teknolojisini sunan bir dizüstü bilgisayar ekranı, en geniş izleme açılarını ve en iyi kullanıcı konforunu sunar. Muhtemelen dizüstü bilgisayarınızı her zaman doğal ortamlarında kullanmayacaksınız, bu nedenle IPS ekranlı bir dizüstü bilgisayar genellikle tam tersi olarak tercih edilir.

Mümkünse, bir mağazaya gitmek için zaman ayırın ve ekranı kendiniz görün. Aksi takdirde, ürün hakkında iyi bir genel bakış ve ekranının ihtiyaçlarınıza uygun olup olmayacağını öğrenmek için birden fazla incelemeye güvenin.

3. Klavye kalitesi

Uzun yazma oturumları için, rahat bir klavyeye sahip bir dizüstü bilgisayar almanız gerekir. Güneşin altındaki her tuşa sahip bir klavye almak istemezsiniz (sayı pedlerinde ezilmiş klavyeleri düşünün); çünkü bu, ok veya silme tuşları gibi özellikleri ararken kötü bir genel kullanıcı deneyimine dönüşebilir.


 
Tam boyutlu tuşlar ve ok tuşlarının etrafında biraz boşluk bulunan rahat bir tasarıma sahip bir klavye istiyorsunuz. Onları bıraktığınızda tuşlar aşağı doğru hareket ve çabuk yanıt verebilir olmalıdır.

Loş ışıklı ortamlarda tuşlara daha kolay bir görünümle yazabilmeniz için klavyenin de arkadan aydınlatmalı olduğundan emin olun.

Ekranda olduğu gibi, özellikle ana göreviniz yazacaksa, satın almadan önce denemenize yardımcı olur.

4. CPU

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın alırken Intel'in Çekirdek tabanlı işlemcilerinden herhangi birini es geçmek zor. Core i3, Core i5 ve Core i7'yi düşünün. Intel Core Processor, çoklu görev ve multimedya görevleri söz konusu olduğunda en iyi performansı sunar. Core i3 tabanlı dizüstü bilgisayarlar genellikle giriş seviyesi sistemlerde bulunurken Core i5 ana bilgisayarların çoğunu oluşturur.

Core i7 tabanlı sistemler dizüstü bilgisayarınızdan en iyi performansı almak isteyenler içindir. Ancak, Core i7 tabanlı bir sistemde, dizüstü bilgisayarın tabanından gelen ısının endişe kaynağı olabileceğini unutmayın, özellikle dizüstü bilgisayarı kucağınızda çok fazla kullanmayı planlıyorsanız.


 
Bazı büyük dizüstü bilgisayarlarda artık Intel'in i9 Core işlemcileri de bulunuyor. İ9 Core işlemcilerde çalışan dizüstü bilgisayarlar, i7 Core işlemcilerde çalışan dizüstü bilgisayarlardan bile daha güçlüdür. Performans için masaüstlerine rakip olabilirler, ancak i7, i5 veya i3 Çekirdek İşlemciye sahip bir dizüstü bilgisayardan önemli ölçüde daha yüksek bir maliyetle gelirler.

Belirli satıcılar artık AMD'nin Ryzen Mobile CPU'larında çalışan dizüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar da sunuyor. Eğer bir oyuncuysanız, bu özellikle dikkate değer bir seçenek olabilir. Ryzen Mobile CPU'lar, şu anda oyun oynamak için Intel'in dahili grafik kartlarından çok daha iyi olan AMD'nin kendi Vega grafik yonga setleriyle eşleştirilme eğilimindedir.

5. RAM

Eski günlerde, sisteminizden en iyi şekilde yararlanmak için nadiren 4GB veya daha fazla RAM'e ihtiyacınız vardı.

Bu günlerde, muhtemelen en az 8GB düşünmek isteyeceksiniz. İleri düzey bir kullanıcıysanız, 16 GB kullanmanın yoludur. Bu arada, oyuncular en iyi deneyimi istedikleri zaman 32 GB'a kadar olan şeyleri yukarı doğru çevirmeye bakmalıdır.

Daha fazla RAM, aynı anda daha fazla uygulamanın çalıştırılmasını ve daha fazla verinin sistem tarafından aynı anda hızlı bir şekilde erişilebilir olmasını sağlar; bu da fotoğraf veya video içeriği düzenleme gibi görevler için kullanışlı olur.

6. Depolama

Sabit diskler eskiden öfkeliydi, ama bu günlerde özellikle ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için çoğunlukla tercih edilmiyorlar. Bunun nedeni yavaş, biraz hantal olabilir ve fark edilebilir ısı ve gürültü üretebilir.

Katı hal sürücüsü (SSD), bir sabit sürücüden çok daha fazla hız sunar, sessiz çalışır ve bir dizüstü bilgisayarın ağırlığına ve büyüklüğüne çok fazla katkıda bulunmayan bir form faktörüne kurulabilir. Bu açık avantajların bir sonucu olarak, çoğu OEM SSD depolamayı dizüstü bilgisayarlar için standart olarak benimsemiştir.

Yeni dizüstü bilgisayarınız için bir SSD'ye bağlı kaldığınızda, programları yükleme, verilerinize erişme hızını ve ayrıca sisteminizi ne kadar hızlı önyükleyebileceğini seveceksiniz.


 
Tek sorun, SSD'lerin bu kadar fazla kapasite sunmamasıdır. Bu, SSD depolamanın geleneksel sabit sürücülerden dolar ila gigabayt açısından genellikle daha pahalı olduğu anlamına gelir. 128 GB, 256 GB veya 512 GB boyutunda bir sürücü ile sıkışıp kalacaksınız, ancak 1 TB veya 2 TB sabit sürücüye sahip bir sürücüden çok daha pahalıya mal olacaksınız.

