5G'nin avantajları ve dezavantajları

5G'nin avantajları ve dezavantajları

Hız, gecikme, kapasite ne olursa olsun 5G ağı 4G ağından oldukça farklı olduğu için birçok avantajı olduğu bilinmektedir. Avantajları ile her zaman bazı dezavantajlar da vardır.

5G ağı ne kadar iyi olduğu ve 5G'nin avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi için biraz araştırma yaptık. Henüz bilmediğimiz birçok detay var, ancak aşina olduğumuz bazı temel özellikler var ve bu yazımızda onlardan biraz bahsedelim.

5G'nin avantajları ve dezavantajları

Avantajları

Bildiğimiz gibi, 5G ağı bize hız, gecikme, kapasite ve “Ağ Dilimleme” seçeneği ile ilgili birçok fayda sağlayacak. Bu, belirli bir ihtiyaca göre ayarlanan alt ağ türünü oluşturma seçeneğidir.

Bu seçenek, kullanıcılarına bazı kişisel özellikler ve bağlantı sağlar. Kullanıcıların 5G ağındaki herhangi bir problemden kaçınmasına yardımcı olabilir, bu yüzden onları etkilemezler ve ayrıca 5G ağının aşırı yüklenmesinden kaynaklanan işlerini yok etme olasılığı daha düşüktür.

Kapasite söz konusu olduğunda, 5G daha fazla kullanıcının internete bağlanmasına izin verir, ancak birçok kullanıcının kullanımı sırasında internet bağlantısı hızlı ve sabit kalır. Dolayısıyla, pratikte, kalabalık spor etkinliğinde olduğunuzda ve sosyal medyada canlı bir video paylaşmak istediğinizde, yavaş internet deneyimi yaşamadan veya bağlantıyı kesmeden bunu yapabileceksiniz. Videoları paylaştıkça, aynı yerdeki birçok kişi bunu yapabilir veya yüksek kaliteli ve kesintisiz görüntülü görüşme yapabilir. Bu, hiç kimsenin cihazlarını kullanırken kimseyi rahatsız etmeyeceği ve herkesin iyi bir internet bağlantısına sahip olacağı anlamına gelir.

Gecikmeden bahsetmişken, 5G bunu sıfıra indirme eğilimindedir, bu nedenle arkadaşınıza bir miktar içerik gönderdiğiniz anda, arkadaşınızın cihazı içeriği almak için kaydolur. Düşük gecikme, insanların gezegenin diğer tarafında hayat kurtarmak gibi birçok faydaya sahip olmasını sağlayacaktır. Pratikte, bu, doktorun operasyon sırasında aletleri uzaktan kontrol edeceği ve bu düşük gecikme süresinin şu anda prosedür adımlarının yapılmasına izin vereceği anlamına gelir. Bu, sanayi veya ulaşım gibi diğer bazı alanları da etkiler.

Hızdan bahsetmişken, 5G ağı saniyede 20 Gigabite izin verecektir. Böyle bir hızda, beklemeden tüm dosyalara erişebileceğiz ve filmleri sadece birkaç saniye indirmek de mümkün olacak. Ayrıca, Bulut sistemi etkinleştirilecek, böylece cihazlar artık dahili belleklerine bağlı olmak zorunda kalmayacak. Artık verilerin kaydedilmesine gerek kalmayacak, çünkü tüm bunlar Bulut üzerinde yapılacak.

Dezavantajları

5G ağı bize birçok avantaj sağlayacak olsa da, bu ağın bazı karanlık tarafları da var. Şu anda sahip olduğumuz birçok cihazın bu ağı destekleyemediğini düşünürsek, insanların yaşamları üzerinde bir etkisi olacaktır. Bu, hemen hemen her cihazın değiştirilmesi gerektiği, ancak yeni cihazların çok pahalıya mal olacağı anlamına gelir. Bu daha fazla para harcamaya yol açacaktır ve herkes bunu karşılamak istemeyecektir.

Ayrıca, dünyanın birçok kısmı, yoksullar olarak, bu projenin bir parçası olamayacak ve onlar projenin bir parçası olmadan, 5G ağı faydalarını sadece belirli ülkelere gösterecektir.

Bilgi eksikliğinden henüz çözülmemiş olması nedeniyle gizlilik ve güvenlik gibi ele alınması gereken bazı şeyler de vardır.

Bu ağın kullandığı yüksek frekanslı hava dalgalarının iletilmesinde bazı sorunlar ortaya çıktı. Sert yüzeylerden geçemiyorlar ve şebekenin kesintisiz olarak kullanılmasına izin vermek için 5G ağı olan her yere kurulmaları gerekir.

Birçok insanın, 5G'nin yaydığı frekans ve radyasyon arasındaki ilişki hakkında endişeleri vardır. Hastalıklara neden olabileceğinden korkuyorlar, ancak bu şüphelerin hiçbiri henüz kanıtlanmadı. Dezavantajları, gün geçtikçe yükselen böyle bir teknoloji gelişimi ile göz ardı edilebilir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

YouTube Premium'un Avantajları ve Dezavantajları Önceki

YouTube Premium'un Avantajları ve Dezavantajları

40'larında, 20'li yaşlarından daha iyi görünen ünlüler Sonraki

40'larında, 20'li yaşlarından daha iyi görünen ünlüler

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.