İPhone veya iPod Touch'ta jailbreak nasıl yapılır?

İPhone veya iPod Touch'ta jailbreak nasıl yapılır?

Bir cihazı Jailbreak yapmak karmaşık bir süreçtir, ancak iPhone veya iPod Touch'ınızdan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Apple Store'da 2,2 milyondan fazla uygulama var, ancak Apple Store bir nedenden ötürü çok sayıda üçüncü taraf uygulamasını onaylamıyor. Bu üçüncü taraf uygulamalarını cihazınıza yüklemenin tek yolu jailbreak yapmaktır. Bir cihaza jailbreak yapmak, seçtiğiniz bir işletim sistemini kurma olanağını verir. Apple Store'dan içerik indirmek zorunda kalmadan APK dosyalarından uygulama yüklemek için jailbreak'lenmiş bir cihaz da kullanabilirsiniz.

İPhone'unuzu veya iPod Touch'ınızı jailbreak yapmak, özelleştirme açısından yeni olanaklar sunuyor ve size daha fazla özgürlük sunuyor. Bir cihazı Jailbreak yapmak karmaşık bir süreçtir, ancak iPhone veya iPod Touch'ınızdan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Lütfen dikkat: iPad, iPadOS ile iOS'tan uzaklaştığından, iOS 13 için aşağıdaki tekniklerin iPadOS çalıştıran bir iPad'de çalışması olası değildir. Yine de daha eski bir iPad'iniz varsa, iOS'un eski sürümlerini jailbreak yapabilirsiniz - sadece iPadOS çalıştıran herhangi bir iPad'i değil.

Jailbreak yapmak nedir?

Jailbreak yapmak nedir?

Her şeyden önce, bu kılavuzun iPhone'unuzu veya iPod'unuzu başarılı bir şekilde jailbreak yapacağınızın bir garantisi olmadığını hatırlatalım. Jailbreak gibi bir şeyle uğraşırken, telefonunuzda bir şeylerin yanlış gitmesi için her zaman küçük bir olasılık vardır ve bundan sorumlu olamayız. Ancak, özellikle Pangu ile jailbreak yapmak son derece kolaydır ve mükemmel bir şekilde işe yarayacaktır.

İPhone'unuzu jailbreak yapmak, Apple'ın getirdiği sınırlamalardan kurtulduğunuz anlamına gelir. Bir cihazı bu esaretten kurtarmak, Apple'ın iTunes App Store dışından uygulamalar yükleyebileceği ve bir iOS cihazının daha önce kısıtlanmış yönleriyle uğraşabileceğiniz anlamına gelir. Jailbreak, iPhone'unuzun operatör kilidini kaldırıp diğer operatörlerle de kullanılabilir hale getirmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, Apple'ın iPhone'unuzu veya başka bir iOS cihazınızı jailbreak yapmaya karşı uyardığını da belirtmemiz gerekiyor.

Değerli verilerinizi yedekleme

Bir cihazı jailbreak yapmak söz konusu olduğunda, önce onu yedeklemek her zaman en iyisidir. İPhone'unuzu iCloud ile kablosuz olarak yedekleyebilirsiniz; iTunes, cihazınızı her taktığınızda otomatik olarak yedeklemelidir. Mac OS Catalina veya daha yenisini kullanıyorsanız iPhone'unuzu Finder aracılığıyla doğrudan Mac'inize yedekleyebilirsiniz. Jailbreak işlemine başlamadan önce cihazınızın bir yedeğini aldığınızdan emin olun, böylece tüm müzikleriniz, uygulamalarınız, filmleriniz ve aradaki her şey bilgisayarınızda veya bulutta başarıyla saklanır. Bu şekilde, jailbreak işlemini tamamladıktan sonra bir geri yükleme çalıştırabilir ve her şeyi geri alabilirsiniz. Son zamanlarda cihazınızı senkronize ettiğinizden emin olun. İTunes'ta senkronizasyon yapmak cihazınızı varsayılan olarak yedekler.

Jailbreak sürecinin başlatılması

Jailbreak sürecinin başlatılması

Jailbreak işlemini başlatmak için önce cihazınızı iOS'un en son sürümüne güncellemeniz gerekir. Bu durumda iOS 13 olacaktır. Güncellemenizi yönetmek için iTunes'u kullanabilir veya cihazınızın size sunduğu güncellemeyi kullanabilirsiniz (Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme).

Cihazınızı iTunes'a bağladıktan sonra, cihazınız için iOS güncellemesini indirmenizi ve çalıştırmanızı ister. iTunes'un en son sürümüne henüz güncelleme yapmadıysanız, bunu da yapmalısınız. Daha yeni bir Mac kullanıyorsanız ve artık iTunes'unuz yoksa iPhone'unuzu Finder üzerinden güncelleyebilirsiniz. Cihazınız jailbreak'li değilse, iOS 13'e sorunsuz bir şekilde güncelleme yapabileceksiniz. Cihazınız jailbreak'liyse, iOS güncellemeyi tamamlayamayacak ve kurtarma moduna geçecektir. Panik yapmayın! iTunes veya Finder'ın en son iOS sürümüyle kurtarma yapmasına izin verin. Tamamlandığında, cihaz fabrika ayarlarına sıfırlanacaktır.

