YouTube Premium'un Avantajları ve Dezavantajları

YouTube Premium'un Avantajları ve Dezavantajları

YouTube Premium'un tüketicilere abone olup olmama konusunda karar vermelerine yardımcı olmak için ne gibi avantaj ve dezavantajlara sahip olduğunu görelim.

Başlangıçta YouTube Red olarak adlandırılan hizmet, kısa süre sonra 2018'de YouTube Premium olarak değiştirildi. Bu medya platformu, reklamsız ve ücretsiz YouTube kullanıcılarına sunulanlardan daha çeşitli bir kütüphaneyi garanti eden, ücretli YouTube ve YouTube Müzik sürümüdür.

Aboneler bu hizmetten yararlanmak için aylık 11,99 $ ücret ödüyorlar ve bazı insanlar buna gereksiz bir ücret olarak bakabilirken, sundukları için iyi bir anlaşma olduğunu düşünenler de var. YouTube premium kapsamında, kullanıcılar ücretsiz katmanda olduğundan çok daha yüksek kaliteli ve çeşitli içerik elde ederler.

Bunu göz önünde bulundurarak, YouTube Premium'un tüketicilere abone olup olmama konusunda karar vermelerine yardımcı olmak için ne gibi avantaj ve dezavantajlara sahip olduğunu görelim.

Avantajları:

Premium sürüm kullanıcılarının sahip olduğu ilk avantaj, YouTube'un ücretsiz sürümlerinde bulunan sonsuz reklamlara katlanmak zorunda olmamalarıdır. Hem ses hem de video müzik dosyalarından oluşan içerikleri kesintisiz olarak sürekli oynatılır. Oynatma listeleri kesintiye uğramadan tanıdıkları ve sevdikleri YouTube'un keyfini çıkarmak isteyen YouTube kullanıcıları için mükemmel bir seçim olacaktır.

YouTube Premium ile, kullanıcılar yalnızca YouTube izleyicileri için yapılmış orijinal içerikleri de izler ve bu içeriğe YouTube Orijinalleri denir. Hedef kitle, içerik üreten diğer popüler akış hizmetleriyle aynı olmayabilir, ancak bir yerden başlaması gerekir. Şu anda, YouTube Premium'daki bu orijinal şovlardan bazıları Cobra Kai, Impulse ve Lazer Team'dır ve çoğunlukla genç yetişkinleri hedef alırlar. Bir teşvik olarak, bu şovlardan bazıları, kullanıcıların ilk birkaç bölümü ücretsiz izlemesine izin verecektir.

YouTube Premium'da, kullanıcılar çevrimdışıyken müzik indirebilir ve dinleyebilir. Bu özellik ücretsiz sürümde mevcut değildir. Kullanıcılar kendilerini ne şebeke ne de internet bağlantısı olan yerlerde bulduğunda kullanışlıdır. Her videonun altında bir ‘İndir' seçeneği vardır ve ona dokunduğunuzda bu videolar etkileyici bir şekilde net olan 1080p'ye kadar bir çözünürlükte indirilir.

YouTube Premium ile, kullanıcılar Google Play'i de alır. Ancak, zaten Google Play için bir aboneliğiniz varsa, ikisi de Google'ın altında olduğu için YouTube Premium'a abone olmanız gerekmez. Google Play Müzik'in tüm aboneleri otomatik olarak YouTube Premium alırken, tüm YouTube Premium aboneleri de Google Play ve YouTube Music Premium alır. Bu, parasının karşılığını almak isteyenler için mükemmel bir teklif.

Kullanıcılar, ekranlarındaki diğer uygulamalara geçse bile arka planda müzik videoları oynatabilir. Uygulamalar arasında bu geçiş, videoların oynatılmasını engelleyen YouTube'un ücretsiz sürümünde mümkün değildir. Bu arada, YouTube Premium'da kullanıcılar Premium'dan ses dinlerken e-posta, sms veya not oluşturabilir, video oyunlarını (sessiz) oynayabilirler.

Dezavantajları:

Bu akış hizmetinin kullanılabilirliği söz konusu olduğunda, eski YouTube sürümüyle karşılaştırıldığında hala sınırlıdır. Sayı artıyor olmasına rağmen, YouTube Premium şu anda yalnızca 60'tan fazla ülkede kullanılabilmektedir.

Bir başka dezavantajı, birçok insan Netflix gibi diğer akış hizmetlerine kıyasla 11,99 $ fiyatını biraz yüksek buluyor. Çoğu kullanıcı, bu fiyatın yalnızca YouTube Orijinalleri de dahil olmak üzere paketteki tüm hizmetlerden sürekli olarak yararlanacak olanlar için mantıklı olduğunu düşünmektedir.

Diğer hizmetlerden farklı olarak Premium, aboneliklerinin hiçbirinde indirim sunmaz. Aylık ücret, tek seferlik ödemelerle para tasarrufu teklifleri olmadan kullanımınız boyunca geçerlidir. Dolayısıyla, her ay veya yılda bir kez ödeme yapsanız bile, toplam tutar aynı kalır.

Aboneliğe dahil olan birkaç ekstra var. Ancak, bunlar kiralamaları veya ücretli istasyon aboneliklerini içermez. Ek olarak, Premium'un şarkılara ilişkin şarkı sözleri veya izlediğiniz videolar hakkında bilmek isteyebileceğiniz ek bilgiler gibi özellikleri yoktur. Bunların hepsi Spotify gibi hizmetlerin ve kullanıcılarının takdir ettiği küçük ama önemli ekstralardır.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Twitch'te birini nasıl engellersiniz? Önceki

Twitch'te birini nasıl engellersiniz?

5G'nin avantajları ve dezavantajları Sonraki

5G'nin avantajları ve dezavantajları

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.