Dengelemek için, birçok dizüstü bilgisayar ve PC OEM'i artık daha küçük bir SSD'yi daha büyük bir sabit sürücü ile eşleştiriyor. Bu, tüketicilerin işletim sistemlerini SSD depolamada tutmanın hız avantajlarından yararlanmalarını sağlarken, diğer veriler için yeterli depolama alanına sahip olmalarını sağlar.

En yeni, en hızlı dizüstü bilgisayarlarda geleneksel SSD'lerden çok daha hızlı ancak aynı zamanda daha pahalı olan NVMe katı hal sürücüleri de vardır.

7. Pil ömrü

Üreticinin teklif ettiği pil ömrü neredeyse hiçbir zaman dizüstü bilgisayar kullanma gerçek dünya deneyiminin nasıl olduğunu göstermez. Pil ömrünü etkileyen çok fazla değişken vardır. Ekran parlaklığı, ekran çözünürlüğü, arka planda çalıştırdığınız uygulamaların sayısı artı Wi-Fi ağlarına veya Bluetooth cihazlarına aktif olarak bağlı kalıp kalmamanız.

Bir dizüstü bilgisayarın üzerinde çalıştığı işletim sistemi de pil ömrünü belirlemede önemli bir rol oynayabilir. Bu nedenle, Chrome OS'de çalışan ultrabook'lar ve dönüştürülebilirler, Windows 10'da çalışanlardan daha üstün pil ömrü sunma eğilimindedir.

Çok fazla işlem gerektiren programlar çalıştırırsanız, çok sayıda çevrimiçi video akışı gerçekleştirir, grafik yoğun oyunlar oynarsanız veya kablosuz bir ağ üzerinden çok sayıda dosya aktarırsanız, piliniz satıcının belirttiğinden çok daha kısa sürede biter.

Buradaki iyi bir uygulama, pilin derecesine Watt saat (Wh) veya miliamper saat (mAh) cinsinden bakmaktır. Bu rakamlar büyüdükçe pilin ömrü uzar. Örneğin, 13.3 inçlik bir Ultrabook için, 44Wh ila 50Wh arasında bir değere sahip bir pil size en iyi sonuçları verecektir.

8. USB 3.0

Bu günlerde, bir dizüstü bilgisayarda birden az USB 3.0 bağlantı noktası varsa, muhtemelen başka bir dizüstü bilgisayar satın almayı düşünmelisiniz. İdeal olarak, bu USB 3.0 bağlantı noktalarından en az birkaçına sahip bir dizüstü bilgisayar aramalısınız. 

USB bağlantı noktalarından (harici bir sabit veya SSD sürücüsünü takmanıza ve verilerinizi yedeklemenize veya geleneksel fare veya dizüstü bilgisayarınızla süslü bir klavye kullanmanıza olanak tanır) aldığınız temel yardımcı programa ek olarak USB 3.0, USB'den yaklaşık on kat daha hızlıdır 2.0. Bu, USB 3.0 üzerinden veri aktarımının önemli ölçüde daha az zaman alacağı anlamına gelir.


 
Birçok modern çevre birimi de en iyi performansı USB 3.0 üzerinde gösterir. Mümkünse, işleri bir adım daha ileri götürmeli ve USB 3.1 bağlantı noktalarına sahip bir dizüstü bilgisayar aramalısınız. USB 3.1, USB 3.1 tarafından sunulanın iki katı olan 10 gigabite kadar verim sağlar.

USB Type-C'yi benimsemeye hazırsanız, Thunderbolt 3 bağlantı noktaları daha da iyi bir seçenek sunar. Thunderbolt 3 bağlantı noktalarının saniyede 40 gigabit veri aktarım hızı vardır.

9. Parmak izi okuyucu ve TPM

Parmak izi okuyucuları mobil cihazlara giriş yapmak için mükemmeldir ve en son Windows 10 İşletim Sistemi, Windows Hello sistemi ile bunları daha fazla kullanır.


 
İnsanlar şifrenizi tahmin edebilir, ancak çok azı parmak izini taklit edebilir. Dizüstü bilgisayarınızın içeriğini güvende tutmak için, parmak izi okuyuculu taşınabilir bir bilgisayar genellikle en iyi yoldur.

10. Yapım kalitesi

Ne kadar dikkatli olursak olalım, çoğu dizüstü bilgisayar kaçınılmaz olarak kendilerini günlük kullanımın zorlukları tarafından bulur, düşürür, atılır ve yere serilir.

Buna karşı koymak için, bazı modern dizüstü bilgisayarlar yağmur ve toza dayanacak şekilde sağlamlaştırılmıştır. Bazıları özellikle acımasız eğitim ortamları için üretilmiştir ve askeri sınıf koruma sertifikaları ile birlikte gelir.

Diğerleri sıvı dökülmelerini önleyebilir ve temizlenebilir. Her iki durumda da, bir dizüstü bilgisayarın ne kadar testten geçtiğini (üretici genellikle bu konuda kargalar) veya güveninizi geri alabileceğiniz herhangi bir sertifika olup olmadığını kontrol etmeye değer.

İhtiyaçlarınızı ve bütçenizi karşılayın

Tabii ki, bu özellikleri bütçenizle ve ihtiyaçlarınızla dengelemeniz gerekir ve bazı tavizler vermeniz gerekebilir. Nadiren, özellikle fiyat söz konusu olduğunda, tüm kutuları okeyleyen bir dizüstü gelir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

İzlediğinizde göz yaşlarına boğulacağınız 45 film Önceki

İzlediğinizde göz yaşlarına boğulacağınız 45 film

Xbox Project xCloud, yeni oyunlar ile yoluna devam ediyor Sonraki

Xbox Project xCloud, yeni oyunlar ile yoluna devam ediyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.