Zoom dünya çapında güven zedelemeye devam ediyor

Zoom dünya çapında güven zedelemeye devam ediyor

Dünya çapında birçok kullanıcısı olan Zoom uygulamasının başı güvenlik ve ahlaki sorunlar nedeniyle dertte. Birçok ülke ve kuruluş personelini uyarak, Zoom uygulamasını kullanmamaları gerektiğini söylüyor.

Dünya çapında kullanılan, görünülü konferans uygulaması Zoom, coronavirüs pandemisi sebebiyle evlerinden çıkamayan iş insanlarının ve öğrencilerin, genelde tercih ettiği çoklu konferans uygulaması olarak üst sıralarda yer alıyor.

Bu uygulamanın popüler olmasında en büyük nedeni olarak, coronavürüs nedeniyle dünyada insanların evlerinde kalması ve çok sayıda kişiyi aynı anda görüştürmesi olarak gösteriliyor.

Zoom uygulaması ilerleyen zamanda, yasa dışı bir şekilde, kişilerin bilgilerini paylaştığı ve kişilerin hesaplarından ödeme aldığı gerekçesi ile dünyanın birçok ülkesinde yasaklı listesine girdi.

ABD Senatosu ve Alman Dışişleri Bakanlığı, Zoom video konferans uygulamasını kullanılması konusunda personelini uyardı ve bundan sonra daha dikkatli olmalarını istedi.

Video Konferans Uygulaması

Zoom dünya çapında güven zedelemeye devam ediyor

Financial Times'tan gelen bir rapora göre, ABD Senatosu üyeleri ve ilgili personeli artan güvenlik endişeleri nedeniyle, uygulamayı kullanmaya karşı uyaran bir yazı gönderdiği ve konuyu araştırması için danışman atadığı söylendi.

CNN muhabiri Brian Fung'a göre, Araştırma raporunda, Zoom'un kullanımını yasaklamadı, bunun yerine Senato üyelerine Skype Kurumsal ve diğerleri gibi alternatifleri incelemelerini söyledi.

Alman Handelsblatt gazetesine göre, Alman Dışişleri Bakanlığı bu hafta güvenlik ve veri gizliliği endişeleri nedeniyle, bir genelge yayınlayarak, çalışanlarının Zoom uygulamasını kullanmayı bırakmalarını söyledi.

Bunun sebebinde dünya çapında birçok kişi bu uygulamayı telefonundan sildi. Zoom uygulaması Singapur'da aktif olarak kullanılmaya devam ediyordu.

Channel News Asia'nın yaptığı haberde, Singapur Eğitim Bakanlığı, "içerdiği müstehcen görüntüler" nedeniyle, Zoom uygulamasının yasaklılar listesine girdiğini ve kullanılmayacağını açıkladığını söyledi.

Bunun sebebi olarakta, Singapur'da bir kız öğrencinin ders sırasında başka öğrenciler tarafından uygunsuz görüntüler ve mesajlar gönderildiği olarak gösteriliyor. Zoom, yaşanan olumsuz olaydan sonra özür diledi. Zoom, Singapur'da öğretim için kullanılmasına ara verildiği söyleniyor.

Zoom'u yasaklayan ülkeler ve kuruluşların listesi gittikçe uzuyor. Listede, Tayvan hükümeti, Avustralya hükümeti, SpaceX firması, Google firması ve New York eyalet okulları yer alıyor.

Son birkaç hafta içinde birden fazla güvenlik açığı ve gizlilik notları, uygulamaya geçtikten sonra tüm kuruluşlar Zoom'u yasakladı.

Uygulama, Aralık ayında 10 milyon kullanıcıdan, esas olarak mevcut coronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle, Mart ayında 200 milyondan fazlaya ulaştı. 

Şöhretin aniden yükselmesinden önce, Zoom çalışanları uygulamanın özelliklerini geliştirmeye odaklanmıştı ve güvenliğine çok fazla yatırım yapmadı.

Zoom CEO'su Eric Yuan

Nisan ayının başında, Zoom CEO'su Eric Yuan aşırı bir şekilde, eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Zoom CEO'su Eric Yuan yaptığı açıklamada, eleştirileri dikkate alarak, yapılan güvenlik açıkları ve uygulama yanlışları için ellerinden gelenin en iyisini yapacağını ve tekrardan kullanıcılarının güvenini kazanacaklarını açıklamıştı.

Bununla birlikte, Zoom uygulamasına bildirilen tüm sorunları düzeltmek için hızlı tepkisine rağmen, Şirketin hasarlı itibarını onarması biraz zaman alacak gibi gözüküyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Tarantino Kimdir? Önceki

Tarantino Kimdir?

Netflix'i 4K olarak izleyemiyorsanız yapmanız gerekenler Sonraki

Netflix'i 4K olarak izleyemiyorsanız yapmanız gerekenler

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.