Tarantino Kimdir?


18 Maddede sinemanın dahi çocuğu Tarantino ve fantezileri.

Dahilik ile delilik arasında gezen bu marjnal yönetmeni sizin için masaya yatırdık. İşte 'Tarantino ve Fantezileri;

Tarantino

1. O, Amerikan bağımsız sinemasının yetiştirdiği en büyük yönetmenlerden biri. 

Tarantino

2. Quentin Tarantino, filmlerinde bolca kullandığı kan ve şiddet sahneleri, kadrajına aldığı kadın ayakları, modası geçmiş popüler kültüre ait şeyleri tekrar diriltmesi ve çok sevdiği geveze, ağzı boş ama hoş laf eden karakterleri ile her zaman nevi şahsına münhasır bir yönetmen olmuştur.

Quentin Tarantino

3. Tarantino, bir video dükkanında çalışırken başlamış sinemaya ilgi duymaya . Dükkanda izlediği on binlerce film, ilerde onun değişik dünyasında kullanacağı objeler olarak girmiş hayal heybesine.

Katil Doğanlar

4. Yönetmenliğini Tony Scott'un yaptığı 'Çılgın Romantik' ve Oliver Stone'un yönettiği 'Katil Doğanlar' filmlerinin senaryolarını yazan tarantino, bu iki filmin ilgi çekmesiyle Holywood'a göz kırptı.

Reservuar Köpekleri

5. 1992 yılında, yazdığı senaryolardan biriktirdiği parayla yine senaryosunu kendi yazdığı ve ilk yönetmenlik denemesi olan"Rezervuar Köpekleri" filmini çekti.

Reservoir Dogs

6. Film; bir grup hırsızın elmasları çalıp bir depoda buluştuktan sonra aralarındaki gammazı bulmaya çalışmasını, ve hırsızların psikolojisini anlatıyordu.

7. Tarantino bu ilk filminde kullandığı kan ve şiddet sahneleri (özellikle kulak kesme sahnesi) karakterlerin enfes diyalogları, ve kurgudaki ustaca geriye dönüşlerle farklı ve özgün olduğunun sinyallerini verdi.

Pulp Fiction

8. Tarantino'nun başyapıtı ise: 1994 yılında, senaryosunu Roger Avary ile beraber yazdığı, ayrı ayrı filme alınması düşünülen üç öyküyü tek bir öyküde birleştiren muhteşem "Pulp Fiction(Ucuz Roman)" filmi oldu.

Uma Thurman

9. Yönetmen, Pulp Fiction'da "Rezervuar Köpekleri"nde de denediği flashback(geriye dönüş) tekniğini sinemada az görülür bir şekilde, cüretkarca ve seyirciyi şaşkına çevirecek bir şekilde kullanıyordu.

John Travolta, Samuel Jackson, Uma Thurman, Tim Roth, Harvey Keitel, Bruce Willis

10. Nefis diyalogları, çarpıcı anlatımı, mizah kokan şiddet sahneleri, kalabalık bir yıldız oyuncu kadrosu (John Travolta, Samuel Jackson, Uma Thurman, Tim Roth, Harvey Keitel, Bruce Willis) ile film tam anlamıyla efsanevi bir yapıt oldu.

Jackie Brown

11. 1997 yılında üç yıllık bir aradan sonra beklenen filmi "Jackie Brown"u çekti. Başrolünde filme de ismini veren Jackie Brown karakterini, 70'li yıllarda ikinci sınıf aksiyon filmlerinde rol alan siyahi kadın oyuncu Pam Grier oynuyordu.

Pam Grier

12. Tarantino ilk filmi Rezervuar Köpekleri'nde rol aldığı küçük bir sahnede arkadaşlarıyla yaptığı geyikte Pam Grier'den bahsederek ona olan hayranlığını anlatıyordu. Zaten Tarantino'nun her bir filmi bir öteki ile bağlantılı. Bir filmindeki bir karakter başka bir filmindeki karaktere gönderme yapıyor. Bazen İki ayrı filmindeki karakterler kuzen çıkıyor. Yani sinemayla kendi dünyasını oluşturuyor usta yönetmen.

Kill Bill

13. Düğününde uğradığı saldırı sonucu 4 sene komada kalan ve uyandığında bunu ona yapan herkesten intikam almak için yola koyulan bir katil - İntikamcı - gelinin hikayesini anlattığı Kill Bill Vol.1 ve Vol.2 adıyla birbirinin devamı olan iki film çekti.

Kill Bill Vol: 1 - 2

14. Bu film Wuxia (Çin dövüş sanatları filmi), Japon sineması, Spaghetti Westernler ve İtalyan korku filmi ya da giallo tarzının geleneksel tarzlarını harmanlayan stilize bir intikam filmidir. Filmin üzerine kurulduğu ana karakter, Tarantino tarafından kurgulanan, Uma Thurman'un canlandırdığı 'Gelin'dir.

Ölüm Geçirmez

15. Ardından 'Ölüm Geçirmez' filmini çeken Tarantino, bu filminde eski bir düblor olan Mike'ın korkunç arabasıyla 3 genç kızı kovalaması ve onlara hayatı zehir etmesini anlatıyordu.

Kurt Russel

16. Kendisi bir ayak fetişisti olan yönetmen, her filminde mutlaka kullandığı kadın ayaklarını 'Ölüm Geçirmez'de de bolca kullandı.

Soysuzlar Çetesi, Brad Pitt

17. Başrollerini Brad Pitt'in oynadığı İkinci Dünya Savaşı dönemindeki bir gurup Nazi askeri ve Yahudi ordusu arasındaki intikamı konu alan 'Soysuzlar Çetesi' filminde Aykırı yönetmen tarihi değiştirip filmin sonunda Hitler'in yüzünü hallaç pamuğuna çevirecek şekilde öldürterek bir nevi iç tatminini sağlıyordu.

 

18. Tarantinon 'Django Unchained' filminde ise karısını kurtarmak isteyen siyahi bir köle ve Alman bir ödül avcısının macerasını anlatıyor.

Djano Unchained


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Facebook Önceki

Facebook "Sessiz Mod" özelliğini yayınladı

Zoom dünya çapında güven zedelemeye devam ediyor Sonraki

Zoom dünya çapında güven zedelemeye devam ediyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.