5G teknolojisinin insanlığa kazandıracağı kolaylıklar

5G teknolojisinin insanlığa kazandıracağı kolaylıklar

5G, telefonunuz ve diğer cihazlar için yıldırım hızı demektir. Bu yeni nesil kablosuz teknoloji, indirme ve yükleme işlemlerini çok hızlı hale getirmeyi vaat ediyor.

5G'nin internet hızlarını arttıracağını biliyoruz ancak aynı zamanda yiyecek yetiştirmekten hayat kurtarmaya kadar her şeyi yapmanın yeni veya daha iyi yollarını açmaya hazırlanıyor.

5G teknolojisinin insanlığa kazandıracağı kolaylıklar


1
Şimdilik, 5G'nin faydaları telefonla başlıyor. Sonunda 4G'nin yerini aldığında, 5G veri aktarımı bugünün ağlarından 10 ila 100 kat daha hızlı olacaktır. Şu anda, 5G henüz bebeklik döneminde. İşte şimdiye kadar öğrendiğimiz altı zor gerçek.

2
Büyük dosyaları hızlı bir şekilde indirme
Tek bir 5G sözü: Çevrimdışı izlemek için Stranger Things 3'ün tüm sezonu gibi büyük dosyaları saniyeler içinde indirme ve hiç takılma olmadan yüksek çözünürlüklü filmleri izleme keyfi.

3
Kristal netliğinde video görüşmeleri
5G ağları, bulanık veri hızlarını ağa neredeyse sıfır gecikme ile birleştirir. Bu, keskin çözünürlükte ve minimum görüntü arabelleğe alma veya donma ile video görüşmeleri sağlar.

4
Canlı yayın yaparak oyun oynama
Aynı felsefe, PUBG Mobile gibi kaynak ağırlıklı oyunlarda olduğu gibi gerçek zamanlı, yüksek çözünürlüklü oyunlar için de geçerlidir.

5
Gerçek zamanlı, yüksek çözünürlüklü AR
Pokemon Go ve Harry Potter: Wizard's Unite gibi artırılmış gerçeklik oyunları, çevrenizdeki dünyada sanal öğeler oluşturmak için telefonunuzun veri bağlantısına güveniyor. Daha hızlı bir bağlantı, nesneleri daha zengin ve daha sürükleyici hale getirebilir ve oyunların ötesine genişleyebilir.

6
AR oluşturma daha ayrıntılı hale gelecek
Zekice, Apple son zamanlarda masanızda 6.000 dolarlık bir Mac Pro'nun nasıl göründüğünü görmek için bir iPhone veya iPad kullanmanızı sağlayan eğlenceli bir araç gösterdi. Burada, eski Apple tasarımcısı Jony Ive AR özelliğini gösteriyor. Daha yüksek veri hızları, bunun gibi nesnelerin daha ayrıntılı hale gelebileceği anlamına gelir.

7
Sizinle heryere gelecek bir TV
Galaxy S10 5G telefonun bu 5G demosu, oyuncuları yakından görmek için canlı akışlı bir beyzbol oyununu yakınlaştırmanızı sağlar. Ayrıca oyuncuları döndürmek ve fırlatırken, yakalarken ve koşarken onları her açıdan izlemek için parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

8
Anında çeviri
Google Translate gibi çeviriler çok fazla yapay zeka çalışması yapıyor ve anında çeviriyorsanız çok fazla veri gerekir. 5G, büyük miktarlardaki metni veya konuşmayı bugün 4G'den daha hızlı ve kusursuz bir şekilde tercüme etme gücünü elinde tutmaktadır.

9
5G nasıl hayat kurtaracak
5G'nin daha yüksek veri hızları, ilk yanıt verenlerin daha fazla hayat kurtarmasına yardımcı olabilir. Sevkiyat sistemini kontrol etmek için güçlü yeni ağlara güvenerek, burada resmedilen Londra Hava Ambulansı gibi yanıt verenler yanıt sürelerini kısaltabilir ve daha hızlı yardım gönderebilir.

10
Trafik kazalarından kaçınma
Kendi kendine giden arabalar zaten fütüristik geliyor, ancak 5G'nin yanında geliştikçe, ağa katılıp yoldaki diğer araçlarla anında iletişim kurmak için sensörleri kullanabiliyorlar ve her arabanın nerede olduğunu bilerek çarpışmaları önleyebiliyorlar.

11
Akıllı şehirler 5G ile yönetilecek
Veriler, kenti daha iyi yönetmeye yardımcı olmak için büyük miktarlarda kullanan akıllı şehirlerin merkezindedir. 5G, 2020'lerde akıllı şehirlerin ağ altyapısına, elektrik şebekesinden su kaynağına kadar her şeye güç vermeyi planlıyor.

12
Teletıp ve uzaktan cerrahi
5G sağlık bakımını çeşitli şekillerde destekleyebilir, ancak uzaktan cerrahi en heyecan vericidir. Bir tür robotik cerrahi olan cerrah, bir prosedür yapmak için kilometrelerce uzakta bir tesisteki cerrahi robotları kontrol eder. Gelişmiş görüntüleme cerrahı yönlendirir. 5G ağı tarafından desteklenen bu tür cerrahi, uzmanların dünya genelinde kritik koşullarda daha fazla hastaya katılmasına yardımcı olabilir.

13
Gıda üretimi
Sensörlerin ve drone'ların bir kombinasyonu, çiftçilerin yiyecek yetiştirmek ve büyütmek için ideal koşulları sürdürmelerine yardımcı olabilir. Örneğin, bağlı yakalar bir hayvanın gerçek zamanlı sağlığını izlemeye yardımcı olabilir. Dronlar fotoğrafları alandan iletebilir. Sensörler, otomatik sistemlere balık çiftliklerinin su sıcaklığını ve tuz içeriğini ayarlamasını söyleyebilir.

14
Daha verimli fabrikalar
Sensörler ayrıca üretkenlik hakkında otomatik olarak bilgi yükleyebilen ve makinelerin arızalanması durumunda çalışanları uyararak tüm operasyonu daha verimli hale getiren 5G bağlantılı fabrika ekipmanlarının ana bileşenidir.

15
İnkar edilemez olan şey, 5G'nin telefonunuzdan sağlık hizmetlerine, çiftçiliğe ve akıllı şehirlere kadar çevrenizdeki her şeyi iyileştirmek için çok fazla potansiyele sahip olmasıdır. Kulağa harika gelse de, 5G henüz aktif değil - bu ağlar geliştikçe zorluklar ön plana çıkabilir.

İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

2020'nin en iyi arkadaşlık ve buluşma uygulamaları Önceki

2020'nin en iyi arkadaşlık ve buluşma uygulamaları

Apple, online iPhone satışlarını sınırlıyor Sonraki

Apple, online iPhone satışlarını sınırlıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.