Her iki durumda da, cihazınızı henüz senkronize etmeyin. Bunun yerine, cihazınızı Wi-Fi, Apple Kimliğiniz ve istediği diğer her şeyle hızlı bir şekilde kurun. Bunları şimdilik atlayabilir ve daha sonra geri dönebilirsiniz. Devam etmeden önce ana ekrana geldiğinizden emin olun.

İOS 13 ve daha yenisi için

İOS 13 ve daha yenisi için

Bir sonraki adımda, bir bilgisayara ihtiyacınız yok - sadece jailbreak yapmak istediğiniz iOS cihazı yeterlidir. Güvende olmak için cihazınızı yeniden başlatın.

Hexxa Plus, iOS 13 için jailbreak yapan bir çözüm sunan ilk şirkettir, bu nedenle Pangu'nun önerdiği yöntemle uyumludur. Bu nedenle, onu yüklerken hızlı bir şekilde size yol göstereceğiz.

  1. Cihazınıza Hexxa Plus'ı indirin. PC veya MacBook'ta çalışmadığından bu bağlantıya iOS cihazınızdan eriştiğinizden emin olun.
  2. İOS 13 cihaz profilinize indirmek için İzin Ver> İndir'e dokunun. Ardından Ayarlar> İndirilen Profil'e gidin ve indirilen bağlantıya dokunun. Devam etmeden önce cihazınızın şifresini onaylamanız gerekebilir.
  3. Hexxa Plus uygulaması yüklendikten sonra, bir repo da yükleyebilirsiniz. Pangu, Cydia'yı önerir ve indirmek için Hexxa Plus uygulamanızı açın ve Repo Al'a dokunun.
  4. Uygulama Yöneticileri Repo Listesine gidin ve dokunun, ardından “http://ios.cyrepo.tk/” adresini kopyalayın.
  5. Hexxa Plus uygulamanızı tekrar açın ve Repo Aç'a dokunun. Sonra kopyalanan adresi yapıştırın ve Cydia reposunu çıkarmak için Tamam'a dokunun.
  6. İndir düğmesine dokunun, ardından İzin Ver> Ayarlara git> İndirilen Profil> Yükle'ye basın. Yetkilendirmek için şifrenizi girdikten sonra Yükle> Tamam'a dokunmanız yeterlidir.

Yüklendiğine göre diğer jailbreak uygulamalarını indirmek veya başka bir pazar kurmak için kullanabilirsiniz.

Diğer jailbreak yöntemleri Pangu 8'in sayfasında bulunabilir ve iOS'un eski bir sürümünü jailbreak yapmanız gerekiyorsa, iOS 12.4, iOS 12, iOS 11.4.1 veya daha eski sayfalar vardır.

Cihazınızı iTunes veya Finder'dan geri yükleme

Gerçek jailbreak işlemini tamamladıktan sonra, tüm değerli verilerinizi iOS cihazınıza geri yüklemek için zaman ayırmanız önemlidir. Cihazınızı daha önce jailbreak yapmadıysanız, cihazınız jailbreak işlemindeki tüm verilerinizi taşıyacağından bunu yapmanız gerekmeyebilir. Cihazınızı daha önce jailbreak yaptıysanız, cihazınızın güncellenmesini sağlamak için bir kurtarma yapmanız gerekeceğinden bu gerekli olacaktır.

İPhone, iPad veya iPod Touch'ınızı bilgisayarınıza geri takın; gerisini iTunes veya Finder halleder. Geri yüklemeniz bittiğinde, uygulamalarınız, müzik, fotoğraf ve değerli verileriniz ait oldukları yere geri dönmelidir.

Zafer dansı zamanı!

Tebrikler! Başardın. İOS cihazınız için jailbreak ve geri yükleme işlemini başarıyla tamamladınız. Cydia'yı çalıştırdığınızdan ve kullanabileceğiniz tüm şaşırtıcı yeni uygulamaları ve araçları kontrol ettiğinizden emin olun.

İOS cihazınızı jailbreak yapmak her zamankinden daha kolay ve ileri düzey bir kullanıcıysanız, iPhone veya iPad'inizin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak çok eğlenceli olabilir. Apple'ın jailbreak yapma riskleriyle ilgili iddialarına rağmen, iOS cihazınızdan en iyi şekilde yararlanmak için düşünmeniz gereken bir seçenektir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Honor Play 4 Pro Akıllı Telefon Ateşölçer Özelliği İle Geliyor Önceki

Honor Play 4 Pro Akıllı Telefon Ateşölçer Özelliği İle Geliyor

OPPO Smartband, İki Farklı Sürüm İle Piyasayı Sallayacak! Sonraki

OPPO Smartband, İki Farklı Sürüm İle Piyasayı Sallayacak!

Yorumlar

  • Merhaba Soner, Yurtdışında yaşayan güvenilir birinin hesabını kullanabilirsin ya da Müşteri hizmetleri ekibine www.paypal.com/selfhelp/home veya destek@paypal.com adresinden ulaşabilirsiniz.

  • jailbreak yaptım ancak cydia veya diğer repo ları yüklemek için bağış yapmak gerekiyor. paypal dışında bir yöntem yok, Türkiye de paypal kullanılmadığı için bağış aşamasında kaldım. bunun bir çözümü varmı ?


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.